Balıkesir İçin En Karlı Yatırım Fikirleri

Balıkesir, toplam 20 ilçeden oluşan, büyük bir şehir olmasına rağmen beklenen sıçramayı bir türlü gerçekleştiremedi. Edremit ve özellikle Ayvalık ilçeleriyle bilinen kent, mütevazi bir turizm şehrinden öteye gidemedi. Onca potansiyeline rağmen üstelik. Bu potansiyellerin başında ise nüfus geliyor. Nüfus yoğunluğunun yüksek olduğu kentler, birtakım problemlerle birlikte anılsa da özellikle sanayi, ticaret ve turizm gibi alanlarda diğer şehirlere oranla çok daha şanslıdır. Balıkesir’in nüfusu ise yaklaşık 1 milyon 200 bin. Bu ise hem enerji hem istihdam alanında büyük bir potansiyel demek. Ama potansiyeller değerlendirilirse reel dünyada bir karşılık bulabilirler. Aksi takdirde potansiyel enerji gibi, harekete geçilmediği için zayi olup giderler.

12.496 kilometrekarelik yüz ölçümüne sahip olan Balıkesir jeopolitik açıdan da avantajlı bir konumda. Bir kere güneyinde İzmir var! Doğusunda Marmara Bölgesinin sanayisi en gelişmiş kentlerinden biri olan Bursa ve batısında da Çanakkale. Coğrafya kader değildir yalnızca. Bununla birlikte güzelce düşünülüp harekete geçildiği takdirde gerçekleşmeyi bekleyen projelerin merkezidir. Gülleri dikenlerinden temizlerseniz yaşadığınız yeri cennete çevirirseniz fakat güllerle ilgilenmez ve dikenlerin gün be gün bahçeyi sarmasına müsaade edersiniz oranın yaşanmaz bir yer haline getirirsiniz.

Bu yazımızda Balıkesir için en karlı yatırım fikirlerini masaya yatıracağız. Öne süreceğimiz fikirlerden hem Balıkesir halkı hem de İstanbul ve İzmir dışında girişim fikirlerini hayata geçirecek yeni bir şehir arayan herkes faydalanabilir. Balıkesir, sadece turizm değil sanayi ve ticaret kenti olacak potansiyele sahip. Bu nedenle İstanbul’dan İzmir’e ya da Aydın’a giderken Susurluk ayranı içilip Ayvalık tostu içilecek bir kent değil sadece. Yani gerçek uğranılacak ve mola verilecek bir ”ara – nokta” değil.

Dileriz yazımız ulaşması gereken yerlere ulaşır ve Balıkesir de karlı yatırım fikirleriyle şaha kalkan şehirlerimizden biri olur.

Balıkesir Neden Kayıp Şehir? 

Balıkesir’i neden ”kayıp şehir’‘ olarak tanımladığımızı çok küçük bir örnekle açıklayalım. Bugün, sokaktan rastgele 100 kişiyi çevirip ”Balıkesir hangi bölgede” diye sorsak %50’den fazlası Ege bölgesinde diyecektir. Var olduğu bilinen fakat nerede olduğu bilinmeyen her yer gibi Balıkesir de kayıp bu nedenle. (Bu arada Balıkesir, Marmara Bölgesinde yer alan bir şehrimizdir. Bilenler bilmeyenlere aktarsın lütfen)

Balıkesir’i Ne Bitirdi? 

Balıkesir’i tam olarak ilgisizlik bitirdi ve bitirmeye de devam ediyor. Küçük yerlerin (ki Balıkesir, ne yüz ölçümü ne nüfusu ne potansiyelleri bakımından küçük bir şehir değil) belediyecilik anlayışı, bir önceki seçimlerden önce yenilenmiş kaldırımları yenilemekten ibaret olduğu için, bu kenti bitiren de ”iş yapıyormuş gibi görünüp hiçbir şey yapmamak” anlayışı bitirdi.

Nasıl Yükselir? 

Balıkesir’i atağa kaldıracak olan iki şey var. Bir her alanda fikir üretecek kanaat önderleri. İki, bu fikirleri hayata geçirecek olan serbest girişimciler. Tabi girişimcilerin ”serbest” olabilmesi için önce zeminin müsait olması gerekiyor.

Balıkesir’in Halkı Eğitimsiz mi? 

Evet, Balıkesir halkı eğitimsiz” gibi bir cümle kuracak olursak diğer şehir halklarının (en azından bazılarının) dahi olduğunu var saymış oluruz ki, bu da tamamen bir hatalı olur. Genelleme yapmadan genel bir yargıya varabiliriz: ”Türkiye eğitimsiz” diye. Özellikle potansiyelleri değerlendirme, iş fikirleri, girişimcilik gibi hususlarda bu böyle. İnsanların temel meselesi ”geçim derdi” olduğu yasalarca zorunlu tutulmayan her eğitimi vakit kaybı olarak görüyor. Bunun için onları suçlayamayız. Ama en azından çözüm için biraz daha atak olmalarını bekleyebiliriz onlardan. Özellikle yaşadıkları şehrin kültürü ve tarihi konusunda cahil olmak, yok sayılacak bir cahillik türü değil. Ama Balıkesir’e gelene kadar kaç şehrimiz kendi tarihine ve kültürüne sahip çıkmaktan aciz? Önce bu sorunun emine boyuna düşünülüp cevaplanması gerek.

Şu İş İlgini Çekebilir:  İstanbul İçin En İyi Yatırım Fırsatları ve Fikirleri

Balıkesir’i Şaha Kaldıracak En Karlı Yatırım Fikirleri 

1- Bahçe Mobilyası Üretim Tesisi Açmak 

Bahçeli evlerin sayısı da bu tür evlere taşınanların sayısı her geçen gün artıyor. Özellikle Edremit ve Ayvalık’ta bahçesi olan yazlıklar kapış kapana gidiyor. Bu tür evlerde kullanılacak  masa, sandalye ve koltuk üretmek en karlı yatırımlardan ilkini oluşturuyor. Hazır eliniz değmişken, yan – orta sehpa, hamak ve hatta tv ünitesi yapabilirsiniz. Dükkanınızın girişine de ”Bahçeler İçin Özel Tv. Üniteleri” diye bir yazı astınız mı halk tarafından büyük ilgi göreceğine emin olabilirsiniz.

Bahçe mobilyaları ile ilgili daha fazla bilgi almak isteyen okurlarımız için: Sadece Bahçe Mobilyaları Satan Bir Dükkan Açmak

2- Üçüncü Nesil Kahve Dükkanları Açmak: 

Artık kahve dükkanları da sinema ve edebiyat akımları gibi çeşitli ”akımlar ve dalgalarla” birlikte anılıyor. 3. nesil kahve dalgaları ise en az Fransız Yeni Dalgası gibi çok tuttu. Hem Türkiye’de hem de diğer Avrupa ülkelerinde. Bu tür kahve dükkanlarına özellikle 15 – 35 yaş arası genç nesil büyük ilgi gösteriyor. Türkiye’nin nüfusu da diğer dünya ülkelerine oranla bir hayli genç. Yani hedef kitlesi hazır olan bir sektörün içerisinde yer alıyor kahve dükkanları.

Bu nedenle Balıkesir il merkezi başta olmak üzere en işlek caddelere ve kalabalık ilçelerin en yoğun caddelerine 3. nesil kahve dükkanı açarak kazançlı bir yatırıma imza atabilirsiniz.

Kahve Dükkanı Açmak Son Zamanlarda Çok Popüler

3- Scooter ve E-Bisiklet Dükkanı Açmak: 

Scooter ve e-bisikletler sadece İstanbul, İzmir, Ankara gibi büyük şehirlerde sınırlı kalacak sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Şu an Türkiye’nin birçok şehrinde birçok scooter ve e-bisiklet dükkanı açıldı ya da açılmak üzere. Siz de girişimciliğin ön görüsü ile hareket edip scooter kiralayan ya da elektronik bisiklet satışı gerçekleştiren bir dükkan açabilirsiniz.

Ben işin satış değil üretim kısmında olmak istiyorum diyorsanız: Scooter Üretim Atölyesi Açmak

4- Özel Ambulans Şirketi Açmak: 

Yaşlıların ve ağır hastaların acil müdahale gerektiren tedavilerin özel ambulanslara duyulan ihtiyaç her geçen gün artıyor. Özellikle pandemi ile birlikte bu ihtiyaç dört – beş katına çıktı. Yaptığımız araştırmalar sonucunda Balıkesir’in özel ambulans şirketlerinin sunacağı hizmetlere ihtiyacı olduğunu tespit ettik. Hem de büyük oranda.

Tek bir telefonla 5 – 10 dakika içerisinde kayıtlı adreslere gelen özel ambulanslar, ilk müdahaleyi evde gerçekleştiriyor. Gerekli durumlarda kişi veya kişileri hastanelere yetiştiren özel ambulanslar, her şehirde olduğu gibi Balıkesir için de büyük bir ihtiyaç. Siz de bu alanda hizmet veren bir şirket açabilir ve Balıkesir’in bu yöndeki eksikliğini giderebilirsiniz. Corona nedeniyle ağır hasta sayısının yükselişe geçtiği günlerde Balıkesir halkının da bu tür hizmetlere fazlasıyla ihtiyacı var.

Yorum yapın