20 Bin TL İle Yapılabilecek En Karlı 5 Yatırım

Merhaba. Bu yazımızda 20 bin lira ile yapılabilecek en karlı yatırımların listesini sunacağız. İstediği işi bir türlü yapamayanlar, mezun olup da hala iş arayanlar, hangi konuda yatırım yapacağına bir türlü karar veremeyenler, yazımızı okuduktan sonra belli bir alana yönelip oradan ekmeğini çıkarabilirler.

Sınırı 20 bin lira ile tuttuk. Bu miktar çok az değildir elbet. Ancak piyasanın mevcut şartlarına baktığımızda bulunabilir ya da biriktirilebilirlik açısından da zor bir rakam değildir. Asıl mesele yatırım yapılacak en doğru merci bulmaktır. Yoksa 20 bini bankadan kredi olarak bile çekebilirsiniz. Asıl meselenin doğru yatırım alanında boy göstermek olduğunu söylemiştik. Çünkü çevremizde yanlış yatırım alanlarına kapılıp da o bin liraları birkaç ayda eriten yüzlerce örnek var.

medium money photo

Bu kötü örneklerden biri olmamak için sürekli değişip gelişen piyasa değerlerini iyi okumak ve ülkemizdeki en mantıklı, en reel sektörlerde paranızı ortaya koymak gerek. Yirmi bin lirayı az bulup da işi ciddiye almamak son derece yanlış bir tutum olacaktır. Yine bununla birlikte bu miktarı gözünüzde abartıp işe gereğinden fazla önem arz etmek de işi batırabilir.

Önemli olan dengeyi korumak ve o dengenin içinde gereken çalışmaları faaliyet alanı içinde göstermeyi bilmektir. Kimsenin sokağa atacak parası yok. Öyleyse parlak fikirler olarak sizin için hazırladığımız 20 bin liraya yapılabilecek en karlı 5 yatırımı sizlerle paylaşalım. Ekonominin çalkantılı olduğu şu dönemlerde size yol göstererek iktisadi sevaplar kazanalım.

20 bin lira ile yapabileceğiniz en karlı yatırımlar sitemizde.

20 Bin TL İle Yapılabilecek En Karlı 5 Yatırım

1- Çorbacı Açmak:

Gıda sektörüne atılmak ekonomik açıdan kallavi bir ölçektedir. Ancak çorbacı açmak, gıda sektöründe en az sermaye gerektiren işlerdir. Bunun için küçük ya da büyük bir dükkan kiralamak ve özellikle geceleri kaynayan kazanlarda 2 ya da 3 çeşit çorba hazırlamak yeterli olacaktır.

Normal şartlarda et ya da sebze ağırlıklı bir lokanta açmak, çok daha karmaşık ve daha fazla para isteyen bir iştir. Ancak iş çorbaya geldi mi yapımı da sunumu da satışı da kolaydır. Çorbacıların özellikle akşam vakitlerinden sonra müdavimi vardır. Türkiye’de gelişmiş olan bir kültürdür bu. Akşamları içenler, sabaha karşı evlerine dönerken bir işkembe çorbası içerek hem ayılırlar hem de karınlarını doyururlar.

Bu nedenle size tavsiyemiz açtığınız çorbacıda mutlaka işkembe, kelle paça gibi bu milletin damak tadına uyan çorbalar pişirmeniz. Eğer yeteri kadar iyi planlarsanız yirmi bin liranın altında bile bu işi kurup kotarabilirsiniz.

Çorbacı dükkanınızda dikkat etmeniz gereken noktalar, çorbaların her zaman sıcak ve taze sunulmasıdır. Çorba çeşitleriniz de ne kadar bolsa o kadar çok müşteri seçeneğiniz olacaktır. Bununla birlikte işleri ilerlettikçe, çorbanın yanına ek ürünler ve yemekler de çıkarabilirsiniz. Ancak başlangıç noktası olarak çorbacı açmak, böyle bir ekonomik ortamda son derece makul ve karlı bir hamle gibi görünmektedir.

E-ticaret sitelerine olan ilgi giderek artıyor.

2- E- Ticaret Sitesi Açmak

E-Ticaret Sitem İçin Nerelere Reklam Vermek Daha Mantıklı? adlı makalemizi okuyarak bu sektörün inceliklerini ve püf noktalarını reklam verme kapsamında değerlendirebilirsiniz.

E-ticaret sitesi açmak, eğer layıkıyla yerine getirilirse çok az sermayeyle çok büyük voleler vuracağınız bir başka alan. Özellikle milenyum çağından sonra internetin yaygın kullanımının artmasıyla insanların birçok alışkanlığı gibi alışveriş alışkanlıkları da değişmiştir. ”Bu soğukta, bu sıcakta, bu kalabalıkta, bu yorgunlukta kim gezecek şimdi mağaza?” sorusundan çıkan e-ticaret siteleri, insanlara oturdukları yerden hizmet vermeyi motto edinmişlerdir.

E-ticaret sitenizi istediğiniz ürünlerle donatabilirsiniz. Ancak size tavsiyemiz giyim ya da hediyelik eşya alanında yoğunlaşmanız. Görünen köy kılavuz istemez. Bu ülkede en çok giden şeyler bunlar. Giysilerin tüm ayrıntılarını inceleyebildiği, indirimlerle mest olduğu ve herhangi bir aksi durumda iade edebildiği alanlar olan e -ticaret siteleri, kuruldukları yıllardan itibaren insanların sıklıkla ziyaret ettikleri adresler olmuştur.

İnsanlar artık mağaza mağaza dolaşmak yerine bir tık ötesinde olan sayfalardan kendilerine giysi ya da sevdiklerine hediye almaktadır.

E-ticaret siteniz için bir web-tasarımcısı ve bir dağıtıcı ile anlaşmanız yeterli olacaktır. Onun dışında hacimsel olarak bir dükkana bir depoya bile ihtiyacınız olmayacaktır. 20 bin lira ile değil 20 bin liranın çok daha altında bu işi kurabilirsiniz. Sitenizin işlevli, güvenilir ve hızlı olmasına gayret gösterin. Yine aynı şekilde o sitede satışa çıkaracağınız ürünlerin çeşitliliğine de büyük önem atfedin.

E-Ticaret Sitenizde Göze En Çok Göze Çarpacak Olan 5 Minik Detay adlı makalemiz de bu iş kafanıza yattıysa size çok yardımcı olacaktır.

3- Ucuza Tarla Almak

Burada önemli olan nokta, daha sonra değerlenecek, gelişecek yerlerden tarla kapmayı bilmektir. İzleyeceğiniz yol çok basittir. Saha araştırması yapıp değerlenmeye yüz tutmuş ama şimdilik birçok yatırımcının tam da farkında olmadığı alanlardan bir tarlayı satın almak. O yerler değerlenene kadar o tarlada gereken üretimi sağlamak. Daha sonra da o yerler değerlenip parasal açıdan kalabalık bir hale geldiğinde, o tarlayı aldığınızın onlarca katı fiyata satmak.

Bu işin gereken sermaye ne kadar azsa, yapılması gereken araştırma da o denli çoktur. O nedenle iyice emin olmadan ve uzmanlara danışmadan, en azından bir muhasebeciyle masaya oturmadan harekete geçmemek, sizin ve ticari hayatınız için son derece önemli olacaktır.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Kahve Dükkanı Açıp Ayda 20.000 Dolar Kazanmak Mümkün Mü?

Kendinizi geliştirmek için hep üste koyun.

4- Bir Kursa Gidip Kendine Yatırım Yapmak

Sistemin içinde en bereketli ve en karlı yatırım alanı insanın kendisidir. Yeteneklerine bir yenisini daha eklemek, yeni bir dil öğrenmek, yeni bir sistemin kullanımını öğrenmek. Hangi alanda boy göstermek ve yükselişe geçmek istiyorsanız o alana dair kendinizi çeşitli kurslarda donatabilirsiniz.

Belli başlı kurslara vereceğiniz binlerce lira, daha sonra size daha büyük binlerle geri dönüş yapacaktır. O kurslardan aldığınız sertifikalar ve başarı belgeleri de cabası.

Bir iş başvurusunda bulunduğunuzda bu tür kurslardan aldığınız belgeleri sunabilir ve işi kapma olasılığınızı misliyle arttırabilirsiniz.

Bu noktada tek önemli olan nokta şudur: Doğru kursları bulmak. Birçok insan kafa karışıklığı ve tez canlılığıyla yanlış tercihlerde bulunmaktadır. Bazı kurslar da sadece görsel ve imaj olarak bol keseden atarken içeriği tamamen boştur. İşte bunlara dikkat etmek gerek. Hangi kursa gidersem bu benim için en iyisi olur sorusuna tam ve mutlak bir cevap verdikten sonra söz konusu katılımları gerçekleştirin.

Öbür türlüsü hem vakit kaybı hem de paranızı çarçur etmek anlamına gelecektir ki, bu ekonomik dar boğazda uzak durmanız gereken birinci tutum olacaktır.

5- Yurt Dışına Gidip İş Bağlamak

Geldik son şıkka. Maalesef hepimizin bildiği üzere Türk parası değer kaybediyor. Bununla birlikte yurt içi pazarlarında da birtakım tıkanıklıklar ve bozulmalar meydana geliyor. Yurt dışına gidip hizmet ve ürün pazarlama konusunda çeşitli atılımlarda bulunabilirsiniz. Özellikle ithalat alanında Türkiye pazarına en uygun, en kaliteli ve en ucuz ürünleri getirtebilirsiniz.

Biraz önce 4. maddede sıraladığımız kurslardan biri yabancı dil kursu olabilir. Yabancı dilinizi iyice geliştirdikten ve gereken yurt dışı araştırmaları tam anlamıyla yaptıktan sonra önünüzde yurt dışına gidip iş bağlamamak için bir neden kalmayacaktır. Ankara Anlaşması her ne kadar sona erse de onun yarattığı imkanların aynısını elde edebileceğiniz bir sürü imkan var. Her ülke girişimciler ister. Girişimci demek ülkeyi sırtında taşıyıp kandırılan adam demektir. Bunu her aklı başında olan ülke bilir ve bundan istifade etmek ister.

6. Organik Yumurta Üretmek

Sağlığın ve sağlıklı beslenmenin her şeyden çok önemli olduğu şu günlerde organik yumurta işine girmek mantıklı ve makul seçeneklerden bir diğerini oluşturuyor. Sağlık krizinin yaşandığı günümüzde artık insanlar neleri yiyecekleri hususunda çok daha titizler. Bu işin en önemli avantajı ise 20 bin liralık bir sermayeye bile ihtiyaç duymadan rahatlıkla kurulabilmesi. Yumurta gibi kahvaltı öğünlerinin vazgeçilmezi olan ve özellikle ülkemizde çok fazla oranda tüketilen yumurtanın tamamen organik olan çeşitlerini üretip satmak sizi az sermaye ile yüksek oranlı kazanç rakamlarıyla tanıştırabilir. İş beslenmeye dolaylı olarak sağlığa dayandığı için ekstra titiz olmanızı öneriyoruz. Bazıları gibi içine ekstra katkı maddesi koyup organik ürün satıyoruz gibi hilelere asla başvurmayın.

Konu ve iş ile ilgili daha fazla bilgi almak isteyenler organik yumurta üretimi üzerine kaleme aldığımız diğer yazımıza da göz atabilir:

Organik Tavuk ve Hindi Çiftliği Açmak

7. Evden Özel Waffle Satmak:

Önceleri Türkiye’de sadece elit kesim tarafından bilinip zengin zümre tarafından tüketilen waffle artık hem çocuklar hem gençler tarafından sıklıkla tüketilen bir hamur tatlısına dönüştü. İstanbul’un Kadıköy ilçesinde bu işi layıkıyla yapıp halka waffle lezzetini sunan dükkanların payı da büyük. Ama sizin bu işten para kazanmak için ne Kadıköy’de ne de başka bir semtte dükkan açmanıza gerek yok. Evde, kendi mutfağınızda, tamamen kendi imkanlarınızla hazırlayacağınız birbirinden leziz waffle’ları uygun fiyata satabilirsiniz. Başlangıçta aile bütçesine katkı sağlamak için kolları sıvayacağınız bu iş daha sonrasında ana geçim kaynağınız da olabilir.

Burada dikkat edilmesi gereken ana nokta ve kelime ‘özel‘dir. Piyasada sıklıkla satılan ana waffle çeşitleri dışında tamamen size ve mutfağınıza ait olan özel lezzetlerle müşteri kitlenizi tam olarak hedeflediğiniz yerden yakalayabilirsiniz. Onların kalbine değil ama cüzdanına giden yol midelerinden geçiyor. Özel olan hamur tatlılarında sadece lezzeti değil sağlığı da önemseyip buna vurgu yapabilirsiniz. Kalorisi son derece düşük olan tatlıları menünüze ekleyip insanların sizden sadece keyifle değil aynı zamanda tatmin olmuş bir şekilde alışveriş yapmalarını sağlayabilirsiniz. Şeker yerine sadece bal kullanarak hazırladığınız hamur tatlıları hem çocukların hem de yetişkinlerin gönül rahatlığıyla yiyebileceği waffle’lar olabilir.

Bununla birlikte özellikle bahar ve yaz aylarında dondurmalı waffle’lar çok gidiyor. Yine kendi imkanlarınızla ve mutfağınızda hazırlayacağınız dondurmalarla ev usulü ve katkısız wafflelar hazırlayıp geniş bir müşteri kitlesine satış yapmanın haklı gururunu yaşayabilirsiniz. Tamamen egzotik meyvelerle hazırlayacağınız tamamen size özel tatlılarla da hedef kitlenizi genişletebilirsiniz.

Parlak Fikirler olarak boş durmadık ve bu konuyla ilgili de daha önce bir yazı kaleme aldık. O yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

WAFFLE DÜKKANI AÇMAK

8. Gayrimenkul Yönetim Şirketi Kurmak 

Size 20 bin lira ya da daha altında bir sermaye ile yapabileceğiniz iş seçenekleri sunmaya devam ediyoruz. Önerebileceğimiz son iş fikri ise gayrimenkul sektörüne yönelik. Çekirdek bir kadro ile emlak piyasasında bir yönetim şirketi kurabilir, kiralama ve işletme işleri yaparak çok kısa sürede hayal edemeyeceğiniz kadar zengin olabilirsiniz. Özellikle sektörü bilen kişilerle ortaklık kurup bu sektöre giriş yaparsanız risk oranını azaltıp kazanç ihtimalini kuvvetlendirirsiniz.

Çok az parayla çok çok paralar kazanmanız dileğiyle. Hoşça kalın.

UYARI:  Bu kadar paraya maalesef adamakıllı büyük yatırım falan yapılmaz. Boş yere kasmayın… Üzerine bir bu kadar daha biriktirip tekrar yatırım kovalayın. Ancak sanal dünyada yatırımlar yapabilirsiniz. Bunun haricinde reelde tarla, arsa, iş yeri almak gibi eylemlerin neredeyse hiçbirini yapamazsınız.  Hatta benden size naçizane tavsiye e-ticaret alyapı işine girin. Beyler Türkiye’de kapıda ödeme kargo sistmenin gelişmesi lazım. İstanbul’da yaşıyorsanız 6-7 motosikletli adamı bir araya getirin ve kapıda ödeme kargo şirketi kurun. Az ama öz müşteri ile samimi ve butik şekilde çalışın. E-ticaretteki bürokratik engellerin aşılmasını sağlayın. Para basarsınız… Yine de batarsanız ben sorumlu falan değilim ehe ehe ehe 🙂

Yorum yapın