2021’de Altın Neden Yükselir Gibi Duruyor?

Hepinize merhaba. Bu yazımız ekonominin dinamo görevlerinden birini üstlenen altının geleceği ve bu yıldaki durumunu konuşacağız. Mümkün olduğunca ekonomik tanımlardan ve kafa karıştırıcı kavramlardan uzak durmaya çalışacağız. Zira internette altın hakkında yapılan haberlerin ve bilgi paylaşımlarının ne kadar ağır, uzman olmayan kimse tarafından anlaşılır yanı olmayan karmaşık yapılarda olduğunu gözlemledik. Biz parlak fikirler olarak, her zaman kolay anlaşılır, halkın ve genç girişimcilerin ve hatta anne babaların açıp okuyacağı haberler, metinler yazmak durumundayız. Bu açıdan bakılınca yazımıza ve hayatımızda önemli bir yer kaplayan altın biriktirmenin, altın yükselişlerinin perde arkasına hoş geldiniz.

gold photo

Altının Gündelik Hayattaki Önemine ve de Yerine Dayanarak yükseliş beklentimiz

Altının gündelik hayattaki önemi ve yerini kavramadan altının bu yılında yükselişinin önemini ve değerini kavrayamayız. Her ekonomik birim ve değeri gündelik hayatta oluşan bağlara oranla değerlendirmeliyiz. Bu ekonomik değerlerin altında uluslar arası şirketler ve borsa vadeleri olsa da, sonuçta ekonomiye can veren, alıp satan, sirkülasyon ve hareketlilik doğuran büyük kalabalıkların yönelimleri ve tercihleridir. Şimdi madde madde altının gündelik hayattaki önemlerini yazıp en sonunda tüm bu maddelerin ışığında altının neden bu yıl yükselişe geçeceğinin sosyolojik ve toplumsan çıkarımını yapacağız.

Altının kökeni binlerce yıl öncesine, başka medeniyetlere, başka uygarlıklara dayanmaktadır. Bunun bulunan en eski belgesi, Mısır Uygarlığına dayanıyor. Bilindiği üzere Mısır Uygarlığı hem ekonomik açıdan, hem de bilim ve teknoloji alanlarında şaşırtıcı biçimde bizden daha üstün, bizden daha önde bir uygarlıktır. Bunun gizemini tarih bilimciler çözmeye çalışırken, ekonomi bilimcileri başka bir şeyin farkına vardı yıllar önce. O da Mısır mezarlarından çıkarılan mumyaların altın dişlerinin günümüze kadar sağlam gelmiş olmasının arka planı. Nereden baksan dört bin, beş bin yıllık olan mumyaların belli başlı kısımlarında çürümeler var olsa da dişler altın olduğu için günümüze ilk günkü haliyle gelmişti. Demek ki altın oldukça sağlam ve güvenli bir madendi. Öyle ki bin yıllara bile dayanmış ve günümüze aynı sertliğiyle ve gücüyle gelebilmişti. Böylece tarihi açısından yapılan bir deneyle ile gelen buluş, bize şunu göstermişti ki, altın varlığı itibariyle hem dayanıklı hem de bin yıllara dayanan güçte bir madendi. KALICILIK. İşte insanları birincil dereceden altın almaya yönelten ve altın biriktirme alışkanlığı geliştiren birinci etmen budur. Kalıcı olması. Şimdi ikinci maddeye geçelim ve bu kalıcılık ilkesinden hareketle ikinci şıkkımızı açıklayalım.

Kalıcılık ilkesine bağlı olarak altın, mücevher kadar olmasa da değerli bir maden tanımlamasına girmiş oldu. Hatta diyebiliriz ki altın, ara değer olarak paranın bir kıt üstünde, mücevherin bir kıt altında bir değerde seyreder hep. Paranın neden üstündedir? Çok basit. Para, yıldan yıla güç ve değer kaybeder. Bu Türkiye’de daha hızlı olur. Amerika ya da Kanada gibi süper ekonomik güce sahip devletlerde daha yavaş ama mutlaka olur. Paranın değer kaybetmesinin iki nedeni vardır. Biri hiç şüphesiz ki enflasyondur. Enflasyon, paraya değer kaybettir çünkü ürünler zamlı olarak karşımıza çıkar. Maaşımız aynı kalsa da aynı maaşla aldığımız ürünler pahalı bir hale geldiği için para değer kaybeder. Bu bazen aydan aya olur, bazen ise yıldan yıla. Ama mutlaka olur. Türkiye gibi bazı ülkeler sıfırları atarak bunun önüne geçmeye çalışmış ve kısmen de başarmıştır. Ancak altın, para ve banknotlar gibi değer kaybetmez. Her zaman aynı ve bazı zamanlar geçen yıl olacağı gibi yükselerek değer kazanır. Çünkü altın, devlet bankalarında basılan bir unsur değil çıkarılan, bulunan bir madendir. Bu nedenle değerinin yükselmesi kaçınılmaz olarak karşımıza çıkacaktır. Mücevherden ise daha değersizdir. Bunun nedeni mücevherin yapısı gereği daha karmaşık, daha estetik olmasını öne sürebiliriz. Bir de hiç şüphesiz ki son derece zor bulunması. Ekonominin gizli kurallarından biridir bu. Bir şey ne kadar az bulunuyorsa o kadar değerli ve dolayısıyla pahalıdır. 90’lı yıllarda bir kilo muz almak ne kadar pahalıydı hatırlarsanız. Ancak Türkiye kendi muzunu üretip pazara soktuğundan beri muz da neredeyse bir elma, bir mandalina kadar ucuz ve kolay erişilebilir hale gelmiştir. Altın ve mücevher karşılaştırılmasında da bu muz örneğini kullanabiliriz. Günümüz şartlarında altın muza, mücevher ise avakodaya eşittir. Ancak buna rağmen bu yılı itibariyle altın da tıpkı birtakım elmaslar gibi yükselişe geçmeye devam edecektir.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Evde Altın Kutusu Yapma İşi İsteyenlere

Son olarak toplumsal kodları ve alışkanlıkları öne sürebiliriz. Altın, bir hediye olarak sunulan değerli bir madendir. Bunun için sünnet olsun evlilik olsun yapılan ve etkinlik halinde kutlanan düğünlerde geline, damada, ya da sünnetlik çocuğa altın takmak, bir sınıf göstergesi, bir statü şovudur. Biri elli lira takarken, birinin çeyrek ya da yarım altın takması toplumsal statünün dışa vurumu ve takdir toplamanın en sağlam yoludur. Yani altın, artık sadece ışıltılı ve bol sarı renkli bir maden değildir. Aynı zamanda toplumsal ünvanların ve bir takım göstergelerin, örneğin ün, örneğin zenginlik gibi göstergelerin birincil dereceden dışavurumudur. Hal böyle olunca altının, yastık altlarına, itinayla süslenmiş zarfların içine kadar girmesi kaçınılmaz olmuştur.

Şimdi bu üç maddenin toplamında diyebiliriz ki altın kullanılagelen ve kullanılmaya da son sürat devam eden bir madendir. Piyasada kullanılan ve rağbet edilen, talebi oluşmuş her şey değer kazanır. Paradan farklı olarak. Çünkü parayla gündelik alışverişlerimizi yapar, pazara, marketimize çıkarız. Ancak altının böyle bir gündelik pratiği yoktur. UÇünkü hem talebi çoktur, hem sağlam ve dayanıklıdır, hem de toplumun gündelik alışkanlıklarına, hediye olsun, zenginlik göstergesi olsun, sinmiştir.

Şimdi son olarak bir de ekonomi bilimcilerinin öne sürdüğü gerekçeleri ve ons değerini mümkün olduğunca sade bir dille ve yine örnekler vererek açıklayalım ve konumuzun sonuna gelelim.

Öncelikli olarak;

Ons Değeri Ne Demektir ve de altının yükselişine etkisi ne olacaktır? 

Ons değeri altının karşılık gelen birimidir. Nasıl ki her ülkenin bir para birimi ve o paranın piyasadaki bir alış – satış tablosunda bir değeri vardır, altına karşı gelen değer de ons değeri olarak tanımlanmış ve özetlenmiştir. Ons değeri belirleyen yegane ölçüt ulusal piyasalardır. Bir ons altının ons değeri kaç liraya tekabül ediyorsa, o altına karşılık gelen parayı özetler.

Bu yıl ki hem uluslar arası merkez bankasının ve hem de yerel merkez bankasının çeşitli olgulara ve ekonomik yaptırımlara dayanarak yaptığı açıklamalara göre, bu sene altının ons değerinde bir yükseliş olacağını şahsen düşünmekteyim. Bu yükselişe bağlı olarak da altının ons değeri yükselecek, dolayısıyla altın değer kazanmış olacaktır diye tahmin ediyorum (elbette bu sadece benim kendi tahminim aman sadece bana göre iş yapmayın üzülürsünüz):).

gold photo

Kısacası ons değeri altının çıkarılıp işlenip bankalara ve kuyumculara giden yolda geçirdiği süre zarfınca geliş fiyatını temsil eder. Bir altının yolculuğu uzundur ve bu uzun yolculuk boyunca geçirdiği evreler sonucunda değeri belirlenir.

ÖNEMLİ NOT: BU YAZI TAMAMEN YAZARIN KİŞİSEL GÖRÜŞÜ OLUP ŞAHSİ YORUMUDUR. HİÇBİR KÖTÜ NİYETLİ BİR YAZI OLMAYIP OKUYULARIN DA YAPACAKLARI HAREKETLERİ DE SADECE BU YORUM YAZISINA BAKARAK YAPMAMASI ÖNEM ARZ ETMEKTEDİR. YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. SADECDE BU YAZI İLE HAREKET ETMEYİN!

Yorum yapın