2021’in En İyi 5 Düşük Sermayeli Küçük İş Fikri

Yeni yıl kapıda. Bu yeni yıl ile birlikte yeni kararlar, yeni aşamalar, yeni başlangıçlar da kapınızda. Hemen hemen her koşulda, değişen sadece yılın tek bir rakamı gibi görünse de, insanın psikolojik temizliği, mis gibi taptaze 1 ocak sabahına uyanmaları ve geride bıraktığı yılın kirini pasını unutarak yeni başlangıçlar yapma isteği vakidir.

poor photo

Bu yeni başlangıçlar özel ve sosyal hayatlarında olabileceği gibi iş hayatlarında da kendini gösterir. Bizim de yazımızın temel amacını oluşturan bu tazelik oldu. 2021 yılında birçok işe girmeyi düşünmüş, bazılarına girmiş ve hatta birtakım işleri de batırmış olabilirsiniz. Ancak 2021’nin ilk sabahına uyandığınızda bunların hepsi artık geride kalmış olacak. Bir de olay sadece sizde bitmiyor.

Yeni yıl ile birlikte meclisler de yeni zamlar, yeni yaptırımlar, yeni istihdamlar yaratır. Yeni yıla geçmek devlet ve özel sektör nezdinde de bir temize çekme operasyonudur hatta. Kimi ürünler ucuzlarken kimi ürünler pahalılaşır. Sektör içinde birtakım dengeler yerinden oynar. Bu her yıl bu şekilde cereyan eder. Önemli olan değişen dengelerin hengamesinde neyin iş kurmak için avantajlı neyin ise bilakis dezavantajlı olduğunu keşfetmektir.

İyi bir araştırma yeni bir yıl ile birlikte yepyeni ve size iyi bir başlangıç sağlayacak işlerin de taze bir şekilde önünüze serilmesi demektir. Şimdi önce küçük iş kurmanın artı yönlerini ve kişiye sağladığı maddi manevi yararları gözler önüne serelim, akabinde de yeni yılda yapabileceğiniz o küçük işleri sıralayalım.

Küçük İşletmeler İçin Pek Bilinmeyen 5 Pazarlama Yöntemi başlıklı yazımızı okuyarak küçük bir işletme kurduğunuz takdirde pazarlama yöntemi olarak neleri benimseyeceğinizi, nelerden uzak durmanız gerektiğini kavrayacak ve sektöre bilgili ve donanımlı bir giriş yapmış olacaksınız.

poor photo

Küçük İşlerin Maddi ve Manevi Faydaları Nelerdir? 

  • Küçük iş deyip geçmemekte fayda var. Küçük iş denilince kazanımı da az olabilir, yetkinlik alanı da mesai saatleri de. Unutmayın ki bugünün büyük iş adamları da en küçükten, bir adet başlangıç çizgisinden yola çıkmışlardır. Böylece ilk faydayı size rahatlıkla söyleyebiliriz. Küçük iş fikirleri, büyüme potansiyeli taşıdıkları takdirde, iyi bir başlangıç rotası çizmenizi yarar. Önemli olan güvenlikli bir iş fikri ile yola çıkmak ve onu yavaş yavaş geliştirmeye bakmaktır.
  • Küçük işlerin adı üstünde, gelirleri de küçük miktarda olur. Ama bu sizi yıldırmasın ve de canınızı kat’i surette sıkmasın. Zira küçük işlerin hem potansiyeli vardır. Hem de az gelirli olmalarına doğru orantılı olarak düşük mesai saatlerine gebedir. Az çalışıp az kazanmak, hiç çalışmayıp hiç kazanmamaktan evladır sevgili parlak fikirler. Aza tamah etmeyen çoğu hiç bulamaz da bu noktada pek güzel bir atasözümüzdür.
  • Küçük iş fikirleri hayata geçerler ve kazanmaya başlarsınız. Ve belki de sizi en iyi gelecek nokta, bu tür işlerde sinir stres kat sayısının çok düşük olmasıdır. Büyük işlerde çok daha büyük paralar döndüğü için, siz para kazanacağım derken bir yıl içerisinde beş yıl yaşlanabilirsiniz. Daha huzurlu ve sakin bir çalışma ortamında her şey kontrol altındadır küçük işlerde.

Küçük İş Fikirleri İçin Düşük Sermaye Yeterlidir 

Ekonomik krizinin kapıda olduğu, doların tavan yaptığı bir ortamda kimse parasına güvenip de büyük yatırım alanlarına girmemekte, bir nevi bekleyiş içerisinde kaotik ortamın bir nebze olsun geçmesini, azalmasını ummaktadır.

Siz aklınıza gelen ve size gösterdiğimiz küçük iş fikirleriyle temkinli ve sağlam adımlar atabilir, cebinizden çok fazla para çıkmadan, sağa sola borçlanmadan, yavaş yavaş birtakım işlere başlayabilirsiniz. Önemli olan büyük paralarla büyük oynamak değil, bir şekilde sektörün içine girmek ve yavaş yavaş oradaki yerinizi sağlamlaştırmaktır.

Şu İş İlgini Çekebilir:  İnternetten Nasıl Yatırım Yapabilirim?

Küçük yatırımcılar için faydalı olabilecek birkaç tavsiye adlı yazımızı okuduğunuzda küçük tavsiyelerimizden faydalanabilir, bu alanda donanımlı olarak rakiplerinizden her açıdan önde olmayı başarabilirsiniz.

2021’in En İyi 5 Düşük Sermayeli Küçük İş Fikri

BONUS FİKİR: Beyler bu sene için “tarla kiralayıp ekmek” fikrini de buraya bırakıyorum. Salgınla beraber kıtlık ve kaliteli yiyecek talebi de ortaya çıkacaktır. Özellikle limon gibi c vitamini deposu besinler önümüzdeki yıllar revaçta olacak.

1- İnternet üzerinden bir konuda küçük çaplı bir online danışmanlık ve iş halletme şirketi kurmak:

İnternette, kafası karışık, sorduğu soruya yanıt arayan ve nitekim bulamayan binlerce, hatta milyonlarca insan var. O insanlara bir konuda uzmanlaşmak suretiyle yardımcı olabilir, onların sorularına, sorunlarına anında hızlı bir şekilde cevap vererek kendi kazancınızı sağlama alabilirsiniz.

Bu iş için bir ofise ya da standa da lüzum yoktur. Sadece bir internet servisi ve ortak portal inşa etmeli; internet kullanıcılarının sorularını size kolay ve pratik bir şekilde sunacağı bir portal ile birlikte kazanmaya daha ilk günden başlayabilirsiniz. Bir günde ne kadar soru ve danışmanlık ihtiyacı geleceğine siz de şaşırabilirsiniz.

2- Sokaklarda zabıtalardan izin alıp mısır, simit, çerez, çay ya da yiyecek satmak:

Gerekli izinleri aldığınız takdirde, çok düşük sermaye ile size epey yetecek paralar kazanabileceğiniz ilk küçük iş fikrimiz bu. Soğuğa tahammülünüz, sıcağa aşinalığınız varsa, bir küçük araba kiralayarak ya da satın alarak, tercih ettiğiniz bölgelerde, tercih ettiğiniz ürünlerin satışını gerçekleştirebilir; 2021 yılına kazanarak, kar elde ederek başlayabilirsiniz.

Tam olarak ne satmak istediğinize karar verin, gerekli izinleri de tamamlayın ve başlayın!

Çay ve kahve standı açmak adlı yazımız da bu konuda size almanız gereken bilgileri verecektir.

3- Dolandırıcı ayıklama ve ifşa etme sitesi kurmak:

İnternette de her alanda olduğu gibi fırsatçılar var. Hakları olmayan paraları insanları kandırarak, yanlış yönlendirerek alabilmektedirler.

Siz adeta bir internet dedektifi olarak genelde kurum bazlı ama bazen kişi odaklı çalışıp iz sürebilir ve bu türden yanlış yönlendirmelerde bulunan kişi ve kurumları tespit edip akabinde ifşa edebilirsiniz.

Bu iş kolunda dikkat edilmesi gereken nokta etik olmaktır. Söz konusu ifşalarda hakarete varan ifadelerden kaçınmalı. Sahte iş yapana sahtekar demek yerine, doğruyu yansıtmıyor, gerçek dışı gibi ifadeler kullanın örneğin.

Hepinize yeni yılda ve küçük iş fikirlerinizde bol kazançlar dileriz.

4- Sadece tek ürünlü ya da tek kategorili e- ticaret sitesi açmak:

Bu sayede rekabetten sıyrılıp uzmanlaşma yakalanmış oluyor. Tek ürün ya da tek kategori ile işiniz de minimal bir hal alır. Kontrol altına alıp denetleyeceğiniz ürünler de kapsamlı değil tek biçimde olacağı için hem rahat bir şekilde çalışabilir hem de rekabetten sıyrıldığınız için çok çok fazla kazanmaya başlayabilirsiniz.

E- ticaret siteleri ile ilgili işleyişi merak eden ve öğrenmek isteyen sevgili okurlarımız için Tek Ürünlü E-Ticaret Sitesi Karlı Mıdır? başlıklı yazımız yol gösterici ve yardımcı olacaktır.

Usta tamirci olmak için 2021 yılına az kaldı.

5- Bir cihazın içini söküp onun tüm parçalarını öğrendikten sonra usta tamircisi olmak:

Piyasada ve pazar payında her zaman ustalara ve uzmanlara ihtiyaç vardır. Bu ustalık alanı, herhangi bir dijital aygıt ya da yeni çıkmış ve bilinmeyen bir cihaz için geçerli olabilir. Sadece biraz vakit ayırın ve ustalaşın. Burada önemli olan nokta tek bir cihaz üstüne yoğunlaşmak ve hataya yer bırakmayacak şekilde o cihaz üzerinde ustalaşmaktır.

Ustalara karada ölüm yok. Zira sayıları çok az. Ve siz de o az sayıdaki ustalardan biri olabilirsiniz. Sadece birkaç aylık bir süre içerisinde.

 

Yorum yapın