2020’nin En Kârlı İş Fikri Neden Kahve Dükkanı Açmak?

Sevgili okurlarımız bu gün bomba gibi bir konuyla daha karşınızdayız. Keyifle yazacağım bu konuyu keyifle okumanızı temenni ederim.

Popüler kültürün en gözde sektörünü ele almaya geldi sıra. 2020’nin en kârlı iş fikri “neden kahve dükkânı açmak”, diye sorsam size, ne dersiniz?

Ben “bağımlılık yapıyor, hepsi kafeinden” derim. Daha önce kahve dükkânı açmak ile ilgili yayınlanan yazımızın linkini tekrar paylaşıyorum sizlerle. Bu yazımızın onun üzerine kârlılığıyla ilgili bir sohbet olacak.

https://parlakfikirler.org/kahve-dukkani-acmakkafe-acmak/

2017’nin en kârlı iş fikri kahve dükkânı açmak bence de. Mantık olarak irdelediğinizde inanılmaz bir kitleye sahip bu iş ve fazla maliyetli olduğu da söylenemez. Tabi ne kadar kaliteli bir mekân açmak istediğinize bağlı. Taksim’in ortasında küçük bir kahve karavanı mükemmel olmaz mıydı? Kahve tüketme deliliği çığ gibi büyüyor. Metro istasyonlarının duraklarında, her caddede, o çok meşhur kahve markası ya da kahve dünyası çeşitleri, artık her yerde. Olayın ana maddesi kahve olsa bile çeşitleriyle ve o çok tatlı kâğıt bardaklarıyla büyük beğeni toplamaya devam ediyor. Cebinizde ucu ucuna paranız olsa dahi “kahve mi alsam acaba” diye düşündürüyor sizi bu tat. Maalesef evlerde yapabildiğimiz kahvelerden çok farklı tatları ve gerçekten lezzetliler. Peki ya siz kahve alan değil kahve satan tarafta olsaydınız, kulağa kahve satmak mı kahve almak mı daha hoş geliyor?

Daha önceki yazılarımızda yeni bir iş kurmak için kredi mi, ortak mı, devlet desteği mi, sermaye mi sorularına cevaplar aramaya çalışmıştık. Hadi gelin şimdi artı ve eksileriyle sıfırdan, bir ortakla kahve dükkânı açalım.

Mavi bir karavanımız olsun. Sizin için şuan 23 yaşında delikanlı, kıvırcık saçlı, temiz yüzlü bir çocuk yarattım zihnimde onu kahveci yapıyorum. Karavan maliyeti kısar ve istediğimiz zaman istediğimiz yere park ederek sürekli müşteri kazanmamıza yarar. Bebek, Ortaköy, Beşiktaş canınız o gün nerede olmak isterse orada olabilirsiniz… Yanınızda ortağınız, ortağınız aynı zamanda da en yakın dostunuz. Başkasının emri altında olmak yok, bir karavanda üç kişiden daha fazlası yok, kahve makinalarınız, bardaklarınız, serbest kıyafetiniz ve bütün gününüzü dilediğiniz gibi kahve satarak geçireceksiniz. Kulağa imkânsız geliyor dimi? İmkânlı hale getirin zira bu rüya gibi. Karavanın önünde banka sırası gibi bir kuyruk, karamelli, kremalı sesleri havada uçuşuyor ve gününüzü üçe katlayacak şekilde kâr ediyorsunuz. Biz sizin adınıza çok memnun oluruz gerçekten.

Şimdi bu işin eksisi var mı ona bakalım.

Belki sizi zorlayacak şeyler benim mavi karavan hayalim yerine caddede bir dükkân düşünüyorsanız maliyet olabilir. Gerçekten dükkân kiraları pek yabana atılacak gibi değil. İyi bir kahve makinası ve aparatları da önemli tabi. Kullanılacak kahvenin kalitesi, aromaları nereden, hangi kaliteyle temin edeceğiniz, bardaklar, kaşıklar, şeker, süt hepsi koca bir maliyet yığını olarak görünebilir gözünüze ama korkmayın. Belki de kendinize bir yatırımcı bulursunuz ya da bir anda kocaman bir dükkân işletmek yerine küçük küçük büyürsünüz.

Şu İş İlgini Çekebilir:  6 Kahve Bayiliği-Rastgele Seçim

Bunların dışında ufak bir risk daha olabilir. Kahve dükkânları çok fazla! Yani etrafta yeterince kahve dükkânı var diyebiliriz. Yeni bir şeyler bulmanız sizi rakiplerinizin önüne geçirebilir. Bence etrafta yeterince kahve dükkânı olmasa dahi yeni bir şeyler bulmalısınız!

Mesela yeni neler olabilir diye birlikte fikir üretmemiz gerekirse,

  1. Öncelikle yenilik midir bilemem ama kahve dükkânlarının kahverengi ve toprak tonlarında boyanması bence çok komik. İnsanları kahve içmeye teşvik etmek için, renklerin psikolojik etkilerini kullanmak adına yapılmış zoraki bir şey bence. Adam kahve içmeyecek olsa kahveciye gelir mi? Bence dükkânınızın renklerini Alaçatı renkleri yapabilirsiniz, içeriye kara kışın ortasında bile bahar havası verebilirsiniz.
  2. Böyle mekânlarda yer bildirimi yapmayı sever gençlerimiz. Birde internet paketleri bitmek üzereyse, garsona seslenip internet şifresi sormaya çekinirler. Masalara güzel kutular içinde kahve kültürüyle ilgili birkaç cümlelik sözler ve internet şifresinin yazılı olduğu post-it’ler koyabilirsiniz. Okumaktan keyif alınacak kısa hikâyeler bile olabilir, belli aralıklarla değiştirirsiniz böylece daimi müşterileriniz aynı şeyleri okumuş olmaz. İlgi çekici gerçekten iyi bir fikir olabilir.
  3. Kahvenin yanına en güzel çikolata gider, kahvenin çeşidine göre karar verdiğiniz (sade filtre kahveye beyaz çikolata gibi)veya sizin markanızla ilgili şekil almış çikolatalar paylaşabilirsiniz müşterilerinizle.
  4. Kahve dükkânları kış mekânıdır. Sigara içen müşteriler için alelade bir balkon ya da bahçe yapmak yerine, sıcak bir kış bahçesini çok görmeyin. (Belki karınız 5 katına çıktığında denemek istersiniz.)
  5. Yazın batacak haliniz yok soğuk kahveleri menünüze katmaktan asla çekinmeyin!
  6. Gençlerimiz öz çekim yapmayı da sever, dükkânınızın bir köşesini mat koyu yeşile boyayabilirsiniz ve orayı fotoğraf köşesi yapabilirsiniz. Şu mini, anında resim basan küçük fotoğraf makinalarından alın. Bir ara doğum günümde kendime hediye etmek istemiştim o makinelerden. Şipşak fotoğraf (belki 3 pozdan sonrasını ücretli yaparsınız).
  7. Kâğıt bardaklar paket servis içindir, özenle seçilmiş kâğıt bardaklar kadar seçeceğiniz kahve fincanları da önemli, piyasayı araştırın inanılmaz ucuza, inanılmaz güzellikte fincanlar yaptırabilirsiniz, bunlar Y Kuşağını içine çeker.

Sizin için parlakfikirler ailesi olarak 2020’nin en karlı iş fikrini “Kafe açmak” olarak seçmiş bulunmaktayız.  Bu seçimi yaparken yüzlerce iş fikri arasından en karlı, keyifli, yapılması daha ergonomik, kurması nispeten kolay olanını seçtik.

Yani uzun lafın kısası kahve dükkânı standart bir kahve dükkânı ise artık çok fazla karşılaştığımız bir alan olduğu için, açmak muazzam bir fikir olmaya bilir ama o fikri muazzam hale getirebilir ve de 2020 yılında bile halen çokta güzel kâr edebilirsiniz hatta en karlı işiniz haline çevirebilirsiniz. Eğer içinizden biri bu yazıyı okursa “aydınlanacak” demiyorum ama böyle bir fikri vardıysa ve bu yazıya da denk gelip bir iki tavsiyeye uyduysa adresini yazsın bize ulaşsın da gelip canlı canlı görelim. Destek olalım. Umarım faydalıda olabilmişizdir.

Yorum yapın