2022 Yılı İçin En Karlı 3 İthal Ürün

Türkçede altın, elmas gibi madenler için ”yükte hafif pahada ağır” deyimi yaygın kullanılır. Her deyimde bir miktar teşbih ve mecaz olduğu için, buradaki altın ve elmas tanımı da her türlü, küçük ama çok para getiren maddeler – madenler için kullanılır. Günümüzde, bir şeyin değeri büyüklüğü ile işler olmasıyla, ihtiyaçları karşılamasıyla ölçülüyor. Doğrusu da bu.

Bu yazımızda önümüzdeki yıl için en karlı 3 ithalat ürününden bahsedeceğiz. Bu ürünlerin yükte hafif olması, küçük sektörlerde tercih edilmesi, onların değerini düşürmüyor. Bilakis daha da değerli kılıyor. Nasıl küçük bir telefon gördüğümüzde ”bu çok küçük işimi görmez” demiyorsa sektörün de getirilen ürünlerin de küçüklüğüne vs. bakmadan piyasadaki karşılığına, ihtiyaçlar hiyerarşisine bakmakta fayda var.

Ufak Bir Sektöre Hitap Eden İthal Ürünlerden Nasıl Korkunç Paralar Kazanılabiliyor? 

Genç ve toy girişimcilerin piyasayı iyi okuyamamaktan ötürü yanlış değerlendirdikleri, mihenge vurduklarında yanlış ölçtükleri temel kıstaslardan biri şudur: Bir sektör ne kadar büyükse o sektörden o kadar fazla para kazanılır. Bu doğru orantılı düşünce doğru değildir. Bir sektör ne kadar büyükse o sektörde o kadar fazla tekelleşme var demektir. Sektör sadece pazar payının artması ve talebin yükselmesi ile genişlemez çünkü. Belli başlı şirketlerin iş hacmiyle ve köşeleri kapmasıyla da büyür. Yani aslında sektör genişlemez, genişletilir. Onu genişleten de talep yoğunluğu değil arzdır.

Ancak ufak sektörler ”potansiyel” bir değer taşıdığı küçüktür. Küçük olduğu için de tutulacak bir köşesi yok demektir. İşte böyle bir iş ortamında ufak bir sektöre hitap eden ithal ürünlerden korkunç paralar kazanmak mümkün oluyor. Burada anahtar kelime ”ithal ürün” olmalı. Zira sadece Türkiye’de değil dünya genelinde yerli üretimle ayakta kalan bir sektör yok. Olamaz da. Yerli üretimle başlatan ya da genişleten değil daha çok destekleyendir. ”Hani şöyle şöyle ithal ürünler var, bir de buna alternatif olarak birkaç yerli ürün” der gibi.

Sonuç olarak küçük sektörler keşfedilmeyi bekleyen minik Amerikan adalarıdır. Başkaları tüm enerjisini ve ilgisini ana karaya yöneltmişken, en mantıklı olan küçük adaları keşfetmek ve orada iş yapmaktır.

Gümrükçü ve Nakliyeciye Danışmak Gerekir Mi? 

Küçük sektörlere hitap eden ve birazdan sıralayacağımız ürünleri ithal etmeden önce bir gümrükçü ya da nakliyeciye danışmakta fayda var. Siz de takdir edersiniz ki yurt dışından ürün getirmek, kamyondan dükkana mal çekmeye pek benzemez. Sadece öfkeyle değil bilgisizlikle hareket eden de zararla oturur. Bu nedenle ithal ürünlere dair her detayı, ithalat sürecine dair ayrıntıları danışmak gerekir.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Pazarlama Esasında Bir Nevi Dolandırıcılık mı?

Gereken Sermaye 

2021 yılında ürün ithal etmek için gereken sermayeyi şimdiden söylememiz pek doğru olmaz. Doların dalgalanmaya devam mı edecek yoksa durulacak mı? Euro’nun bu yükselişi hangi ürünleri ”bulunmaz Hint kumaşı” mertebesine yükseltip fiyatlarını arşa çıkaracak? Bu soruların cevabı net olmadan net bir rakam ortaya konamaz. Ama ithalat yapmak için, hangi ülkeden, hangi ürün getirilecekse getirilsin – ortalamanın üstünde, yüklü bir sermaye gerektirdiğini söyleyebiliriz.

2022 Yılı İçin En Karlı 3 İthal Ürün

1- Demir işleme makineleri: 

2021 yılında yapılacak en mantıklı hamlelerden biri doğrudan doğruya sektör bazlı çalışmak. Bunların başında da küçük sanayi kollarının üretim yükünü azaltan, çok daha kısa sürede çok daha hızlı ve nitelikli üretimler yapmasını sağlayan demir işleme makineleri geliyor. Portatif kopya makineleri, yazı yazma ve kabartma makineleri ve mikro freeze makineleri… Bu tür makinelere endüstriyel alanda her zaman ihtiyaç olacak.

2- Su Arıtma Sistemleri:

”Akıllı” su arıtma sistemlerini ülkeye getirtmeniz daha akıllıca olacaktır. Gelişen teknoloji, çok yönlü kullanım hacmine sahip olan makine ve gereçlerin kullanımını arttırdı. Yıldan yıla arttırmaya da devam edecek.

3- Et Kesim Makineleri: 

Et ürünleri işleme tesislerinde sıklıkla kullanılan et kesim makinelerinin en yeni olanlarını ithal edebilirsiniz. Her yıl birçok yeni makine üretilmiş oluyor. Bu tür ürünlerin takibini yapıp ülkeye ilk getirenlerden biri olmak yüksek kazançlar elde etmenizi sağlayacaktır.

Yorum yapın