3D Yazıcı ile Küçük Ama Kullanışlı Ürün Üretip İnternetten Satmak – Röportaj

Merhaba. Konuşmaya başlamadan önce iki açıklama yapalım. Öncelikli olarak 3d yazıcılar ile ilgili yeteri kadar bilgi sahibi olmayan okurlarımız – yazıcıdan ürün üretmek- başlığını görünce birkaç saniyeliğine bocalamış olabilirler. Öyle ya yazıcı dediğimiz cihaz öğrencilerin çıktı almak için bozukluk topladığı standart cihazlardır. Artık değil. Günümüzde devrim ve devrimin getirdiği yenilenme insanlardan çok ürünlere yansıyor. Bunun en canlı örneklerinden biri de piyasada giderek daha fazla talep edilen 3d yazıcılar.

3d printer photo
3d yazıcı işte böyle bir alet. Ufacık bir şey. Çok yer de kaplamıyor.

Röportaj

Bugünkü yazımızın girişinde 3d printeri Türkiye’de ilk kullananlardan biri olan D. K ile, 3D. printerlar ve bu sihirli makinelerle ile yapabilecekleriniz hakkında konuştuk. Hem keyifli hem de son derece faydalı bir röportaj oldu. Şimdiden hepinize iyi okumalar dilerim.

– Teknoloji çılgınlığı diye dillere pelesenk olmuş bir söz var. Sanırım o çılgınlığın son halkasını 3 boyutlu yazıcılar ile yaşıyoruz. Bu yenilikçi teknolojiyi ülkemizde ilk defa kullananlardan biri olarak teknoloji – piyasa – müşteri memnuniyeti kapsamında neler söyleyebilirsiniz?

– Öncelikle artık teknolojinin kendisi başlı başına bir çılgınlık olmaya başladı. Çok kısa bir zaman içinde buna bizzat tanıklık edeceğimiz için sadece teknoloji dememiz yeterli olacak. Şimdilik uçan arabalar hal bilim kurgu filmlerinde olduğuna göre, şu an elimizdeki en çılgınca teknoloji 3d printer diyebilirim.

– Bir anlamda ”Kendin pişir kendin ye” konforundan ”kendin tasarla, kendi üret kendin sat kendin kazan” rahatlığına erişmenin giriş kapısı diyebilir miyiz bu makineler için?

– Daha iyi özetlenemezdi. Kesinlikle diyebiliriz.

– Peki, sizin aklınıza nereden esti bu iş ? Türkiye gibi ekonomisi nazik, girişimcisi küskün ülkelerde, yeniliklere ne kadar istekli davranılsa da hep bir batma riskinin getirdiği korku ve endişe vardır. Sizi, bu kadar yeni ve henüz tam olarak bilinmeyen bir teknoloji ile iş yapmaya sevk eden itici güçler nelerdir?

– Ben zaten yazılımcıyım. Teknolojiyi yakından takip ediyorum. Çocukluğumdan beri hep kendim tasarladığım şeyleri üretmek ve satmak istemiştim. Kısmet bugüneymiş.

-Neler tasarlıyor, neler satıyorsunuz?

– Şimdilik bir yandan bilgisayar ve yazılım işini sürdürüyorum. Bir yandan da, özellikle akşamları ve geceleri küçük oyuncaklar, hediyelik eşyalar, çikolata kapları ve özel kutular tasarlayıp üretmeye başladım. Son 5 – 6 aydır bana inanılmaz bir ek gelir kapısı oldu. Bu gidişle tamamen bu işe yöneleceğim. Sadece piyasanın yeteri kadar hazır olmasını bekliyorum.

– Bu işin artıları neler ?

– Saymakla bitmez ki. Bir fabrika ya da üretim tesisi düşün. Bir oyuncak imalat atölyesi ya da. Bu atölyede ne üretiliyor diye soruyor biri. Yani ne tip oyuncaklar üretiyorsunuz? Cevabınız ise şu oluyor: Kafama ne eserse! Şimdi bu cevabı duyan adam ne der? Bu adam kesin beni sarakaya alıyor der. Halbuki tamamen ciddi bir iş. Kafanıza ne eserse, hayal gücünüz ne kadar geniş ise, üretim ağınız da o kadar geniş oluyor. 3d printer demek sınırsız hayal gücü ile birlikte müşterilere sunulan sonsuz bir katalog demek. Seç beğen al. Bunun dışında işin tasarım süreci ayrı üretim süreci ayrı bir keyif. Biraz önce karşınızdaki ekranda olan bir çizim, birkaç dakika sonra, elinizde, üç boyutlu olarak duruyor. Bir gün sonra da mağazanızın vitrininde ya da e-ticaret sitenizin kataloglarında.

– Ürettiğiniz oyuncakları ve hediyelik eşyaları internet sitesinde mi satıyorsunuz?

– Şimdilik bir sitem yok. Yazılım işlerini hallettiğim dükkanımda satıyorum. Büyük ilgi var. İnsanlar 3d printerla üretildiklerini öğrenince daha büyük ilgi gösteriyorlar. Tabi bir de daha önce hiçbir yerde görmedikleri renkler, tasarımlarla karşılaşınca, tamamen yeni ve spesifik ürünleri almak istiyorlar.

– 3 boyutlu yazıcılar, çok kısa bir süre içinde her evde olacak diyorlar. Bu sektörün çok kısa bir süre içerisinde bocalamasına ve tepetaklak olmasına neden olur mu?

– Çok kısa bir süre dedikleri, en az 50 yıl sürecektir. Şu an alışma evresinde bile değil insanlar. Tanıma aşamasındalar. O nedenle çok uzun bir süre daha kendi işlerinin hem tasarımcısı ve üreticisi, hem de pazarlamacısı ve patronu olabilirler.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Evde Yoğurt Üretip Satmak-Karlı Mı? Maliyet Nedir?

İkinci açıklamamız ise ”küçük ama kullanışlı’‘ ifadesine dair. Günümüzde cep telefonlarının parmak kız kadar küçüldüğü, bilgisayarların ceplere sığacak kadar hacim kaybettiği (ki bu kaybediş her bakımdan bir kazanç) modern dünyada ürünler küçüldükçe kalitesi artıyor. Artık insan algısı da büyükten küçüğe doğru ters orantıyla çalışıyor. Önceden potansiyel bir müşteri için satın alacağı ürün ne kadar geniş hacimliyse, ebatları ne kadar büyükse, o kadar şaşalı, iddialı ve kullanışlıydı. Şimdi ise tam tersi.

Dolayısıyla temin edeceğiz 3d yazıcılardan çıkaracağınız ürünlerin ‘küçük‘ oldukları için gözden kaçacaklarını düşünmeyin. Bilakis minimal boyutlara sahip olduğu için daha fazla alıcının ilgisini çekeceğini gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz.

3D Yazıcılar Neden Çağ Atlatacak? 

3d yazıcılar her özelliğiyle, teknik kapasitesi ve çalışma prensibi çağ üstü bir cihaz. Bilgisayarda çizilebilen her şeyin bir cihazın içerisinde üretilmesi, adeta modern çağın büyüsüdür diyebiliriz. Bu yazıcılar ile birlikte insanlar hayal ettikleri birçok şeyin somutlaştığını, elle tutulabilir hale geldiğini görebilecekler. Böylesi bir buluş bir çağı kapatıp başka bir çağı açacak kadar güçlü olabilir.

Bu Yazıcılar Gelecekte Evlere Girebilir Mi?

Bundan 20 yıl öncesine geri dönüp baktığımızda su arıtma cihazlarının kapı kapı dolaşılıp pazarlandığını hatırlıyorum. Piyasanın en temel özelliklerinden biri budur. Öncesinde pahalı ve lüks olan tüm cihazlar, zamanı gelince (zamanını piyasa şartları, aygıta olan talep ve diğer endüstriyel parametreler belirler) herkesin evinde olmaya başlar. Bilgisayarları ve cep telefonlarını hatırlayın. Söz kısası sıra 3d yazıcılara da gelecek. Belki 1 belki 20 yıl içerisinde ama mutlaka gelecek. Bu nedenle eliniz çabuk tutup bu yazıcılar ile ürettiğiniz küçük ama etkili ürünleri satmaya başlamalısınız.

3D Yazıcı İle Neler Üretilebilir? 

3D yazıcılar çok çeşitli süs eşyalarını muazzam bir renk kalitesiyle üretiliyor. Evlerin ve ofislerin iç dekorasyonunda kullanılan biblolar da 3d yazıcılardan üretebileceğiniz diğer ürünler. Yaşadığımız salgın felaketini ciddiyetini korurken ve hala gündemin ilk sıralarındayken 3d yazıcılar ile rahatlıkla maske üretilebileceğini de söyleyelim. Hem de bu maskeler, piyasadaki maskelerden çok daha niteliklidir. Daha kaliteli oldukları için sağlıklı kullanımlar için ideal olan maskeleri inrernet sitesinden satışa çıkarabilirsiniz. Tabi diğer ürünlerle birlikte.

3D yazıcı ile şunları üretebilirsiniz demek, ürünü sınırlamak anlamına geliyor. Zira bu üst düzey bir teknolojiyle çalışan yazıcılar çizimi yapılan her şeyi üç boyutlu bir hale getiriyor. Eğer profesyonel bir grafik tasarımcısı ile çalışırsanız piyasaya çok orijinal ürünler ve biblolar sürebilirsiniz.

Bu Özel 3D Yazıcılar Nereden Satın Alınabilir? 

Elektronik ve bilişim ürünleri satan birçok mağazadan 3d yazıcı satın alabilirsiniz. Aynı zamanda Türkiye’nin en güvenli ve kaliteli internet sitelerinde de birçok seçenek mevcut. Size tavsiyemiz büyük fiyat farkları söz konusu olduğu için internetten satın almanız. Hem tüm özelliklerini ve fiyatlarını karşılaştırma şansınız da olur. 3D yazıcıların fiyatları iki bin liradan başlıyor. Çok daha kaliteli, hızlı ve çeşitli ürünler üretip satmak istiyorum diyorsanız ve sermayeniz de buna müsait ise 6-7 bin lira aralığında olan üst düzey çeşitleri de mevcut. Bir tane ve bir kere alacağım sağlam olsun kafasındaysanız hiç düşünmeden en üst modellerinden biri satın alınız.

Bakımları ve Tamirleri Zor Mu? 

Evlerinde ve ofislerinde bir süreliğine yazıcı kullanmış kişilere ‘sizce yazıcıların ortak özellikleri nedir’ diye sorsak yüzde sekseninden fazlası ”kolay bozulmaları, zor tamir olmaları’ cevabını verir. Herhalde elektronik cihazlar arasında en çok sıkıntı çıkaran 3 üründen biri yazıcılardır. İçine kağıt sıkışır, o kağıdı oradan çıkarmak için çektiğinizde kağıdın bir kısmı elinizde, diğer kısmı makinenin içinde kalır. Mürekkebini daha yeni doldurmuş olmanıza rağmen bilgisayar ‘‘mürekkep yok” uyarısı verir. Ve bir sabah uyandığınızda – genelde de en lazım olduğu anda- yazıcının ışığının yanmadığını görürsünüz. Tamire götürdüğünüz yetkili en az 3 -4 gün der. 1 hafta 10 gün içinde alabilirseniz şanslısınız demektir.

Ancak insanın yazıcılar ile olan makus talihi artık değişmek üzere. 3d yazıcıların en önemli özelliği son derece donanımlı bir programa sahip olması. Bu cihazlar tam manasıyla yapay zekanın karşılığı. Yok artık abartıyorsunuz diyen okurlarımız var ise dünyanın ilk 3d yazıcısı ile üretilmiş olan arabası Blade’i araştırabilir.

Yorum yapın