3D Yazıcı Parçaları – Filamenti Satan Dükkan Açmak

Rağbet demek, çeşitlilik demek. Çeşitlilik de para demek. Bu doğru orantının en somut örneğini 3d yazıcılar ve filamentlerinde görüyoruz. Yaygınlaşma süreci son 4 -5 yılı kapsayan (ki gelişmekte olan ülkelerde bu süre sadece birkaç yıl, birçok ülkede ise 3d printer’ın esamesi bile okunmuyor) bu ürünlerde inanılmaz bir çeşitlilik var. Bunun nedeni ise rağbet oranlarının yükselmesi. Nabza göre şerbet verir gibi, talebe göre farklılık üreten piyasa, bu son teknoloji cihazları da es geçmedi. Eğer aklınızda 3d printer parçaları ve filamenti satan bir dükkan açmak var ise, sizin de bu çeşitlerden haberdar olmanız gerekiyor. Bu sayede sermayenize göre hareket edebilir, hedef kitlenizi daha yolun başındayken belirleyebilirsiniz.

Alt başlıklara geçmeden önce bu tür yazıcılar ile küçük ama kullanışlı / kazançlı ürünler üretmenin püf noktalarına değindiğimiz yazıyı okuyabilirsiniz.

3D Yazıcı ile Küçük Ama Kullanışlı Ürün Üretip İnternetten Satmak

Bu Cihazları Kimler Talep Ediyor? 

3d yazıcıların uygulama alanları günden güne artıyor. Öncelikli olarak bu yazıcılar ile birlikte bilgisayarlara belli başlı çizim planları da yükleniyor. Bu planların üzerinden mobilyaların çok daha özgün ve hızlı bir şekilde tasarlanmasını sağlıyor. Mutfak, oturma odası, salon, yemek odası ve diğer her yer için aklınızdaki kağıda, kağıtta olanı da gerçeğe aktarmak hiç bu kadar kolay olmamıştı.

Mimarlık alanında da 3d yazıcılar tercih ediliyor. Tasarım, planlama ve yakında imar aşamasında bile bu cihazlar kullanılacak. Mimarların hayal gücünde oluşturmaya çalıştırdıkları tasarılar artık bilgisayar ortamına aktarılabilir. Bu aktarım kağıt üstünde de kalmayıp somut, elle tutulur bir malzeme olarak gerçeğe taşınabilir. Birçok mimar, bu teknolojinin biraz daha gelişmesi ile birlikte, yakında ev bile yapabileceklerini beyan ediyor. Olur mu? diye sorulmamalı. ”Olacak mı” diye sorulup ”olacak” diye yanıtlanmalı.

Doktorların da çeşitli araştırmalar ve incelemelerinde bu cihazları kullandığını biliyoruz. İç organların üç boyutlu görüntüleri üzerinde belli başlı virüslerin (başta Corona virüsü olmak üzere) takibatı çok daha ayrıntılı ve hızlı bir şekilde yapılıyor. Tıp alanında hastalığa çare üretebilmek için ilk aşama, rahatsızlığın kaynağını bulmak. O kaynağı bulup teşhis ve tespit etmek için de bu teknoloji her geçen gün biraz daha fazla kullanılır oldu.

Karlı mı? 

Yaşadığınız şehirde yahut ilçede birçok dükkanın peş peşe kapandığını görmüşsünüzdür. Aynı şekilde kapanan dükkanlar arasında çok azının elektrik – elektronik işi yapan mağazalar olduğunu görmüş olmalısınız. Zira söz konusu sektörler, aç-tok, zengin-fakir ayrımı yapmayan sektörlerin başında geliyor.

Şu İş İlgini Çekebilir:  İnşaatlar İçin Demir Alım-Satımı İşi Yapmak

Hele ki söz konusu olan 3d printer gibi günden güne ihtiyacın ve talebin arttığı üst düzey bir cihaz ise, işin albenisi de kar oranı ile birlikte artıyor. Aranızda hala 3d printer’ın adını bile duymamış olanlar var muhakkak. Fakat çok değil sadece 2-3 sene içerisinde, her ofiste, her evde en az bir tane bu yazıcılardan olacak. Üretimin sınırlarını genişleten, ihtimalleri imkana, imkanları kazanç kapısına dönüştüren yeni nesil teknolojinin yüzü 3d yazıcılar, her bakımdan karlı bir iş kolunun satışa en müsait cihazları. 3D printerlar ile üretebileceğiniz en karlı takıları öğrenmek için: 3d Printer ile Basılabilecek Sırasıyla En Karlı 4 Takı

Böyle Bir Dükkan Açmak İçin Gereken Sermaye 

Sitemizi ve yazılarımızı takip edenler burada çok fazla rakam belirtmediğimizi bilirler. Zira söylenen ortalama rakamlar, gerçeği yansıtmadığı gibi söz konusu işi yanlış algılamanıza neden olabilir. Örneğin bir iş için bir rakam yazarız, size pahalı gelir, iş gözünüzde büyür, işten vazgeçersiniz. Başka bir iş için belirttiğimiz rakam aralığı ise işi küçümsemenize yol açabilir. Bu sefer de ters etkiyle ciddiye almadığınız işi batırma riski doğar.

Dükkan fiyatları sadece şehirden şehre değil sokaktan sokağa bile değişiyor. Bir üst caddede bin lira olan kira, bir alt sokakta 700 liraya kadar düşebiliyor. Tüm bunların toplamında, en azından asgari oranda gereken sermayeyi söyleyebiliriz. Minimum 50 bin liraya ihtiyaç duyacağınız bir iş bu. Halihazırda bir dükkanınız var da iş değişikliğine gidecekseniz 20 – 25 bin lira iş görür. En azından ilk etapta.

3D Filament Çeşitleri 

Eğer, bu cihazı evde kullanacak olsaydınız size PLA filamentleri önerirdik. Bu parçalar standart olup muhtelif şeylerin üretimi için idealdir. Ancak esnekliği az olduğu için mimarlık ya da mobilyacılık sektöründe kullanılması her alanda kullanılması mümkün değil.

Oyuncak ve telefon kılıfı gibi küçük ölçekli ve hacimli ürünler üretmek istiyorsanız ABS filamentlerini öneriyoruz. Bu parçaların fiyatı son derece uygun olduğu için bütçenizi zorlamadan satın alabilirsiniz. Takı ve giyim sektöründe olanlar içinse en uygun filament modeli Flex Filament’tir. Bu parçalardan TPU ”Esnek filament” adıyla da biliniyor.

Karbon fiber filamentler ise şu an için piyasada bulunan en dayanıklı parçaların başında geliyor. Mobilya ve otomotiv sektöründe olanlar bu filamentleri satın alarak seri ve kaliteli üretime geçebilir.

3D Parçaları ve Filamentleri Nereden İthal Edilebilir? 

Bu ürünleri ithal etmek için, her zaman olduğu gibi gözünüzü sanayisi ve teknolojisi gelişmiş olan ülkelere çevirmelisiniz. Bu ülkelerin başında da Çin geliyor. 3d yazıcılarının en çok kullanıldığı ülke de yine Çin. Bunun dışında Amerika ve Almanya’dan da filamentleri ithal etme şansınız var. Bu üç ülkede satışa çıkarılan 3d parçalarının fiyatlarını ve özelliklerini karşılaştırıp en doğru ve en ekonomik tercihi yapabilirsiniz.

Yorum yapın