A101 benzeri bir markanın Bayiliğini Almak Karlı Mıdır?

Merhaba parlak fikirler okurları! Bu yazımızda yine bir başka firmanın bayilik şartlarını ve seçeneklerini birlikte değerlendirip sonuca ulaşacağız. Bununla birlikte A101 benzeri marketlerinden bayilik almanın avantajlarını, ücretlerini ve akıllarda soru işareti doğurabilecek her sorunun cevaplarını da yine yazımızın içinde bulabileceksiniz. Son olarak tüm bunların toplamında size A 101 zincirine benzeyen bir başka gıda zincirden bayilik almanın karlı olup olmadığını belirteceğiz.

market photo

Önemli not: A101 halihazırda bayilik vermemektedir. O sebeple bu makale başlıkları  “A101 benzeri bir zincir” şeklinde değiştirilmiştir.

A 101 Türkiye çıkışlı bir zincirleme market projesidir ve hayata geçtikten sonra emin adımlarla yoluna devam etmiştir. Sloganı Yeni Mağazacılık olan A 101 marketlerinin temel prensibi indirimli ürün satmaktır. Şu an ülkemizde 6270 adet mağazası bulunmaktadır. Henüz 8 yıllık bir şirket olsa da hızla büyümektedir ve büyüme hızını da mağaza sayısından rahatlıkla gözlemleyebiliriz. Peki bayilik alma kararından önce A 101’in avantajlı ve kendisini diğer marketlerden ayıran belli başlı özellikleri sizinle paylaşalım. Böylece aklınızdaki soru işaretleri birer birer yok olsun ve iş planınızı ona göre yapabilesiniz.

A 101 Mağazalarının Genel Özellikleri Nelerdir 

Öncelikli olarak ürünlerinin piyasa değerlerine oranla çok daha ucuz olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Ülkemizde pahalı ürünlerin sınırının olmadığı gibi indirimin de bir sınırı yoktur. Toptan alıp perakende satan mağazalar da bu ucuzluk ihtiyacına bire bir karşılık vermeyi bilmiş ve günümüze kadar güçlenerek gelmeyi başarmışlardır. Güçlenerek gelen mağaza zincirlerinin başında A 101 de gelmektedir. Piyasaya bir anda 121 mağaza ile giriş yapan A 101 çok geçmeden adından bahsettirmeyi başarmış ve 121 mağazasını katlayarak ilerlemiştir. İndirimin yanı sıra kaliteli ürün konusunda da iddialı olan A 101’in ikinci özelliği ise şu şekildedir.

Sadece A 101’in içinde bulabileceğiniz markaların olması. Bu markalar, bir nevi A 101’in üretim merkezlerinden ve fabrikalarından çıkan ve bir tek A 101’de satılan ürünlerdir. Zaten her mağaza kendi ürünlerini çıkarma konusunda birbirleriyle yarışır hale gelmiştir. Böylece kendilerine ait olmayan ve tamamen bağımsız bir işletmeye sahip markaların gelirinden minik karlar elde etmek yerine, bizzat kendi ürünlerini satarak kar oranını da tıpkı mağaza sayıları gibi katlamak söz konusu olagelmiştir. Bugün her büyük mağazada olduğu gibi A 101’de de sadece orada göreceğiz ve evet bu bir A 101 ürünü diyebileceğiniz çeşitli markalar bulunmaktadır. Bu markalardan bazıları, Bendo, Bi, Samire, Peynes ve Çokça gibi markalardır. A 101’in bu ürünlerini seven ve talep eden ayrı bir kitle oluşmuştur. Bu sayede siz de A 101’den bir bayilik aldığınızda bu ürünlerin marka patentlerini de otomatik olarak edinmiş olacaksınız. Sadece markanın ismini ve logosunu değil, o markaya ait alt ürünlerin hepsini özgürce satma şansınızı elinde bulunduracaksınız.

A 101’i diğer mağazalardan ayıran bir diğer önemli öge ise, bilişim sektöründeki satış grafiğidir. Bugün A 101’de laptop, cep telefonu ve çeşitli elektronik ürünlerin satıldığı ayrı reyonlar bulunmaktadır. Sadece gıda, temizlik ya da giyim sektöründe boy göstermeyi yetersiz bulan A 101, iş disiplini gereği teknolojik ve elektronik ürünlere de bünyesinde yer vermektedir. Böylece çağın ihtiyaçlarına acil olarak cevap vermeyi bilmiş ve daha fazla para kazanmanın yollarını da arşınlamıştır.

A 101’in sloganlarından biri de ”harca harca bitmez” sloganıdır. Gerçekten de A 101, büyük mağazaların zenginlik kokan ve yabancı hissettiren lüksünden uzaktır. Daha çok halka yakın olmayı ve halkla iç içe geçmeyi kendisine motto edinmiştir. Çoğu büyük mağazalar cadde üstünde yer kapmaya yeltenirken, A 101 ara ve arka sokaklarda mağaza açarken, halkın dibine kadar gelmiştir. Bu açıdan baktığımızda A 101’i genişletilmiş ve modern haline gelmiş koca bakkallar olarak görebiliriz. Siz mağaza olarak harca harca bitmez dedikçe, müşterileriniz harcayacak ve siz kazanmaya devam edeceksiniz.

Son olarak meraklıları için söylemeliyiz ki A 101’in kendi depoları vardır. Bu da bir mağaza için son derece önemli ve atağa geçirici bir hamledir. Bugün A 101 mağazalarının toplamda 13 adet kendilerine ait depoları bulunmaktadır ve söz konusu ürünleri temin ve tedarik işlemi bu öznel alanlardan yapılmaktadır.

A 101 gibi bir markadan Bayilik Alma Şartları Nelerdir? 

  • Öncelikli olarak Maliye’den ve bağlı bulunan belediyeden gerekli izinlerin alınması ve ruhsatların toplanması gerekmektedir. İşin bu aşamasında profesyonel muhasebeciler ve avukatlarla çalışmanız, işin daha hızlı ve daha pratik ilerlemesini sağlayacaktır. Bununla birlikte her mağazanın kendi iç dinamiklerince kuralları vardır. Belli bir metre kareye sahip olmak ve belli sayıda personelin altında personel çalıştırmamak bu kuralların başında gelir.
  • Mağazanızın ne kadar genişlikte olacağını ve en az kaç personel çalıştırmanız gerektiğini A 101 mağazalarının genel merkezinden öğrenebilirsiniz. Zaten bayilik alma süreci boyunca genel merkez ile sürekli irtibat ve iletişim halinde olacaksınız. Onlar genel merkez olarak size sadece bayilik değil temsilcilik de verecekler. Ve en iyi şekilde temsil edilmek adına sizi çeşitli konularda belli bir plan ve program dahilinde yönlendirmiş olacaklar. Siz de bu talimatlara her daim uyarsanız, işlerinizin ivme kazanması adına pozitif adımlar atmış olursunuz.

A 101 Gibi Bir Zincirden Bayilik Almanın Tahmini Maliyeti Ne Kadardır? 

Mağazanın kiralanması, gerekli personellerin işe alınması, kasaların kurulması, ışıklandırma, temizlik, güvenlik… Görüldüğü üzere mağazacılık, tek bir market ya da bakkal açmak kadar tek öbekli bir iş değildir. Bu nedenle ilk etaptaki maliyeti de epey yüksek olacaktır. Ortalama bir rakamlar başlangıç için size 120 bin lira ile 150 bin lira arası bir fatura kesilecektir. Size tavsiyemiz, bütçeden mümkün olduğunca kısmamanız gerektiğidir. Başlangıçta masraftan en kadar çekinmezseniz kazancınız da ilerleyen süreçte o kadar artacaktır.

Yapmanız gereken mağazaların çok yönlü ve çok öbekli bir haritasını çıkarmak ve hangi alana ne kadar para akıtılacağını önceden belirlemektir. Çünkü şöyle bir bakınca içecekler, bakliyat, süt ve süt ürünleri, oyuncak, gıda, kuru yemişler, kahvaltılıklar derken sadece mağaza içinde satacağınız şeylerin bile ne kadar geniş bir yelpazede olduğunu fark edeceksiniz. Müşterilerinize ekonomik alış veriş önerirken, kendi ekonominizi de aynı oranda sabit tutmalı ve güvenli kodlarla açıklamalısınız.

Sonuç olarak iktisadi ve mental olarak genel merkeze bağlı olacaksınız. Yaptığınız gelir gider dengesini oluşturmalı ve her bir detayı raporlayarak iş yapmalısınız. Böylece hesabınızı verecek bir şeyiniz olmadığı gibi, kazancınızı da randımanlı bir şekilde finanse etmiş olacaksınız. Mağazacılık, her zaman için çok öbekli ve geniş yelpazede olan bir iş koludur. Bu nedenle bütçenizi iyi ayarlamalı ve sağlam bir ekip kurmalısınız.

A 101 gibi bir Mağazalarından Bayilik Almak Karlı Mıdır? 

Uzun vadede son derece karlı bir yatırımdır. Bugün halkın içine karışıp özellikle ev hanımlarına sorduğunuzda, mağazacılık denilince akla gelen 2 -3 müstesna isimden biri A 101’dir. Harca harca bitmez sloganıyla hayatımıza giren ve çok kısa bir süre mağaza sayısını katlayarak arttıran bu mağazalar zinciri, size hem adını hem marka değerini de satmış olacaktır. Bu bağlamda hali hazırda var olan ve popülaritesi korumuş olan A 101’in çatısı altında iş yapmak, birçok açıdan karlı ve güvenli olacaktır. Ürün çeşitliliği konusunda da son derece etkin olan A 101 mağazaları, size birçok farklı ürün alanından farklı kazanç kapıları açacaktır. Siz de daha çok çalışıp daha çok yenilik katarak bugün milyonları besleyen mağazacılık sektöründe yükselmeye kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Eğer sizlere illa tahmini bir somut rakam vermek gerekirse diyebiliriz ki 150m2’lik orta çapta bir A101 mağazası aylık 20 000 TL kar bırakabilme kapasitesine sahiptir. Bu durumda da gayet karlı bir yatırım ile karşı karşıya olduğumuzu söyleyebilirim.

Önemki not: A101 halihazırda bayilik vermemektedir. O sebeple başlıkta değişikliğe gidilmiş ve “a101 benzeri” şeklinde yazılmıştır.

Yorum yapın