Açık Havada Yürüyüş İş Başarısı İçin Neden Şart?

Yazımızın başlığını okuyunca şöyle bir bocalayan okurlarımızın olduğuna adım gibi eminim. Yahu açık havada yürüyüş yapmak ile iş başarısı ne alaka şimdi diye sorduğunuz da olmuştur illaki. Ancak sizce de artık en azından bazı konularda Batılı ve Avrupalı vizyonundan edinmemiz gerekmiyor mu sizce de?

İzlediğimiz hemen hemen her Amerika ya da Avrupa filminde bir yürüyüş muhabbeti vardır. – Yarın ki planın ne Steve – Sabah yürüyüşünden sonra Marla’ya uğrayacağım. Şimdi bu basitmiş gibi görünen diyalog bize aslında şunu anlatır. Adamlar için yürüyüş yapmak, boş zamanları doldurma gereksinimi değildir. Zira yürüyüş yapmak belli bir iştir başlı başına. Hal böyle olunca da onların ciddiye aldığı ölçüde hem mental hem sağlık açısından yürümenin önemini kavramalıyız.

Ünlü Fransız yazarlarından birinin yakın zamanda Türkçe çevrilmiş kitabının adı ”Yürümeye övgüdür.” Oradaki vurgu bir yürümenin asla yürümeden ibaret olmadığını, her alanda hareket eden bir bedenin zihni de psikolojiyi de dolayısıyla insanın duygu durumlarını da doğrudan etkileyeceği belirtilmiştir. Merak edenler bu kitabı edinebilir ve bu kısa kitabı kısa bir sürede bitirebilir.

Şimdi size yürüyüş yapmanın hem fiziksel hem de zihinsel açıdan yararlarını aktaracağız. Hazırsanız başlayalım.

Her Şeyin Çaresi Olduğunu Düşünmenin Psikolojik Faydaları yazımız bir hareket alanı olan yürümenin eforundan bahsediyor. O halde her şey insanın psikolojisini dinamik kılmak için yapılıyor. Kahvaltıda hoşa giden peyniri yemek sadece damak tadımızı değil mutluluğumuzu da tetikliyor. Hayatta bizi ölümcül derece mutsuz ya da mutlu kılan etmenlerin totalinde bu tür ayrıntılar yer alıyor. O ayrıntıların peşinden gitmek ve her şeyin bir çaresi olduğunu mutlak surette bilmek ise size düşüyor. Yazımız sizlerle. Buyurun efendim.

 

Başarmak için her iki anlamda da yürümeye devam etmeli!

Yürüyüş Yapmanın Fiziksel ve Zihinsel Yararları Nelerdir? 

  • Yürüyüş yapmak, stresi azaltıyor: 

Ofis ortamlarının insanı giderek kapana kısılmış gibi hissettiren dört duvarları canımıza tak eder. Çoğu zaman havadan mis gibi nefesler çekmeden hatta güneşi bile görmeden saatlerce çalışırız. Kapılar, duvarlar, masalar, sürekli bir eşya ile haşır neşir olma durumu insanı insani özelliklerden uzaklaştırıp maddesel ve mekanik bir hale bürünmüştür. Çoğu zaman insanlar sıkıntı haricinde tek bir duygu hissetmeden günlerini geçirir.

Önceden insan için hissetmek, bir şeyleri özlemek ya da arzulamak insani bir gereksinim iken bugün öyle bir şey yoktur. Yürüyüş yapmak ise modern ve kapital dünyanın bize dayatmalar halinde gözümün önüne kadar soktuğu kalın ve sert gerçeklerin erimesine neden oluyor. İnsan toprağa basıyor, arasında asfalt yollar olsa bile buna engel olacak bir güç yok. Ve insan çok iyi bir yolda, rahatlamış hissetmek için hedefsiz yürüyüşlere çıkıyor. Sıfır hırs, sıfır gecikme telaşı. Sırf bir yere yetişme telaşı olmadan yürüyüş yapmanın şeffaf saadeti için bile değer kilometrelerce yol tepmek.

Stresli Bir Müşteri İle Başa Çıkmanızı Sağlayacak 5 Taktik müşteriler size çoğu zaman yürüyerek gelir. Ama bu yürüyüşler belli bir zihinsel egzersize tekamül etmeden, acele acele, iş görmek ve çoğu zaman size çatmak için gerçekleştiriliyor. Stresli bir müşteri ile başa çıkmak için sizin yürüyüş yapıp kafanızı boşaltmanız yeterli olmuyor. Bunun önüne geçmek için gereken taktikler ise parlak fikirler farkıyla burada, sitemizde sizleri bekliyor.

  • Yürüyüş, uyku düzenini sağlar: 

Kimi yürüyüşler tatlı tatlı yorulmak için yapılır. İnsanın kendini bilgisayar ışıkları ya da telefon lazerleriyle mayıştırarak, sağlıksız sağlıksız yormasından daha tehlikeli bir şey yoktur. İş yerinde bütün gün bilgisayar ve telefonlarla haşır neşir olan insan, evine gelir gelmez de kişisel bilgisayarını açıyor. Radyo aktif ışınlar, bütün gün ekrana bakmanın getirdiği alıklık, insanları fiziksel olmayan, yeni bir tür yorgunluğa sevk ediyor.

İnsanlar uyumuyor da bayılıyor çünkü. Türkiye’de özellikle özel sektör alanında çalışma saatleri çok esnek. İnsanlar bir hayli yoruluyor. Bu yorgunlukların sonucunda da kalitesiz uykular ve yorgun sabahlar.

Size de olduğuna eminiz. Sabah bir kalkıyorsunuz tüm kemikleriniz ağrıyor, tüm eklemleriniz tutulmuş. Bundan sonra da güne yorgun başlamanın iş alanında psikolojik ve motivasyon olarak nasıl geriye ittiğini görüyor ve yaşıyorsunuz zaten. Ancak iş alanında mutlak başarı sağlam bir uyku ile perçinlenebilir. Kişinin yataktan kalktığı ve güne başladığı ilk dakikalarda nasıl hissettiği, iş dünyasını doğrudan etkileyen küçük ama önemli detaylar.

Uykusuz Sınava Veya İşe Gitmek Kesin Başarısızlık Nedeni Mi? bakın zamanında sorduğumuz önemli bir soru daha. Uykusuz sınava ya da işe gitmek ne ölçüde risk barındırır? Bununla birlikte uyur gezerlik ya da az uyku ile dağılan insan organizması, işlerde hep düşen verim mi gösterir? Bu sorular ve önemli cevapları makalemizin içinde sizleri bekliyor.

  • Yürüyüş, enerji dengesi sağlıyor: 

Şimdi vereceğimiz bilgiyi kendi içinizden üç kere tekrarlayın. Yemek yemek, çoğu zaman yürüyüş yapmaktan daha yorucudur. Ağır, yağlı ve genelde dışarıdan besleniyoruz. Hem iş yerinde, hem de evde. İş yerinde zaten el mahkum dışarıdan söylemeye. Eve gelince de günün yorgunluğuna yemek yapma yorgunluğunu eklemek istemiyoruz haliyle. Gelsin pizzalar, gitsin hamburgerler.

Giderek sağlıksız bir şekilde şişen göbekler, insanın kendini tembel ve hımbıl hissetmesine neden olan mıymıntılıklar… Yürüyüş ise enerji dengesini sağlıyor. Kan şekeri oranını stabilize ediyor. Sizi en sağlıklı konuma getiriyor. Zira vücut çalışıyor ve siz eve dönüp dinlenmeye başladıktan sonra yürümenin yararları vücudunuzda kendini göstermeye devam ediyor.

İş yerinde daha enerjik, odak sorunu yaşamayan bir çalışan olmak istiyorsanız günlük yürüyüşler yapmalı ve enerjinizi muhafaza etmelisiniz.

İş Yaparken Odaklanmayı Keskinleştirici 6 Taktik bakın bu taktikler arasında spor yapmaya göndermeler yapmışızdır. Ha bu arada tempolu ve uzun yürüyüşler, koşmaktan daha fazla yarar sağlamaktadır insana. Bu yararlardan biri de odaklanmayı keskinleştirmesidir. Zira yürüyüş yapan insan, dört duvarın insanın zihnini zincirleyen kalınlığından sıyırır kendini. Daha özgürce nefes alıp veren akciğerler, ağrımayan bir sırt ve bel… Uykusuz kalmamış ve dolayısıyla ağrımayan bir baş, hepsi ama hepsi odaklanma yolunda önemli adımlardır ve arka planında yürüyüşler vardır.

Yürüyün ve kötü enerjileri ardınızda bırakın.

Yürüyüş Dışında Neler Yapılabilir? 

Vücudu her zaman zinde tutmalı. Çünkü sağlam kafa sağlam vücutta sözü, öyle boşu boşuna söylenmiş bir söz değildir. İçinde bulunduğumuz çalışma koşulları bizi giderek daha yorgun, daha enerjisiz ve daha hımbıl bireylere dönüştürüyor.

Yürüyüş dışında günlük egzersizler de yapılabilir. Evi küçük bir spor salonuna çevirebilirsiniz. Ya da hobi odanızda küçük ağırlıklar ve egzersiz hareketleri yapabilirsiniz. Önemli olan kafayı doğru enerjilerle boşaltmak ve zihni arı, duru, özgür kılmak.

Ancak bu sayede iş hayatınızda belli başlı başarılara imza atabilirsiniz. Yürümenin başarıyla ne alakası var yahu deyip kestirip atmak yerine bizi okuduğunuz için teşekkür ederiz. Unutmayın ki her şeyin her şeyle doğrudan ve dolaylı olarak bir bağlantısı vardır. Bu bağlantıları deşifre etmek bizden, uygulaması sizden.

Gününüz bir yürüyüş sonrası içilen portakal suyu kadar güzel ve leziz geçsin. Başarmak için yürüdüğünüz yollarda engellerinizin az, ödüllerinizin bol olması dileğiyle!

Yorum yapın