A’DAN Z’YE TAPU ÇEŞİTLERİ

Merhabalar arkadaşlar… Bu hafta kazançlı yatırımlar konusunda benim de uzun süredir epey içli dışlı olduğum bir yazı dizisine başlamak istiyorum: Tapu çeşitlerinin nitelikleri; artıları ve eksileri..

Geçtiğimiz birkaç haftalık dönem içerisinde ev değiştirme durumumdan dolayı ister istemez tapu çeşitlerinin niteliklerini ve bu tapuların kanunların gözünde ne olup ne olmadığını araştırmak durumunda kaldım. Özellikle bazı noktaları öyle didik didik etmek zorunda kaldım ki; sadece müteahhitleri, tapu kadastrocuları ve inşaatçıları ilgilendirecek olan sıkıcı yasalara ve yönetmeliklere gömülmüşken buldum kendimi…:D

İnternette bu bilgiler basitleştirilmiş ve derlenmiş şekilde bulunmadığı için; ileride sizin de aynı konularla muhattap olmanız ihtimaline karşı sırayla hepsini anlatacağım…

Ama ilk yazımız; direkt konunun ortasından başlamamak için genel hatlarıyla arsa ve tapu çeşitlerini anlatmak olacak. Eğer iskan alınması veya alınmaması, krediye uygunluk durumu gibi konulara yeterince aşinaysanız bu yazıyı okumayı bırakabilirsiniz.

Öncelikle şunu söyleyeyim: Tapu çeşitleri arasında farklılık yaratan başlıca unsur; yaşadığınız gayrimenkulun tapu kayıtlarında da kat sayısı, kapladığı alan gibi konularda aynı gözükmesi veya söz konusu arsada kayıtlarda bir imar bulunup bulunmuyor olmasıdır. Evet yanlış okumadınız…:) Eski dönemlerdeki belediyeler sağ olsun; en azından 10 yıllık, gepgeniş, kapı gibi bir apartmanda oturuyor olmanıza rağmen; tapu kayıtlarında söz konusu arsada herhangi bir imar, iskan gözükmüyor olabilir..:) İşin garibiyse; bir yere elektrik veya doğal gaz hattı çekilebilmesi için o yerin iskanda gözükmesi gerektiği halde; iskanı gözükmeyen tüm bu gayrimenkullere sorunsuz bir şekilde doğal gazın ve elektriğin bağlanmış olması. Tabii zamanla büyükşehirlerde böyle yerlerde yaşayan binlerce insan olduğu için; köklü bir düzenleme yapmak da imkansızlaştı ve her şey aynen devam etti. Neyse ki 5 yaşından küçük neredeyse tüm binaların iskanı mutlaka alınmış oluyor ve böyle sorunlar yaşanmıyor.

Şimdi; gayrimenkulünüzün tapusunda yazan niteliğine göre taşıdığı özelliklere geçelim:

Kat mülkiyeti: Kat mülkiyetli bir tapu; gayrimenkulde ulaşılabilecek en net, en belirli ve en güvenli çeşittir. Çünkü kat mülkiyetli bir yapıda sizin ve komşularınızın daireleri; arsa üzerinde binanın kapladığı alan; dairelerin metrekare cinsinden büyüklüğü, kaçıncı katta olduğu ve kaç numaralı daire olduğu gibi bilgiler tüm ayrıntılarıyla belirlenmiş ve tapu müdürlüğü tarafından tasdiklenmiştir. Yani hem gerçek hayatta, hem de kağıt üzerinde daireniz vardır.Endişe edilecek bir durum yoktur.

Durum böyle olunca; bankalar da bir taşınmazı garanti altına aldıklarına kolayca ikna olmakta ve kredi çekiminde %99,9 bir sorun çıkmamaktadır.

Şu İş İlgini Çekebilir:  İstanbul'da arsa yatırımı yapmak için en karlı bölgeler

Kat İrtifaklı Tapu: Bu tipteki tapular ise; boş arsadan iskana geçişteki ara form niteliğindedir denilebilir. Şöyle ki; tapu kayıtlarında yine bir iskan değil de arsa gözükür; ama söz konusu arsa üzerinde bir yapı olduğu kayıtlara geçmiştir. Bildiğiniz gibi iskan yerleşim demektir ve her yapıda iskan olacak diye bir kural yoktur. Farklılık da buradan kaynaklanmaktadır. Sizin de bu “yapı” üzerinde ne kadarlık hakkınızın olduğu arsa payı cinsinden ve metrekare cinsinden onaylanmıştır. Ama kat mülkiyetinden eksik olarak; binanın plana uygun olup olmadığı, dairelerin büyüklüğü, kat numaraları ve daire numaraları gibi hususlar teftiş edilip de iskan verilmemiştir. Yani yaşadığınız yer üzerinde bir gayrimenkulünüzün olduğu bellidir ama en ince ayrıntısına kadar sınırlar çekilmemiştir diyebiliriz. Buna rağmen endişe edilecek bir durum değildir. Rahatça ikamet etmeye devam edebilirsiniz veya satın alabilirsiniz. Zaten diğer komşularla anlaşarak kat irtifaklı tapularınızı sunmanız ve durumu ıspatlamanız halinde cüzi bir bedel karşılığında tapunuzu kat mülkiyetine çevirebilirsiniz.

Arsa (Hisse) Tapulu Gayrimenkul: Geldik en ince kısma…:) Arsa tapulu binalar tapu kayıtlarında gözükmez arkadaşlar. Yani arsa tapulu; diğer kullanılışıyla hisse tapulu bir binadan gayrimenkul alıyorsanız daire değil; söz konusu arsadan pay satın almış olursunuz. Zaten böyle bir durum için tapu kayıtlarını incelemek istediğiniz zaman defterde; dairelerin sahipleri olarak bildiğiniz kişilerin arsa üzerinde 1/x payında hakkı olan toprak sahipleri olduğunu görürsünüz. Dolayısıyla bankalar da böyle bir varlığı teminat olarak kabul etmemekte ve kredi vermemektedir.

Arsa tapulu bir binanın iskanının alınması; hisseli tapunun ne olup ne olmadığı gibi konular biraz daha detaylı olduğu için bunlardan bir sonraki yazıda bahsedeceğim. Ama şu varki; arsa tapulu bir gayrimenkul sizin için çok kazançlı yatırım araçlarından birine dönüşebilir…;)

Kooperatif Tapu: Bu olay başlı başına bir yılan hikayesidir arkadaşlar…:) Noter onaylı birtakım sözleşmeleri takiben binanın yapılması ve iskanının alınarak kat mülkiyetli tapunun elde edilmesine kadar geçen süre içerisinde dikkat edilmesi gereken birçok ayrıntılı yasa ve yönetmelik bulunmaktadır. Yazı yeterince uzadu; bu konudan da ileri bölümlerde detaylı olarak bahsedeceğim.

 

Evet arkadaşlar… Gördüğünü gibi; eğer kazançlı yatırım araçları arasında anadolu yakasından gayrimenkul almaya  gönül verdiyseniz; işin bir de görünmeyen, insana hayret ettirecek cinsten ayrıntılar bulunduğunu da bilin. Bunlara dikkat etmek lazım..:) Sonraki yazılarda görüşmek üzere..

 

Yorum yapın