Affiliate marketing’den nasıl oluk oluk para kazanılır?

İşte şimdi beklenen iş fikrine geldik. 2017 yılına sağ salim gelebilmiş olup da Türkçe ya da İngilizceyi akıcı şekilde konuşabilen, ikna kabiliyeti yüksek, pazarlama yeteneğine sahip ve her konuda değil de bir konuda derinlemesine bilgi sahibi olan her insanın günün birinde illaki denemesi gereken para kazanma yönteminden bahsedeceğiz. Hatta gelecekte para kazanmak için İngilizce bilmek gibi şart olacak bu yöntemin ayrıntılarını bilmek. Nitekim Avrupa ve Amerika’nın en güzide okullarında başlı başına bir ders olarak okutulmakta bu mevzu.

İnternet kullanabiliyorsanız ve yazı yazmayı biliyorsanız size şu anda çok duyulmakta olan ve gelecekte daha da çok duyulacak kazançlı işi telafuz edebilirim artık: onun adı “AFFILIATE MARKETİNG“. Neyse siz boşverin böyle İngilizce kelimeleri, bu kelimenin Türkçe’ye tam karşılığı “Satış Ortaklığı”‘dır. Bu satış ortaklığı ise hiçbir şey üretmeyip, sadece üretilmiş olan ürünü pazarlayabilme yetisidir.

 

Birisi ortaya bir eser ya da ürün meydana getirir, diğeri bunun toptancılığını, dağıtımını üstlenir size ise sadece müşteriyi ikna etmek kalır. Yani bir nevi komisyonculuktur. Hatta bir nevi değil doğrudan doğruya komisyonculuk söz konusu. Genellikle %35 civarı bir komisyon size kalır.

İşin ne olduğunu anlamışsınızdır kabataslak, internet üzerinden yapılabildiğini ve kalıcı bir şekilde hiç bitmeyecek gelir imkanı olduğunu da anlamışsınızdır!

A)Şimdi bu affilate işiyle ilgili en çok sorulan sorulara bir değinelim.

1) Affiliate Marketing’e nasıl başlanır?

Affiliate Marketing genelde tek sayfalık ve yeni kurulan bir web-sitesi üzerinden yapılır. Hatta daha evvelden sahip olduğunuz niş bir alana yönelik web-siteleriniz de bunun için gayet uygundur. Webmaster olmanız ya da kod bilmeniz gerekmez. Zaten kodlarla uğraşan adam geek adamdır. Yani gerçek hayatta insanlarla pek içli dışlı olmadığından pazarlama, esnaflık, tüccarlık gibi çakallık gerektiren işlerden pek anlamaz. Çok rahatlıkla ücretsiz bir blog açarak ya da cüzi rakamlarla kurulabilen tek sayfalık web-siteleriyle bu işe başlayabilirsiniz.

2)Peki elimde sitem var, uzmanı olduğum konun belli, pazarlamasını yapacağım ürünleri, nereden bulacağım veya nasıl yerleştireceğim siteme?

Sırada satışına ortak olacağınız ürünleri bulmakta ve bunların linklerini sitenize yerleştirmekte. Bunun için yurtdışında aşağıdaki resimde de görebileceğiniz üzere onlarca web-site mevcut. Bu sitelerden birine üye olarak uzmanı olduğunuz konuyla ilgili ürünün linkini(satış sayfasına ulaşmaya yarayan web-adresini yani) veya banner’ını(görüntülü reklam kodunu) temin edebilirsiniz.

 

Türkiye’de ise genelde bu tür linkleri “X-ticaret, clickbank, hepsiburada, gittigidiyor” gibi siteler üzerinden bulabilirsiniz. Bunları nasıl bulacağınız detaylı olarak aşağıdaki e-kitapta anlatılmaktadır.

Söz konusu linkleri bulduysanız bunları sitenize yerleştirmek için basit wordpress eklentilerinden yararlanabilir ya da kod bilgisiyle işi çözebilirsiniz. Bu iş toplamda 2 dakika sürmeyecek bir işlemdir. Bunun için piyasada bir dünya adam kiralayabilirsiniz. Yani aslında “bilgisayara format atmaktan daha zor değildir bu iş”. Bununla ilgili ayrıntılar da aşağıdaki e-kitap linkinde yer almaktadır.

3) Nasıl bir konu seçmeyilim ki satış ortaklığından para kazanabileyim?

Affiliate aracılığı ile para kazanmak için en iyi konular hangisi derseniz size “kadınlarla ilgili” alanları ilk numaraya koyabilirim. Mesela kozmetikle ilgili bir site açabilir ve burada ürünleri enine boyuna incelerken sitenize yerleştireceğiniz affilate kodu sayesinde hitinize göre günde 100 ila 1000 lira dolaylarında bir parayı olağanüstü bir yenilik yapmadan ve sadece işinizi iyi yaparak yeddi ceddinizin devam ettirebileceği şekilde kazanabilirsiniz. Şimdi indir o eli evladım, “Yok yeaa, olur mu öyle şey?” deme. Bal gibi de oluyor gül gibi de yürüyor.

Size bir sır daha vereyim genelde bu işi yapıp da oluk oluk para alan adamlar size bu işin verimsiz ve dandik olduğunu söylerler. Niye acaba? Kendi tahtlarından olmak istemezler de ondan… Klasik esnaf yalancılığı işte. Hani bir esnafa giderseniz ve ona “Abi bura ayda ne kadar kaldırıyor işler nasıl?” diye sorarsanız o adamdan asla “Burası sayesinde zengin oldum, oluk oluk para kazanıyorum şu an” lafını duymazsınız. Hatta bu esnaf Wall-street gökdelenlerinde paranın affedersiniz a… koyan bir banker olsa bile bunu demez. Çünkü korkar, hele ki siz yetenekli ve becerikli biriyseniz hepten korkar olası rekabetten.

Neyse konumuza dönelim, hangi sektörlerde en çok affiliate’den para kazanılır diyordunuz. Kadın dedik, borsa-forex olabilir, giyim olur, moda olur, mobilya da lokum gibi gider, ev geliştirme ürünleri de harika olabilir. Kısacası bu işin sonu yok arkadaşlar. Hani derler ya “Artık herşey internetten yapılabiliyor” diye. İşte o herşeyin içine tüm perakende ticareti giriyor. Reel mağazaların yıllar geçtikçe tahtlarının sallanması da bundandır. Kapitalizmin ürettiği ve tüketebildiği her şeyi satış ortaklığı aracılığıyla satabilirsiniz. Hangi konuda uzmansanız ve ne tip ürünlerden en çok çakıyorsanız onun hakkında yazabilirsiniz. Sizin yeteneğinize göre her türlü kazanç getirecektir.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Grafik Tasarımcılığı Nasıl Bir İş?

5) Peki bu satış ortaklığı amacıyla kurduğum siteye nerelerden ziyaretçi ve trafik çekebilirim?

Siteye hit çekmek için 3 ana yol vardır. Birisi organik dediğimiz ve arama motorları vasıtasıyla gelen ziyaretçilerdir. Bu tip ziyaretçiler sizin SEO konusundaki becerilerinize ve sitenize yazdığınız yazılara göre gelmektedir. En kötü site bile düzenli içerik girildiğinde kendiliğinden hitlenir ve eninde sonunda organik şekilde yüzlerce ziyaretçi çekmeye başlar.

İkinci yol ise “refeal yani yönlendirilen trafik” ve ücretli trafiktir. Bu tip ziyaretçiyi ise para karşılığı Google ya da büyük sitelere reklam vererek çekebilirsiniz. Sattığınız ürünler bu tip trafiğin bedelini de genelde öder.

Üçüncü olarak ise ücretsiz şekilde sitenize konunuzla alakalı hit çekme yöntemidir. Bu konu da aşağıdaki e-kitapta yazmakta. Biraz ayrıntı ve “Know-How” bir bilgidir bu. Tamamen yasaldır da ayrıca.

Tüm bu hitlerin sitenizde affilate yöntemiyle satmaya çalıştığınız ürünle alakalı olması burada esas meseledir. Aşağıdaki resme dikkatli bakın.

4) Bu işi hatırı sayılır kazançlarla sürdürebilmem için günde kaç saat uğraşmam gerekiyor?

Yapmanız gereken sitenize makaleleri her gün düzenli olarak 1-2 saat uğraşaraktan yazmak olmalıdır. Bunu yaparsanız fazlasına gerek bile yok. Yani benim tanıdığım sağlam affiliate’cilerin hepsi bu şekil çalışıyor.

5) Klişe bir soru daha, “İyi de madem bu kadar kazançlı, sen niye bu mevzuyu bize açıyorsun, usulünce kazanmaya devam etsene?”

Gelin buraya beyler bu bir türlü doğru delek cevaplanamayan bu efsane soruyu cevaplayacağım hemen buracıkta şimdi…

Eğer bu soruyu bana admine soruyorsan, ya beni hiç tanımamışsındır ve gerçekten zeki, kül yutmaz bir adamsındır ya da beni yanlış tanımışsındır; zaten bu soruyu hiç sormuyorsan safsındır.

Bak yukarıda bu sitenin tepesinde “iletişim” diye bir bölme var, az çok kim olduğumu oradan öğrenebilirsin. Ben burada aylardır yüzelece iş fikrinin en ince sırlarını millete, cümle aleme dökmüş, ilan etmiş bir adamım, hem de adsense’den elde ettiğim komik rakamlar karşılığında bunu yaptım. Peki niye yaptım ve yapmaya devam ediyorum bunu?

Bu siteyi açmadan evvel aylak aylak tüm Beşiktaş’ı, Taksim’i esnafları yayan bir şekilde dolaşıp içimdeni eksikliği gidermeye çalışan, geceleri sokaklarda yanlız başıma içen bir adamdım. Ta ki içimi dökebileceğim ve insanlara yardım edebileceğim, manevi doyuma ulaşabileceğim bir mecra bulana kadar (bu siteyi açana kadar). Bu siteyi açmadan evvel beynim uzun depresyonlardan bir türlü arınmıyordu. İster inan ister inanma zaten ben tüm bunları kendim için yapıyorum, sizi çok düşündüğümden değil, birilerine yardım edince psikolojik haz duyuyorum. Aksi takdirde “iyilik meleği” olduğumdan değil. Zaten ben ve benim gibi adamlar 1000/1’cik kadar bile olmasaydı bu Dünya halen ilk çağlarda olurdu. Beş kuruş kazanmasam bile ben buna devam edeceğim. Ki kaldı ki ben zaten aileden varlıklı bir adamım, banane ulan, şuralardan üç kuruş alsam ne olur almasam ne olur? Aynı hayat tarzını gül gibi yaşamaya devam ederim ben (o kadar yazıyı yazacak vakti nasıl buldum sanıyorsun). Para benim asıl mevzum değil.

Kaldı ki diyelim ben bu fikri sizlere kendi maddi çıkarım için vermiş olayım. Yine de bu durum sizin affilate marketing’den para kazanamayacağınız anlamına gelmemektedir. Tüm Dünya’ya var olan ve özellikle de Amerika’da, Avrupa’da cayır cayır işlemiş olan halen de işlemekte olan bir sistemden bahsediyorum burada. İngilizcen varsa araştır yabancı blogları bu konuyla ilgili. Türkiye’de yaygınlaşmaya başlaması 2008’e dayanır. O günden bu yana artarak para kazandırmaya devam ediyor. Yani öyle ya da böyle bu sistem her tarafa yayılacak, benim kendi affiliate çıkarlarımı zedelemeyecektir. Ben affiliate markenting’in tüm sırlarını buradan satsam da eskiden bu sisteme girenler bundan etkilenmeyecektir. Yukarıda bahsettiğim gibi bu tarz kafa yapısına sahip adamlar vardır. Bunlar kendilerine güvenmiyordur ve bencildir, hasettir!

 

B) Ben ne kadar mı kazandım bu işten?

Ben bu işe affilate yaygınlaştıktan sonra başladım. Hatta tüm rakipler yerini almış ve çoğu köşe kapılmıştı. Ancak fark eden bir şey olmadı, çünkü insanların tüketimi hiç bitmediği için köşeler kapılsada yeni müşterliler bitmiyordu. Basit bir Flipkart affilate programından 1 senede 35 000 dolar para yapmayı başardım.

He çok mu diyorsunuz buna… Al elin İngilizce bile bilmeyen Hintli’si İngilizce siteyle neler yapmış. Sizin için çekip getireyim dökümanı…

Hala daha kazanmaya devam ediyorum. Diyeceğim o ki beyler her gün gereksiz yaptığımız onca harcamanın yanında affilate sırlarını, tüyolarını detaylıca anlatan aşağıdaki e-kitabı alarak son yılların belki de en iyi 80 lirasını vermiş olacaksınız. Starbucks’da aptal bir kahveye 12 lira veriyoruz her gün, Kahve Dünya’sında gereksiz bir latte’ye 13 lira bayılıyoruz. Sonra da niye düze çıkamıyorun diye yanına geliyorsunuz, bir kere de şu kartladan kurtulmak için son harcamanızı yapın derim. Unutmayın benim kaybedeğim bir şey yok, aksine bana artık şu saatten sonra üzerime düşeni yapıp geri çekilmek kalıyor. Size silahlarınızı verdim, gerisi sizin yaratıcılığınıza ve zekanıza, becerinize kalmış bir şey, bu silahlarla bir efsane de olabilirsiniz, amatör de; sağlıcakla kalın.

“Affiliate marketing’den nasıl oluk oluk para kazanılır?” üzerine 16 yorum

 1. Sormak istediğiniz sorular olursa çekinmeden sorabilirsiniz. Sizlere satış ortaklığı konusunda her türlü yardımcı olmaktan memnun oluruz.

 2. merhaba.ben istanbulda markalı ihraç fazlası ürünleri fabrikalardan alıp pazarlarda satmaktayım.ben bu işimi sizin olaya nasıl uyarlayabilirim.bi fikir verebilirmisiniz

  • Dostum kendine güzel bir e-ticaret sitesi kurdurup dijital pazarlama ajansı ile de anlaşıp güzlece satışlarını yapabilirsin.

   Hiç tereddüt etme ve durma bence.

   Sen saha adamısın. Uygulama ve pratik adamısın yani. Senin gibilerin bu işlerde şansı çok daha yüksektir?

 3. Admin sene oldu 2016 Clinkbanktan hala para kazanmak mümkün mü artık bir çok kişi yapıyor dünya çapında bu konudaki görüşünü açıklarsan sevinirim mesela sen halâ kazanıyormusun?

  • Clickbank’ı ben şahsen pek tavsiye etmiyorum dostum. Zira hakkındaki yorumlar pek iç açıcı değil ve iyi bir randıman alana pek rastlamadım desem yeridir.

 4. Kardeşim benim eline, koluna, klavyene sağlık. Son zamanlarda okuduğum en samimi, içten affiliate marketin( satış ortaklığı yazısıydı).

  Ah keşke Türkiye’deki dev e-ticaret siteleri de bu sistemi düzgün şekilde aktive edip vatandaşların pazarlamasına imkan verseler…

  Neredee? Hepsi de sanki elbirliği etmişcesine bencil şekilde zırnık kadar satış ortaklığı komisyonu vermiyorlar.

  Ancak eğer bir gün bu yorumu okuyorlarsa bilmelerini isterim ki; “Nasıl ki kendileri Türkiye’deki butik e-ticaret sitelerini ve satış ortaklarını bitirdilsrse; Amazon ve Aliexpress’de bir gün bu pazara girecek ve sizi bitirecek…

  Zira siz bencillik yaptınız ve hala yapıyorsunuz!! (başta gittigidiyor, n11, hepsiburada)

  Ülkede adalet olsa sizin rekabet kurulunca korkunç cezalara mahkum olmanız lazım!

  Bir vatandaş olarak diyeceğim o ki; tüm alışerişlerimi elimden geldiğince Aliexpress’den yapıyorum bunlara inat. Aliexpress’deki 1.5 dolarlık ürünler N11’de 40 küsür liraya satılıyor uyanın!!

  Herkese bu parazit bencillere karşın dünya çapındaki dev siteleri desteklemelerini öğütlüyorum.

  Ta ki o %10’luk satış ortaklığı komisyonlarını alana kadar!

  • Sana da teşekkür ederim dostum; güzel yorumun için. Mücadelende yanındayım. Dev sitelerin yaptığı tekeleşme bir şekilde ellerinde patlayacak!!

 5. güzel yazı için teşekkürler.
  komisyon alabilmemiz için, yaptığımız siteden linke tıklayan müşteri ürün sayfasına gidince o anda satın alamsı gerekiyor mu? mesela kapatıp iki gün sonra sayfayı tekrar açtığında aynı durum oluyor mu?

 6. Ebay dan satış ortaklığı yapıyorum ancak amazondan da yapmak istiyorum amazonda satış ortaklığı yapan arkadaşlar varsa bilgi alışverişi için [email protected] dan iletişime geçebilirler.

Yorumlar kapalı.