Ağda Salonu Açmak

Geçmiş zaman filmlerine baktığımızda ya da çok geriye gitmeden çocukluklarımıza baktığında hep şekerli bir ağda, yatak odasında kapısını kilitleyip ağda yapan bir anne modeli vardır.

ÖNEMLİ NOT: Ağda salonu işletiyorken bunun yanında başkaca alternatif güzellik fikirlerini de beraberinde yürütmeniz mümkün olabilir. Mesela tırnak bakımı, botoks, cilt maskeleri gibi diğer güzellik seçeneklerini de sunabilmeniz faydalı olabilir. Bu konuda güzellik merkezi açmak  ile ilgili olan şu makalemize göz atamanızı öneririm.

wax body photo
Resmi Çeken:shixart1985

Bunların dışında kimi yerlerde kadınların ağda günü olurdu. Şimdi de seyrek olsa da bu ”toplantı” düzenleniyor. Kadınlar, bir yandan gün gibi kısırlar, börekler yapar; hep birlikte oturur hem dertleşir hem de istenmeyen tüylerinden kurtulurdu.

Her insanın ağda deninle aklına ilk düşen görüntü şekerli bir maddeyi bacaklara sürüp hızlıca çeken ve akabinde çığlık atan bir kadın görüntüsüdür. Sadece bu nedenden yola çıkarak ağda işinin ne kadar zor ve zahmetli bir eylem olduğunu görüyoruz.

Zaman geçti, değişti. Şekerli ağdaların yerini fişli ağda aletleri çıktı. Annelerimiz, koşarak kocalarının maaşlarından keserek taksitle bu aletleri aldı. İlk başta büyük heyecan yaratan bu aletlerin ilk modelleri tam bir hayal kırıklığı oldu. Hem çok uzun bir süre gerektiriyordu hem de kılların tamamını alamıyordu. Aletler kutulara, kutular çekyatların altına atıldı. Yeniden şekerli ağda dönemine geçildi ama bu dönem de bir daha açılmamak üzere kapandı.

Kadınlar, hem televizyonun etkin gücü hem de sosyal kampanyaların artmasıyla bir tür bilinçlenmeye, farkındalığa erişti. ”Benim bedenim, benim kararım” sloganının ilk versiyonu olan bir uyanışla artık kendi kıllarını kendileri almama kararı aldılar. Artık kuaföre ödenmek üzere aylık bir ek bütçe oluşturuldu. Daha öncesinde sadece zengin ya da ”keyfine düşkün^^ olan kadınların uğrak yeri olan kuaförler, ağda yaptırmak isteyen kadınların akınına uğradı. Her kuaför, ek olarak ağda salonları açmaya ya da ağda salonlarını ve çalışanlarını arttırmaya başladı. Ağdayı başkasına yaptırmak, üst sınıfın lüksü iken orta sınıfın zorunluluğu haline gelmişti. Böylece 2000’lerin başında küçük bir işletme olan ağda sektörü, bir anda büyük bir pazar haline geldi.

Daha sonra Sir ağdanın Türkiye’ye gelmesi ve yerleşmesi ile ”Kuaförde ağda keyfi” iyice yerleşmiş oldu. Artık kadınlar, ağda üzerinden diğer kadınlara hizmet imkanı sunuyor ya da o imkandan yararlanıyordu. Kuaförlerin kadınların psikologu olduğunu da var sayarsak kuaförler, modern dünyanın hem fiziki hem psikolojik destek veren kutsal mekanları haline geldi.

Etrafımıza dönüp baktığımızda kuaförlerin sayısının giderek arttığını, mahallemizde, sokağımızda hemen hemen her gün yeni bir kuaförün açıldığını, mevcut kuaförlerin hem vitrinlerini hem mekanlarını komple yenilediğini görüyoruz. Kadınların cinsel kimliği, belki de ağda salonları ve kuaförler üzerinden yeniden şekillendi.

Kuaförlerin dışında bu özel ihtiyaca ve talebe cevap özel ağda salonları açılarak verildi. Pazar, talebe karşılık verdi. Kuaförlerin dışında özel ağda salonları açılmaya başlandı.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Offshore Ülkelerde Düşük Sermaye İle Finans İşi Yapmak

Ağda salonlarında kullanılan belli başlı ürünleri şöyle sıralayabiliriz:

1- Sir Ağda  2- Ağda Bezi 3- Yağ (Ağda sonrası kullanılmak için), 4- Ağda Yatağı

5- Kabinler

Örneğin işlek bir cadde üzerinde bir dükkan kiralandıktan sonra bu malzemelerin temini de eksiksiz yapılırsa, iyi bir ticari yatırım yapmışsınız demektir.

Kafalardaki bir diğer soru işareti ise artık lazer yönteminin kullanılmaya başlanması ve ağda ihtiyacının biteceği üzerinedir.

Bilinmelidir ki lazer, henüz son beş yılın icadıdır ve Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde bir alışkanlık haline gelmesi ve ticari bir pazarı kaplaması epey bir zaman alacaktır. Ağda salonları kültürü henüz yeni oturmuşken; lazer ile ağda arasındaki tercihin genelde ağdadan yana olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Ayrıca, lazerin birçok dezavantajı da mümkündür.

-Birinci neden elbetteki lazerin ağdaya oranla kat ve kat pahalı olmasıdır. Lazer oldukça masraflı ve zahmetli bir yöntemdir. Üstelik oturmuş bir pazarı yoktur. O nedenle oldukça pahalı bir yöntemdir. Kalıcı kıllara kökten bir çözüm getirmiş olsa da cep yaktığı için büyük çoğunluk tarafından tercih edilmemektedir.

-İkinci neden 18 yaşından küçüklere lazer yapılması yasaktır. Bu nedenle 18 yaşından küçük her müşteri, mecburen ağda salonlarına gitmektedir. Özelikle ergenlik çağındaki kızları, anneleri alıştırmak için salonlara götürmektedir. Bu toplumumuzda yerleşmiş ailevi bir gelenektir.

– Üçüncü neden lazer bronz tene yapılamamaktadır. Bu nedenle yaz aylarında sadece görünmeyen yerlere lazer yöntemi uygulanabilmektedir.

Tüm bunların dışında lazere karşı oldukça şüpheli bir toplumuz. Lazerin aleyhinde kimi şehir efsanesi, kimi gerçek onlarca bilgi kirliliği mevcuttur.

Ağda Salonu Açmanın Yararları 

Ağda, risksizdir. Yıllardır süregelen bir alışkanlıkla, kadınlarımız ağdayı tercih etmektedir. Bu nedenle müşterisi bol bir iş sahasıdır.

Ağda, genel olarak ayda bir yenilenen bir ihtiyaçtır. Bu nedenle talebi çoktur.

Eğer işinizi acısız ve iyi yaparsanız asla bir reklam şirketiyle anlaşmanıza gerek yoktur. Salonunuzdan memnun ayrılan bir müşteri, otomatikman çevrenize reklam yapacaktır. Bu da ağda salonlarının epey büyük bir avantajıdır. Doğal bir reklam sahası vardır ve kulaktan kulağa yayılarak büyük bir hızla büyüyebilir.

Ucuzdur ancak hem müşteri hem talebin fazlalığı nedeniyle sürümden kazanma prensibiyle kolay bir iş sahasıdır.

Sir ağdacılık ve cilt bakımı üzerine açılan meslek edindirme kurumlarında kurslar verilmektedir. Oradan alınacak bir sertifikayla ağda salonu açmak mümkündür. Yani ağda salonu açmak yüksek bütçelere ve izinlere tabi değildir.

Tüm bu bilgileri alt alta koyduğumuzda ağda salonu açmak, risk düzeyi düşük, kazanım oranı yüksek, yeni ve dinamik bir sektördür. Her sektörde olduğu gibi, bu sektörde de özenli, disiplinli ve güler yüzlü olunursa, ciddi rakamlar kazanmamak için hiçbir sebep yoktur. 

Ağda Salonu Açmak Nasıl Bir İş Fikri? 

Ağda salonu açmak, başta çok teferruatlı, maliyetli ve zahmetli bir iş gibi görünse de dışarıdan görüldüğü kadar zor bir iş değildir.

Her gün büyüyen iş sahasıyla, artan taleplerle ve çok olmayan maliyetiyle ağda salonu açmak, ticari açıdan karlı ve yerinde bir tercih olabilir. 

“Ağda Salonu Açmak” üzerine 17 yorum

 1. Bayan Kuaförüydüm eşim emekli olunca kapattı şimdi ise ağda salonu açmak istiyorum müşterilerimin ısrarı üzerine memnun oldukları için tekrar sadece ağda salonu açacam yardımcı olursanız memnun olurum tşk

  Cevapla
  • İsteğinizi gerçekleştirebildinizmi efendim gerçekleştirdiysenizbanada dükyan açmak için neler yaptınız hangi belgeyi nekadar sürede aldınız yardımcı olabilirmisiniz

   Cevapla
  • Merhaba, bende ağda manıkur pedıkur salonu açmak istiyorum. Bana da gereklı evraklar ve almam gereken belgeler nelerdır yardımcı olursanız sevınırım

   Cevapla
   • Merhaba ağda salonu açmak için gerekelerden ilki Belediye’den iş yeri açma ve çalıştırma ruhsatı almak. Ayrıca özel ya da resmi kanallardan ağda sertifikası almanızı öneririm.

    Cevapla
 2. Sadece kurs belgesiyle ağda salonu açılmaz.Herhangi bir halk eğitim merkezine yada kuaförler odasına sorarsanız neler gerekli mutlaka bilgi vereceklerdir.

  Cevapla
 3. Mrb ben de böyle bir iş yeri açmak istiyorum İstanbul’da oturuyorum birlikte iş yapabileceğimiz güvenilir bir arkadaşla bu iş yerini açabiliriz? tel nom 55:5328951

  Cevapla
 4. Merhaba ağda salonu açmak için gerekli olan belgeler nedir? Açmış olanlar varsa bu konuda bana bilgi verebilir mi? Yer açma belgesi v.s. ne gerekli?

  Cevapla

Yorum yapın