Ahşap Boyama İşinden Para Kazanabilmek İçin Yapılabilecekler

Yepyeni bir para kazandırma tekniği ve iş kolu ile karşınızdayız sevgili parlak fikirler okurları. Ahşap boyama işinden para kazanabilmek için yapılabilecekler başlığı altında bu yazımızda ezelden beridir devam eden ve her daim müşteri bulabilen geniş ölçekli bir kazandırma yolundan bahsedeceğiz.

Etrafımızda, evimizde, iş yerimizde kullandığımız birçok eşya ve mobilya ahşaptandır. Ahşabın diğer ürünlere nispeten daha ucuz ve daha uygun olması en çok kullanılan eşya ham maddesi olmasını sağlamaktadır. İş yerimizdeki masalar, evimizdeki dolaplar, sandalyeler, kitaplıklar, raflar, çekmeceler, mutfak dolapları. Saymakla bitmez. Ahşabın doğa ana tarafından bize bahşedilmiş olması ve bir alışkanlık olarak da kullanılıyor olması, ek olarak her şeyin üstünde ekonomik bir araçlar bütünü olması, bizim ahşaba dayalı bir hayat stili oluşturduğumuzu gösterir.

Ancak ahşapların da kendi içlerinde korunma ve yenilenmeye ihtiyacı vardır. İşte bu nokta da yazımızın ana kaynağı olan ahşap boyama işinin ortaya çıkmasına vesile olmuştur.

Bugün atölye ortamında birçok insan sadece ahşap boyayarak kazanç elde etmektedir. Bu işin geniş bir skalası olduğu için de ek gelir değil tam gelir vizyonuyla bu işi ifa edebilirsiniz. Tabi adımları doğru atmak suretiyle. Şimdi öncelikle ahşap boyama işini yeni başlayanlar ya da başlamayı düşünenler için amaçları doğrultusunda tasnif edelim ve ahşaplar ne için boyanır sorusunu cevaplandıralım.

Ahşap Boyanmasının Nedenleri? 

  • Nedenleri bilmek, bir işin oluşumuna en mantıklı şekilde kanalize olmak demektir. Kendi işinize daha başlangıç aşamasında yabancılaşırsanız, bunun sebebi işe daha tam adapte olamadınız demektir. Bugün halen birçok iş ve işçi kendi içinde yabancılaşma yaşar. Çünkü biz burada ne yapıyoruz sorusunun cevabı ya yoktur ya da anlamsızdır. Size ahşap boyanması için gelecek müşterilerinizin üç yönde bir talebi olacaktır. Siz de ona göre kat kat boyayabilir, taleplere göre, cila ve boya işlemlerinde bulunursunuz.

 

  • Yenileme: Ahşaplar, ne kadar dayanıklı olsalar da bulundukları ağaç ve yapı gereğine bağlı olarak çeşitli zaman aralıklarında yenilenmek isterler. Ahşabın yenilenmesi çivi değişikliği ya da başka bir işlem değildir. Ahşap, boyanarak, üstüne astar çekilerek ya da cila sürülerek yenilenirler. Bu nedenle müşterilerinizin çoğu yenileme işlemi için atölyenize gelecek.

 

  • Böceklerden ve haşaratlardan korumak: Ahşaplar yapıları gereği böceklenmeye çok müsait oluşumlardır. Böcekler, artık ağaç değil insan eşyası olan şeylere dahi dadanmayı kesmezler. Özellikle büyük ahşap eşyalar boyanmaya ve cilalanmaya ihtiyaç duyar. Bazı cilalar sırf böcekleri def etmek için kullanılır örneğin. Bu nedenle ikinci neden,ve müşterilerinizin bir diğer talebi bu doğrultuda olacaktır.

 

  • Süsleme, estetik hale getirme: Boya denilince sadece teknik bir iş aklınıza gelmesin. İşinizin ve mesainizin yarısı da süsleme ve renkli boyalarla söz konusu ahşap eşyaları güzel ve değerli hale getirmekle geçecek. Lüks tüketim değeri olarak karşınıza çıkacak olan bu talep sayesinde sadece teknik detaylarla değil bir süsleme sanatçısı olarak da para kazanabileceksiniz.

 

Kimsenin Hiç Denemediği Başarılı Bir İş Kurmak İçin Ne Yapmalı? adlı makalemizi okuyarak başka başka işlerde denemenin ve kazanma ihtimalini kendi ellerinizle yükseltmenin imkan derecelerini tahayyül edebilirsiniz.

3

Ahşap boyama işi aynı zamanda bir süsleme sanatıdır.

Ahşap Boyama İşinden Para Kazanabilmek İçin Yapılabilecekler

Şimdi adım adım, ahşap boyama işinde daha fazla para kazanabilmek için yapabileceklerinizi size madde madde sıralayacağız. Parlak fikirler, her zamanki gibi yanınızda.

 

1- Ahşap Boyama İşi Veren Firmalarla İrtibata Geçmek: 

Kişi bazlı çalışmak yerine kurum bazlı çalışmanız, daha fazla işe daha kısa zamanda ulaşmanıza, aynı kısa zaman içerisinde daha fazla para kazanmanıza vesile olacaktır. Ahşap boyama işi veren firmalar çeşitli imalathaneler olabilir. Ama sanıyoruz ki en çok mobilyacılar sizinle çalışacaktır. Mobilyaların pürüzsüz bir yüzeye sahip olmak için astar çekilmeye, çeşitli yerlerinin zımparalanmasına ve bir güzel boyanmasına ihtiyacı vardır.

Ülkemizde deli gibi mobilya satışı gerçekleştiğine göre, hem sıfır mobilyaların boyanması hem de yenilenme ihtiyacında olan mobilyaların onarım ve yenilenme konseptli olarak boyanması, sizin ana iş kolunuzu oluşturacak.

Bu firmalarla irtibata geçmek için çeşitli ilanlar verebilir, sağa sola telefon bırakabilirsiniz. Daha sonra işleri ilerlettiğinizde bir web- sitesi açıp gerekli irtibatları o portaldan sağlamak, daha çok işinize yarayacaktır.

2

Harika bir biçimde boyanmış ahşap bir sandık

2- Ekip Kurmak: 

Bazı işler asla tek başına yapılamaz. Ahşap boyama işi de böyledir. Bir kere yoğunlukla sipariş alacaksınız. Ve kol gücü ve sonsuz dikkat gerektiren bir iş. Örneğin bir mobilyanın zımparalanması demek, eşit bir yüzeye denk getirilmesi demektir. Burada gözden kaçırılacak bir detay ya da ihmalkarlık, berber koltuğundan saçlarının bir tarafı kısa, bir tarafı uzun şekilde kalkan talihsiz müşterilerin durumlarına neden olur.

Diyebiliriz ki ahşap boyama işi, mobilyaların ve çeşitli ahşap eşyaların kuaförlüğünü yapmaktır. Tek başına işletilen bir kuaför göremediğiniz gibi, bu işi de tek başınıza daha fazla para kazanmak adına yapmaya kalkarsanız fena çuvallarsınız.

Ekip kurun ve çalışmanıza bakın. Ekip ruhunu yakalayıp birlikte seneleri devirdikten sonra bir takım halinde çalışmanın ve kazanmanın çok daha güzel bir hedef olduğunu göreceksiniz.

 

Kredi Alarak Mı Yoksa Ortaklık Kurarak Mı İş Kurmak Mantıklı? adlı makalemiz de size ekip gerektiren işlerde nasıl bir yol izlemeniz gerektiğine dair doneler verecektir.

 

3- Ev Ortamından Atölye Ortamına Geçmek: 

Bazıları bu işi evlerinin kullanılmayan bir kısmında, deposunda ya da bahçesinde yapar. Ve bu böyle sürüp gider. Eğer sadece ek gelir elde etmek kafasındaysanız yeterli olacaktır. Yok, ben bu işi ana geçim kaynağı olarak görüyorum derseniz, yapacağınız şey ivedilikle boyama işlemlerini ev ortamından atölye ortamına geçirmek olacaktır.

Atölye hem daha geniş bir sahada daha profesyonel çalışmanıza olanak sağlayacaktır, aynı zamanda yaptığınız işin daha fazla ciddiye alınmasına ön ayak olacaktır. Hem kendiniz, hem de müşterileriniz atölye ortamında çalışmaya daha sıcak bakacaktır.

 

4- Makineleşmek: 

Makineleşmek, her iş kolu için kaçınılmaz bir sondur. Bu sonu ertelemeyin ve kazandığınızın bir kısmını, ileride daha fazla kazanmak adına yine işinize harcayın. Ahşap eşyaların boyanması, onarılması, yenilenmesi gibi işlemlerde artan teknoloji ve sanayileşme sonucunda birçok makine piyasaya sürülmektedir. Bu makinelerin hangilerinin işinize daha çok yarayacağını kendiniz tespit edin ve çok da vakit kaybetmeden söz konusu makineleri temin edip atölyenize getirtin.

 

5- Reklam Yapmak: 

Reklam yapmanız zaten gereklidir. Bu reklam ağını mümkün olduğunca geniş bir coğrafyaya yaymak ise daha fazla para kazanmanızı sağlayacaktır. Örneğin yapacağınız reklamlarda daha önce boyadığınız ve yenilediğiniz ahşap eşyaların görsellerini kullanabilirsiniz. Nasıl ki bir kuaför öncesi – sonrası fotoğrafı koyuyor. Bize gelmeden önce şöyleydi, bizim işçiliğimizden sonra şöyle oldu.

Siz de aynı nüansları ve göstergeleri emeğinizi gösterdiğiniz ahşap eşyalarda mobilyalarda gösterebilir ve reklamlarınızı yeteneklerinizle örtüştürüp potansiyel müşterilerinize sunabilirsiniz.

 

1-dekupaj

Dekupaj tekniğiyle boyanmış ahşap bir eşya

6- İlanlar Vermek 

Son olarak periyodik aralıklarla ilanlar vermeniz doğru ve yerinde olacaktır. Bunun için bulunduğunuz ilin veya ilçenin stratejik noktalarını kullanabileceğiniz gibi, internet ortamını da aynı oranda yetkin ve aktif bir şekilde kullanabilirsiniz.

Herkese hayırlı kazançlar ve kolaylıklar dileriz.

“Ahşap Boyama İşinden Para Kazanabilmek İçin Yapılabilecekler” üzerine bir yorum

  1. Elim boyama vs yatkındır akrilik boya ile tuval üzerinde çalışmalarım var Antalya da yaşıyorum

    Cevapla

Yorum yapın