Ahşap parke döşemeciliği işi ile gelir elde etmek

Yeni ev tadilatı yapan, ya da kabaca inşaatler halinde satın aldıkları evi parke döşetmek isteyenlerin ilk uğrak yeri keresteciler sitesiydi bir zamanlar. Ancak yeni nesil inşaatçiler artık parke döşeyecek ustaları “armut” gibi iş teklifi web-sitelerinden bulur oldu. Bence bu yeni nesil usta bulma yöntemi piyasadaki dolandırıcıları ayıklamak ve de nitelikli olanalarını ön plana çıkarmak gibi konular için çok yerinde olmuştur. Neyse konuyu fazla dağıtmayalım, zira biz “parke döşeyerek para kazanmak, gelir elde etmek” konusunu değerlendireceğiz.

Evvela; parke döşeme işi yapmak isteyenlerin muhakkak dikkat etmesi gereken püf noktalarla yazımıza başlayacağız.

1) Parke işi yapmadan önce iş sahibi ile enine boyuna, detaylıca iş hakkında görüşmeler yapın.

Bu görüşmeler sizi sonradan ortaya çıkabilecek olası, öngörülemez anlaşmazlıklardan, tartışmalardan korur. Ayrıca müşterinizin sizin hakkındaki tecrübeniz konusundaki görüşü de pozitif hale gelir. Kısacası iş her ne kadar dışarıdan göründüğünde basit gibi dursa da esasında daha komplike olabilir. Öngürlemeyen detaylar ortaya çıkabilir. Tüm bunları çözüme kavuşturmak ancak iyi bir iş öncesi gözlem ve anlaşma ile mümkündür.

2) Parke işi ile gelir elde etmek istiyorsanız kendinizi tanıtmayı bilmelisiniz.

“Ben parke işi yapacağım” demekle size insanlar gelmez. Bunu insanların duyabileceği şekilde demeniz gerekir. Bağıra bağıra “ben parke işi yapacağım” diyemeyeceğinize göre “reklam ve pazarlama” sizin iş bağlamanıza olanak sağlayacaktır. Nitekim yazımın başında belirttiğim teklif almaya yarayan siteler de sizin için bedava pazarlama mecrası olabilecektir.

3) Bu işin en önemli püf noktalarından birisi de malzeme konusunda titiz olmanız.

Asla iş veren müşteri konumundaki kişiyi malzeme konusunda dolandırmaya kalkmayın. Zira siz bir parke ustası olarak piyasaya adım atıyorsanız bir parkeci esnafından farkınız olmalıdır… Nitekim malzemede hile yapmak parke işi yapmayı planlıyorsanız hiç de yakışık almayacak bir konudur.

4) Parke işinde işi kısa sürede yapmak değil, uzun sürede yapmak daha güvenilir görülür.

Sanılanın aksine parke işinde bir işi kısa sürede yapmak zaman için kaliteden ödün verileceği anlamına gelebilir. O sebeple işveren ya da müşterinizi ikna edebilmek için bu hususu da göz ardı etmemeniz yerinde olacaktır.

Parke döşemeciliği ile gelir elde etmek mümkün müdür, mümkünse ne kadar gelir elde edebilirim?

Elbette bu işi profesyonel anlamda yapmak için kendinize bir ekip oluşturabilir. Hatta aynı anda hem malzeme tedariği hem montajı, hem de müşteriyle anlaşma işini üstlenebilirsiniz. Ancak bunun için pek tabiki sağlam bir ekibe ihtiyacınız olacaktır.

Kısacası; Parke döşeme işiyle sağlam gelir elde etmek, para kazanmak istiyorsanız ve bu anlamda kalıcılığı yakalamak gayesini taşıyorsanız “kurumsallaşa” denilen mereti gerçeğe dönüştürmelisiniz…

Bu iş ile yılda çeyrek milyon dolara gelir temin etmeniz imkansız değildir. Zira sektörde buna benzer rakamlarda ciro yapan ahşap, laminet parke işi yapan şirketler mevcuttur.

Kimler, nasıl parke döşeme işi yapabilir?

Bu işi yapabilmek için herhangi bir zorunlu kriter yoktur. Sadece çocuk yaşta değilseniz ve bu parke işinden anlıyor ya da az buçuk da meraklı iseniz birkaç yıllık usta çırak ilişkisi sonrası elde etmiş olacağınız tecrübeler sonrası bu zanaate atılabilirsiniz. Ayrıca müşteri memnuniyetini açısından kalemle işaretleyerek ahşap kesimi işinden de anlamanız şart. Bunun dışında elinizde terazi ile yaptığınız işin dengede olup olmadığını her daim analiz etmelisiniz.

Sonuç olarak parke döşeme işi ile para kazanmak sandığınız kadar kolay bir iş olmasa da; bünyesinde bol miktarda tahta tozu, gürültü ve silikon kokusu barındırsa da fazlaca rekabet içermediği için karınızı doyurabileceğiniz ve ekmeğinizi çıkarabileceğiniz bir iştir.

Yorum yapın