Airbnb ile Para Kazanmak

Para kazanmak adına son zamanlarda öyle inanılmaz çalışmalar yapılıyor ki bunlarda nereden çıktı diye düşünmeye başlıyorsunuz. Kazanç elde etmek adına sizlerde eskiden beri evlerin bir kısmının ya da binaların bir bölümünün kiraya verildiğini duymuşsunuzdur.

ÖNEMLİ TÜYO: Bu yabancı firma yerine başkaca yerel alternatifleri deneyin. Yerel firmalarda hem komisyon oranları daha düşük olacaktır. Ayrıca bu oda kiralama işini yapacak olanlar vergisel yükümlülüğe çok dikkat etsinler Sonuçta memelektte oda kiralamak yasak ve ayrıca vergiyi doğuran olay. Ayda 200 lira ek gelir elde etmek için de bu işi yapsanız fark eden bir şey olmayacaktır. Bu adamlar (Airbnb) aracılık makbuzunu kestiği anda siz de paketsiniz… Vergi işini geçtik bir de bu işin ruhsat ve terminala kimlik bildirmeme tarafı da var. Kaçak yaparsanız yakalandığınız anda 10 000  TL civarı bir rakama elveda diyebilirsiniz. En iyisi siz bu işi boşverin.

İşte bu mantıkla ilerleyen ve çoğu kişi tarafından benimsenerek ülkemizde de hazırlanan Airbnb para kazanmak ve evinin bir kısmını otel türü bir ortama çevirerek daha fazla kişi ağırlamak isteyenlerin başvurduğu yollardan birini oluşturuyor. Son zamanlarda otellerinde önüne geçen ve gerçekten ev konforu ile birlikte o ülkenin yaşam tarzını ve misafirperverliğini de gösteren Airbnb otellerin de korkulu rüyalarından biri haline geliyor.

Yurt dışında çok fazla karşılaştığımız bu sistem ile sizlerde para kazanabileceğiniz gibi evinize gelen insanlarla birlikte güzel vakit geçirebilir ve dünyanın her yerinden dostlar edinebilirsiniz. Airbnb ile para kazanmak tamamen bir tur organizatörü ya da otel işletmecisi gibi görünmeyi değil evinize bir misafir gelmişte onu ağırlıyormuşsunuz gibi oldukça sosyal bir aktiviteyi ihtiva ediyor. Bu işi ben layıkıyla yaparım zaten evimde var binalarda katlarımda var diyorsanız işte bu işin en can alıcı detayları…

airbnb

Airbnb Nedir? Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Airbnb aslında ev kirasını ödeyemeyen Joe Gebbia ve Brian Chesky arkadaşlar tarafından bulunan bir sistem. San Francisco’daki evlerinin kirasını ödeyemeyen bu arkadaşlar kendilerine bir site kurarak buradan evlerinin bir odasının fotoğraflarını çeker koyarlar ve sabah kahvaltısı hizmeti ile birlikte oldukça uygun bir fiyattan sunarlar. Bu odanın sürekli olarak kiralanması ile birlikte oldukça yüksek bir kazanç elde eden bu iki kafadarın sayfasına tıklayanlar arttıkça airbnb olarak karşımıza çıkan bir sayfa oluşturulur ve buradan evinin bir odasını ya da birkaç odasını hatta tamamını kiraya vererek kahvaltı hizmeti de vermek isteyenler evlerinin fotoğraflarını sayfaya yüklemeye başlar.

Airbnb İle Nasıl Para Kazanılır?

2008 yılından bu yana hizmet veren Airbnb, yurt dışından farklı ülkeleri gezecek olan kişilerin tıkladığı adreslerden biridir. Kalacak yer konusunda kişilerin hem ev konforunu hem de oteldeki hizmetleri sunan bu adresleri tercih etmesinin arkasında bu tür mekânların daha uygun fiyata kiralanabiliyor olması da bulunuyor. Yani günlüğü 100 TL gibi bir ücrete 4-5 kişilik hizmet verebiliyorsunuz. Sizin de eviniz bu şekilde genişse ve sabah kahvaltısı ya da akşam yemeği, sınırsız çay gibi seçenekler eklerseniz kolaylıkla müşteri bulabilirsiniz. Ülkemizin özellikle büyük şehirlerinde sunulan bu hizmet büyük bir kazanç elde etmenizi sağlaması bir yana farklı dilleri konuşan farklı kültürlerden insanla da bir araya gelmenize imkân tanıyor.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Ayda 4500 TL’den Fazla Kazanan Bir İnternet Pazarlamacısı Olmak İçin Gerekenler

Airbnb’de Nasıl İlan Verilir?

Airbnb ile evinizin bir odasını ya da tamamını kiraya vermeyi düşünüyorsanız ilk olarak ülkenize göre seçimde bulunmanız gerekiyor. Yani Türkiye için kiralık ev ilanı açacaksanız kendi ülkenizi de Airbnb …. Şeklinde belirtmeniz gerekiyor. Bizler Airbnb Türkiye şeklinde yazarak siteye giriş yapabiliyoruz. Sitenin hemen yukarı kısmında ‘’Ev Sahipliği’’ alanı bulunuyor. İlan verecekseniz buradan kaydolup giriş yapabiliyorsunuz. Daha sonra evinizin resimlerini ve sizin kendi bilgilerinizi girmeniz gerekiyor. Ancak ev bilgilerini girerken mutlaka yabancı dil ile açıklama yapmalısınız. Çünkü yurt dışından gelecek olan kişiler sizin dilinizi bilmiyor olabilir.

İlanlarınızı verdiğinizde ise sürekli olarak internet üzerinde dolaşıyor olmanız gerekiyor. Çünkü size mesaj atanlar ya da evinizi kiralamak isteyenler olabiliyor. İsterseniz bekâr kişileri kabul etmeyeceğinize dair de bir alan açabiliyor ya da kalacak kişileri seçebiliyorsunuz. İstediğiniz fiyatları belirledikten sonra site kiracılarınızdan %6-12 oranında kesim yapabiliyor. Sizden ise %3 komisyon ücreti alınıyor. Misafirleriniz kapınıza kadar geldiğinde paraları hesabınıza gönderiyorlar ve sizde bu sayede para kazanmak için adamların eline bakmamış oluyorsunuz.

airbnb ile para kazanmak

Airbnb İle Kazancınızı Nasıl Artırabilirsiniz?

Airbnb üzerinden evinizi kiraya verirken hızlı olmaya dikkat edin. Çünkü internet üzerinde ülkelerin farklı saat dilimlerinde olmalarından dolayı sürekli olarak mesaj alabilme ihtimaliniz var. Evinizin sürekli olarak fotoğraflarını da paylaşarak daha anlaşılır ve beğenilir bir hale getirebilirsiniz. Temizliği her zaman ortaya çıkarmanız gerekiyor. Çünkü temiz olmayan evlerde insanların yaşamak istemeyeceği gibi evinizi kiralamaları da oldukça zor olacaktır. Uygun fiyatlarla birlikte kahvaltı ya da minik hediyeler gibi ek ürünler de ekleyeceğiniz hizmetinizi daha kısa sürede duyurabilirsiniz.

Airbnb adresinden vereceğiniz profilde eksiklerin olması demek güvensiz bir ortam demektir. Bu nedenle de profilinizde detaylı bilgiler vermeye çalışın. Çevrenizde yer alan konaklama tesislerinden daha uygun bir fiyat sunmanızda tercih edilme nedeniniz olacağı için çevreden piyasa araştırması yapın. Evinizde internet, TV gibi herkesin aradığı özellikleri bulundurun. Bundan sonrasında ise kiracılarınızla bıktırmadan bir iletişim kurmanız yeterli olacaktır. Airbnb ile para kazanmak kısmen nereden ne geleceğini bilmemek gibi görülebilir ancak tatil mekanlarında yaşıyorsanız ya da kiraya verecek eşyalı bir daireniz varsa oldukça uygun bir sistem olacaktır.

Yorum yapın