Alkolizmden Kurtulmanın Ekonomik Olarak Katkısı

Alkolizm, büyük bir bela. Buna dair öyle güzel ve öyle sert filmler yapıldı ki, ağzına içki sürmemiş insanlar bile bunun ne türden bir lanet olduğunu algılayabildi. Özellikle Jack Lemmon’un oynadığı Kırmızı güller ve şaraplar filminde alkolizm batağına saplanmış bir karı – kocanın trajik çöküş hikayesini izliyoruz.

alcoholism photo

Normal bir çift olan ve birbirlerini severek evlenen bir karı ve kocanın alkol odaklı eğlencelerine odaklanıyoruz filmin başlangıcında. Kızın babası tehlikenin farkında. Kızının içkiye düşkünlüğünü ve kocasının bu düşkünlüğü hızlandırdığını anlayan baba duruma müdahale etmek istiyor. Sık sık çeşitli yaptırımlar, uygulamalar ve hatta cezalar uyguluyor. Yine de yapacak olan yapacağından geri durmuyor. Kız babasını değil kocasını yani bir manada alkolizmi tercih ediyor. Ve düşüş gerçekleşiyor. Giderek borç batağına saplanıyorlar, arkadaşlarından sosyal çevrelerinden oluyorlar, her gün bir yolunu bulup biraz daha içiyorlar ve en sonunda her biri kendi kaderlerinin çeperleri içinde kendilerine ait uçurumdan aşağı yuvarlanıyorlar.

Alkolizm, bizi bekleyen uçurumlara koşar adım gitmek demektir. Bir nevi bilinçli ve zamana yayılmış bir intihardır. O kadar yıkıcı bir etkendir ki. Birçok filmin ve kitabın da ana konusu olmuş, bazen didaktik eserlere uyarı ve ibretlik öykü olarak geçmiş; bazen ise bazı durumlar için kara mizah örneği taşıyabilecek şekilde karikatürize edilerek önümüze servis edilmiştir.

Dövüş Kulübü filminin ilk çeyreğinde ana karakter dernek dernek gezerek kaybolan varlığını aramaktadır. Orada Alkolikler Derneği de vardır. Oraya gider ve alkolik taklidi yapar. Ama ortam o kadar dip, o kadar karanlıktır ki çok geçmeden değiştirir derneğini.

Alkolizm, bir diptir, dibe vuruş hikayesidir. Kendini sinsi sinsi içen alkol, hem psikolojik hem de biyolojik olarak bağımlılık yapar. İradesi güçsüz ya da imkanları bol kendi ayaklarıyla tekel tekel gezerek kendini her geçen gün, her geçen an biraz daha bağımlı kılar. Şuradan 3 bira versene kelamı, bir ay sonra şuradan 5 bira versene kelamına dönüşür. Dönüşümler katlanarak ve sayıları artarak genişler. Ve sonra bir bakarsınız bir zamanların 3 limitlik olan bira isteği gün gelmiş 10’u bulmuş.

Şimdi size önce bir alkolikte bulunan genel özellikleri sonra alkolizmin psikolojik ve sosyolojik sonuçlarını aktaracağız. En sonunda da alkolizm belasından kurtulduğunuz takdirde ekonomik olarak nasıl rahatlayacağınızı paylaşacağız. Hazırsanız başlayalım.

Türkiye’de Evlilik Ekonomik Açıdan Mantıklı Mıdır? adlı makalemiz ekonomik olarak rahatlamak isteyen ya da gün be gün daha sağlıklı bir ekonomiye kavuşmanın hayalini kuran erkek ve kadın okurlarımıza geliyor. Evlilik ekonomik açıdan mantıklı mıdır yoksa insanı daha büyük bir uçuruma mı sürükler? Yeni evlenecek ya da evlenmeyi düşünen çiftlerin imzayı atmadan önce son bir kez olsun okuması gereken bu yazı, sadece parlak fikirler farkıyla burada.

Alkoliklerin Genel Özellikleri 

  • Telaş: Alkolikler son derece telaşlıdır. Evde alkol bittiyse, ceplerinde para kalmadıysa daha fazla içmenin yolları her türden tıkandıysa anında bir panik dalgası sarar onları. Ellerinin titremeleri hem fiziksel nedenlerin hem de bu telaşın bir sonucudur.
  • Sabırsızlık: İşten eve dönerken,dışarıya bir şey, bir uğraş için çıkmışken bir an önce kendini bir bara ya da Pub’a atmak ya da evine gidip içi alkol şişeleriyle dolu buzdolabını açmak için son derece sabırsızdırlar. Onların en büyük arkadaşı, sadık yari o şişelerdir. Satın aldığı ve satın aldıktan hemen sonra bitirdikleri şişeler. O nedenle içki içemedikleri ortamlarda fazla kalıp vakit kaybetmek istemezler. İş toplantıları bile yemekli içkili olmalıdır onların.
  • Asabiyet: Alkol de alkolsüzlük de insanların sinir sistemini doğrudan etkileyen belalardır. O nedenle alkolikler genelde sakin olmak yerine son derece sinirli varlıklardır. Hemen her şeye kızıp köpürebilirler. Normalde sevinilmesi gereken şeylere bile üzülüp tedirgin olabilirler. Duygu durum bozukluğu alkoliklerde sıklıkla görülür.
  • Fazla uyku: Alkoliklerin sızması, sızıp da uyudukları yerden kalkamaması son derece meşhurdur. Alkol bağışıklık sistemini de vücut dinamizmini de yorduğu için onları için uyumak, daha fazla içmek için hazırlanmak, ısınmak demektir.
  • İçe kapanıklık: Alkolikler çoğunlukla içe kapanık ve sessiz bir görüntü çizerler. Kendi iç dünyalarına kapanmış gidilerdir. Buna karşın söz konusu alkollü ortam ya da alkolün kendisi olunca muhabbetlerine de doyum olmaz.

Tasarruf Yapmak Yerine Yapabileceğiniz 5 Güvenli Uzun Vadeli Yatırım ekonomik katkı, ekonomik rahatlama peşinde koşanlar için nerelerden kıssam, nerelere yatırım yapsam diye sorup duranlar için hazırlanmış on numara bir yazı daha. Tasarruf yapmak yerine yapabileceğiniz 5 güvenli uzun vadeli yatırımın ne olduğunu merak ediyorsanız, durmayın, tıklayın ve okuyun!

Alkolizme mahkum olmayın!

Alkolizmden Kurtulmanın Ekonomik Olarak Katkısı

Alkolizm öyle bir illettir ki, maaşınızın tamamına göz diker. Gün gelir maaş günü gelir gelmez borçlarınızı kapamak, faturalarınızı ödemek, kiranızı karşılamak yerine soluğu hemen size içki satışı yapan bir dükkanda alabilirsiniz.

Alkoliklerin günlerce eve kapanıp dışarı çıkmadan sadece içerek, içme eylemiyle haşır neşir olarak takıldıklarını biliyoruz. Çünkü alkol, ilgi isteyen bir maşadır. Sürekli kendisine yatırım yapılsın, kendisiyle ilgilenilsin ister.

alcoholism photo

Ekonominin mutlak düşmanı olan alkolizm sizi önce işinizden edebilir. O kadar çok içer o kadar çok sızarsınız ki gün gelir alarmın sesini kapatıp uyumaya devam edersiniz. Ne iş, ne güç umurunuzda değildir artık. Sorumluluk bilinci aklınızın melekelerinden ayrılır. Ne önemi vardır tüm bu olup bitenin. Hala şişeniz doluysa, buzdolabınızda yeteri kadar stok varsa, kim sıkıcı bir işte çalışmak ister ki?

Bir gün gidip iki gün gitmediğiniz işinizden çok kısa bir sürede kovulursunuz. İşte bu sonun başlangıcı olur. Artık ayak bağından ibaret olan iş yerinden de kurtulduğunuza göre rahatlıkla içmeye devam edersiniz. Bir ara iş aramaya da çıkarsınız elbet, önce şu kadehiniz bir bitsin. Hem bankada da biraz birikmiş paranız vardır. Ancak o para da suyunu çeker çok kısa bir süre içerisinde.

Sonra borç alma devresi başlar. En yakın dostlardan, arkadaşlardan üçer beşer koparmaya başlarsınız. Ve kaldığınız yerden içmeye aynı hızla devam edersiniz. Borçlarla da birkaç ay idare ettikten sonra artık kaybedeceğiniz tek şey kalmıştır. Eviniz!

Bugün sokaklarda gördüğünüz çoğu ayyaşın, çoğu evsizin önceden nasıl hikayelere sahip olduğunu öğrenseydiniz size az önce yukarıda anlattığımız hikayenin nasıl da gerçeklere, hem de hazin gerçeklere temas ettiğini de anlayabilirdiniz.

Nasıl en sağlıklı şekilde hızlı para kazanılır? adlı makalemiz de şurada dursun. Alkolizmden kurtulup en sağlıklı ve en hızlı şekilde para kazanma sanatına nail olmak isteyenlerin okuyabileceği türden bir para kazanma yazısı. İşin içine biraz da hız ve sağlık girdiğine göre, para kazanmanın da sağlıklı ve sağlıksız yolları olduğunu görüyoruz. Tıpkı birilerinin sağlıklı bir şekilde ömürleri boyu içip hiçbir şey kaybetmeden yaşarken, birilerinin kendilerini kaybedene kadar içip alkolizm batağına saplanmaları gibi.

Dileriz ki bu beladan, bu illetten, bu hastalıktan ilelebet kurtulursunuz. Her şey tadında güzeldir. Hem sağlık hem ekonomik açısından alkolizmden tamamen sıyrılmanız dileğiyle. Görüşmek üzere.

Yorum yapın