Bankaların altın mevduat hesapları hakkında

Özellikle 21. yüzyıla girişimizle beraber bambaşka bir ivme kazanan bankacılık sektörü; geleneksel yönteme kıyasla altın yatırımı konusunda da hakimiyet kurmaya başlamıştır. Altın fiyatları baz alınarak para aktarılan bu hesaplarda genelde vadeli olarak işlem yapılır ve altının piyasa değerindeki değişime göre kar veya zarar edersiniz.

Yastık altı yöntemle altın alıp sonradan kuyumcuda bozdurmak ile bankaların altın hesaplarını kullanmak; aslında seçim yapması biraz zor bir durumdur. Çünkü her ikisinin de birbirine karşı avantajlı ve dezavantajlı olduğu durumlar vardır. Bu durumları başlıklar altında şu şekilde sıralayabiliriz:

1)Yatırdığınız parayı istediğiniz anda nakde çevirebilmeniz

Tahmin edeceğiniz üzere bankaların altın mevduat hesapları söz konusu olduğunda pek böyle bir şansımız olmamaktadır. Tıpkı yüklü bir parayı bankadan faiz geliri elde etmek için yatırdığınızda verilen vadeler gibi; altın hesaplarının da genelde aylık, yıllık gibisinden çekim vadeleri bulunmaktadır.

2)Güven ve emniyet

Evde altın bulundurup da kuyumcuda bozdurmak üzere bekletmenin şüphesiz ki en sıkıntılı kısmı budur. Olur ya o altınları çaldırdınız veya kaybettiniz… Hiçbir teminatınız ve güvenceniz yoktur. Dolayısıyla üzerine soğuk su içebilirsiniz….:))

3)İşlem kolaylığı ve hız

Her ne kadar vadeli altın hesaplarında vade zamanı geldikçe işlem yapabilseniz de; internet bankacılığının kolaylığı sayesinde anında işlem yapma ve vakit kaybetmeme şansınız vardır. Geleneksel yöntemde ise yakınlarınızda kuyumcu olması şarttır.

4)Çeşitli kesintilerle gelirinizin düşmesi

Bu durum; her iki seçenekte de etkileneceğiniz dezavantajlı bir durumdur. Kuyumcuların olsun, bankaların olsun; işçilik, hesap işletim, işlem bedeli, vs. adlar altında yaptıkları kesintilerden dolayı; altının piyasa değerinin biraz daha altında kazanç elde etmeniz muhtemeldir.

Yorum yapın