Amatör Fotoğrafları İnternette Satarak Para Kazanmak

Hepinize merhaba. Bu yazımızda amatör fotoğrafları internette satarak para kazanmanın tüm inceliklerini ve püf noktalarını, siz değerli parlak fikirler okurlarıyla paylaşacağız.

2000’li yıllar ile birlikte yükselen bir alışkanlık ve trend haline gelen amatör fotoğrafçılığın bu kadar popüler olmasının nedenlerini açıklayarak başlayalım yazımıza.

Neden Amatör Fotoğrafçılık?

  • Öncelikle sosyal medyanın bu kadar yoğun kullanılması amatör fotoğrafçılığın önünü açmıştır. Uluslar arası firmaların yaptığı çeşitli araştırmalara göre yıldan yıla, Facebook, Instagram gibi büyük sosyal mecraların kullanıcı sayıları da, o kullanıcıların bu alanlarda geçirdikleri zamanlar da artarak çoğalmakta. Aynı şekilde kullanıcılar da, bir 5 yıl öncesine göre daha fazla paylaşımda bulunmaya başladı. Bunun en büyük nedeni artık gündelik hayatımızda geçirdiğimiz özel anları, sevdiklerimiz ve bizi takip edenlerle paylaşma isteğinin artması. Yapılan bir içerik araştırmasına göre de bu sosyal medya alanlarını yoğun olarak kullanan üyelerin, yazınsal üretimden çok görsel üretimlerini paylaştıkları yönünde.

 

  • Bilindiği üzere Instagram sadece görsel paylaşımın yapıldığı ve fotoğraf – video sentezinde paylaşımların revaçta olduğu bir sitede. Fotoğrafın gücü ve enerjisi 21. yüzyılda bir kere daha kendini gösterdi. Hem de daha kuvvetli bir şekilde. Onlarca cümleyle anlatılacak birçok anı ve duygu, tek bir fotoğraf karesine sığdırılarak sevenlere ve takipçilere anında ulaştırılıyor. Bu da gün içinde daha çok fotoğraf çekmeye ve onları bu alanlarda kullanmaya teşvik ediyor.

 

  • Öne çıkan bir diğer unsur ise artık fotoğraf makinesi devrinin bitimine yaklaşıldığı yönünde olan görüş birliğidir. Çünkü ceplerimize giren telefonlar birçok özelliğinin yanı sıra fotoğraf çekebilme yetisiyle de donatılmıştır. 2000li yılların ortalarında telefonlara getirilen bu özellik, her yıl piyasaya çıkarılan yeni sürüm telefonlarla birlikte kendisini geliştirmiş ve maksimum seviyede kaliteye erişmiştir. Artık gündelik hayatımızda, bir gezintide, bir yolculukta, bir kafede ilgimizi çeken her kareyi anında cep telefonumuzun yardımıyla çekebilmekte ve gerekli yerlere servis edebilmekteyiz. Bu kolaylığın getirdiği pratik hünerle birlikte artık kocaman fotoğraf makineleriyle dolaşan değil cep telefonlarıyla çekim yapan profesyonel sanatçılar görebilmekteyiz. Zaman ve mekan ayırt etmeksizin her zaman ve de her yerde.

 

  • Teknoloji cebimize öyle güzel ve öyle yüksek vadeli başarı ölçekleriyle girmiş durumda ki artık terminolojide ”Iphone fotoğrafçılığı” adı altında ek bir alan vardır. Iphone sahibi kullanıcılar o cihazların vasıtasıyla çektiği fotoğrafları sergilemekte, bunun üstünde küçük ya da büyük ölçekli paralar kazanabilmekte. Bu türden son derece gelişmiş seçeneklere ve vizör değerlerine sahip cep telefonları hd kalitesinde fotoğraflar çekebilmekte. Son on yıla baktığımızda cep telefonlarıyla çekilen sinema filmleri bile olduğunu görmekteyiz. Sonuç olarak artık fotoğraf sanatçılığı ve diğer görsel çalışma alanlarında teknikten çok üsluba ve kompozisyona değer verilmektedir. Bir filmde efektler değil senaryo önemlidir. Yine aynı şekilde fotoğrafta da çekimin kalitesi değil mizansen önemlidir. Bu da amatör fotoğrafçılığın ülkemizde ve dünya genelinde giderek önem kazanmasına önayak olmuştur.

f2

  • Son olarak bir Fransız yazarın da betimlediği ve belirttiği gibi ”gösteri çağı” içerisinde yaşamaktayız. Bunun hem sosyo kültürel hem de kitlelerin psikolojisi adına yaptırımları ve sonuçları olmuştur. Amatör fotoğrafçılık, adındaki amatörlük ibaresine rağmen sınırlı bir bölgede ve alanda kalmamış ve geniş kitlelere ulaşmayı başarmıştır. Bu da hem yeni bir sanat anlayışının doğmasına sebep vermiştir hem de yeni bir para kazanma aracı olarak yükselişe geçmiştir. Artık insanlar, hem kendi hayatlarından hem de gördüklerinden insanları haberdar etme ihtiyacı içindedir. Fotoğrafın iki amacı da bu şekilde meydana gelir. Birincisi haber vermek, göstermek. İkincisi bunu estetik değerler ölçüsünde gerçekleştirerek bundan az da olsa para kazanmak. Sanatın hele ki fotoğraf ve sinema gibi görsele dayalı sanatların amacı birincil derecede para kazanmak değildir. Ancak piyasanın şartlarına ve mevcut koşullarına baktığımızda bir amatör fotoğrafçının ya da amatör olarak sinemayla ilgilenen birinini, örneğin edebiyat ya da müzik alanındaki amatör sanatçı arkadaşlarından daha fazla para kazanma ihtimali olduğunu görüyoruz. Bunu belirleyen de yine gösteri çağına adım atmış olmamızdır. Bir kitap ya da müzik, görsel bir sanat ürünü kadar etkili olamaz. Müziğe de kitaba da ayrılan vakit daha geniş ölçeklidir. Fotoğraf ise tek saniyeliktir. Vurucudur. Ansaldır ama anlık değildir. Tüm bunların toplamında amatör fotoğrafçılık, alıp başını giden bir sanat kolu olarak 21. yüzyılın Türkiyesinde ilerlemeye devam edecektir.
Şu İş İlgini Çekebilir:  Otel Temizlik ve Bakım Elemanı Olmak (Housekeeping)

f1

Peki amatör fotoğraflarımızı satmak için nasıl bir yol izlemeliyiz? Kimlerle irtibata geçip hangi sayfalara ulaşmaya çalışmalıyız? Şimdi merak eden okurlarımız için adım adım amatör fotoğrafçılığın para kazandıran yön ve yöntemlerini sizlerle paylaşacağız.

  • İlk olarak belirlememiz gereken hedef amatör olarak çektiğimiz fotoğrafları kimlere ulaştırabileceğimiz, kimlere iletebileceğimiz sorunusun cevabını bulmaktır. Hedefimizde 4 ana temel birimde müstakbel alıcılar olacaktır. Bunlardan birincisi web- site sahipleri. Web – sitelerini amatör fotoğraflar bezemek, süslemek ve renklendirmek isteyen kimi web site sahipleri amatör fotoğraçılarla çeşitli fiber ortamlarda iletişim kurarak belli başlı fotoğrafları satın alabilmektedir. Fotoğrafa verilen ücretler, değerini karşılamasa da özellikle öğrenciler ve alternatif geçim kaynağı olarak fotoğrafçılığı seçen bireylere harçlık olarak ek bir gelir kaynağı oluşturmaktadır. İş yerleri ve şirketler de logolarında ya da afişlerinde kullanmak üzere amatör fotoğrafçılardan, ürünler satın alabilmektedir. Burada ödenen ücretler web site sahiplerinin ödediği ücretten bir kıt daha fazla olacaktır. Zira buradaki çalışma ortamı daha profesyonel konseptlerde gelişir ve siz onlara fotoğraf satarak bir anlamda dışarıdan çalışan şirket fotoğrafçısı konumuna gelirsiniz. Fotoğraflarınız tutulursa devamlılık da sağlanmış olur. Böylece kademeli olarak fotoğraflarınıza sabit bir alıcı, sabit bir şirket bulmuş olursunuz ve kazancınız da aynı oranda artar.

f3

  • Son olarak sizin bizim gibi bireylere de amatör olarak ilgilendiğiniz ve çektiğiniz fotoğrafları satma şansınız mevcut. Bu bireylere ise yine aynı şekilde Facebook ya da İnstagram kanalları aracılığıyla ulaşabilirsiniz. Fiyatta ve belli başlı unsurlarda anlaştığınız takdirde, ıslak imza ile sözleşmeyi de imzaladıktan sonra fotoğrafları verir paranızı alırsınız. Hiçbir kuruma ya da şirkete bağlı olmayan ve serbest takılan bireyler, fotoğraflarınızı kendi kişisel ihtiyaçları ve estetik değerleri çevresinde kullanabilir. Fotoğraflarınız bardaklarda süs, yastıklarda işleme ve gündelik hayatta kullanılan kimi gereçlerin üstünde artı bir dekor olarak kullanılabilir. Bu nedenle fotoğraflarınızı satmak adına birçok açıdan kanalınız olacağını rahatlıklar söyleyebiliriz.

 

  • Son olarak bu türden amatör fotoğrafçıları ve fotoğrafçılığın kendisini desteklemek amacıyla birçok yabancı site kurulmuştur. Fotoğraflarınıza bir değer ve fiyat biçerek o siteye upload edebilirsiniz. Birçok yayın evi bile kapak fotoğrafı için böyle sitelerde dolaşmakta, romanın ya da şiir kitabının kapağına en uygun fotoğrafları seçerek oradan ücreti ederek fotoğrafı satın alabilmektedir. Bu tür sitelerin sayısı giderek artıyor. Tıpkı her geçen yıl amatör olarak fotoğrafçılıkla uğraşan bireylerin sayısı gibi. Bu tür sitelerde upload ederek koyduğunuz fotoğraflar adeta görücüye çıkacak ve beğenildiği takdirde anında satın alınacaktır. Böyle sitelere fotoğraf koymak, amatörlükten profesyonelliğe giden yolda da emin adımlarla ilerlemek demektir.

Nice fotoğrafçının karelerinden çıkan güzel fotoğraflar gibi güzel günler geçirmeniz dileğiyle.

Yorum yapın