Amatör Futbolcu Olmak İsteyenlere

Merhaba futbola meraklı, futbolla ilgilenen okurlarımız! Böyle bir yazı yazmanın zamanı geldi de geçiyordu bile. Herhalde Brezilya ve Arjantinden sonra futbolla oturup futbolla kalkan ülkelerin başında geliyoruz. Bu nedenle, bu yazımızda amatör futbolcu olmak isteyenler, teknik ve pratik bilgilerle aydınlatmaya çalışacağız. Amatör futbolcu olmak isteyenler için gerekenler, asgari beden özellikleri ve maaş durumlarını konuşacağız. Aynı zamanda amatör futbolculuğun gelecek garantisini de tartışıp yazımızı okuyan futbol severleri verimli bir şekilde bilgilendirmeye çalışacağız.

Amatör Futbolcu Olmak İçin Gerekenler Nelerdir? 

 • Muhtemelen futbol oynamaya, mahallenizde, yaşadığınız çevrede arkadaşlar arasında oynadığınız maçlarla başladınız. Öncelikle olarak belirlemeniz gereken hangi mevkide iyi olduğunuz ve hangi mevkiyi istediğiniz. Birçok futbol sevdalısının düştüğü hata, istediği mevki ile iyi olduğu mevkinin aynı olmamasıdır ve bunun farkında olmamaktadır. Bunun için gerekirse tüm mevkileri deneyin. Örneğin Türkiye’den neden az kaleci çıkar sorunsalı mevcuttur. Bunun nedeni oynanan ilk gençlik maçlarında kimsenin kaleye geçmek istememesidir. Hal böyle olunca, Türkiye’de 10 yılda bir kaleci çıkmakta, kaleci bölgeleri yabancı futbolcularla doldurulmaktadır. Siz, siz olun, kendinize fazla güvenmeyin ve her mevkiyi deneyin.
 • Hangi bölgede iyi olduğunuza kani olduktan sonra yapmanız gereken şey yaşadığınız şehir ya da ilçede kulüplere başvurmak olacaktır. Orada sizi deneme maçlarına çıkaracaklardır, antremanlara sokacaktır. Eğer, ilk aşamada bu turları geçerseniz, sonra söz konusu takımın ilk 18’inde olmak için belli yarışmalara sokulacaksınız. Bu yarışmalar ve testler çok yönlüdür. Örneğin diz üstünde top sektirmek, koşmak, çeşitli ayak ve bacak figürleri yapmak. Bu nedenle çok ama çok çalışmalı, hem fiziksel hem mental anlamda hazır olmalısınız. Etrafınızda formayı kapmak için binlerce yaşıt rakibiniz olacak.
 • Futbol için erken yaş yoktu, geç yaş vardır. Örneğin normal iş hayatında 18 yaş genç bir yaş olsa da futbola başlamak için epey genç bir yaştır. Birçok profesyonel ve efsane futbolcu, amatör kulüplerde 7 – 8 yaşlarında ter dökmeye başlamıştır. Bu nedenle hedefinizi ve vizyonunuzu belirleyin ve çok da geç kalmadan gereken yerlere başvurularınızı yapın. Etrafınızda birçok heba olmuş yetenek var. O heba olmuş yeteneklerden biri de siz ya da çocuğunuz olsun istemiyorsanız, vizyonunuzu genişleterek aceleci olmamak suretiyle erken hamleler yapmaya özen gösterin.
 • Bol bol maç izleyin. Sadece tuttuğunuz ya da oynamak istediğiniz takımların maçları olmasın bu. Bugün bile birçok futbolcu ve teknik adam, tamamen gözlem ve analiz yapmak için günde 2 – 5 rakamları arası maç izlemektedir. Siz de, futbolu, sadece futbol olarak görmeyi bırakın ve maçları daha iyi oynamanız için gerekli gözlem araçları olarak görün.
 • Oynadığınız mevkide forma giyen profesyonel futbolcuları araştırın, hatta didik didik edin. Araştırmanız sadece günü değil, tarihi içermeli. Gelmiş geçmiş mevkidaşınız olan efsane futbolcuların, nasıl beslendiğini, özel hayatlarında nelere dikkat ettiğini, antrenmanlarda nasıl çalıştığını, maçlara mental ve fiziki olarak nasıl hazırlandıklarını ezbere bilin. Bu sayede vizyonunuz daha berrak, temponuz daha canlı olacaktır.
 • Kapasitenizi zorlayın ve idealist olun. Futbolcu olmak, ünlü olmak, harika ve rahat hayat yaşamak demek değildir. En fazla disiplin içeren iş sahalarından biridir diyebiliriz hatta. Bu nedenle bazen günde çift idman yapmaya hazırlıklı olun. Hiçbir zaman sızlanmayın ve vücudunuza iyi bakın. Fiziksel olarak, her zaman daha üst düzey bir performans sergileyeceğinizi unutmayın. Ve ne kadar amatör kulüplerde başlamış olsanız da her zaman için idealist olun. Bugün ağzımız açık izlediğimiz oyuncuların da sizin gibi en küçükten başladığını kesinlikle unutmayın.

fu 1

Amatör Futbolcu Olmanın Asgari Beden Özellikleri Nelerdir? 

 • Futbol, en başta bedensel hünerlere ve fiziki başarılara dayalı bir spordur. Bu nedenle boy – kilo uyumu son derece önemlidir. Her ne kadar oynanılan mevkiye ve oyun tarzına göre rakamlar değişse de, uyumluluk hem görsel hem teknik olarak kendini belli eden rakamsal istatistiklere dayalıdır.
 • Genel olarak bilinen ve özenle altı çizilen yargı, kilonun boydan en az 10 kilo az olması gerektiğidir. Bu genel olarak doğru bir bilgi ve derecelendirme metodu olsa da, kimi durumlarda göz ardı edilen ya da hoşgörüyle karşılanan boy – kilo uyumsuzlukları da söz konusudur. Çünkü futbol, sadece sayı temelli, istatistik merkezli bir oyun değildir.
 • Konunun ayrıntılarını bir örnekle açıklayalım:
Şu İş İlgini Çekebilir:  Kapıcı Olmak İsteyenlere

fut 2 ,

Fenerbahçe’de aynı mevkide, forvet olarak forma giyen iki oyuncunun bedensel özellikleri:

 • Jose Fernandao – Boy: 1.92 – Kilo: 102
 • Rovin Van Persie- Boy: 1.83 Kilo: 71

Görüldüğü üzere, iki forvet oyuncusunun bedensel özellikleri birbirine taban tabana zıttır. Fernandao, daha fiziki güce dayalı, sert bir futbol tekniği ile oynarken; Van Persie, daha hızlı ve mental bir oyun anlayışı sergiler. Bu nedenle, asıl dikkat edilmesi gereken nokta, atletik ve hızlı olmaktan geçer. Bazı profesyonel futbolcuların, kimi takımlarda göbekli olduğunu bile görürürüz. Örneğin Galatasaraylu futbolcu Sabri, örneğin efsane futbolcu Sergen Yalçın. Bu nedenle fit kalmaya dikkat edin, futbolun hıza dayalı bir oyun olduğunu unutmayın ve kendinize, bedeninize daima iyi bakın. Gerisi kurtardığınız goller, attığınız goller, yaptığınız asistler ile size başarı olarak geri dönecektir zaten.

Amatör Futbolcuların Maaş Durumları Nasıldır? 

 • Maaşlar, oynanan ligin seviyesine göre değişmektedir. En alt seviye olan Bölgesel Amatör Lig’te (BAL) asgari olarak 750 lira ödeme zorunluluğu vardır. Her ne kadar kimi usulsüzlükler ve ilk gençliğin getirdiği heveslerin sömürülmesi ile birçok amatör küme takımı, oyuncularına hak ettikleri maaşı vermeseler de kağıt üstünde durum böyledir. Bir sonraki seviyelerde ise maaş miktarı 1000 – 1500 liraya çıkmaktadır. 2. ligde ise maaşlar bin liraları ya da bin dolarları bulmaktadır. 1. lige kadar yükselirseniz ise, para sorununuz tamamen çözüldü demektir.

fut 3

Amatör Futbolcularının Gelecek Garantisi Var mıdır? 

 • Var ya da yok demek, mutlak surette yanlış yönlendirme olacaktır. Sadece bölgesel amatör ligte, 156 takım bulunmaktadır. Bu en az ilk 18’ler baz alındığında 2808 oyuncu var demektir. Tabi bir de bu amatör kulüplerde forma şansı bulmak için kafa kafaya mücadele edeceğiniz on binlerce futbolcu arkadaşınız da söz konusu. Hal böyle olunca rekabetin ve sertliğin son derece yüksek seviyede yaşandığı bir alan diyebiliriz, futbol için. En az 5 – 7 yaş aralığında başlayan amatör futbol tutkusu, her sene alttan gelen binlerce futbolcu adayı ile birlikte dev bir cadı kazanına benzemektedir.
 • Eğer iyi bir doktorsanız, herhangi bir hastaneye ya da sağlık kurumunda işe başlayabilirsiniz. Ama forma şansı bulmak için, bu işten para kazanıyor olmak için, sadece iyi bir futbolcu olmanız yetmez. Aynı zamanda birçok rakibinizi alt etmeniz gerekecektir. Çünkü futbol, her şeyden önce bir kontenjan sorununa sahiptir. Bu nedenle üst düzey yetenekli olup aynı zamanda bu yetenekleri saha içinde göstermeniz gerekecek. Sizden daha iyileri her zaman olacak; tıpkı sizin daha iyi olduğunuz futbolcuların olacağı gibi. Bu nedenle uzun vadede yüksek çalışma disiplini ve biraz da şans gerekecek. Futbolun, hiçbir şekilde gelecek garantisi vardır diyemeyiz. Yaşanan talihsiz bir sakatlık, 3 -4 ay gibi aslında kısa bir süreliğine yapılan ihmaller, kariyerinizin daha başlamadan bitmesine sebep olabilir.
 • Toplumumuz içinde kulaktan kulağa sıkça konuşulan bir başka konu ise, özellikle amatör liglerde adamcılığın, adam kayırmacılığın had safhada olmasıdır. Teknik direktöre, teknik ekibe ya da yönetime verilen el altı paralar, hak etmedikleri halde kimi oyuncuların forma şansı bulup hak eden oyuncuların elenmesine sebep olmaktadır. Çünkü herhangi bir denetleme ve kontrol mekanizması mevcut değildir. Hal böyle olunca, birçok çocuk yaştaki genç, futbola ve takımlara küsmekte, daha garanti olan mesleklere ister istemez yönelmektedir. Ancak idealist olanlar, asla vazgeçmeyenler ya da gelecek kaygısı olmayanlar sahanın içinde kalıp forma şansı bulana kadar ter dökmeye devam ederler. Sonuç olarak herhangi bir gelecek kaygınız varsa ve hayatınızda da acele kararlar almak zorundaysanız, amatör futbolculuk size göre değil diyebiliriz.

 

“Amatör Futbolcu Olmak İsteyenlere” üzerine 13 yorum

 1. Karakterli ve idealişt yöneticiler, idareciler çoğalmadığı şürece kendini antrenör sanan antrenör nüsveteleri birçok gencin daha yolun başında yoluna taş koyup heveslerini kırıp gençleri futboldan uzaklaştırıyorlar.

  Cevapla
 2. 17 yaşındayım daha önce 10 11 yaslarimda kulüpte oynamıştım ama bıraktım. Simdi tekrar başlamak istiyorum. Sizce futbolcu olabilir miyim?

  Cevapla
 3. Ben 18yasındayım 2016. 2018yılar arası futbol oynadım 2019da atletizimde Türkiye şampiyonu oldum gene futbola başlamak istiyorum

  Cevapla
 4. I am 22 years old. I play football since I was young. I joined teams and because of the studies that my parents imposed on me, I always stop for a while. I want to be a footballer, I play in the midfield and I can play as a striker.

  Cevapla
 5. 23 yaşındayım sence sansım ne kadardır. 10 11 12 yaslarımda amatör kalecilik yaptım. maçlara da cıktım. fakat ailemin bel fıtığım olmasından dolayı o yaslarda bırakmamı istediler bıraktım. halısahalarda bu yaşıma kadar arkadaş ortamlarında o yaslarda mahallede oynadım sürekli. suan 22 yasındayım 23 olucam askere gidicem 6 ay. 190 boyum 90 kilom var , sence döndüğüm de amatör bir kulüpte sansım olabilir mi?

  Cevapla
 6. futbolcu olmak hep hayalimdi maddı durumlar yüzünden bir türlü gidemedim okul turnuvlarında şampiyonluk var forvet arkası kanatlarda görev alabılırım geçte olsa hayalimi gerçekleştirecek bir kulüp arıyorum ilgilenen varsa yazabilir istanbul anadolu tarafında oturmaktayım [email protected]

  Cevapla
 7. Adım omer.küçüklüğümden beri hep futbolcu olmak istemiştim.Ama kardeşlerime bakmam gerekiyordu.Suan da durumumuz düzeldi çok şükür.istanbulda bir kulüp arıyorum.Kendime güveniyor ve bir şans istiyorum.
  05316147131 telefon numaram

  Cevapla
 8. Ben 2018 yılından beri Amatör kulüpler’de idmanlara çıkıyorum. Assist yapmama rağmen gol atmama rağmen hocalar beni takıma almadılar. Haliyle Pandemi süreci girdi. pandemi süreci futbol hayatımı bitirdi. 1991 doğumluyum. Sağ kanat sağ açık ve forvet’ mevkinde oynuyorum. ortaSaha’da da görev yapabilirim. bana amatör bir kulüp lazım oynamak istiyorum. eğer futbolcu ihtiyacı olan varsa bana ulaşabilir.
  gmail: [email protected]

  Cevapla

Yorum yapın