Amerika’da İş Kurmak Nasıl Fikir?

Amerika’da iş kurmak. Özellikle 80’lerin sonunda ”bırakınız yapsınlar, bırakınız geçsinler” anlayışıyla önceleri yurt içinde daha sonra ise yurt dışı ve dolayısıyla Amerika’da liberal rüzgarlar esmeye başladı. Önceleri iş öyle bir noktaya gelmişti ki, yurt dışı demek direkt Amerika demekti.

-Anne ben yurt dışına çıkıyorum. / – Ne yapacaksın elin Amerikalarıda?

İşte bu basit diyalog örneğinde olduğu gibi dünya Amerikalılar ve biz Türklerden ibaretti. İş anlamında da algı anlamında. Peki Amerika hala bildiğimiz Amerika mı? İstanbul için söylenen taşı toprağı altın söylemi Amerika için geçerli midir? Sanırım önce bunu konuşmamız gerekiyor.

Evet Amerika, süper bir güçtü. Halen öyle. Ama belli başlı noktalarda sallantıya geçmiş, iktidarı ve iktisadi krallığı sallantıda olan bir ülke, bir bölge aynı zamanda. Bunun en büyük nedenini çok fazla ekonomik deltalara girmeden şöyle anlatabiliriz. Önceden Amerika’nın bir ”dolar” egemenliği vardı. Hem iç pazarda hem de büyük miktarda dış pazarda. Ancak Euro’nun gelmesi ile birlikte piyasa içinde dolar egemenliği giderek azalmaya ve bitme noktasına geldi.

america photo

Önceden dışarıdan istediğini kendi ülkesinde para basarak halleden bir ülke vardı. Ancak özellikle Avrupa Birliği ülkelerinin birlikte Euro’ya geçmesi ile birlikte bu dolar egemenliği de tahtından sarsılmış oldu. Bir de Amerika süper güç olma konusunda artık tek değil. Büyük bir rakibi var: Çin. Süper ekonomisi ve özellikle ihracat ölçeğiyle Amerika’nın canını okumaya başladı bile bu Uzak Doğu ülkesi. İnanmıyorsanız Çin’den Ürün Getirip Satarken Karşınıza Çıkabilecek 5 Risk ve 5 Sorun adlı makalemize de göz gezdirebilirsiniz. Bu makalemizi okuduktan sonra Çin’den ürün getirmenin her sorun ve riske rağmen ne kadar nadide ve kıymetli olduğunu göreceksiniz.

Zaten bugün zengin ve gözü pek yatırımcılar ve girişimciler için iki ana kapı girişi var küresel ekonomiye. Onlardan biri Amerika, bir diğeri de Çin.

Şimdi sizi Amerika’da yükselen sektörleri ya da halihazırda zaten revaçta olan sektörlerin tam dökümünü yapacağız. Daha sonra ise vaktimiz kalırsa burada iş yaparken dikkat edilecek püf noktalara da kısaca bir değineceğiz. Amerika’ya yani fırsatlar ülkesine hoş geldiniz sevgili parlak fikirler okurları!

Amerikalı filmini hepimiz en az bir kere izlemişizdir. Büyük usta Şener Şen’in oynadığı ve usta yönetmen Şerif Gören’in çektiği 93 yapımı bu film, Türk – Amerikalı ilişkilerine de sosyolojik bir inceleme de sunuyor. 90’lar sınıf atlama ve her mahalleye bir milyoner söylemlerinin sıklıkla konuşulduğu, herkesin kendini şimdilik fakir ve geleceğin zengini ilan ettiği o günlerde, Amerika’da iş yapmak otomatik olarak zenginliğin kapısını aralamak demekti. Peki ya şimdi öyle mi?

america photo

Amerika’da İş Yapabileceğiniz Sektörler 

1- Gıda – Fast – Food: Şüphesiz ki fast- food denilince akla gelen ilk ülke Amerika. Zira fast- foodun çıkış noktası da orası. Hamburger, pizza derken insanların kapitalizmin göbeğinde hızlı ve leziz bir şekilde bir şeyleri tüketmesi gerekiyor. Bu manada, gıda sektörüne yatırım yapmak zaten risksiz iken bir de bunu Amerika gibi kalabalık ve iştahlı bir ülkede gerçekleştirmek sıfır riskle çok fazla kazanca talip olmak anlamına gelecektir.

Hele bir de Türk mutfağını oraya taşıma fikri epey mantıklı olacaktır. Amerika bize coğrafya ve kültür olarak uzak olsa da söz konusu beslenme ve et ağırlıklı tıkınmak olunca oraya dönerlerimizi, simitlerimiz, kebaplarımızı taşımak ticari açıdan harika bir manevra olacaktır.

Amerika’da Pizzacı Açmak adlı yazımız size tam olarak neyin nasıl yapılacağını, pizzacı ve Amerika merkezli olarak aktarıyor. Biraz tereciye tere satmak gibi olacak ama Amerikalılara pizza satmak epey kazançlı bir sektörün giriş kapısını oluşturuyor. Şimdiden bol şans.

2- Diyetisyenlik / Obeziteye Karşı Tıp Sektörü: Amerika, fırsatlar ülkesi demiş idik. İşte bunu can alıcı bir örnekle ve kontrastla açıklama zamanı. Amerika, öyle bir ülke ki orada iş yapmak şüphesiz biraz saksıyı çalıştırdıktan sonra hiç de zor değil.

Amerika, insanları önce fast- food zincirleriyle şişmanlatır, onları obezite seviyesine çeker. Daha sonra da modern tıp ve alternatif tıp ile o fazla kiloların giderilmesini talep eder. Tavsiye eder. Sattığı şeyin zararlarını başka satışların gölgesiyle gidermeye çalışır. Kapitalizmin iyi niyetli değil tamamen akıl dolu oyunlarla sahneye taşındığı bu kocaman ülkede siz de ister gıda isterse zayıflamaya yönelik tıp sektörüyle rol alabilirsiniz.

Not: Neden oraya ülkemizdeki aktarlardan birini açmayalım ki? Bu iş fikrini sakın ola ki göz ardı etmeyin. Sadece ülkemizde bulunan bitki çeşitlerini orada satışa sunmak Amerikalıların epey ilgisini çekecektir.

Şöyle bir söz vardır: Kapitalist kişi, asılmaya giderken asılacağı işi satmayı düşünen kişidir. Amerika’da obezite önce bir sorun olarak ele alındı şimdi ise bir sektör olarak iş yapıyor. Hayatın her alanında önce insanları tıka basa yedirmek daha sonra da aldığı fazla kiloları aldırması için lütfen bize danışın, lütfen bizden ilaç alın diye feveranlık yapan Amerika, kapitalist girişimcilerin göz bebeği olmaya devam ediyor.

3- Eğlence ve Medya Sektörü: Dünyanın en fazla özel kanalının olduğu ülke Amerika. Siz de televizyon sektöründe ilerlemek istiyorsanız orada bir kanal açıp Türkiye’ye uyarlayabilir ya da kendi memleketinizde açacağınız bir kanalı heme akabinde uydular aracılığıyla Amerika’ya taşıyabilirsiniz.

Türkiye’deyken Amerika’da Kısa Sürede Şirket Kurmanın Yolu adlı makalemizi de buraya bırakıyoruz. Orada şirket açmanın en anlaşılabilir ve en reel bilgilerini yazımızda bulabilir ve kara kara düşünmekten kurtulabilirsiniz. Elbette parlak fikirler sayesinde 😉

4- Müzik Sektörü: Hatırlar mısınız Tarkan’ı Tarkan yapan nedir? Elbette ki Amerika’ya gitmesi ve sesini şarkılarıyla birlikte orada duyurmasıdır. Biraz daha günümüze geldiğimizde ise Hadise buna iyi bir örnek. Türkiye’de yıldızların parlama hızı kadar sönme hızı da epey süratlidir. Ama biri özellikle müzik sektöründe Amerika’da patlamışsa o artık dünya çapında bir yıldız demektir.

Aynı önerme sinema alanında da geçerlidir. Eğlence ve medya sektörü dendi mi ilerlemek isteyenler, büyük oynamayı arzu edenler Amerika’nın sonsuz fırsatlarını ele geçirmek üzere harekete geçebilirler.

5- Kumarhane: Bilen bilir. Türkiye’de kumarhaneler 1996 yılında Bakanlar Kurulu tarafından alınan bir kararla kapatılmıştı. Böylelikle turizm de bu açıdan zarar gördü. Ancak Amerika’da hala devam ediyor. Oraya gidip kumar oynayın demiyoruz elbette. Ama gerekli taşları yerine oturtuktan sonra orada bir kumarhane işletmeciliği yapmak, otel işletmeciliği yapmaktan kat be kat kazançlı olacaktır.

Amerika’da kumar işletmeciliği yapmak, her açıdan kazandırıcı olacaktır. Peki tam olarak hangi bölgesinde mi? Elbette filmlerde sıklıkla gördüğümüz Las Vegas eyaletinde. Orada paranın litrelerce su gibi oluk oluk akıtıldığı dev bir eğlence sektörü var. O eğlencenin başını da kumarhaneler çekiyor. Farklı ve epey kazançlı bir sektörde boy göstermek istiyorsanız size önerebileceğimiz bir başka iş kolu da kumarhaneler.

6- Teknoloji: Son olarak teknolojinin başkentinden bahsediyoruz. Amerika. Üretim alanında olmasa bile, tüketim alanında tam bir çılgınlık yaşanıyor Amerika’da teknoloji dünyasında. Hani tabiri caizse akıllı telefonu olmayanı, dizüstü bilgisayarını iki yılda bir değiştirmeni dövüyorlar orada. Siz de bu bilgiyi koz olarak lehinize çevirebilir ve bu ülkede teknoloji alanında boy gösterebilirsiniz.

Amerika’da iş kurmanın zorlukları

1) Hukuki zorluklar

Evvela Amerika’da her eyaletin farklı kanunları ve normları olması sizi zorlayacaktır. Orada bir avukata danışmanız bu zorlukarı bertaraf edecektir. Yine belirtmek gerekir ki Amerikan vergi yasaları Türkiye’dekinin aksine gerçekten uygulanmakta ve sıkı denetime tabidir. Yani bu demektir ki orada vergi dairesinden habersiz kuş uçuramazsınız.

Hukuksal zorluklardan bir diğeri ise yabancıların vatandaş ya da oturma, çalışma izni olmadan Amerika’da şahıs şirketi kurmasının mümkün olmamasıdır. Ancak sermaye şirketi kurabilirsiniz. Onun için de kesenin ağzını biraz açmanız gerekecek.

2. Halkın hogörüsüzlüğü

Nasıl ki burada iş kuran Suriye’lilere çok olumlu gözle bakmıyorsak Amerika’nın da denizden uzak iç kesimlerinde iş kurmanız halinde oranın banliyolarında yaşayan yerel halkı tarafından bir antipati ile karşılaşmanız olası. Yok demeyin, gayet de böyle ırkçılıklar var. Dünya’nın en modern kentlerinde bile varlığını sürdüren ırkçılık elbet 60 000 000 evsiz barındıran  vahşi kapitalizmin hüküm sürdüğü ve parası olmayanın eğitim hakkından doğru düzgün faydalanamadığı Amerika’da da var olacaktır.

3. Bürokrasinin çetrefilli yüzü

Türkiye’de olduğu gibi aynı Amerika’da da bürokrası bazı devlet kurumlarında son derece ağır aksak işlemektedir. Bunun en büyük sebebi işleri yapacak memurun azlığı veya çalışmaması değil mevuzatın çetrefilli olması. Yani kanun önünüze habire bir engel, taş koyacak. Sizden sürekli bir şey isteyecek. Ancak buna rağmen yılmaz ve mücadeleye devam ederseniz sizin için büyük mükafatlar olduğunu söyleyebilirim.

Yorum yapın