Amerika’ya Ne Satabilirim?

Her girişimcinin ya da üreticinin aklında Amerika’da iş yapmak ya da Amerika’ya ürün satmak vardır. Bu bazılarında yıllarca süren bir hayal olmaktan öteye gidemezken, bazıları hayallerini planlara dönüştürerek yüksek kazançlı bir ticarete imza atmayı başarıyor. 330 milyonluk ve tamamen kozmopolit olan Amerika, birçok farklı ürün alım – satımına açıktır. Kendisi ithalat devi olarak nitelense de hem geniş toprakları hem de yüksek nüfusu sayesinde büyük oranda ihracat yapan ülkelerin başında geliyor.

Taşı toprağı altın olmasa bile Dolar olan bir ülkeye ihracat yapmak, yapabilmek ise her bakımdan kârlı bir girişim olarak birçoklarının gündeminde yer alıyor. Ancak işi kitabına göre yapmak adına doğru ürünlerin belirlenmesi de şart. Amerika’nın bir ülke olarak nelere ihtiyacı var? sorusunun birçok cevabı var. Aynı zamanda elli eyalete sahip bu ülkede bölge bölge planlama yapmakta da fayda var. Zira Amerika’yı bütün bir pazar olarak görmek ve işe böyle girmek çok daha riskli olacaktır.

Amerika’da Üretilmeyen Şeyler Neler?

Amerika geniş toprakları, sanayi ağları ve teknoloji – bilişim ortaklıklarıyla hemen hemen her şeyin üretildiği çok zengin bir ülkedir. Ancak tarımdan ziyade sanayiye ağırlık veren bir yapısı olduğu için bu ülkedeki tarıma dayalı üretimler yeterli seviyeye ulaşamamıştır. Bu nedenle Amerika’ya ürün satma niyetinde olan önceliği tarım ürünleri olmalıdır. Hele ki Türkiye gibi meyve – sebze bakımından dünyanın en güçlü ülkelerinden birinde yaşıyorsanız.

Bunun dışında Türkiye kağıt ihracatı oranları ele alındığında oldukça yüksek rakamlara ulaşan bir ülke. Amerika’da da kağıt sanayisi fazla gelişmiş olsa da arz bazı zamanlarda talebi karşılayamamaktadır.

Burada temel olarak ele alınması gereken kriter ABD’nin üretim yetersizliklerini Türkiye’nin kaynakları ile mukayese etmek olacaktır. Aynı zamanda Amerika en açık pazarlardan biri konumundadır. Bu pazarın içine girmek, yavaş yavaş yükselmek ve şimdi hayal dahi edilemeyecek yüksek paralar kazanmak mümkündür. Önemli olan üretilmeyen ya da az üretilen ürünlerin tam listesini çıkarmak ve buna göre bir pazarlama planı oluşturmaktır.

Konu hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak ve planlarını gerçekleştirmek isteyenler Amerika’da İş Kurmak Nasıl Fikir? başlıklı makalemize hızlıca göz atabilir.

Amerikalılar Ne Talep Ediyor?

Amerika, yetmiş iki milletin bir arada yaşadığı en geniş havzalı ve kozmopolit ülkelerin başında geliyor. Burada ‘Amerikalı’ olarak tanımladığımız unsur Amerika’da doğan değil yaşayan olarak yeniden tanımlanabilir. Dolayısıyla Amerikalılar ne talep ediyor sorusu aynı zamanda Dünya ne talep ediyor sorusuyla eş değerdir.

Öncelik olarak her türlü tekstil ürünü Amerikalıların sıklıkla talep ettiği ürünlerin başında geliyor. Özellikle pamuk, polyester, elastan gibi dayanıklı ve kaliteli kumaşlardan üretilen kıyafetler bu büyük pazarda kendine yer bulabilir. Türkiye de tekstil alanında dev bir ülke olduğu için buradaki pazar payını Amerika’ya doğru genişletmek mümkündür. Şapka, eldiven ve ayakkabı gibi aksesuarlar da özellikle üzerine tasarım incelikleri eklenerek satışa çıkarılabilir. Amerikalıların talep ettiği bu tarz ürünlerde sağlamlık kadar orijinallik de aranıyor. Bir diğer seçenek ise takı ihraç etmektir. Özellikle gümüşten yapılma, isim yazılı ya da motifli takılar Amerikalıların sıklıkla satın aldığı ürünlerin başında geliyor. Yöresel ve etnik ayrıntılara sahip kolyeler de kendisine yüksek oranda alıcı bulabilen takı çeşitleridir. Örneğin nazar boncuklu kolyeler Amerikanın geniş pazarında büyük bir ilgiyle karşılanabilir.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Yurt Dışına Tekstil Ürünü Satmak

Dokuma ürünleri de bu ülkenin sıklıkla ihraç ettiği bir diğer seçenektir. Türk halıları ise namını dünyaya duyurmuş kalitede olduğu için riski az, kazancı bol bir tercih olabilir. Kauçuk ve alüminyumdan elde edilen ürünler de Türkiye’nin en fazla ihraç ettiği ürün çeşitleridir. Amerika’da da aynı oranda talep edildiği için arz – talep dengesi Amerika ile bu yönde sağlanabilir.

Peki Amerika pazarına girmek için ne yapılmalı? Amerikalıların neler talep ettiğini bilmek yeterli olmayacaktır. Bir de o talep edilenleri en uygun fiyatlarla ve en güzel sunumla müstakbel alıcılara iletmek gerek. Ünlü bir söz vardır: Amerika’yı yeniden keşfetmeye gerek yok – diye. Bu noktada uzun yıllar önce keşfedilmiş Amerika kıtasına ihracat yapmak için en risksiz ve kolay yol, interneti verimli kullanmak olacaktır. Özellikle Amazon ve muadili sitelerde satışa çıkarılan ürünler alıcılara çok daha kolay ulaşıyor. Türkiye’de üretimi son derece kolay belirgin ürünler seçilerek Dolar üzerinden satış gerçekleştirmek, çok daha kısa bir sürede çok daha büyük kazançlar elde etmenizi kolaylaştıracaktır.

 

Amerikan Kültüründe Önemli Olan Ürün ve Hizmetler

Medya, sosyal medya ve teknoloji gibi parametreler ile birlikte artık hiçbirimiz Amerikan kültürüne o kadar yabancı değil. Giderek zirve noktasına ulaşan kürselleşme ile birlikte dünyada bir ‘ortak beğeni’ düzlemi oluşturuldu. Bizim için önemli olan ürün ve hizmetlerin birçoğu Amerikan kültüründe de mevcut. Bunda başı çeken sektörlerden ilki gıda sektörüdür. Özellikle fast- food ağırlıklı beslenen Amerikalılar yeni yemekler ve soslar denemek konusunda da oldukça meraklılar. Amerika’da iş kurmak isteyenler Türk yemeklerinin ağırlıklı olduğu bir lokanta açabilir. Ancak döner, mantı gibi artık klasikleşmiş şeylerin yerine daha yöresel ve az bilinen yemekler menülerde tercih edilmelidir.

Amerikan kültüründe ‘eğlence‘ de çok büyük bir öneme sahip. Bu sebeple özellikle oyun alanında getirilecek olan her yeniliğe açıklar. Online ve multimedya olarak oynanabilen dijital platform oyunları Amerikan pazarında epey rağbet görmektedir. Bu ülkede yaşayan insanların büyük çoğunluğu alışverişlerini internet üzerinden yapıyor. Bu nedenle internet üzerinden satışa çıkarabilecek en popüler ürünler de ihracat alanında tercih edilebilir. Cep telefonu başta olmak üzere teknoloji ürünleri Amerikan kültüründe önemli bir yere sahip. Aynı zamanda kılıf, şarj aleti, kulaklık gibi aksesuarlar da popüler bir talep oranına sahip.

Bu dünyayı sarıp sarmalayan kültürde lüks tüketim ürünlerine olan ilgi de zaman içinde giderek artmaya başladı. Dolar sayesinde alım güçleri oldukça yüksek olan Amerikalılar lüks olarak tanımlanabilecek birçok ürünü de internet üzerinden satın alıyor. Güneş gözlükleri, binlerce dolarlık ayakkabılar, altın kaplama saatler bunlar örnek olarak gösterilebilir. Sadece Türkiye’de değil dünya çapındaki bilinçli beslenme alışkanlığı sayesinde organik ürünlere olan ilgi de artmış durumda. Katkısız yoğurtlar, laktozsuz sütler ve envai çeşit organik gıda bu pazarda talep ediliyor. Aynı zamanda Amerika en fazla vejetaryen ve veganın bulunduğu ülkelerden biridir. Ayrı bir pazar olan vegan beslenmeye dayalı yüzlerce farklı gıda da alıcılarla buluşuyor.

Yorum yapın