ANADOLU YAKASINDAN ARSA-GAYRIMENKUL ALMANIZ İÇİN 8 SEBEP

Merhabalar değerli okuyucular..:) Haftanın son mesai gününde sizlere kazançlı yatırımlar konusunda birkaç fikir daha vermek istiyorum. Bildiğiniz gibi önceki günlerde arsa yatırımının püf noktalarına dair bir yazı yazmıştım. Okumayanlar buradan yazıya ulaşabilirler. Bugünkü yazımda ise İstanbulun spesifik bölgelerinden bilgim ve tecrübem oranında bahsedeceğim.

Hangi yakada veya ilçede olduğu fark etmez. Çok küçük bir alan da olsa; imar izni alınmamış, hatta tarla statüsünde olan dandik bir arazi bile olsa İstanbulda uzun vadede her türlü karlı çıkılacağını hepimiz biliyoruz. Ama daha da önemli bir konu vardır ki; bu da arsayı tam olarak nereden alacağınızdır. Özellile olabildiğince kısa vadede geri dönüş isteyenler için bu husus çok önemlidir. Çünkü arsa alımı için yanlış seçim yapmanız halinde kazancınızdan tomarla para eksik olması inanın sizi çok üzecektir.

İşte değerli okuyucular; kazançlı yatırımlar mevzusunda hakkını verebilmeniz için İstanbul Anadolu yakasıyla mutlaka ilgilenmeniz gerektiğini düşünüyorum. Üsküdar, Kadıköy falan değil; daha da içerisi.. Tuzlaya ve  Kocaeli sınırlarına kadar yolu var…:)

Neden diye mi soruyorsunuz? İşte size önümüzdeki 10 yılın Anadolu yakası..:

ALT BAŞLIKLAR (istediğinize tıklayıp ışınlanabilirsiniz) :

 1)İSTANBULUN EN ESKİ YERLEŞİMLERİNİN BULUNDUĞU KIYI ŞERİDİ ARTIK DOLMUŞ; BUNUN ÜZERİNE DE HER İKİ YAKANIN İÇ KESİMLERİNE İMAR YÖNELMESİ BAŞLAMIŞTIR.

 

Eskiden sadece Avrupa yakasının kıyıları olarak bilinen İstanbulun sınırları her geçen gün genişliyor..;)
Eskiden sadece Avrupa yakasının kıyıları olarak bilinen İstanbulun sınırları her geçen gün genişliyor..;)

-Benden daha eski olan kuşaklar bundan 10-20 yıl öncesinde iç kesimlerin nasıl bomboş olduğunu gayet iyi bilirler. Aradaki bu gelişmeyi referans alarak söyleyebiliriz ki; aynı gelişim durmadan devam etmektedir.

 

2)AKLINIZA “E O ZAMAN AVRUPA YAKASININ İÇLERİNDEN DE ARSA-GAYRİMENKUL ALIMI YAPABİLİRİZ.” GİİB BİR DÜŞÜNCE GELEBİLİR. DOĞRU; AMA ANADOLU YAKASI DAHA BOŞ… ANLATABİLDİM Mİ?..:D

Ama Avrupa yakasında ön yerleşimler yapıldı..
Ama Avrupa yakasında ön yerleşimler yapıldı..

-Özellikle Avrupa yakasının en uçları olan Bağcılar, Avcılar, Beylikdüzü, Başakşehir, Zeytinburnu gibi ilçelerin ne kadar kalabalık olduğunu ve imar planlarının çoktan oturmaya başladığını gayet iyi biliyoruz. Ama tabii ki hala arsa alımı için uygun birçok pozisyon mevcut. Arsa olmasa bile gayrimenkul için..

 

3)ŞU AN FAALİYETTE OLAN KADIKÖY-KARTAL METROSU SAYESİNDE ARADAKİ SEMTLERE ULAŞIM İNANILMAZ KOLAYLAŞMIŞ; BU DA DOĞAL OLARAK SÖZ KONUSU BÖLGELERİN VEYA KOMŞULARININ DEĞERİNİ ARTTIRMIŞTIR.

 

Telaş etmeyin; arsa alımı için Anadolu yakası hala son derece müsait
Telaş etmeyin; arsa alımı için Anadolu yakası hala son derece müsait

-Örnek vermek gerekirse Kadıköyün yakın semtlerinden olan Yenisahraya bile karayolu trafiği yüzünden binbir güçlükle gidiyorken, Kadıköy-Kartal metro hattı sayesinde bu mesafe 10-12 dakikaya inmiştir. Ayrıca aradaki semtler bir yana; Kartalı da düşünün. Eskiden bomboş olan, gidip gelmek için gününüzü harcamanız gereken Kartal, artık son derece merkezi bir konumadadır. Aynı şekilde semtleri de… Bir dipnot olarak; Kadıköy-Kartal metrosu ilerleyen zamanda Pendik ve Kaynarcaya kadar uzatılmaktadır. 2017 yılında da Tuzla’ya kadar uzatılmış olması planlanmaktadır.

 

4)İNŞASI DEVAM ETMEKTE OLAN ÜSKÜDAR-ÜMRANİYE-ÇEKMEKÖY METRO HATTI İLE ANADOLU YAKASININ BİR DİĞER KOLUNA DA ULAŞIM ÇOK KISA SÜREYE İNECEK; ARSALAR VE GAYRİMENKULLER DE BU DURUMDAN AYNI ŞEKİLDE ETKİLENECEKTİR.

Tercihen gayrimenkul yatırımı da yapabilirsiniz..
Tercihen gayrimenkul yatırımı da yapabilirsiniz..

-Emlak piyasasını iyi takip edenler doğrulayacaktır. Çekmeköy ve cıvarındaki fiyatlar son birkaç yılda patlama yaşamıştır ve istikrarlı bir şekilde artmaya devam etmektedir. Şimdi bir girişim yapsanız yine kar edersiniz. Ama önemli bir kısmı geçti tabii…

 

5)2016 YILINDA TAMAMLANMASI PLANLANAN MARMARAY-TUZLA UZATMASIYLA BİRLİKTE İSTANBULUN ADETA ÜVEY EVLADI MUAMELESİ GÖREN TUZLAYA ULAŞIM DA DAKİKALARA İNECEK; AVRUPA YAKASININ DİĞER AĞLARIYLA BERABER HALKALI-TUZLA ARASI 95 DAKİKAYA KADAR DÜŞECEKTİR.

-Tuzlanın özellikle Merkez, Mercan, Sahil gibi bölgelerinin değerinin katlanması ve Aydınlı gibi kasaba statüsünde olan bölgelerinin de patlama yaşaması kaçınılmazdır.

 

6)2019 PLANLARI ARASINDA BULUNAN TUZLA-SABİHA GÖKÇEN METRO HATTI SAYESİNDE HAVALİMANINA ULAŞIM DA 10 DAKİKAYA DÜŞECEK VE ANADOLU YAKASININ TÜM BÖLGELERİNE DAKİKALAR İÇİNDE ULAŞMAK MÜMKÜN OLACAKTIR.

 

-Gördüğünüz gibi; bugün sakin bir sahil kasabası gibi görünen Tuzla; 2020’yi görmeden Anadolu yakasının en büyük merkezlerinden biri haline gelecek..

 

7)DAHA DOĞUYA BAKACAK OLURSAK; İZMİT KÖRFEZ KÖPRÜSÜ SAYESİNDE ANADOLUYLA İSTANBUL ARASINDAKİ BAĞLANTI DA KUVVETLENECEK VE ARADA BİR İSTASYON KONUMUNDA BULUNAN TUZLA, PENDİK, GEBZE GİBİ İLÇELER DE BUNDAN FAZLASIYLA NASİPLENECEKTİR.

 

-Ulaşım İstanbul içinde olduğu kadar Anadolu’da da gelişmektedir elbette..

 

8)EN ÖNEMLİSİ DE; İSTANBULUN ANADOLU YAKASI, AVRUPA YAKASINA GÖRE O BİRAZ MÜTEVAZİ, BİRAZ ÖZGÜN, BİRAZ MODERN ORJİNALLİĞİNİ HER ZAMAN KORUYACAKTIR..;))

 

-İstanbulda huzur ne kadar mümkündür tartışılır.. Ama en azından kötünün de iyisi var okuyucu arkadaşlar..:))

 

Evet dostlar… Anadolu yakasında arsa alımı hakkındaki görüşlerimi, kazançlı yatırımlar arasında es geçilmemesi gereken bir konu olduğunu elimden geldiğince belirtmeye çalıştım.. Umarım yardımcı olabilmişimdir. Sonraki iş fikirleri yazılarında görüşmek üzere…:)

Yorum yapın