Animatör Olmak İsteyenlere

Animatör, otel ve kamp yerleri gibi tatil alanlarında insanların eğlenmesini sağlayan profesyonel kişilere verilen genel isimdir. Profesyonel vurgusu yapmamızın sebebi, eğlenceyi bir sanat ve zanaat alanında harmanlayıp asla rastgele bir çizgide izleyicilere ve katılımcılarına sunmuyor olmasıdır.

Her tatil yerinde animatör bulunmaz. Genellikle yıldız sayısı fazla otellerde ve lüks plajlara sahip büyük tatil alanlarında animatörleri görürüz.

Öncelikle animatör mesleğinin, nasıl başladığını nasıl geliştiğini gözler önüne serelim. Böylece animatör olmak isteyenlerin ya da kendilerini bu alanda geliştirmek isteyen bireylerin aklındaki soru işaretlerini gidermeye başlamış olacağız:

 • Modern zamanla birlikte, insanların iş, gezi, tatil ve eğlence anlayışlarında da uygarlık çerçevesinde bir gelişme yaşandı. Artık tatile çıkmak deyince insanların aklına, sadece plajda yatıp güneşlenmek ve denize girmek gelmiyor. Bunlar, tatilin sadece bir parçası. Bunun dışında animatörler ile birlikte, gülmek, şarkı söylemek, dans etmek ve hatta spor yapmak da modern tatillerin bir parçası, hem de büyük bir parçası. Bundan sadece 20 yıl önce tatilde toplu halde spor yapacağınızı biri size söyleseydi ona deli der geçerdiniz. Ancak modern dünyayla birlikte modern algıların ve animatörlerin ışığında tatilde, topluca, hiç tanımadığınız insanlarla eğlenmek, spor yapmak, günümüz tatil anlayışının tartışılmaz bir gerçeği olarak karşımızda duruyor.
 • Animatörlerin, getirdiği bir diğer yenilik ise, tatilcileri sadece izleyici konumdan alıp katılımcı konuma getirmesidir. İnteraktif bir eğlenceyi dizayn ve koordine eden animatörler, insanları edilgen konumdan aktif duruma getirerek eğlenceye yeni bir dinamizm kazandırmışlardır.

Animatör, kelimesinin kökeni animasyondan gelmektedir. Animasyon ise kelime anlamı itibariyle canlandırma demektir. Otomatik olarak animatörler, canlandırma işini yapmaktadırlar. Tatil, artık yan gelip yatma yeri olarak tanımlanmadığı için, tatilcilerin boş vakitlerini mümkün olduğunca enerji gerektiren aktivitelerde verimli olarak sarf etmesinin önünü açmışlardır.

Peki animatörlerin görevleri nelerdir? Meraklıları için animatörlerin görevlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Öncelikli olarak tatile gelen insanları yaş ve cinsiyet sınıflarına göre tasnif ederler. Zira tatile gelen herkesin farklı bir beklentisi bulunmaktadır. Bir çocuk ile 70 yaşındaki birinin isteklerinin aynı olması beklenemez. Çoğu zaman aynı yaş aralığında olsa bile bir kadın ve bir erkeğin bile – karı koca olsalar bile – tatilden beklentileri ve istekleri çok ama çok farklı olabilmektedir. Aynı şekilde bu ayrımlar, ekonomik ve sosyal statü açısından da derinleşir. Bir üniversite öğrencisi ile bir avukatın tatilden beklentileri farklı olacaktır. Öğrenci, daha çok macera için tatile çıkarken; avukat daha çok zihinsel ve bedensel bir dinlenme için tatildedir. Aynı şekilde ekonomik açıdan da gelir durumları birbirinden farklı olan insanlar, hem maddi hem manevi olarak farklı alanlara yöneleceklerdir. Bu ve buna benzer ayrımları daha ilk başta tespit etmek ve insanları belli başlı eğlence ve tatil formlarına yönlendirmek, animatörlerin işidir. Öyle durumlar olur ki, bazen hamile bir kadın ya da görme engelli biri de tatilin eğlence nimetlerinden yararlanmak ister. Bu türden hassas noktada olan insanlar için, zararsız bilakis yararlı olabilecek aktiviteler oluşturmak da animatörlerin işidir.

 

 • Çeşitli yarışmalar düzenlemek. Örneğin havuzdan kaşık toplamak. Tatil öncesi birbirini tanımayan insanları bir araya toplayıp ortak ve eğlenceli bir amaç doğrultusunda bir araya getirmek de animatörlerin görevidir. Küçük vadeli yarışmalar, tatilcilerin bir numaralı eğlencesi olmuştur. Örneğin kaşıkta yumurta taşımak, yüzme yarışı ya da havuzdan kaşık toplamak. Bu tarz eğlenceler, tatile bir amaç ve yüksek oranda katılım sağlar. İnsanların tatile dönüşü sıkıldıklarını, yapacak bir şeyler bulamadıklarından yakındıklarını dinler, görürüz. Ancak animatörlerin varlığıyla birlikte, saati önceden belirlenmiş yarışmalar, sadece o güne özel heyecanlar ve beklentiler yaratır.
Şu İş İlgini Çekebilir:  Binaya Reklam Asarak Gelir Elde Etmek

 

 • Animatörler arası iş bölümü söz konudur. Kimileri yarışma ve eğlence aktivitelerini ayarlar. Kimileri oteldeki müşterilerle ilgilenir. Kimileri ise sadece çocuklarla eğlenir. Örneğin sadece çocuklara özel animatörlerin palyaço kıyafeti giyerek onları eğlendirdiklerini görürüz. Masal ve komik anılar anlatıp çocukların tatilinin güzel geçmesine destek olan animatörler de söz konusudur.

 

 • Animatörler genellikle akşamları ekip ve grup halinde çalışırlar. Gündüzleri havuzda, otel içlerinde küçük grupları eğlendiren animatörler, akşamları ekip olarak büyük organizasyonların başında olurlar. Karaoke ve müzik alanındaki çalışmalar da animatörlerin işidir. Karaoke yapacak çiftleri ya da grupları belirler, puanlandırmadan şarkı seçimine kadar birçok alanda yönlendirme yaparlar.

 

 • Animatörlerin genel işlerinden biri de dans eğlencesidir. Bir dj ile çalışan animatörler toplu olarak dans gösterisi düzenler; akabinde izler kitle olan tatilcileri de aralarına katarak dev bir dans gösterisi tertip ederler.

 

Animatörlerin iyi bir animatör olmak ve mesleklerini en iyi şekilde icra etmek için dikkat etmesi gereken hususları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Öncelikle animatörlüğün çok yorucu bir meslek olduğunu söylememiz gerekir. Yüksek bir enerji performansına ve yüksek bir dinamizme ihtiyaç vardır. Animatörler, günün en az 12 saati ayakta ve sürekli pozitif bir enerjiyle olmak zorundadırlar. Asla masa başı işlere benzemez animatörlük. Bu nedenle fit bir vücuda, esnek yapıda bir anatomiye ve güçlü bir fiziğe ihtiyaç vardır. Bu nedenle animatörlerin vücutları, kadın olsun, erkek olsun, belli bir ortalamanın kat be kat üstündedir. Kaslı, dinamik ve enerjik olmak zorunda olan animatörlerin aralarında bazen göbekli birilerini görsek de, bu sadece münferit bir azınlık oluşumudur.
 • Animatörler, sürekli olarak insanlarla birlikte çalıştığı için halkla ilişkileri ve iletişim düzeyleri yüksek olmalıdır. Üstelik irtibatta olduğu insanlar sürekli olarak değiştiği için, kime nasıl davranacağını önceden kestirmeli, bu bağlamda bir nevi insan kurdu olmalıdır. Özellikle ülkemizde animatörler ile tatilciler arasında yaşanan gerginlikler bazen gündeme bomba gibi düşmektedir. Animatörler, herhangi bir aktiviteye katılmak istemeyen tatilcileri ısrar ederek zorlamamalıdır. Bazen sevimlilik yapmak için bile bir kereden fazla teklif edilen bir eğlence projesi, tatsızlıkla biten bir girişim olarak kalmaktadır.
 • Animatörler, en az 3 -4 dil bilmek zorundadır. Ülkemiz gibi fazla sayıda ve türde turist alan bir ülkede animatörlerin sadece İngilizce bilmesi yeterli olmayacaktır. Bunun için ekstra olarak bir ya da iki tane de Avrupa dili bilmek zorundadır. Dil bilmeyen animatörler, kazara animatör olsalar bile çok geçmeden işlerinde beklenen performansı ve iletişimi sağlayamayacak ve işlerinden olacaktırlar.
 • Otellerin iç yönetmeliğinde sabit olan belli başlı kurallar vardır. Bunlardan ilki ve en önemlisi animatörlerin, tatilcilerle uygunsuz bir şekilde özellikle kamuya açık yerlerde yakınlaşmasının kesinlikle yasak olmasıdır. Bu yasağa uymayan animatörlerin işine son verildiği bilinmektedir. Aynı zamanda animatörlerin tatilcilere herhangi bir şekilde bir şey ısmarlamaları da yasaktır. Müşteri ile çalışan arasına para ilişkisinin girmesi hem mesleği zedeleyici hem de tatilcileri rahatsız edici olabilmektedir. Bu nedenle para döngüsü, sadece otel merkez alınarak sağlanmış olur.
 • Animatörler, ekip çalışmasına yatkın olmalıdır. Bu nedenle sadece tatilcilere karşı iletişim yetenekleri olmamalıdır. Kendi iç dinamiklerinde kolay organize olmalı, güzel anlaşabilmeli ve ortak hedeflerde birlikte hareket edebilmelidirler.

 

Animatör olmak isteyen insanların bu yolda harcadığı çabalar maalesef ki kişisel bazda yeterli değildir. Bu nedenle iyi bir animatör olmak isteyen insanların bu bazda eğitim veren kurumlardan kurs almaları gerekmektedir. Bu kurslar genellikle 2 ya da 3 ay sürmekte, sertifika benzeri bir belgeyi alan animatörler, o belge ile otellere başvurabilmektedirler.

Yorum yapın