Ankara İçin En Karlı Yatırım Fikirleri

Siz bakmayın Ankara için otomatik bir hızla ve ezberle ”Sıkıcı” kelimesini kullananlara. Nasıl ki birine göre Dövüş Kulübü dünyanın en iyi filmiyse bir başkasına göre yavan bir film olabilir. Aynı şekilde şehirlerin atraksiyonu ve bunaltısı da o şehrin manzaralarına veyahut imkanlarına hangi açıdan ve hangi maksatla baktığınıza göre değişebilir.

Ankara’yı sıkıcı bulanların birçoğu, eğlenmek için Bungee Jamping ya da bir başka ekstrem sporlardan birini tercih edenlerden. Ya da en basitinden öğrenci kesimi. Deniz ve martı diye ölüp ölüp dirilen kumsal romantikleri bir de. Neyse ki burası, her şeyden evvel girişimcilerin ve yatırımcıların uğrak yeri. Öğrencilerin ve canı sıkılan avarelerin sitesi olsaydık, onlara Ankara’da neler yapabilecekleri konusunda yardımcı olamayabilirdik.

Ama söz konusu iş, yatırım ve girişim gibi daha somut, daha gerçekçi şeyler olunca (insanların canını sıkan çoğu zaman salt gerçekçilik olmuyor mu zaten?) Ankara, zengin olanaklara ve ihtimallere sahip bir şehir. Mustafa Kemal Atatürk’ün bu kenti başkent seçmesinin tek nedeni, neredeyse ülkenin tam ortasında olması, yani merkezi konumu ve coğrafi özellikleri değil. Bir ülkenin başkenti, adından da anlaşılacağı üzere diğer şehirlerin başını çekmeli, onlara birçok açıdan örnek olmalı.

Ankara evvela bir ”düzen” bir ”tertip” kenti. İstanbul’un salt kaostan beslenen ritmine karşın burası, huzuru düzende bulanların kenti. İnsanlar ve şehirler için düzen kelimesi, girişimciler için istikrar demektir. Ve ekonomik her faaliyet için istikrar yegane ölçüt ve şarttır. Hem ekonomide hem de hayatın doğal işleyişinde belli başlı şeyler düz mantıkla cevap bulur. Örneğin kaostan kaos çıkar, hiçlik sadece hiçlik doğurur.

Bu nedenle anarşistler için kaos, gerekli tek besin kaynağı olabilir ancak girişimcilerin, iş adamlarının ve şirketlerin karnını doyurması, kasalarını doldurması için düzen şarttır. Ankara düzenli olduğu için sıkıcı, İstanbul kaotik olduğu için eğlencelidir. Ancak hepimiz biliriz ki eğlenmek başka iş başkadır. Eğlenmek için hafta sonları İstanbul’a ve civar şehirlere kaçılabilir ama para kazanmak istiyorsak öncelikli hedefimiz, sadece ülkemizin değil istikrar ve düzenin de başkenti olan Ankara olmalıdır.

Ankara İçin En Karlı Yatırım Fikirleri 

1- Elektrikli Scooter Fikri:

İş öyle bir hal aldı ki, bir girişimcinin aklına süper ötesi bir fikir gelse bile uygulamaya geçemiyor. Özellikle iktisadi alanda kendini durdurmanın adı da oto-sansürdür. Oto sansürlerin tüm nedeni ise ön yargı ve bu yargıların doğurduğu pısırıklıktır. X kişinin aklına gelen fikrin hayata geçmesi için önce İstanbul’a geçmesi gerek. Sanki ülkemiz bir koca aile de aile reisi İstanbul. -Önce İstanbul’da denensin, tutarsa biz de deneriz – anlayışı da değil bu üstelik. Çünkü girişimcilikte bu tür manevralar, kendini sağlama almak anlamına gelir ki hem sayısal hem de mantıki açıdan bir tutarlılığı olduğu için makul görülebilir. Ancak mevzu ”Önce İstanbul’da bir başlasınlar, sonra sıra elbet bize de gelir” cümlesindeki pısırıklık ve çekince olduğu için, hiçbir açıklaması, mantıklı tek bir tarafı yok.

Olay sadece Ankara için değil geri kalan 80 il için geçerli. Öncelikli şunu anlamalıyız. Bir ürün ya da yeni bir hizmet türü, tutacaksa, illa ki o ülkenin en kalabalık, en hareketli şehrinde tutacak diye bir kaide yok. Bunu ne Adam Smith yazmış ne Karl Marx! Bu tamamen bize ait bir kuruntu. Dolayısıyla elektrik scooter uygulaması da diğer onlarca şey gibi önce İstanbul’da, Kadıköy, Bakırköy, Kartal, Mecidiyeköy, Beşiktaş gibi ”göbek” yerlerde hayata geçti.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Balıkesir İçin En Karlı Yatırım Fikirleri

Girişimciliğin ruhu diye ezbere konuşanların bu konuda edecek tek bir kelamı bile yok. Çünkü, ülkemizdeki ezberci olan tek şey eğitim değil ya da eğitimden sonraki her şey bir tarih-i tekerrür olarak kendi kendini yineliyor. Neden sorusuna ”Çünkü öyle” diye cevap veren, daha doğrusu cevap verdiğini sanan bir ezbercilik, iş dünyasının da tüm potansiyellerini bir ahtapot kıvraklığıyla kıskaca almış. Yoksa elektrikli scooter, ilk kimin aklına geldiyse, ilk kim fark ettiyse bunun zamanla değil, çok kısa bir zaman içerisinde tutacağını, bunu Ankara’da da hayata geçirebilirdi, Hatay’da da, Tekirdağ’da da…

Yoksa, İstanbul, kaosuyla, bitmeyen araç ve insan trafiğiyle scooter sürmek için çok mu güvenli? Bilakis, scooter kullanmak için en tehlikeli yerlerden biri İstanbul ve bu şehrin en kalabalık semtlerinin en işlek caddeleri. Buna rağmen Kadıköy’de sadece 10 dakika yürüseniz en az 2 – 3 kişi görürsünüz, bu yeni ulaşım ve eğlence araçlarının üstünde.

Kaldı ki Ankara arazisi bol, yolları geniş ve trafik sorunu İstanbul ile mukayese edilemeyecek kadar az olan bir kent. Bir de ulaşım fiyatlarının yüksek olmasını ekleyince… Öyleyse şu anda bu yazımızı okuyanlar! Ankara’da ya da İstanbul dışında hangi şehirdeyseniz! İmkanınız, sermayeniz, cesaretiniz ve iş zekanız varsa, bulunduğunuz şehre elektrikli scooter yeniliğini getirebilirsiniz. Bu yenilik eskimeden…

Bende her şey var ama daha bu iş fikriyle ilgili daha fazla bilgiye ihtiyacım var diyorsanız: Elektrikli Scooter Kiralama İşi Kurmak

2- Apartman Dairesi İnşaatı

Ekonomi böyle giderse ya da gittikçe, küçük kentlerden ve köylerden büyük şehirlere doğru yine bir göç dalgası başlayacak. Öyle ya da böyle, bu da eşyanın kanunlarından biri. İstanbul, ağzına kadar dolduğu ve işsizlik en çok burada kendini belli ettiği için öncelikli hedefler Ankara, Eskişehir, İzmit, İzmir, Tekirdağ, Bursa gibi şehirler olacak. Kalabalığı az, riski az ve iş imkanı İstanbul’a göre daha çok. (Doların 10 liraya yaklaştığı şu günlerde, İstanbul’da her zamankinden daha çok işsizlik var. Sigortasız ya da asgari ücretin altında çalışmak zorunda bırakılanlara değinmiyorum bile)

Ankara’da uzun bir süredir konut yetersizliği gibi bir sorun olduğunu bilmeyen yok. Bu nedenle yapılacak en mantıklı hamlelerden ve kurulacak en makul işlerden biri de apartman dairesi inşaatına girmek olacaktır.

3- Koronaya Karşı Cam Bölmeli Restoran

Geçen gün bir arkadaşımla yürürken kendisi ”bu virüs bir yıl daha sürecek galiba” dedi. Ben de içimden ”Gidişat ve belirsizliğe baktığımızda 1 yıl çok iyi bir ihtimal” dedim. Sonuç olarak virüsün ne kadar süreceğini virüsten başkası bilmiyor. Geri gelip gelmeyeceğini de. Bu nedenle koronaya karşı cam bölmeli restoran fikri, sadece bugün değil gelecek için de e karlı yatırımlardan biri olacaktır.

4- Kaliteli Kışlık Kıyafet Satan Mağaza

Ankara’nın soğuğu ve kışı meşhursa sizin de kaliteli kışlık kıyafetler satan mağazanız meşhur olabilir. Bunun için ilk adımı atmanız gerekiyor. Şu yazıya da muhakkak göz atın:

Giysi Dükkanına Daha Çok Müşteri Çekebilmek İçin Tavsiyeler

 

 

 

Yorum yapın