Aqupark Açıp İşletmek

Aqupark, kısacası su parkı demektir. Su dolu bir eğlencenin kapılarını açmak için insanlar aquparka gitmek isterler.

aquapark photo

Öncelikle aqupark açıp işletmenin iyi ve kötü yanlarını ele alalım. Sitemize giren genç girişimcilerin, ellerinde belli bir sermaye olan yatırımcıların ”hangi işe girsem” gibisinden kafa karışıklıkları mevcuttur. Ne kadar paranız olursa olsun, az vadede yüksek vadede binlerce iş ve girişim seçeneği mevcuttur. Aquparmak açıp işletmek de bu seçeneklerden sadece bir tanesidir.

Aqupark açmanın ZOR yanları:

 • Öncelikle yazımızı okuyan girişimcilerin, bu işin epey riskli olduğunu bilmeleri gerekmektedir. Risk, iki farklı ölçektedir. Birincisi, ülkemizde çok fazla sayıda aqupark yoktur. Aquparklar, Avrupa ve Amerika genelinde yaygın olsa da Türkiye’de sınırlı sayıdadır. Sınırlı sayıda olan bu işletmeler, örnek açısından da yetersizdir. Bir ülkede, o işletmeden ne kadar çok örnek varsa, gelişim de o derece ileridedir. Bu nedenle Aqupark açıp işletmek isteyenlerin karşısında en azından yurt içinde belirgin örnekler olmayacaktır. Bu bağlamda Türkiye sınırları içerisinde aquapark açmak isteyen girişimcilerin dünya örneklerine bakması gerekecektir. Tamamen randımanlı bir su parkı açmak ve işletmek isteyenlerin, internetten ya da kataloglardan bakmaktan ziyade bizzat gidip görmeleri gerekir. O örnekleri taslaklar halinde belirli bir belgeleme yöntemiyle, üstüne de katarak işletime sokmalıdır.
 • Bir ikinci kötü yan ve risk ise, Türk halkının aquapark kültürünün pek de olmamasıdır. Yani çoğu aile, cuma akşamı hafta sonu planında ”hadi su parkına gidelim” gibi bir plan içine girmez. Türk halkının hafta sonu eğlencesi, piknik, lunapak, sahil gezmesi gibi daha çok gelenekleşmiş ve macera dışı eğlencelerdir. Bu nedenle su parkı açacak olan işletmeciler öncelikle bu salt gerçekliği kabul etmeli ve hamlelerini bu yönde yapmalıdırlar. Öncelikle halkın bilincine ”su parkı” fikrini empoze etmeli, insanların planları arasında su parkına gitmeyi de etkin hale getirmelidir.

aquapark photo

AKTİVİTELER

Aquparkın içinde çeşitli etkinliklere açık aktiviteler bulunmaktadır.Bu aktivitleri meraklıları için şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Kaydırak: Su dolu kaydıraklar, su parklarının vazgeçilmez eğlence kaynaklarından biri. Kaydıraklar çocuklar ve yetişkinlere özel olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Yetişkin olanlar için kaydıraklar daha büyük, daha uzun ve daha ”macera” doludur. Kaydırağın başından sonuna kadar suların içinde bazen çığlıklar bazen kahkahalar ile birlikte inerek eğlence defalarca tekrarlanabilir. Çocuklar için olan kaydıraklar ise daha kısa uzunlukta ve daha makuldur.
 • Yüzme havuzları: Yüzme havuzları da tıpkı kaydıraklar gibi çocuklara ve yetişkinlere özel olmak üzere ikiye ayrılır. Bazı su parklarında yetişkinlerle beraber çocuklar aynı havuzda yüzebilmektedir. Kaç tane yüzme havuzu olacağı tamamen işletmenin büyüklüğüne ve işletmecinin tercihine bağlıdır. Ancak ne kadar çok havuz o kadar müşteri demek olacaktır. Ve insanlar hem fiziksel hem psikolojik nedenlerle mümkün olduğunca az sayıdaki insanla bir havuzu paylaşmak istediklerinden, işletmenin geleceği için mümkün olduğunca fazla havuz yapılmasında yüksek oranda fayda bulunmaktadır.
 • Yapay rafting havuzları: Doğanın birebir taklidi olan bu havuzlarda macera arayan bireyler ve çiftler, çok büyük risklerin altına elini sokmadan saatlerce rafting yapabilmektedir. Zaten aqupark demek, su eğlenceleri ve su sporlarının harmanlandığı eğlence parklarına verilen genel addır. Bu nedenle su sporlarına meyli olan ancak durumları gereği şehirlerinden uzaklaşamayan herkes, birebir aynı tabiatın içinde istedikleri kadar rafting yapıp macera ihtiyaçlarını tatmin edebilirler.
 • Dalga havuzu: Genellikle kadınların tercih ettiği dalga havuzları da gerek adrenalin gerek eğlence açısından epey rağbet gören ve katılımcısı olan havuzlardır. Bazı aquparklar yapıları gereği ya da tamamen ekonomik sebeplerden ötürü içlerinde dalga havuzu bulundurmamaktadır. Ancak az biraz daha paraya kıyılarak yapılan dalga havuzları ve yapay rafting havuzları işletmecilere uzun vadede kat be kat kar olarak geri dönecektir.
 • Sinema salonları: Tüm bunların yanında çoğu su parkında ekstra sinema salonları bulunmaktadır. Su eğlencelerine katıldıktan sonra yorgunluk atmayan isteyen müşteriler, kahvelerini meyve sularını içerken bir yandan da 3d sinemaların keyfini çıkartabilmektedir. Çoğu zaman bu parklara grup olarak gidildiğinden her zaman grup olarak vakit geçirmek istenmeyebilir. Kimisi 2 saat havuzda kalırken kimisi yarım saat çıkıp dinlenmek isteyebilir. Dinlenmek isteyen müşteriler adına dinlenmek ve dinlenirken de film izlemek için sinema salonları halkın beğenisine ve katılımına açılmıştır.
 • Hamam: Söz konusu su oyunları ve su eğlenceleri ise Türkiye topraklarında hamamsız bir aqupark hayal dahi edilemez. Su ile ilgili her türden eğlencenin ve rahatlama biçiminin bulunduğu aquaparklarda elbette ki hamam, özel bir yerde olacaktır. Çeşitli oyunlar ve eğlencelerle yorulan aqupark sakinleri, yorgunluklarını bu hamamlarda atabilmektedir. Kadın ve erkek için özel ayrılmış bu hamamlar, stres atmak için aquparkı seçen insanlar için ayrı bir keyif olmaktadır.
 • Tüm bunların yanı sıra birçok su parkında, alışveriş dükkanları da bulunmaktadır. Kimi zaman tüm günlerini orada geçiren sakinler, alışveriş ihtiyaçlarını da aquparklarda giderebilmektedirler. Bu yazımızı okuyan genç girişimcilerin de bu türden alternatif kazanım yollarına baş vurmaları gerekir. Açacakları aquaparkların içinde dükkanlar inşa etmek ve o dükkanları çeşitli firmaları başka yatırımcılara kiralamak oldukça mantıklı birer hamle olacaktır. Çağımızda hiçbir firma, hiçbir işletme artık tek yönlü işlememektedir. En basitinden çarşılarımızda birbirinden alakasız ürünleri aynı dükkanda satan dükkanlar görebilmekteyiz. Mesela askeri malzemeler ile tütün satılan dükkanlar girişim ve kazanç adına mantıklı birer işletme sistemidir. Aynı şekilde aquparkların içinde farklı alışveriş dükkanları açmak, sinema salonları ve hamamlar inşa etmek, yatırımcılık açısından çok daha fazla getirisi olan hamleler bütünü olacaktır.
Şu İş İlgini Çekebilir:  Hurdacılık Yapmak ve Bunu Profesyonel Anlamda Sürdürmek

Aquapark açıp işletmek karlı mıdır?

Bu hangi şehirde, şehrin hangi bölgesinde bu işletmeyi açacağınıza bağlı olarak gelişir. Şehrin sote bir yerinde bir aquapark açmak, nereden baksanız marjinal ve çılgınca olacaktır. Aynı zamanda yazımızın başında da belirttiğimiz gibi öncelikle sıkı bir duyuruya ve reklama ihtiyacınız olacaktır. Bugün yoldan çevirip insanlara ”aquapark” dediğinizde yüzde sekseni bu kelimenin anlamını bile bilmeyecektir. Bu nedenle öncelikle potansiyel müşterilerinize aquapark bilincini aşılamanız gerekecektir. Aquapark, nedir? İnsanlara ne gibi hizmetler sunar? Bol bol tanıtım ve reklam kampanyası düzenlemeniz gerekebilir. Ayrıca bir açılış partisi ya da eğlencesi de düzenleyebilirsiniz. Nasıl olsa hala en ucuz şeylerden biri su. Suyu bir gün bedava, her gün uygun miktara eğlence ve oyun için insanlara sunmak ise tamamen sizin tercihinizde olacaktır.

Bir aquapark işletmecinin dikkat etmesi gereken hususlar ve incelikler:

 • Öncelikle tabii ki de sağlık. Çeşitli eylemlere ve moda tabirle atraksiyonlara açık olan aquaparklar, çeşitli küçük kazalara ve sakarlıklara gebe alanlardır. Bu nedenle sağlık ve ilk yardım bilgisi olan çalışanların orada hazır durumda tutulmasında fayda var.
 • Hijyen: Havuzların günlük bakımları yapılmalı. Orada çoluk çocuk, kadın erkek herkes sizin sağladığınız hijyene ve genel temizliğe güvenerek kendilerini havuzlara ve kaydıraklara atmaktadır. Bu nedenle bir kez olsun ihmal edilen havuzların genel bakımı, evlerine dönen insanlarda çeşitli temizlik dışı görüntülere sebep olabilmektedir. Aynı zamanda duşların da temizlik ve hijyen bakımından standartları yakalamış olması gerekmektedir. Sizi steril bulan müşteriler, eğlenmek için yeniden aquaparkınıza akın edeceklerdir.

Yorum yapın