Araba Alıp Satarken Karlılığı Artırmak İçin Tüyolar

Herkes günün birinde araba almak ister. Ancak araba aldıktan sonra bu istek ne daha başkasını almak, ne de elde olanı satışa çıkarmak doğrultusunda biter. Söz konusu araba alımı satımı ise ülkemiz üzerinde bireyler de pazarlar da her zaman bir hareketlilik payına sahip olmuştur.

ÖNEMLİ İPUCU: Değerli okurlar; artık yalvarırım şu dev ilan sitelerine itibar etmeyin. Kendinize yepyeni satış platformları oluşturun. Biraz daha yaratıcı davranıp bu dev ilan firmalarına aylık ciddi rakamlar ödemekten kurtulursunuz. Mesela Google’a bizzat kendiniz reklam verip araç portfoyünüzü doğrudan müşteri adaylarına sergileyin. İnanın yapılmayacak iş değil. Bir kez olsun deneyin şunu. Artık birilerine bağımlı olmayı bırakın ve daha bağımsız, özgür bir girişimci olarak yolunuza devam edin.

Kişisel olarak araba alıp satmanın ön koşunu doğuran birçok element mevcut. Şimdi neden mevcut arabanın elden çıkarılma nedenleri maddeler halinde sıralayalım ve yazımıza hızlı bir giriş yapalım.

car sell photo

Mevcut Arabaların Elden Çıkarılma Sebepleri 

  • Türkiye’nin nüfusu 80 milyondur. Çin’in ise milyar dolarındadır. Ancak buna karşın söz konusu otomobil pazarıysa, biz az nüfusumuzla çok daha hareketli pazarlara sahibiz. Bunun en büyük nedeni, aslında teknik bir alan olan otomobil pazarında psikolojik etmenlerin de karakteristik özelliklerin de baskın olmasıdır. Türk insanı, arabası ile adeta özdeşleşir. Yeni aldığı bir arabayı, etrafına, sevdiklerine, konu komşuya adeta yeni bir evlat gibi göstermeyi sever. ”Benim yeni oğlum, benim yeni canavarım” gibi söylemler araba için söylenir durur. Bu anlamda tam bir Amerikan milli kültürüne adapte olmuş durumdayız.
  • Mevcut arabadan sıkılmak ya da o arabanın yetmemesi de bir başka nedendir. Birkaç yıl sonra, ”ee artık değiştirmiyor musun arabayı” soruları ile haşır neşir olmaya başlarsınız. Aynı zamanda arabaya ”kız gibi bakmak” gibi tabirler de ülkemizde mevcuttur sadece. Araba asla sadece teknik manasıyla, bir yerden bir yere götürme vasıtası değildir salt. Arada duygusal bir bağ söz konusudur hatta. Ancak duygusallığın da bir sonu vardır. Arabadan sıkılmak, üstüne para katıp yenisini almak, hemen hemen her bireyin, her ailenin içinden geçirdiği ve zamanını, fırsatını buldu mu da uygulamaya geçtiği bir tercihtir.

İnternetten Araba Alıp Satarak Gelir Elde Etmek adlı makalemizi de ek olarak okuyabilirsiniz. Bu makalemizi okuduğunuzda da internet araba alıp satarak ayrı bir ticaret sahası oluşturulduğunu ve farklı bir platformda sırf kar elde etmek ve gelir elde etmek adına bu işin ticaretinin yapılmak adına araba alıp satmanın inceliklerini ve püf noktalarını öğrenebilirsiniz.

Araba satışında el sıkışmak için yazımızı okuyunuz.

Yazımızın bundan sonraki kısmından mümkün olduğunca ve elimizden geldiğince araba alıp satarken dikkat edilmesi gereken teknik ve psikolojik detayları sizlerle paylaşacağız. İnternette paylaşılan ve bir ara gülmece sebebi olan bir haberde de söylenildiği gibi, ”içinde küfür dahi edilmemiştir.” Bir araba satışında da gayet yaratıcı olan insanımız, şunu bilmelidir ki bazı şeyler sadece gülmeye, bazı şeyler ise direkt satışa etki eder. Biz gülmeyi de ihmal etmeden işin teknik ve psikolojik kısımlarını halletmeli ve mümkün mertebe en kılçıksız, en karlı şekilde araba alıp satmanın ticari boyutlarını hedef almalıyız.

Artık internetin kullanımıyla birlikte herkes her konuda uzman kesilip kompetanlık yapabilmektedir. Bilginin hızlı ve kontrolsüz yayılışı en azından teknik manada herkesin bilgi sahibi olup söz hakkında bulunmasına olanak sağlamıştır. Yani artık bir araba satarken ”doktorundan temiz kullanılmış araba” ilanı vermek hiçbir şeye yetmemektedir. İnsanlar kullandığı her aracın ve eşyanın ne olup bittiğini içine kadar bilmektedir.

Düşünün bir ev hanımı kullandığı bulaşık makinesinin içini bile Youtube’a tıklayarak öğrenebilmekte, birebir izleyebilmektedir. Hal böyle olunca dijitalleşme çağı aynı zamanda bilgi çağına tekabül eder olmuştur. Göstergebilimsel açıdan yeterli olmayan birimlerle eski usul satışlar ve bilgi akışları ciddiyetini de korunaklığını da yitirmiştir. Artık bilmek ve bu bilgiyi satış stratejiler esasına dayalı olarak güvenilir bir biçimde göstermek ve sunmak lazım geliyor.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Taksiciler için gelir artırıcı 7 tüyo

Araba Alıp Satarken Karlılığı Artırmak İçin Tüyolar

Satın aldığınız aracı yan sanayi yedek parça ile tamir ettirmek:

Kilometre yapan araçlar en sonunda yenilenmeye ihtiyaç duyar. Sadece kullanım konforu adına değil satışta da cilalı ve yeni gösterilmek için. Bu nedenle elinizdeki arabayı gözden çıkardıysanız ve bir an önce satmak istiyorsanız yapmanız gereken ilk hamle yan sanayi yedek parça ile tamir ettirmek olacaktır. Yan sanayi olacağı için cebinize pek de dokunmadan yenileme işlemini tamamlamış olursunuz. Her şey paketleme ve cilalamadır. Yani yan sanayi malzemeleriyle arabanızı tamir ettirdiğinizde, aslında yapmasanız da olur bir şey yapmış olursunuz. Ama artık insanların da olduğu gibi ürünlerin de bir imajı vardır ve o imaj yan sanayi yedek parçalarıyla olsa da tamir ettirilecek parçaların bir noktada yenilenmesiyle sağlanır. Nitekim sağlanmalıdır da.

Ülkemizde araba pazarları her daim hareketlidir.

Araba Kiralama ( rent a car ) Dükkanı Açmak adlı makalemiz de arabaların başka bir dünyasında başka bir ticaret sahasına dair bilgileri içermektedir. Araba satma işinden mali açıdan yeterli randıman alırsanız kim bilir bir gün de araba kiralama işine girmek isteyebilirsiniz.

Teyp, radyo ve navigasyon cihazlarını yenilemek:

İmaj önemli demiştik. Bir arabanın lastiğinden daha çok ya da kaportasından daha çok görünen, göze hitap eden unsurlar teyp, radyo, navigasyon gibi parçalarıdır. Bir benzetme yoluna gideceksek eğer bu tür cihazları arabanın ”medyatik unsurları” olarak nitelendirebiliriz. Yeni görünen bir teyp komple bir bakış açısıyla arabanın gözle görülür ölçüde imaj değerini arttırır. Bizim toplumumuzda ev alırken de araba alırken aktif rol oynayan erkekler olsa da, arka planda ev hanımları, yani alıcıların eşleri son söz sahibidir. Bu nedenle teybin ya da navigasyon cihazının yenilenmesi, yolculuklarda şoför koltuğunda var olan kadınlarımızın da dikkatini bir hayli çekecek ve olumlu sinyaller almasını sağlayacaktır.

Koltukları deri hale getirmek:

Bakın hala imaj ile yani görüntü ile ilgileniyoruz. Bunlar hileli tüyolardır ve gereklidir. Koltukların yeni deriyle ışıl ışıl hale getirilmesi ve parlaması, potansiyel alıcılara cazip birer reverans olacaktır. Bu tür küçük imajlara harcayacağınız para ile, aracınızı çok daha kolay satıp toptan paranıza kavuşabilirsiniz.

Araba almak ama hangisini?

Dış boyayı parlatmak:

Alıcılar en başta dış boyayı görecek. Bir arabanın rengi (renk tercihi de burada son derece önemli) ve o rengi ne derece parlak ve yeni olduğu, satışın ilk evresinde ciddi bir paya sahiptir. Hani insanlar için deriz ya, ilk intibah çok önemlidir diye. Aynı söz, araba satışları için de geçerlidir. Başta renk ve rengin canlılığı sevilmezse, satış başlamadan biter. Ancak rengin albenili olması, ilk etapta olumlu sinyaller doğuracağı için daha sonraki kusurlu noktaların bile gözardı edilmesine olanak tanıyabilir.

Aracın motorunda %1 bile olsa performans iyileştirmesi yapıp bunu alıcıya olağanüstü parlatarak anlatmak:

Arabanın can damarı ve ilerletici ögesi, hiç kuşku yok ki motorudur. Motor konusunda yapılacak bir iyileştirme, alıcının algısına doğrudan hükmetmek manasına gelecektir. Kilometre yakan bir aracı satmak için, motor konusunda cebinizden çok az bir meblağ ayırarak gereğini yapabilir ve satışı başarıyla tamamlayabilirsiniz.

Son olarak arabanın içindeki atmosfer, satışı doğrudan etkiler.

İçerisini tertemiz güzel kokulu hale getirmek, yapacağınız son hamle olacaktır. Alıcı ister tek, ister eşiyle arabaya oturunca arabanın içindeki güzel koku onları mest edecek ve olumlu imajlar bütününe son ve güzel bir özellik daha eklenmiş olacaktır.

Herkese hayalindeki arabayı kullanacağı güneşli güzel günler dileriz.

Araba alım satım ile ilgili daha detaylı bilgiyi ve tüyoları buradan bulabilirsiniz.

Yorum yapın