Arabanın Arkasında Satılabilecek En İyi Şeyler

Unutmayın ki her yenilik de her farklılık da belli başlı şeylerin zorlaması ve koşulların eğriliğinden meydana gelir. Bir yerde normal olandan, düz ve alışılmış olandan farklı bir üretim tarzı, bir satış tekniği hasıl olmuşsa, bu kapitalizmin zaferidir! Karanlık bir zafer olsa da.

Zira kapitalizm insanları üretim ve satış konusunda daha yaratıcı kılar. Ama bu kılınış, tamamen cebren yani zorlama ile yapılır. Yani kapitalizme bizi ne kadar yaratıcı yaptın diye tapınmak yerine, bizi ne hallere soktun diye kızmak daha mantıklı olabilir. Sonuç olarak söz konusu satış ve üretim ise, her zaman için farklı yenilikler bazen içinde olduğumuz bazen dışarıdan seyrettiğimiz biçimlerde bizi bulur.

car photo

Arabanın arkasında satış yapmak da tam olarak bu noktaya canlı bir örnektir. Şimdi satış tekniği olarak her zaman bize ne önerilir? Bir dükkan açmak. Bir baba çocuğuyla konuşurken şuna benzer lakırdılar dökülür hep ağzından: ”Oğlum bir evin, bir dükkanın olsun. Rahat et.” Dükkan bilinci, kapitalist ekonomik sistem içerisinde bize hem ikinci bir yuva hem de para kazanmanın en önemli ve biricik yolu olarak gösterilmiştir.

Ancak bize dayatılan şeyin gerçekliğini tartışmamız gerek. Gerçekten bir dükkan kiralamak her zaman en iyisi midir? Elbette ne satacağına göre de değilir. Mobilya işinde çalışmak ya da mobilya işi yapmak isteyen bir er yiğit kişi için arabada mobilya satmak olayı pek inandırıcı ve gerçekçi olmayacaktır.

Böylece anlıyoruz ki ebatlar dükkan mı araba mı sorusunu canlandırıyor. Satacağınız şeyin hacmi ve özellikleri onu tam olarak nerede ve hangi biçimlerde satacağınızı da belirliyor. Küçüklük, taşınabilirlik gibi özellikler dükkan olmasa da olur dedirtirken, yükte de pahada da ağır olan şeyler, kocasından araba isteyen metres gibi, bana dükkan al dükkan al diye sahibini sık boğaz ediyor.

Sonuç ne olursa olsun değişen dünya düzeninde artık herkes bir şeyler satmak zorunda. Hayatta kalmak, geçimini sağlamak, ailesine bakmak ve nispeten de olsa bir refah seviyesine ulaşmak için. Şimdi size arabanın arkasında bir şeyler satmanın karlı olup olmadığını aktaracağız. Sonra araba arkasında neler satılabileceğini ve satış yaparken nelere dikkat edilmesi gerektiğini de bildireceğiz. Hazırsanız başlayalım. Zira biz hazırız.

Araba Alıp Satarken Karlılığı Artırmak İçin Tüyolar kapitalizm öyle ilginçtir ki bir ürünü bir meta üzerinden satarken, o metayı bile satın alma ya da satma imkanını sunar size. Arabada sattığınız bir şey yerine arabanın kendisini de satabilirsiniz örneğin. Zülfü Livaneli’nin bir şarkısında da bangır bangır söylediği gibi artık her şey satılık. Araba alıp satarken karlılığı arttırmak için söz konusu özgün ve farklı tüyoları ise parlak fikirlerde bulabilirsiniz. Satılık olmayan güzide sitemizde!

Araba Arkasında Satış Yapmak Karlı Mı? 

Evet, son derece karlıdır. Çünkü her şeyden evvel mantıklıdır. Satacağınız nispeten küçük ve taşınabilir olduğu için bir dükkana bel bağlamak, üstelik her ay o dükkanın kirasına yüksek oranlarda paralar ayarlamak, çok safça ve kontrolsüzce olacaktır. Ancak arabanızın arkasına atacağınız ürünler ile birlikte istediğiniz yerde satış yapabilirsiniz. Örneğin çeşitli şehirlerin çeşitli dönemlerde ya da saatlerde kalabalık alanları farklıdır. Bir dükkan ise her zaman sotede yer alır bakış açısına göre. Dükkan sabit bir oluşumdur, müşteriyi ayağına kadar bekler, çağırır. Ondan parasını almak için onun gelişini ummak zorundadır.

Araba arkasında satış yapmak ise düpedüz büyük bir özgürlüğe işarettir. İstediğiniz yerde istediğiniz kadar takılır ve ana gözlemlerinizi yerine getirerek en keskin ve net satışları gözünüze kestirdiğiniz bölgelerde gerçekleştirebilirsiniz.

İkna Edici Satış Yaparken Hikaye Anlatmanın Önemi bizim halkımız da hikayelere bayılır. Hele ki arabayla satış yapmak demek bizzat halkın arasına karışmak, onların sokaklarında mahallelerinde seyyar bir dükkan kurmak demektir. Bu nedenle bazen satışları arttırmak için mahalli, insanların bizden diyebileceği hikayeler anlatmak, onları kendinize yakın hissettirmek ve bu sayede daha fazla satış gerçekleştirmek her zaman daha mantıklı ve makul olacaktır.

Arabanın Arkasında Satılabilecek En İyi Şeyler

1- Sebze Meyve: 

Sebze meyve satışını gayet gırla yapabilirsiniz. Hele o sebzeleri köyünüzden organik organik taze taze getirdiyseniz. Tek yapmanız gereken sattığınız sebze ve meyvelerin köy ürünü olduğunu gerek yazılı gerek sözlü olarak belirtmek ve halka sebze ve meyveler aracılığıyla ”sağlık” pazarlaması yapmaktır.

Zaten insanlar yapay olandan doğal olana yönelmiş durumda. O nedenle böyle arabanın arkasında sıcak mı sıcak, bizden mi bizden bir şekilde sebze ve meyve kasaları görünce kendiliğinden size ve seyyar dükkanınıza yaklaşacaktır.

2- Ceviz ve belli başı kabuklu kuru yemişler 

Avuç avuç konulara bir poşete bile ihtiyaç duyulmadan çoğu zaman kapış kapana satılır ceviz ve belli başlı kabuklu yemişler. Ama en çok ceviz. Ceviz, yükte hafif pahada yüksektir. Bu nedenle arabanın arkanızda en hızlı ve ne pratik şekillerde ceviz satmak, buradan bakılınca da yakından bakıldığında da son derece makul ve ekonomik görünüyor.

3- Çorap, baş örtüsü gibi giyim ürünleri 

Evet, giyim ürünleri ister seyyar, ister dükkanda, ister ise araba arkasında satışları gerçekleştirilen ve çok giden bir pratik giyim ürünleridir. Çoğu anne, baba, çocuk çorabı olmadığını çorapçı gördüğünde fark eder. Geçerken iki tane alayım mı sana çocuğum diye sorar anne evladına. Baba, evine dönerken az çorabı kaldığını fark edip 5 tane birden alabilir. Araba arkasında satış yapmak, an’a oynamak ve sürümden kazanmak demektir zaten. O nedenle çorap, baş örtüsü gibi pratik giyim ürünleri arabanızın arkasına çok yakışacaktır diyebiliriz gönül rahatlığıyla.

4- Hediyelik eşya 

Bu sıralar çok moda. Özellikle mermerden ve tunçtan yapılmış ve en az 10 lira en fazla 20 -25 liraya satılan hediyelik eşyalar. Köpekler, kediler ve çeşitli hayvanların sevimli bir halde yapıldığı heykeller. Bu nedenle siz de bu pazara yönelebilir ve araba arkası satışlarda bu tarz bir hediyelik eşya satışında şansınızı deneyebilirsiniz.

5- Aksesuar Ürünleri: 

Mümkün mertebe piyasada zor bulunan aksesuar ürünlerini arabanın arkasında satmak doğru bir ticari hamle olacaktır. Yer kaplamayan ama içerdiği malzemeler gereğince değerli olan aksesuarların satışından elde edilecek kâr çok daha fazla olacaktır. Bunların başında araba aksesuarları geliyor. Özellikle yeni nesil arabalar için özel olarak üretilmiş mini ısıtıcılar ve soğutucular çok daha büyük oranda alıcı kitlesine hitap edebilir. Aksesuarlar teknoloji destekli olduğu takdirde çok daha fazla kişi tarafından incelenme ve satın alma imkanı doğuyor. 2019 yılında piyasaya sürülen ve dikiz aynasına entegre bir şekilde kullanılabilen mini kameralar da bu aksesuarların içerisine eklenerek satışa çıkarılabilir.

Ev aksesuarlarını satış listesine alırken mağazalarda ve online platformlarda bulunması zor olan aksesuarlara ağırlık verilmeli. Bu sayede çok daha kısa sürede çok daha hızlı satışlar gerçekleştirmek mümkün olabilir. Retro ve Vintage tarzındaki duvar askıları bu aksesuarlara örnek olarak gösterilebilir. Led ışıkları ile süslenmiş olan baloncuk ağaçları da yurt dışında satışı çok olup Türkiye’de nadir bulunan ev aksesuarları arasında yer alıyor. Bilhassa yeni yıl ve özel günlerde bu tür ürünler satış listesine eklenerek çok daha karlı bir ticaretin kapılarını aralamak mümkün olabilir.

6- Köyden Gelen Organik Gıdalar: 

Bilindiği üzere son beş yıl içerisinde organik gıdalara olan ilgi yüzde yüz oranında arttı. Halkın sağlıklı beslenme hususunda bilinçlenmesi ile birlikte köyden getirilecek olan organik gıdaların satışı da arabanın arkasında gerçekleştirilebilir. Mevsimlik her türlü turşu özel kavanozlarında alıcıların beğenisine sunulabilir. Aynı zamanda tamamen doğal yöntemlerle üretilmiş olan domates ve biber salçaları da satış listesine eklenebilecek diğer ürünlerdir.

Organik gıdaların el değmeden üretildiğine ve katkısız olduğuna emin olunmalıdır. Satıcılar ancak yüzde yüz emin oldukları ürünleri alıcılarla buluşturduğu takdirde satış grafikleri yükselişe geçebilir. Bu nedenle söz konusu ürünler doğrudan doğruya köylerden alınmalı, aracı sayısı azaltılarak risk faktörü minimalize edilmelidir. Köyden getirilecek organik gıdalar arasında yoğurt, yumurta, reçel, bal gibi özellikle kahvaltıda tüketilecek gıdalar da eklenebilir. Şeker ilavesi olmayan dut ve siyah üzüm pekmezleri de piyasada çok fazla alıcı bulacağı için arabanın arkasında satılabilir. Diğer seçenekler arasında tahin, organik ketçap ve nar ekşisi gibi ürünler değerlendirilebilir.

7- Taze Sıkılmış Meyve Suları: 

Başta portakal suyu olmak üzre taze sıkılmış meyve suları da çok kısa bir süre içerisinde satılarak satıcılara kısa zamanda kar elde ettirebilir. Portakal suyu dışında, kivi, mandalina, elma gibi çok sık tüketilen meyvelerin suları da önceden hazırlanarak arabanın arkasında servis edilebilir. Organik gıdalara olan ilginin artması ile birlikte bu meyve suları yediden yetmişe herkes tarafından satın alınmaktadır. Özellikle tost, sandviç gibi katı gıdaların yanında taze sıkılmış meyve suları servis edilerek kazancı ikiye katlamak mümkün görünüyor.

8- Kumpir: 

Kumpir, vazgeçilmeyen bir lezzet olarak uzun bir süredir hayatımızda var. Arabanın arkasında yeterli alan var ise açık büfe şeklinde kumpir satışa çıkarılabilir. Haşlanmış patatesler dışında siyah ve yeşil zeytin, Amerikan salatası, turşu, mayonez, ketçap ve hardal gibi soslar kumpirin olmazsa olmaz malzemeleridir. Malzemeler bol tutulup müstakbel alıcılara çoklu seçenekler sunulduğu takdirde çok daha yüksek oranlarda kazanç elde etmek mümkündür.

9- Waffle: 

Waffle özellikle öğrenci kesiminin sıklıkla tükettiği bir tatlı. Arabanın arkasında okul çıkışlarında satış yapmak isteyenler bu tatlıyı tüm sosları ve alternatifleri ile birlikte satışa çıkarabilir. Klasik ve sade waffle’ın dışında dondurmalı ve meyveli waffle’lar da menüye eklenebilir. Unutulmamalı ki araba arkasındaki dar alanda seçenekler ne kadar geniş tutulursa müşteri kitlesi de aynı oranda geniş olacaktır. Yaz aylarında dondurmalı waffle hem serinletici hem de doyurucu bir etkiye sahip olduğu için bu waffle çeşidi es geçilmemelidir.

10- Kurabiye Çeşitleri:

Son olarak hem tatlı hem de tuzlu kurabiyeler çay, kahve gibi ürünlerin yanında servis edilebilir. Özellikle bademli ve elmalı kurabiyeler bu alanda tercih edilebilir. Bu kurabiyelerin ev yapımı ve organik olmalarına dikkat edin. Hepimizin bildiği üzere marketlerde satılan kurabiyelerin çoğunda bir plastik tadı var. Tamamen fabrikasyon olan bu gıdalar ancak günü kurtarmak için zorda kalınınca alıyor. Siz ise kurabiye çeşitlerinde hem doğal hem de sağlıklı olan öncelik vererek mağazalar ile aranızdaki rekabeti lehinize çevirebilirsiniz.

11- Bardak Çeşitleri: 

Belli başlı ürünler vardır ki yoklukları anca görülünce hissedilir. Arabanın arkasında satışa çıkaracağınız bardaklar tam olarak böyle ticari anlayışın ürünü olacaktır. Özellikle altılı ve on ikili paketlerde satışa çıkaracağınız çay bardaklarını sadece caddelerde değil sokaklarda ve mahalle aralarında da rahatlıkla satabilirsiniz. Bunun iki nedeni var: Birinci çay bardakları diğer bardak çeşitlerine oranla çok daha ince ve hassas bir yapıya sahip. Bu nedenle en küçük bir kazada dahi tuzla buz oluyorlar. Çoğu ev hanımı bir tane bile bardak kırılsa seri bozulduğu için yeni bir set almak istiyor. Kimi çay bardakları ise son derece kalitesiz ve adi olduğu için yüksek sıcaklığa dayanamayıp çatlıyor. Kısacası her an herkesin her yerde çay bardaklarına ihtiyaç duyma ihtimali var. Bununla birlikte kahvehanelerin önünden geçerek de kendinizi hatırlatabilirsiniz.

Diğer seçenekler arasında ise tabi ki de su bardakları var. Küçük, orta ve büyük boy olmak üzere farklı ebatlara sahip olan bu bardak çeşitlerini arabanın arkasına güvenli bir şekilde koyarak rızkınızı arayabilirsiniz.

Son yıllarda saplı çay bardakları aynı zamanda bitki çayları içilirken de tercih ediliyor. Eğer sermayeni yetiyorsa ve arabanızın arkasında yeteri kadar yer varsa bu ürünlere de şans tanıyın.

12- Mont – Gömlek – Kazak 

Mağazalarda özellikle mont ve kazak gibi kışlık giyecekler çoğu zaman fahiş fiyatlara satılıyor. İnsanlar ise ne kadar ihtiyaçları olursa olsun bu ürünleri istedikleri zaman alamıyorlar. Ama sizin dükkan kiranız ve çalışan masraflarınız olmayacağı için bu kışlık ürünleri çok daha uygun fiyatta satabilirsiniz.

Araba arkasında pilav ayran kombinasyonu da epey etkili olabilir.

Arabanın Arkasında Satış Yaparken Dikkat Edilecekler 

Öncelikle şunu söyleyelim ki belediyeden gerekli izinleri almanız yarım saatinizi almaz. O nedenle vaktinize ve biraz da paranıza kıyarak gerekli izinleri alın. Yoksa bir seyyar satıcıdan tek farkınız zabıtadan koşarak değil gaza basarak kaçmak olur.

Bunun dışında yiyecek satıyorsanız ürünlerin temizliğine ve tazeliğine dikkat edin. Zira arabada satış yapmak yarı yarıya açık alanda satış yapmak anlamına gelecektir. O nedenle sattığınız meyvelerin üstünde sokaktan bulaşan kir ya da toz olmamasına dikkat edin. Olursa anında müdahale edip temizleyin.

Bunun dışında kentin, ilçenin, kasabanın en işlek caddelerini en yoğun olduğu saatlerde orada olacak şekilde değerlendirmeyi bilin. Arabanın arkasında satış yapmayı tercih ederek ya da buna zorlanarak aslında bir avantaja sahip olduğunuzu unutmayın. O da müşteri size değil siz müşteriye gideceksiniz güzelliğidir. Evet biraz zordur ama en azından koca günde boş dükkanda müşteri beklemekten daha keyiflidir.

Araba arkası satışlarınızda hayırlı işler ve bol kazançlar dileriz. Şans, sizinle olsun.

“Arabanın Arkasında Satılabilecek En İyi Şeyler” üzerine 4 yorum

 1. Vereceginiz fikirin amq.araba arkasinda sebze meyve corap it bok satmak herkesin aklina gelir.akli zorlayan seyler paylasin.

  Cevapla
  • Değerli okurum öncelikle güzel ve samimi yorumunuz için teşekkür ederiz. Lakin bilmenizi isteriz ki parlakfikirler’deki her fikrin aklın tahayyül sınırlarını zorlayacak nitelikte olmasını beklemeniz biraz mesnetsizdir. Buradan sahiden çok parlak fikirler öğrenebileceğiniz kadar vasat, sönük fikirlerle de ayrılabilirsiniz. Her daim, her makalemizde yüksek performans garantimiz maalesef ki yok. Sevgiyle kalın…

   Cevapla
 2. Sanırım seyyar satış için belediyeden izin almak isteyen kişinin sgk gerliri olmaması gerekiyor. Mesela ben çalışıyorum ve boş zamanımda doblo aracımın arkasında ceviz satmak istiyorum dediğinizde izin almak zor olabilir. Ama izin almak yine de mümkünse belirtin lütfen 🙂

  Cevapla
 3. Belediyeden adamin olmadiktan sonra izin alamazsin.Belediye hiç bir geliri olmayan muhtaç veya özürluye satiş izni veriyor.En iyi yatirim gencseniz birraz ingilizce öğrenin bu ulkeden basip gidin.bi cacik olmaz burada

  Cevapla

Yorum yapın