Arabanın Arkasında Satılabilecek En İyi Şeyler

• Düşük Sermayeler İle (2000-3000TL) Yatırım Yapmak Mümkün!-Sanal Parayla Ücretsiz Deneyin!-İlandır

Unutmayın ki her yenilik de her farklılık da belli başlı şeylerin zorlaması ve koşulların eğriliğinden meydana gelir. Bir yerde normal olandan, düz ve alışılmış olandan farklı bir üretim tarzı, bir satış tekniği hasıl olmuşsa, bu kapitalizmin zaferidir! Karanlık bir zafer olsa da.

Zira kapitalizm insanları üretim ve satış konusunda daha yaratıcı kılar. Ama bu kılınış, tamamen cebren yani zorlama ile yapılır. Yani kapitalizme bizi ne kadar yaratıcı yaptın diye tapınmak yerine, bizi ne hallere soktun diye kızmak daha mantıklı olabilir. Sonuç olarak söz konusu satış ve üretim ise, her zaman için farklı yenilikler bazen içinde olduğumuz bazen dışarıdan seyrettiğimiz biçimlerde bizi bulur.

Arabanın arkasında satış yapmak da tam olarak bu noktaya canlı bir örnektir. Şimdi satış tekniği olarak her zaman bize ne önerilir? Bir dükkan açmak. Bir baba çocuğuyla konuşurken şuna benzer lakırdılar dökülür hep ağzından: ”Oğlum bir evin, bir dükkanın olsun. Rahat et.” Dükkan bilinci, kapitalist ekonomik sistem içerisinde bize hem ikinci bir yuva hem de para kazanmanın en önemli ve biricik yolu olarak gösterilmiştir.

Ancak bize dayatılan şeyin gerçekliğini tartışmamız gerek. Gerçekten bir dükkan kiralamak her zaman en iyisi midir? Elbette ne satacağına göre de değilir. Mobilya işinde çalışmak ya da mobilya işi yapmak isteyen bir er yiğit kişi için arabada mobilya satmak olayı pek inandırıcı ve gerçekçi olmayacaktır.

Böylece anlıyoruz ki ebatlar dükkan mı araba mı sorusunu canlandırıyor. Satacağınız şeyin hacmi ve özellikleri onu tam olarak nerede ve hangi biçimlerde satacağınızı da belirliyor. Küçüklük, taşınabilirlik gibi özellikler dükkan olmasa da olur dedirtirken, yükte de pahada da ağır olan şeyler, kocasından araba isteyen metres gibi, bana dükkan al dükkan al diye sahibini sık boğaz ediyor.

Sonuç ne olursa olsun değişen dünya düzeninde artık herkes bir şeyler satmak zorunda. Hayatta kalmak, geçimini sağlamak, ailesine bakmak ve nispeten de olsa bir refah seviyesine ulaşmak için. Şimdi size arabanın arkasında bir şeyler satmanın karlı olup olmadığını aktaracağız. Sonra araba arkasında neler satılabileceğini ve satış yaparken nelere dikkat edilmesi gerektiğini de bildireceğiz. Hazırsanız başlayalım. Zira biz hazırız.

Araba Alıp Satarken Karlılığı Artırmak İçin Tüyolar kapitalizm öyle ilginçtir ki bir ürünü bir meta üzerinden satarken, o metayı bile satın alma ya da satma imkanını sunar size. Arabada sattığınız bir şey yerine arabanın kendisini de satabilirsiniz örneğin. Zülfü Livaneli’nin bir şarkısında da bangır bangır söylediği gibi artık her şey satılık. Araba alıp satarken karlılığı arttırmak için söz konusu özgün ve farklı tüyoları ise parlak fikirlerde bulabilirsiniz. Satılık olmayan güzide sitemizde!

Araba Arkasında Satış Yapmak Karlı Mı? 

Evet, son derece karlıdır. Çünkü her şeyden evvel mantıklıdır. Satacağınız nispeten küçük ve taşınabilir olduğu için bir dükkana bel bağlamak, üstelik her ay o dükkanın kirasına yüksek oranlarda paralar ayarlamak, çok safça ve kontrolsüzce olacaktır. Ancak arabanızın arkasına atacağınız ürünler ile birlikte istediğiniz yerde satış yapabilirsiniz. Örneğin çeşitli şehirlerin çeşitli dönemlerde ya da saatlerde kalabalık alanları farklıdır. Bir dükkan ise her zaman sotede yer alır bakış açısına göre. Dükkan sabit bir oluşumdur, müşteriyi ayağına kadar bekler, çağırır. Ondan parasını almak için onun gelişini ummak zorundadır.

Araba arkasında satış yapmak ise düpedüz büyük bir özgürlüğe işarettir. İstediğiniz yerde istediğiniz kadar takılır ve ana gözlemlerinizi yerine getirerek en keskin ve net satışları gözünüze kestirdiğiniz bölgelerde gerçekleştirebilirsiniz.

• Düşük Sermayeler İle (2000-3000TL) Yatırım Yapmak Mümkün!-Sanal Parayla Ücretsiz Deneyin!-İlandır

İkna Edici Satış Yaparken Hikaye Anlatmanın Önemi bizim halkımız da hikayelere bayılır. Hele ki arabayla satış yapmak demek bizzat halkın arasına karışmak, onların sokaklarında mahallelerinde seyyar bir dükkan kurmak demektir. Bu nedenle bazen satışları arttırmak için mahalli, insanların bizden diyebileceği hikayeler anlatmak, onları kendinize yakın hissettirmek ve bu sayede daha fazla satış gerçekleştirmek her zaman daha mantıklı ve makul olacaktır.

Aman zabıtalara dikkat!

Arabanın Arkasında Satılabilecek En İyi Şeyler

1- Sebze Meyve: 

Sebze meyve satışını gayet gırla yapabilirsiniz. Hele o sebzeleri köyünüzden organik organik taze taze getirdiyseniz. Tek yapmanız gereken sattığınız sebze ve meyvelerin köy ürünü olduğunu gerek yazılı gerek sözlü olarak belirtmek ve halka sebze ve meyveler aracılığıyla ”sağlık” pazarlaması yapmaktır.

Zaten insanlar yapay olandan doğal olana yönelmiş durumda. O nedenle böyle arabanın arkasında sıcak mı sıcak, bizden mi bizden bir şekilde sebze ve meyve kasaları görünce kendiliğinden size ve seyyar dükkanınıza yaklaşacaktır.

2- Ceviz ve belli başı kabuklu kuru yemişler 

Avuç avuç konulara bir poşete bile ihtiyaç duyulmadan çoğu zaman kapış kapana satılır ceviz ve belli başlı kabuklu yemişler. Ama en çok ceviz. Ceviz, yükte hafif pahada yüksektir. Bu nedenle arabanın arkanızda en hızlı ve ne pratik şekillerde ceviz satmak, buradan bakılınca da yakından bakıldığında da son derece makul ve ekonomik görünüyor.

3- Çorap, baş örtüsü gibi giyim ürünleri 

Evet, giyim ürünleri ister seyyar, ister dükkanda, ister ise araba arkasında satışları gerçekleştirilen ve çok giden bir pratik giyim ürünleridir. Çoğu anne, baba, çocuk çorabı olmadığını çorapçı gördüğünde fark eder. Geçerken iki tane alayım mı sana çocuğum diye sorar anne evladına. Baba, evine dönerken az çorabı kaldığını fark edip 5 tane birden alabilir. Araba arkasında satış yapmak, an’a oynamak ve sürümden kazanmak demektir zaten. O nedenle çorap, baş örtüsü gibi pratik giyim ürünleri arabanızın arkasına çok yakışacaktır diyebiliriz gönül rahatlığıyla.

4- Hediyelik eşya 

Bu sıralar çok moda. Özellikle mermerden ve tunçtan yapılmış ve en az 10 lira en fazla 20 -25 liraya satılan hediyelik eşyalar. Köpekler, kediler ve çeşitli hayvanların sevimli bir halde yapıldığı heykeller. Bu nedenle siz de bu pazara yönelebilir ve araba arkası satışlarda bu tarz bir hediyelik eşya satışında şansınızı deneyebilirsiniz.

Araba arkasında pilav ayran kombinasyonu da epey etkili olabilir.

Arabanın Arkasında Satış Yaparken Dikkat Edilecekler 

Öncelikle şunu söyleyelim ki belediyeden gerekli izinleri almanız yarım saatinizi almaz. O nedenle vaktinize ve biraz da paranıza kıyarak gerekli izinleri alın. Yoksa bir seyyar satıcıdan tek farkınız zabıtadan koşarak değil gaza basarak kaçmak olur.

Bunun dışında yiyecek satıyorsanız ürünlerin temizliğine ve tazeliğine dikkat edin. Zira arabada satış yapmak yarı yarıya açık alanda satış yapmak anlamına gelecektir. O nedenle sattığınız meyvelerin üstünde sokaktan bulaşan kir ya da toz olmamasına dikkat edin. Olursa anında müdahale edip temizleyin.

Bunun dışında kentin, ilçenin, kasabanın en işlek caddelerini en yoğun olduğu saatlerde orada olacak şekilde değerlendirmeyi bilin. Arabanın arkasında satış yapmayı tercih ederek ya da buna zorlanarak aslında bir avantaja sahip olduğunuzu unutmayın. O da müşteri size değil siz müşteriye gideceksiniz güzelliğidir. Evet biraz zordur ama en azından koca günde boş dükkanda müşteri beklemekten daha keyiflidir.

Araba arkası satışlarınızda hayırlı işler ve bol kazançlar dileriz. Şans, sizinle olsun.

• Düşük Sermayeler İle (2000-3000TL) Yatırım Yapmak Mümkün!-Sanal Parayla Ücretsiz Deneyin!-İlandır • “Parlakfikirler” Yazarı Olabilir Ve Ek Gelir Elde Edebilirsiniz!-Editörlük Başvurusu İçin Tıklayınız.

2 YORUMLAR

    • Değerli okurum öncelikle güzel ve samimi yorumunuz için teşekkür ederiz. Lakin bilmenizi isteriz ki parlakfikirler’deki her fikrin aklın tahayyül sınırlarını zorlayacak nitelikte olmasını beklemeniz biraz mesnetsizdir. Buradan sahiden çok parlak fikirler öğrenebileceğiniz kadar vasat, sönük fikirlerle de ayrılabilirsiniz. Her daim, her makalemizde yüksek performans garantimiz maalesef ki yok. Sevgiyle kalın…

Yorum yap

Lüften yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz