Araç Alım – Satımı Hala Karlı Mı?

Bir yanda borçlarını kapamak, yeni bir araba almak, evlenmek ya da başka bir amaç doğrultusunda elindeki aracı çıkarmak isteyenler… Bir yanda da en ucuz yoldan ”ayağını yerden kesecek” bir arabaya sahip olmak isteyenler. Bu, iki taraf, piyasanın ekonomik anlamda boğulduğu bir dönemde, daha sık karşı karşıya geliyor.

Araç alım satım işinden iki tarafın da karlı çıkması için öncelikli olarak iş etiği şart. Arabalarını elden çıkarmak isteyen kişiler genellikle arabanın kusurlarını gizlemeye çalışıyor. Bunun yanı sıra alıcı olan taraf da kendisine gösterilen arabayı çok beğense bile sırf fiyatı düşürmek için beğenmemiş gibi yapıyor. Sonuç olarak iki taraf da sadece kendi çıkarını göz ettiği için anlaşmaya varmadan, sonuca ulaşmadan ayrı yönlere dağılıyor.

Toplumumuzda ”üçe beşe bakma” diye bir deyim olmasına rağmen, üçe beşe bakanların sayısı bir hayli fazla. Bu sadece araba alırken değil ev ve arsa alırken de böyle. Örneğin 100 bin liralık bir X ürününden bahsedelim. Alıcı 95’e düşürmeye çalışıyor, satıcı ise ”sana en son 98” olur diyor. Sırf 3 bin lira için (ki 100 bin liralık bir araba, ev ya da arsa için 3 bin lira devede kulaktır) iki taraf anlaşamıyor. Şu anlattığım şeyi hayatınızda en az bir kere yaşamış ya da duymuşsunuzdur.

Sonuç olarak 2. el araba piyasasında, her sektörde olduğu gibi dürüstlük şart. Dürüstlük – insani değerler bir yana- işin bir sonuca bağlanması için şart. İkinci el arabalar zaman geçtikçe değer kaybediyor. Alıcılar sırf 2 -3 bin lira fazla vermemek için yan çiziyor ve eskilerin deyimiyle ”akamet” ortaya çıkıyor. Akamet… Bir yere varamama, varışsızlık anlamında kullanılan bu sözcük, zaten tıkalı olan piyasanın biraz daha tıkanmasına neden oluyor.

Zorlukları Neler? 

Eğer internet üzerinden 2. el araç satışı yapacaksınız geçtiğimiz günlerde yapılan yeni düzenlemeden haberiniz olması gerekiyor. Artık hiçbir Allah’ın kulu, yetki belgesi olmadan internet üzerinden araç satamayacak. Yaptığı takdirde maddi yaptırımlar – yani para cezasına çarptırılmak – 5 bin lira – söz konusu olacak. Devlet, 2. el araba alım satım piyasasını kontrolünde tutmak istiyor. Böylece hak mahrumiyetlerinin de önüne geçecek. Nice çakalların palazlandığı bu piyasada, insanların biraz daha dürüst olmasını -ister istemez – sağlayacak bir düzenleme bu.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Bilgisayar Kasası Toplayıp Satmak Eskisi Gibi Kazançlı Mı?

Bununla birlikte internet sitelerinde satılan diğer ürünlerde olduğu gibi arabalar için de güvenli ödeme sistemi zorunlu hale getirildi. Yetki belgesini internetten başvurarak kısa sürede temin edebilisiniz. Güvenli ödeme sistemini de satışı gerçekleştirdiğiniz internet sitesine eklemeniz en fazla 2 gün sürecektir.

Hangi Bölgelerde Bu İşi Yürütmek Gerek? 

Eğer İstanbul, Bursa, İzmir , Ankara gibi bölgelerde iseniz, her bölge uygundur. Değilseniz, interneti kural ve yasalara uymak şartıyla aktif olarak bu iş için kullanabilirsiniz.

İkinci El Araç Satışında Karı Arttırmak İçin? 

İkinci el araç satışında karı arttırmak için küçük oyunlar oynayabilirsiniz. Hileye kaçmadan, suça karışmadan küçük oyunlar. Hemen hemen her sektörde uygulanan minik oyunlardan bahsediyoruz. Arabanızı 200 bine satmak canınıza minnet diyelim ama pazarlık payını da düşünmüyor değilsiniz. Bizim toplumuzda ”pazarlık sünnettir’‘ dolayısıyla haktır. Öyleyse siz de açılışı 210, hatta 215 binden yapabilirsiniz.

Karşı taraf arabaya bayılsa bile, fiyatı çok çok çok uygun bilse bile illa ki indirim talep edecek. Siz de biraz ”hayır, mümkün değil” dedikten sonra fiyatı düşe düşe 200’e kadar indirmiş olacaksınız. Sonuç olarak alan memnun satan memnun olacak.

Satışa çıkaracağınız arabaların periyodik bakımlarını da yaptırmayı ihmal etmeyin. Araba isterse aylardır kullanılmıyor olsun. Tıpkı insanlar gibi araçlar da makineler de bozulur. Ayrıca periyodik yaptırmanın yasal bir zorunluluk olduğunu da unutmayın. Bu tür şeyler angarya ve ekstra masraf olarak görünse de ileride başınızın ağrımasını istemiyorsanız, ”üçe beşe bakmadan” yasal zorunlulukların tamamını harfiyen yerine getirin.

Bu iş bana uygun ama biraz daha bilgi sahibi olmalıyım diyorsanız otomobil alım satımı işinin püf noktalarını anlattığımız diğer yazımıza da göz atabilirsiniz.

Otomobil Alım Satımı Yapmak İstiyorum

Şimdiden hayırlı kazançlar ve bol satışlar.

 

Yorum yapın