Arıcılık yapmak istiyorum.

Arıcılık yapmak için gerekli olan hamleler, arıcılığın dikkat edilmesi gereken yönleri, arıcılık nasıl yapılır gibi sorulara yanıt arayacağız bu yazmızda. Ben admininiz sizin için arıcılık ile 12 yıldır yaşamını sürdüren Albay Mithat Bey’den edindiğim bilgileri aktaracağım. Bu işin inceliklerini tek tek anlatacağım.

A)Arıcılıkta dikkat edilmesi gerekenler.

• Bu işin domates yetiştirmek gibi tekdüze bir yanı olmadığını aklınızda bulundurmanız gerekmektedir. Zira “arı” yeri geldiğinde çok tehlikeli bir hayvan olabilmektedir. Özellikşe kovanlarının yanına korumasız yaklaştığınızda eğer o dakikalarda damarlarınızda heyecean ve korku hormonu olan “adrenalin” haddinden fazla yer alıyorsa yandınız. Bu durumda ilk arı sokmasıyla beraber yüzlerce metrekarelik bir alanda değişik bir koku yayılacaktır. Bu kokuyu siz alamasanızda “arı ailesinde bulunan her üye” yoğun olarak hissedecektir. Bu durumda ise binlerce arı sizi sokmak üzere gelecektir. İşte buna arı sokmasından ölmek deniyor. Zaten birkaç arının sizi sokmasıyla asla ölmezsiniz, yüzlercesi bir anda bu işi yaparsa bittiniz demektir.

• Yukarıda bahsettiğim hayati olay sizin başınıza gelmemesi için koruma ekipmanlarınızı almanız gerekmektedir. Bunlar koruyucu başlık, özel arı geçirmez kıyafetler, duman çıkarıcı alet, korunmak için özel çadırlardır. Şimdi soranlar olacaktır: “Hocam arı koruma başlığını nereden bulabilirim?” diye. Yıl olmuş 2015 internet altınızda, lütfen yazın şu Google’a, karşınıza 50 tane e-ticaret sitesi ya da dükkanların adreslerinin yer aldığı siteler çıkacaktır. Biz bu adresleri burada yayınlayarak sitemizi kirletemeyiz(e-ticaret sitesi değiliz).

• Arıcılık yapmak için genelde Fransa’da ya da Amerika’da orman arazisi kiralarlar, ancak bizim ülkemizde orman arazilerine sizin benim gibi arıcılara ya da iyi niyetli insanlara vermezler, ancak çirkin binalar dikmek üzere başvuran rantçılara verirler. O sebeple kendinize ait müstakil bir bahçeniz olmalı.

• Bu tür bahçeleri memleketinizde ya da köyünüzde bulabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise bahçenizin etrafında kalabalık yerleşim yerleri ve de çocuklar, evcil hayvanlar bulunmamasıdır. Aksi takdirde başınız komşunuzla belaya girebilir. Yine mesela bağ komşunuzun meyvelerini, üzümlerini bu arılar parça pinçik edebilir; o sebeple bu iş için, mümkün olduğunca insandan ırak yerleri tercih etmeniz gerekmektedir.

Arıcılık yönetmeliğini buraya tıklayıp bulabilirsiniz bu siteyi açın ve de arıcılık yönetmeliğini enine boyuna okuyun. Mümkünse bir avukata danışın ki, gerekli izinleri, ruhsatları o sizin için halletsin. Bu yönetmelikte nerelerde resmi ve yasal olarak arıcılık yapabileceğinizi, nasıl yapabileceğinizi bulabilirsiniz. Ancak belirtmem gerekir ki ülkemizde genelde bu iş için kanunları ipleyen pek yok. Ancak işi çok büyük boyutta yapmayı planlıyorsanız ve yatırım olarak görüyorsanız, kesinlikle yönetmeliğe uygun iş yapmak zorundasınız.

Kovan temin etmelisiniz. Bir kenarı aşağı yukarı 40 santimetre olan bu kovanları kolaycana temin etmeniz mümkün. Fiyat olarak ortalama bir tahta sandalye fiyatından daha yüksek değillerdir. Bu kovanların malzemesi eski tahtadan, taştan, seramikten, mermerden olabilir(metal olamaz; çünkü balın içine metal karışır).

• Bazı zirai ilaçlar ve de böcek ilaçları tüm arı ailenizi bir gecede katledebilir. İşte kovanlarınızı ve çevrenizi bunlardan korumak görevi size kalmıştır. Onun için tarım yapılan yerlerden de uzak durun; çünkü tarımsal ürünlere periyodik olarak böcek ilaçlaması yapılır.

• Arıcılığı orta sermayeli işler
kategorisinde ele alıp, ona göre bütçenizi ayarlayabilirsiniz.

B) Arıcılık yapmaya nereden başlayabilirim?

• Bu işe ilk olarak arı ailesi temin ederek başlamalısınız. Bu arı aileleri genelde 200-300 liraya ilgili arıcılardan temin edilebiliyor. Ancak genetiği değiştirilmiş ve de bol ürün veren cinsler sizin için ekonomik olarak daha iyi olacaktır. Tabi ekonomiyi önemsemiyorsanız. Size “italyan”, “Rus”, “Carnional” denilen türleri öneririm. Tabiki ülkemiz iklimine uygun doğal arı cinsleri de kesinlikle en kaliteli balı verecektir. Zaten bu arıcılığın merkezi de Hazar’ın kuzeyidir. Yani bize pek uzak değildir. Bizim yerli arılarımız da kesinlikle çok kalitelidir(özellikle de ağrı ve de erzincan balı, dağ balları).

Kovanlarınızı kaliteli malzemeden seçmeniz, uzun ömürlülük ve de arılarınızın iklimden daha az etkilenmesi açısından önemlidir.

• Arı ailenizin ürettiği bala şeker katıp katmamak sizin insafınıza kalmış bir şey. %100 doğal bal üretmek istiyorsanız böyle bir şey yapmayın derim. Varsın balın tadı biraz acı olsun. Ne de olsa kaliteden anlayan anlar!

• Bal üretimi yapacağınız kovanların başında durmalısınız. Zira arılar her ne kadar kendi kendilerine hayatta kalma yeteneğine sahip olsalarda, kovanları yenilemek size kalmıştır. Eğer balı almazsanız ekstradan bal üretmeyi durduracaktır arı dostumuz.

• Bal üretimi yapması için arı ailenizi çeşitli doğal ya da yapay yöntemlerle kamçılayabilirsiniz. Mesela yapılan deneylere göre kovanlarının yanında klasik müzik çalan arılar %10 daha çok üretim yapıyor.

• Bu iş için ülkemizde profesyoneller dağları tercih etmektedir. Dağlardaki oksijen oranının fazlalığı ve de havanın temizliği arıların daha sağlıklı üretim yapmasını sağlamaktadır.

• Yine kovanların içinde arıların peteklerini kendi kendine oluşturmasını beklemektense yapay balmumundan oluşan petekleri kullanmak akıllıca olabilir(tabi doğallığı bozmak istemiyorsanız tavsiye edilmez).

“Arıcılık yapmak istiyorum.” üzerine 5 yorum

  1. arıcılık yapmak isteyen arıcılık hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler arivehayat blogspot adresine adresine bakabilirler.

    Cevapla
  2. merhaba ben arıcılık yapacağım lakin 3 5 kovan değil 500 adet projem orman içerisinde tamamen organik bu projeme ortak arıyorum kooparetif kuracağım katılmak isteyen 05324450076 whatsapptan mesaj atabilir

    Cevapla

Yorum yapın