Armut yetiştiriciliği yapmak istiyorum

Armut meyvesi içeriğindeki maddeler ile oldukça zengin bir besin değerine sahiptir. Yapılan araştırmalarda armut tüketmenin insana hazmı kolaylaştırıcı gibi birçok konuda şifa kaynağı olduğu kanıtlanmıştır. Bu yüzden armut sofralarımızda bulunması gereken meyvelerdendir. Armut yetiştiriciliği işi yapmak için bunlar bile yeterli sebep olabilir. Armut ihracatında da ülkemiz ilk on ülke arasında yer almaktadır. Armut içerikçe zengin bir besin maddesi olduğu için üretimi konusunda daha iyileştirmeye gidilmelidir. Çünkü onun da kendine özgü yetiştirilme alanları ve özellikleri vardır. Bunlara birazdan değineceğiz.

Armuttan Para Kazanılabilir mi?

Armudun ticaretini yapmak istiyorsanız bu meyvenin özelliklerini iyi bilmeniz ve ona göre bir plan ve proje içerisine girmeniz gerekir. Armut iklim yönünden sıcak iklim isteyen bir meyvedir ama çok kurağa da dayanıklı değildir. Aynı zamanda aşırı soğuklara da dayanıksızdır. Bu yüzden don olaylarına da dikkat etmek gerekir. Örneğin dikkat edilmediğinde bazı bölgelerde dondan dolayı birçok meyve ve bitki hasar görmüştür. Armutta dona dayanıksız bir üründür. Bunun için bu hassas noktaya çok dikkat edilmesi gerekir. Dikkat edildiği takdirde şifa deposu olan bu meyvenin satışından kar elde edilebilir.

Armut İşi Uzun Vadede Sağlıklı mı?

Armut işi yapmak kısa süre için düşünülse de uzun vadede düşünüyorsanız biraz üzerinde araştırma yapmak gerekebilir. Ne kadar kar elde ederim. Piyasada talepler ne kadar? Üretiminin yapılması için ekimini yaptığınız bölge elverişli mi? Daha bunun gibi birçok sorunun cevabını iyi düşünerek ona göre bu işe atılmalıyız. Yoksa her zaman için riskleri vardır. Don olaylarından dolayı pazar esnafının mağduriyetini hepimiz biliriz. Bunun için soğuğa sıcağa dayanıklı ürünlerin ticaretini yapmak daha karlı olabilir. Şartları elverişli hale getirdiğimiz zaman armut satışı da karlı olabilir. Bunun için bu ürünün özelliklerini iyi bilmek ve ona gör hareke etmek gerekir.

Armut Yetiştiriciliği Püf Noktaları

Armut yukarıda bahsettiğimiz gibi sıcak bölgede yetişir ve soğuğa karşıda çok dayanıklı değildir. Bu yüzden armut yetiştirirken don olaylarının pek görülmediği yerlerde ekimini yapmak daha doğru olur. Çok soğuğun olduğu yerlerde armut dayanmaz. Sıcak iklim şartları istese de aşırı kuraktan da kaçınılmalıdır. En önemli detaylardan biride toprağın elverişli olmasıdır. Toprağın yeterince derin olması ve sıcağı geçirgenlik özelliğinin olması gerekir. Toprağın altındaki suyunda kireçli olmamasına dikkat edilmesi gerekir. Bunlara dikkat edildiği takdirde armuttan gerekli verimi elde edebiliriz. Toprak ne kadar verimli ise meyvemiz de o derece de zengin bir içeriğe sahip olacaktır. Ekimini yaparken ne kadar derine ekersen kökleri de o denli güçlü olacaktır. Armut yetiştirirken bir de bahsettiğimiz gibi iklimin çok soğuk olmadığı bölgelerde ekilmesi daha doğru olur. Çünkü armut birçok meyveye bakarak dayanıklı yapısı yoktur. Bu yüzden bu noktaya da dikkat edilmelidir.

Armut Dikim İşi Yapmak Karlı mı?

Armut hassas yapıya sahip bir meyve olduğu için şartları çok iyi analiz edilmesi gerekir. Eğer iklim şartları ve toprak yapısı uygun ise ticaretinden kar elde edilebilir. Bunun için de ülkemizde en uygun yer Akdeniz Bölgesidir. İklimi sıcak olduğu için fazla don olayları görülmez. Bu yüzden bu bölgede üretimi gerçekleştirilebilir. Ülkemizin birçok yerinde armut yetiştirilse de en güzel verim Akdeniz bölgemizde elde edilir. Bunun için bu bölgede dikimi düşünülebilir.

Yorum yapın