ARSA TAPULU (HİSSE TAPULU) EV ALMAK RİSKLİ MİDİR?

Merhaba dostlar… Gayrimenkul alırken dikkat etmeniz gereken tapu tiplerine ve bunların artılarına eksilerine dair yazı dizimize devam ediyoruz. Bu yazının konusu olan arsa tapulu daireler; kazançlı yatırım araçları arasında en ilginç ve en belirsiz seçeneklerden biridir diyebiliriz…:) Çünkü tapu tipleri yazımızda bahsettiğimiz gibi; siz ikamet etmek için bir daire satın almanıza rağmen; aldığınız şey tapu kayıtlarında bir daire olarak değil, apartmanın bulunduğu arsadan pay olarak gözükecektir. Böyle bir durum da son derece dikkat edilmesi gereken; size epey kar ettirebileceği gibi başınızı da ağrıtabilecek bir vaziyettir.

Peki diyelim ki bir evi çok beğendik, fiyatı da çok uygun, ama gel gör ki arsa tapulu… Arsa tapuluysa fiyatı uygundur zaten o ayrı mesele…:D Aklınızdan çıkmaması gereken ve karşısında temkinli olmanız gereken bazı hususlar vardır. Bunları başardığınız sürece arsa tapulu ev almak hiç de riskli değildir ve hatta son derece kazançlı bir yatırım aracıdır…;)

1)DAİREYİ SATIN ALIRKEN; TAPUDA SAHİP OLACAĞINIZ ARSA PAYINA ÇOK DİKKAT EDİN.

Kat irtifaklı tapularda da, arsa tapularında da; arsanın size ait olan payı hangi daireyi aldığınıza göre değişecektir. Bu durum; dairelerin büyüklüğüne, bulunduğu kata, vs. parametrelere göre taa en başından tapuya kaydı geçirilmiş bir şeydir ve sonradan değiştirilmesi mümkün değildir. Hal böyle olunca; zaten kağıt üstünde arsa aldığınız için ne kadarlık pay olacağı çok önemlidir. Özellikle ilerleyen yıllarda dönüşüme girme ihtimali söz konusu olursa; payınızın yüksek olması size daha güçlü bir söz hakkı verecektir.

2)KAYITLARDA İSKAN GÖZÜKMEDİĞİ İÇİN; ARSA TAPULU BİR DAİREYİ SATIN ALMAK İÇİN KONUT KREDİSİ ÇEKEMEZSİNİZ.

-Yani paranız peşin olmak zorunda… “E kardeşim evimi değil de arsadaki payımı ipotek ettireyim, olmaz mı? diye mantıklı bir soru sorabilirsiniz. Ama burada yine değerli bankalarımızın üşengeçliğiyle karşılaşmaktayız. Şöyle ki; arsanın tek sahibi olsanız size anında kredi verecek olan banka; birçok paya bölünmüş bir arsa söz konusu olduğunda uğraşmak istememekte ve bunu teminat olarak kabul etmemektedir.

3)EĞER EVİ SATAN TARAF SİZSENİZ, ÇOK DAHA DEZAVANTAJLI BİR DURUMDASINIZ DEMEKTİR. 

Çünkü; neredeyse tüm ülke nüfusunun ev almak için konut kredisiyle bankalara borçlandığı bir dönemde; elinde peşin parası bulunan bir alıcı bulmak zorunda kalacaksınız. Bu da dairenizin satılma süresini epey uzatacaktır. Ayrıca; alıcı kişi bu konularda çok bilgili değilse; bıkmadan arsa tapulu dairenin ne olup ne olmadığından, risk taşıyıp taşımadığından bahsetmeniz gerekecektir.

Şu İş İlgini Çekebilir:  KOOPERATİF DAİRELER KAZANÇLI BİR YATIRIM ARACI MIDIR?

Son olarak; tamamen aynı imkanlara sahip kat mülkiyetli bir daireye göre, en azından 40-50 bin TL daha az bedelle satış yapmak durumundasınız.

4)ALICI TARAF OLMANIZ HALİNDEYSE ARSA TAPULU EVLER SON DERECE KAZANÇLI BİR YATIRIM ARACINA DÖNÜŞMEKTEDİR.:)

-Bir önceki maddede bahsettiklerimi ters açıdan düşünürsek; daha az bütçeyle çok daha geniş ve lokasyonu güzel bir dairede oturma imkanınız vardır. Çünkü; aynı dairenin kat mülkiyetlisine göre 40.000 TL daha az ödeyen taraf siz olacaksınız.

Kiraya vererek gelir elde etmeniz halinde ise; kabaca 20 yıllık kira bedeline satılan gayrimenkuller; arsa tapuluysa en fazla 15 yıl cıvarı kira bedeline satılmaktadır. Elde edeceğiniz aylık kira ise; kat mülkiyeti olan aynı imkanlara sahip bir konut ile tamamen aynı miktardadır.

5)OLDU YA, TAM SİZİN DE DAİRENİZİN OLDUĞU GENİŞÇE BİR ALANDA DEVLET DÖNÜŞÜM YAPMA VE BİNALARI YENİLEME KARARI ALDI. GEREKLİ ANLAŞMALARIN SAĞLANMASI HALİNDE BU DA PEK RİSKLİ BİR DURUM DEĞİLDİR.

-Dönüşüm yapılacağı zaman yeni daireler kat mülkiyetli olacağı için burada ciddi bir değişiklik söz konusudur. Öncelikle; şu anki tapunuzda sadece arsa payınız gözüküyor olacağı için; yeni yapılacak apartmanda hangi dairede oturacağınız, bu dairenin kat, metrekare gibi yönlerden arsa değerinizi tam olarak karşılaması gibi konularda mutlaka teminat almalısınız. Bu anlaşmalar sağlanırsa devlet size inşaatın tahmini süresi kadar bir kirada oturma süresi kadar hibe verecek ve dönüşüm başlayacaktır.

Olur da daire sahipleri binanın dönüşüme girmesi veya girmemesi konusunda anlaşmazlığa düşerse unutmayın: Arsa tapulu bir binanın dönüşüme girmesi için, pay sahiplerinin 2/3’ünün evet demesi yeterli olmaktadır. Kalan 1/3 hala hayır demeye devam ederse; ilk seçenek olarak, payları diğer pay sahiplerine raiç bedelden başlayarak açık arttırmaya sunulur. Bu da sağlanamazsa belediye tarafından hepsine raiç bedel ödenir ve payları mecburi olarak satın alınır..:)

Bu yüzden; benzeri bir durumla karşılaşmanız halinde; çoğunluğun sağlanmasına katkıda bulunmak veya çoğunluğa uymak sizin için en kazançlı yatırım şekli olacaktır..:)

Şu makaleden de hisseli tapuya kredi veren bankalara göz atabilirsiniz.

“ARSA TAPULU (HİSSE TAPULU) EV ALMAK RİSKLİ MİDİR?” üzerine 14 yorum

 1. Fatih’de bir dairem var ve arsa hisseli kat mülkiyetine çevirmek istiyorum ne gibi bir yol izlemem gerekir? Bana nasıl bir faydası olur? Arsa tapusu olarak kalırsa ne zararım olur? Kat mülkiyeti için ortalama ne kadar harcama yapmam gerekir? Binadaki herkesin mi müracaat etmesi gerekir? Sadece kendim başvursam yeterli olur mu?

  Cevap verirseniz sevinirim..

  Cevapla
 2. bizim sakaryadan mirasli arsamiz var acaba bu arsanin toplam metre karesi 470 metre kare 235 metre karesi anneme miras kaldi bunu emin evime verip yerine ev daire alma sansimiz varmi yardimci olurmusunuz

  Cevapla
  • Bu konuyu bölgenizdeki köklü, saygın ve kaliteli müteahhitler ile konuşmanız, iletişime geçmenizi tavsiye ederim Mutlu Bey, yüksek ihtimalle teklifinizi kabul edecek ve de sizlerle anlaşmaya varacaklardır.

   Cevapla
 3. Çanakkale 2+1 70 mk zemin katı ev aldım arsa hisse li bunu kıredi ile aldım hala ödüyorum banka nasıl kıredi verdi bilmeden aldım zemin kat 3/45 yazıyor tapuda satmak istiyorum satabilirmiyim yada hukuk yolu varmı cep verirseniz teşekkür ederim

  Cevapla
 4. Iyi gunler.arsa tapum 13 metrekare gorunuyo fakat evim 85 metrekare.20 yildir evi ben kullaniyorum vergilerini ben oduyorum arsanin metrekasiyle daireninmetrekaresinin farkli olmasi kat mulkiyeti almamizda sorun cikartir mi?

  Cevapla
 5. merhabalar üç katlı tribleks bir evim var ilaveler yapmıştım(balkon teras vs.)imar barışı müracatı yaptım ve ücretlerini ödedim.yapı kullanma belgesini aldım.tapuda arsa yazıyordu ve haliyle satışını yaptım alan kişinin tapusundada arsa yazıyor bunu nasıl düzelttirebiliriz ve nereye müracaat etmemiz gerekir?
  yardımcı olabilirmisiniz? teşekkür ederim.

  Cevapla
  • Belediyeden aldığınız yapı kullanım belgesi ile Tapu müdürlüğüne bir müracaat ediniz. Onların yönlendirmesi ile bir çözüme varacağınızı düşünüyorum Hakan Bey.

   Cevapla
 6. Merhabalar arsa tapulu bi daire aldım 139/16 Benim payım ama yüksek girişte oturuyorum bodrum dükkan ari ile birlikte 7 hisse çıkıyor ama 139 u 16 ya böldüğümde 8 küsür hisse çıkıyor neden acaba cevabınızı bekliyorum teşekkürler

  Cevapla
 7. Merhabalar 5 katlı binamiz var arsa tabulu ama 8 hisse cikiyor bizle birlikte bu nasil duzelir iskanimiz da var elektirik su dogal gaz da faturalarımız var beş imizde bu kentsel dönüşümün de nasıl bir yol izlenimi yapılır

  Cevapla

Yorum yapın