ARSA YATIRIMININ PÜF NOKTALARI

arsa alımı yaparken dikkat edilmesi gereken birkaç husus vardır
arsa alımı yaparken dikkat edilmesi gereken birkaç husus vardır

Herkese iyi pazarlar değerli okuyucular. Hatırlarsanız ilk yazımda kazançlı yatırımlar adı altında genel hatlarıyla arsa alımından, arsa alımının ne olup ne olmadığından bahsetmiştim. Bu yazımda ise konuyu biraz daha özelleştirerek arsa alımı gerçekleştirerek yatırım yapmak isteyenlere faydalı olacak birkaç püf noktadan bahsedeceğim.

Öncelikle “Neden arsa alımı?” diye soracak olursak; bunun hem mantıklı analizlere dayanan, hem de geleneksel olan birçok sebebi vardır. Şu bir gerçektir ki; elinde ihtiyacı olmayan, yatırım yapmak için elden çıkarabileceği para olan her Türk insanının aklına gelen ilk fikirdir arsa almak..:) Çünkü arsa yatırımı, diğer yatırımlara göre çok daha oturaklı ve güvenli bir yöntemdir. Tamam, diğer kazançlı yatırımlar da akıllı hamleler yapıldığında hatırı sayılır miktarlarda kazandırabilir. Ama hiçbiri uzun vadede arsa yatırımı kadar sizi ve hatta henüz doğmamış aile bireylerinizi güvenceye alacak kadar kazançlı yatırımlar değildir. Bu yüzden de ailelerini güvenceye almak isteyen insanlar için arsa yatırımı en makul opsiyon galine gelmektedir.

Hal böyle olunca arsa yatırımından kötü biçimde etkilenen birçok kişi de olmaktadır. Malum, talep ne kadar fazla olursa kaybedenlerin oranı da o ölçüde artacaktır. İnsanların bir anlık sabırsızlıkla poker eli oynar gibi çabuk karar vermeleri mi dersiniz, alternatifleri sakin kafayla değerlendirmeden yanlış tercih yapmaları mı dersiniz.. Sayılamayacak kadar çok sebebi vardır bu durumun…

Arsa yatırımı konusunda yakın ve samimi tanıdıklarının hamleleri dışında pek tecrübesi olan biri değilim. Ya da yukarılardan tüyoları olan biri de değilim, üzgünüm…:) Dolayısıyla birazdan yazacaklarımı herhangi bor yatırım danışmanlığı kapsamında değerlendirmenizi istemem. Hedefim sadece elinde değerlendirmek istediği yatırım bulunan kişilere biraz olsun fikir vermek.

Şimdi de; kazançlı yatırımlar peşinde sürdüğümüz iz doğrultusunda arsa yatırımının püf noktalarına dair bir inceleme yapalım:

ALT BAŞLIKLAR (istediğinize tıklayıp ışınlanabilirsiniz) :

 1) ÖNCELİKLE ARSA YATIRIMI YAPARKEN KESİNLİKLE ACELECİ DAVRANMAMALI, SONRADAN PİŞMAN OLACAĞINIZ KARARLAR VERMEKTENSE SOĞUKKANLILIKLA BEKLEMELİSİNİZ.

kazançlı yatırımlar arasında uzun vadede size en çok getirisi olan seçenek budur
kazançlı yatırımlar arasında uzun vadede size en çok getirisi olan seçenek budur

-Unutmayın; mağazadan indirimde olan herhangi bir ürün almıyorsunuz. Siz bekleseniz de o arsa ertesi güne başkasına satılmaz zaten..:) Aradağınız standartlara ve kendi kriterlerinize göre önünüzde mümkün olduğunca çok seçenek bulunsun. Karşınıza ilk çıkan 2-3 seçenek arasından bir seçim yapıp da sakın ola arsa yatırımı yapmayın. Bıkmadan, sabırsızlanmadan gezi, görün araştırın, soruşturun.. Sonuçta bu; önünüzdeki en azından 20 yıla yayacağınız bir yatırım.. Ha, şanslıysanız isabetli bir karar vermiş olabilirsiniz, farkında olmadan.. Ama bu; gerçekten çok ama çok düşük bir şanstır..

 2)DİYELİM Kİ BİR ARSA KARARI VERDİNİZ. ŞİMDİ DE GÜZEL BİR İNCELEME VE AÇIK BULMA VAKTİ. ALDIĞINIZ ARSANIN SİZE HERHANGİ BİR PÜRÜZ ÇIKARMAYACAĞINA, GELECEKTE PARA KAZANMA VAKTİ GELDİĞİNDE BİR SON DAKİKA SÜRPRİZİ YAŞAMAYACAĞINIZA EMİN OLMALISINIZ.

arsa alımı içi sabırsız davranılmamalıdır
arsa alımı içi sabırsız davranılmamalıdır

-Açık bulma dedim; çünkü bu adımda temel amacınız alım-satım konusunda kurallara uygun olmayan en ufak bir açık da olsa bulmak olsun. Evet; yanlış duymadınız.. Alım yapacağınız kişi sizi kandırıyormuşçasına bir şartlandırma yapın kendinize veren ufak bir detayın bile olması gerektiği gibi gerçekleştiğine kesinlikle emin olun.. Bugün önemsiz gibi gözüken çok basit bir detay dahi yıllar sonra size hayatı zindan edebilir.

 3)YERİ GELMİŞKEN; ALACAĞINIZ TOPRAK PARÇASININ ARAZİ Mİ YOKSA ARSA MI OLDUĞUNA KESİN EMİN OLUN. AYRICA SİZİN İSTEĞİNİZİN NE OLDUĞUNUN DA BİLİNCİNDE OLUN. HAMLENİZİ BUNA GÖRE YAPIN.

arsa ile arazi kavramları birbirine karıştırılmamalıdır
arsa ile arazi kavramları birbirine karıştırılmamalıdır

-Evet; ikisi farklı şeydir arkadaşlar. Kazançlı yatırımlar peşinde bilinçsizce koşan çoğu kişi ikisinin ayrımını dahi yapmazlar. Oysa ki arazi; henüz imar durumuna müsait olmayan toprak parçası için kullanılırken, arsa ise imar izni olan ve üzerinde imar kurulabilecek durumda olan toprak parçaları için kullanılır. Yani; ileride gerekli işlemleri yapıp arsa konumuna taşımak üzere şimdiden ucuz bir arazi de alabilirsiniz. Ya da her şeyiyle hazır bir arsa da alabilirsiniz. Kendi bütçenize ve yatırımızdan cevap almak istediğiniz vakte göre hesaplayın..

İmar mevuzatına ve durumuna göz atmanız bunu da hukukçular yardımı ile yapmanız size büyük katkı sağlayacaktır. Sizin görmediğiniz ama hukukçuların görebildiği problemler ve açıklar olabilir o sebeple arsa yatırımı yapmadan evvel uzmanlara müracat etmekte ücret mukabilinde danışmakta büyük yarar var.

 4)YUKARIDAKİ BİR MADDE HAKKINDA TAVSİYEDE BULUNACAK OLURSAM; EĞER ORTA YAŞLARDA VE RAHAT BİR EMEKLİLİK AMACIYLA ARSA YATIRIMI YAPAN BİR İSENİZ; OLAYI BİRAZ DAHA UZUN VADEDE TUTMANIZ FAYDALI OLACAKTIR. AKSİ HALDE; İL SINIRLARINDAN ARAZİ ALIN GİTSİN.. ENİNDE SONUNDA İMAR ORAYA DA GELECEKTİR.

arsa yatırımı, dikkat etmezseniz sizi zararlı bile çıkarabilir
arsa yatırımı, dikkat etmezseniz sizi zararlı bile çıkarabilir

-Geldiği zaman da gerçekten çok değerli olacaktır. Burada da yine sizin elde etmek istediğiniz kara göre kendi stratejinizi ve hamlelerinizi belirlemeniz gereklidir.

 5)BİRAZ DA İŞİN NÜFUS VE YERLEŞİM YÖNÜNE GELİRSEK.. ARTIK GELİŞMİŞ OLAN BİR YERDEN ARSA ALARAK TABİİ Kİ KAZANÇ ELDE EDEMEZSİNİZ. GERİ DÖNÜŞ İSTEDİĞİNİZ VADEYLE DOĞRU ORANTILI OLARAK GELİŞMİŞ YERLERDEN UZAKLARDA ARSA ALMALISINIZ.

geri dönüş istediğiniz zamana göre konumu da ayarlamanız gerekir
geri dönüş istediğiniz zamana göre konumu da ayarlamanız gerekir

-Örneğin; kendi yaşlılığınız için kazançlı yatırımlar yapıyorsanız, İstanbulda bugün yerleşim olan bölgelerin sınırlarına doğru, yani komşu ilçelerden arsa alımı yapmanız doğru olacaktır. Aksi halde; il sınırlarından çok ucuza araziler almanız dahi size veya sizden sonraki nesillerinize yeterince kazandıracaktır.

Yine yurtdışında Kamboçya, Arjantin, Brezilya gibi gelişmekte olan ve dinanizmi yüksek ülkelerdeki metropol sınırları sizin için cazip olabilir. Sadece Türkiye ile sınırlı kalmayın. Dünya beşten büyüktür arkadaşlar.

 6)”YOK BENİM KENDİ MEMLEKETİM, YOK HAZIRDA BULUNSUN.” GİBİSİNDEN BAHANELERLE GELİŞME VE HAREKETLENME ŞANSI OLMAYAN YERLERDEN ARSA ALIMI YAPMAYIN. BİRİKİMİNİZE DE UMUTLARINIZA DA YAZIK ETMİŞ OLURSUNUZ.

arsayı nereden aldığınız da önemlidir
arsayı nereden aldığınız da önemlidir

-Konya’dan 100 metrekare arsa almaktansa İstanbul’dan 10 metrekare almanız emin olun size daha fazla kazandıracaktır.

Tabi şu da bir gerçek ki Niğde, Konya gibi bölgelerde şehir merkezinin etrafında nüfus hiç olmadığı kadar kıvrak ve hareketlidir. Buradaki kitlenin yegane hayat amacı besicilik, çiftçilik yapmak ve buradan gelen parayla evlenip yeni bir ev, tarla arsa almaktır. Bu tercihler geleneklerimize kadar işlemiştir. Mesela eğitimli metropol insanı birikimlerini bilgi sistemlerine yatırmayı tercih ederken kırsal kesim insanı tüm varlığını arsaya gömmeyi tercih eder. Anlatmak istediğimi anladınız siz.

 7)İSTANBUL’DAN YER İSİMLERİ VERECEK OLURSAK; BOĞAZ KIYILARI VE HAFİF İÇ KESİMLERE DOĞRU YÜZYILLARDIR VAR OLAN YERLEŞİM DIŞINDA; İSTANBUL YERLEŞİMİ ANADOLU VE AVRUPA YAKASININ İÇ KESİMLERİNE KADAR İLERLEMEKTEDİR.

Hele ki İstanbul, 1 yıl sonra olsun 6 yıl sonra olsun. Size mutlaka kazandırır
Hele ki İstanbul, 1 yıl sonra olsun 6 yıl sonra olsun. Size mutlaka kazandırır

-Şöyle ki; Avrupa yakasında Beşiktaş, Levent, Sarıyer gibi eski ilçelerden daha içeride bulunan, Bağcılara kadar uzanan onlarca yeni ilçe ve aynı şekilde Anadolu yakasında Kartal-Pendik-Maltepe hattından başlayıp Tuzla’ya kadar uzanan alan boyunca yerleşim artmaktadır. Doğal olarak arsa ve gayrimenkul fiyatları da her geçen gün değerlenmektedir. Ayrıca; şehrin komple kuzey kısmı da yeni yerleşim durumu ve üçüncü köprü avantajı sayesinde inanılmaz bir potansiyel taşımaktadır.

 8)SON OLARAK; SAKIN HA YARIN BİR GÜN İHTİYAÇ DUYMA İHTİMALİ OLAN BİR PARAYI ARSAYA YATIRMAYIN. ARSA YATIRIMI YAPACAĞINIZ PARA, “OLMASA DA RAHATIM.” DİYEBİLECEĞİNİZ NİTELİKTE OLMALIDIR.

ama sakın ha çoluğunuzun çocuğunuzun okul parasını arsaya yatırmayın..:)
ama sakın ha çoluğunuzun çocuğunuzun okul parasını arsaya yatırmayın..:)

-Aksi halde kazançlı yatırım rüyaları sizin için kabusa dönüşebilir. Yaptığınız yatırıma da pişman olabilirsiniz.

Şöyle bir gerçek var ki arsa yatırımı aslında zenginlere has bir yatırım türüdür. Orta sınıf ve alt sınıf bu yatırım türünden uzak durmalıdır. Zira hem arsanın rantını bekleyecek direnme gücü kalmayacağından hem de sermayesini çok daha verimli ve az daha riskli yerlere yatırarak parasını katlama olanağından mahrum kalacağından dolayı orta sınıf bu yatırım türüne fazla bulaşmamalıdır.

Evet dostlar; arsa yatırımını ciddi anlamda düşünenlere umarım biraz olsun fikir verebilmişimdir. Kazançlı yatırımlar ve arsa yatırımı yapmadan önce uzun uzun düşünülmesi, hazırlık yapılması gereken mevzulardır. Hepinize iyi şanslar, bol kazançlar..

Yorum yapın