Astrolog Olmak İçin Gerekenler ve Nasıl Olunur?

Astroloji, geçmişten günümüze kadar çeşitli evrelerden geçti ve büyük bir oranda aşama kat etti. Mesela Orta Çağ’da belli başlı kartlara bakıp geleceğe dair bilgiler verseydiniz, büyük ihtimalle dönemin mahkemeleri tarafından cadı olarak yaftalanıp idama götürülürdünüz. Bugün ise, çeşitli televizyon ekranlarında, günlük gazetelerde ve aylık dergilerde, geleceğe dair bilgileri bilimsel ve enerji oranı bakımından ele alıp paylaşabilir, üstelik bunu bir meslek olarak yapabilirsiniz.

horoscope photo

İnsanların gelecekten haber alma istekleri, insanlık kadar eski bir meraktır. Hepimizin içlerinde bir yerde yarın ne olacak, on sene sonra hayatımın neresinde olacağım, o kızla evlenecek miyim, şirkette yükselebilecek miyim gibi soruların cevaplarını peşinen bilmek isteriz. Zira geleceğin belirsizliği bizi korkutur ve çeşitli açılardan şüphelere sevk eder.

İşte astrolojinin çıkış noktası da tam olarak bu belirsizliğe ve merak güdüsüne dayanır. İnsanlar gelecek konusunda, şirketler gibi mali hesaplar ve haftalık raporlar düzenleyerek tahmin edilebilirlik ölçüsünde peşin hükümlere varamazlar. Hepimizin özel hayatları her daim belli bir çalkantılı dönem içerisindedir ve biz ne olacak bilmek isteriz!

Astroloji de yıldız haritamıza ve horoskop denilen doğum haritasına bakarak gelecekten haber verirler. Bu haberler bazen gerçeğin ta kendisi olur, bazen safsatanın ta kendisi. Ama sonuç olarak 21. yüzyıl ile birlikte astroloji bir bilim niteliğinde değerlendirilmeye ve astrolog adı altında bir meslek gelişmeye başlamıştır.

Astrolojinin önü açılmıştır bir kere. Siz de çeşitli aşamaları kat ettikten sonra astrolog sıfatıyla anılabilir, hatta kim bilir bir gün bir televizyon ekranında canlı telefon bağlantısıyla programa bağlanan izleyiciye geleceği hakkında sağlam bilgiler ve tavsiyeler verebilirsiniz.

Astrolog Olmak İçin Gereklilikler ve Tahsil 

 • Şu fakültenin şu bölümüne yazılın diyerek direkt işaret edeceğimiz resmi bir yer yok. Yani bilimsel dedik de o kadar değil. Ancak yine de izleyeceğiniz birçok yol var. Bunlardan ilki internetten ve çeşitli videolardan astroloji ile ilgili temel ve teorik bilgileri almak. Yapılan bir habere göre kitap okumak sizi astrolog yapmaz denilse de, siz bu alanda geçmişte ve tarihte yapılmış araştırmaları okumalı ve astrolojinin geçmişten bugüne kadar kat ettiği aşamaları öğrenmelisiniz.
 • Bu alanda özel şirketlerin düzenlediği çeşitli kurslar vardır. Bu kurslar 6 aylık gibi kısa bir sürede tamamlanabildiği gibi, 2 yıllık gibi uzun bir süreye de yayılabilir. Bu tür kursların tam olarak hangi alanlarda nasıl eğitim verdiklerini çeşitli internet sitelerinden ve kataloglardan faydalanarak öğrenebilirsiniz.
 • Bunun dışında sık sık pratik yapmalısınız. Horoskop denilen doğum haritasında düzenli olarak çalışmalı, yeni enerji stilleri, akıl okuma ve yürütme teknikleri geliştirmelisiniz. Daha sonra etrafınızdaki ve ailenizdekiler üzerinde çeşitli denemeler gerçekleştirebilirsiniz. Yıldız haritaları okuya okuya, doğum haritalarını keşfede keşfede bu işte yetkinlik ve deneyim kazanırsınız ve daha sonra saha içinde kendinizi gösterme fırsatı yakalamış olabilirsiniz.

Yeni Mezunların İş Kurabileceği 8 Boş Alt Sektör başlıklı yazımızda alt sektörler üzerine bir inceleme makalesi bulacaksınız. Söz konusu astroloji de örneğin bir alt sektördür. Hatta diyebiliriz ki marjinal bir iştir. Ve her marjinal / alt sektör gibi boştadır. Kim bilir belki işsizliğinize ya da meslek seçimi konusundaki kafa karışıklığınız astrolojiyi seçmenizle sona erer.

Yıldızların hareketleri astrolojide esas noktadır.

Astrolog Olmak Karlı Mıdır? 

 • Henüz yazımızın başında belirttiğimiz üzere, insanlar, yaş, mevki, cinsiyet fark etmeksizin, totalde insanlar, geleceği bilme konusuna ortak bir merak duygusuna sahiptirler. Bu nedenle kapınızı aşındıracak, telefonlarınız susmak bilmeyecek. Yeter ki işinizi iyi yapın ve gelecek kehanetleriniz gerçek çıksın.
 • Bunun dışında fiyat tarifenizi tamamen sizin belirleyeceğiniz bir iş olacak. Yani özelin de özeli bir sektörde boy göstereceksiniz. Ve bu tür tarifelerin ne kadar pahalı olduğunu, en küçük düzlemde, kahve fallarında ya da tarot fallarında görüyoruz. Bugün herhangi bir yerde 4 -5 dakika süren bir kahve falı 20 – 30 lira civarı fiyatlarla başlarken, tarot falı fiyatları asgari olarak 50 liradan başlamaktadır. Hal böyle olunca kendi tarifenizi 100 liradan bile başlatsanız, kimse size çok istiyorsunuz demeyecektir. Çünkü tamamen lüks tüketim alanında hizmet sunuyor ve satuyor olacaksınız.
 • Bir de ek olarak astrolog kimliğiyle çeşitli dergilerde, internet sitelerinde yazı yazabilir, akademik olarak da para kazanabilirsiniz. Yine yeri geldi mi kendi web-sitenizi açabilir, buradan da pek karlı yatırım araçları inşa edip meyvelerini toplayabilirsiniz. Sonuç olarak astrolog olmak emek – kar oranında son derece karlı bir iş sahası olarak size uzaktan göz kırpıyor.

Astrologların Çalışma Saatleri 

Eski zamanlarda çalışıyor olsaydınız bu işi gizli gizli yapıyor olacağınız için gece saatlerinde çalışıyor olacaktınız. Neyse ki artık tamamen resmi ve yasal bir işiniz var. O nedenle dilediğiniz çalışma saatlerinde ve günlerinde mesleğinizi icra etme olanağınız var.

Bununla birlikte fiyat tarifenizi kendiniz belirlediğiniz gibi çalışma saatlerini ve günlerini de siz kendi öznelinizde belirleyebilirsiniz. Zira bu iş kurumsal bir iş olmadığı gibi, memurluk gibi geliş – gidiş saatleri, mesai saatleri belli ve disiplinli olan bir iş de değildir. Kendinizi kötü hissettiğinizde dahi özgürce izin yapabilir, size gelenleri birkaç gün sonrasına erteleyebilirsiniz.

Yine aynı şekilde ne kadar çok kazanmak isterseniz o kadar çok çalışmanız gereken bir iştir astroloji. Astrolog olmak için ise epey çalışmalı, daha sonraki rahat mesai saatleri için uykusuz geceler ve günleri yolun başındayken göze almayı bilmelisiniz.

Astroloji Kimler İçin Uygun? 

 • Soruyu başka şekilde soracak olursak, kimler bu işi yapabilir? Öncelikle ”gönül gözü” dediğimiz ruhani kavram bu işte son derece önemlidir. Tamam işin kökeni bilimsel ve materyalist gerçekliklere dayanmaktadır. Yıldızların belli başlı hareketleri, dönemsel yanıp sönmeleri gibi durumlar, bu işin temelini oluşturur. Ancak el okuma, yüz okuma, enerjiyi hissetme ve yıldız haritasını yorumlama gibi detaylar, işin de kimyasını ve arka planını oluşturur.
 • Bu arka plana hakim olmak ve iş hayatında uygulamak için ise ruhani açıdan engin ve hisseden tarafta olmanız gerekmektedir. İçeri girer girmez yıldız haritasına baktırmak isteyen müşterinin sıkıntısını, derdini, meraklarını hissetmeli ve bu hissedişin üzerine yorum katarak yıldız haritasını değerlendirmelisiniz.
 • Son olarak üslubunuz olmalıdır. Tamamen kendinize özgü bir üslubunuz. Olayları yorumlarken akıcı, durumları aktarırken dolaysız, karakterleri okurken betimleyici olmalısınız. Bunun için kültürel bir diksiyonunuz ve akıcı, kendini dinlettiren bir üslubunuz olmalıdır.

Astrolojinin İyi ve Kötü Yanları Nelerdir? 

 • İyi yanları geleceği önceden bilmek ve bundan para kazanmaktır hiç kuşkusuz. Son derece eğlenceli bir iş sizi bekliyor. Bu da cabası. Bunun dışında karizmatik ve marjinal bir iş. İşiniz enerji, ruhlar, yıldızlar ve insanların geleceği olacağı için, off çok sıkıldım diyebileceğiniz bir meslek hayatınız olacaktır.
 • Kötü yanı ise hala astrolojiye safsata gözüyle bakan insanların azımsanmayacak ölçüde çok olmasından gelir. Kendinizi astrolog olarak tanıttığınızda, toplumumuzun bir kısmı size saygı ve hayranlıkla el uzatırken, bir diğer kısım ise büyücü, falcı, şarlatan gözüyle bakıp tepkisini koyacaktır.
 • Bir diğer eksi tarafı ise, henüz yeni yeni canlanan bir alan olmasıdır. Bu yüzden kendinizi ekstra olarak göstermeyi bilmeli ve yürüttüğünüz tahminlerde gerçeği birebir yakalamanız gerekecektir.

Yorum yapın