Av Malzemeleri Dükkanı Açmak-Karlılık ve Maliyetler Hakkında

Av malzemeleri dükkanı açmak için herhangi bir özel eğitim ve donanıma sahip olmanıza gerek yoktur. Sadece dönemsel olarak gerçekleşen av mevsimlerini bilmeniz yeterli olacaktır. Bu mevsimlerin ihtiyacına göre av malzemelerinden fazla bulundurmanız yararlı olacaktır. Av malzemeleri satan bir dükkanda ateşli silahlar, kuru sıkı tabancalar, havalı tüfekler ve pompalı av tüfekleri satışının haricinde, olta malzemeleri, av kıyafetleri ve özel dalgıç malzemeleri, akvaryum, kuş kafesleri gibi geniş bir ürün yelpazesi ile satış yapabilirsiniz. Ayrıca ürün çeşitliliğini arttırmak adına doldurulmuş av hayvanlarının kafa bölümlerini de satabilirsiniz. Bu dükkan için hem de güzel bir dekor oluşturacaktır. Av silahları ve kıyafetleri bir kere alınacak ürünlerdir. Fakat bakımları ve temizlikleri her dönem sürecektir. Bu yüzden bu ürünlerin satışının ardından tamir bakım hizmetleri gibi hizmetler sunmak işletmeye artı değer kazandıracaktır. Ayrıca her av tüfeği için kurşun ve saçma satışından da kar elde edilebilecektir.

hunter photo

Av Malzemesi Dükkanı Açmak Sahiden Karlı Bir İş Mi?

Yapılacak her işte öncelikli olarak kar marjı düşünülmesi gerekmektedir. İşe girişmeden önce “av malzemesi dükkanı açmak karlı mı? sorusunun sorulması ve tatmin edici cevaplar bulunması gerekmektedir. İşletmenin kar elde etmesi büyük oranda işletmecisine bağlıdır. Eğer dükkanda kaliteli ürünler ve profesyonel hizmetler verilirse tabi ki kar oranları yüksek olacaktır. Hizmet kalitesinin yanında dükkanın açılacağı konum da önemli olacaktır. Av mevsimlerinde av alanı olarak kullanılan alanların yakınında olması dükkanı daha karlı hale getirecektir. Şehir içinde boş dükkanınız var diye böyle bir dükkanın açılması kar elde etmeyeceği gibi sizi zarara da sokabilir.

Somut konuşmak gerekirse şu anda güncel olarak ortalama av dükkanlarının net karı 15 000-25 000 TL dolaylarında olmaktadır.  Bu rakam bölgeden bölgeye ve dükkan yaşına bağlı olarak değişmektedir.

Av Malzemesi Dükkanı Açmak İçin Gerekenler

Av malzemesi dükkanı açmak için gerekenler; tüm iş yeri açma ve çalıştırma konusunda gerekli olan evrakları ve işlemleri kapsamaktadır. İlk olarak dükkanın olduğu semtin belediyesinden gerekli izinler alınmalıdır. Bunun için belediyelerin İnternet sitelerinden başvuru yapılıp hazırlaması gereken evraklar bildirildiği gibi toplanmalıdır. Esnaflar ve sanatkarlar odasından iş yeri açma ve çalıştırma belgelerinin yanı sıra avcılık ve av malzemeleri satış izninin de alınması gerekmektedir.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Fırıncı Dükkanı Açmak-Karlılık ve Maliyetler Neler?

Ayrıca Belediye İmar planına iş yeri olarak tahsis edilmiş bir dükkanınız olmalı. Yani haliyle kalkıp da ruhsatında “konut” yazan yere bu tip bir ticari işletmeyi açamazsınız.

Av malzemesi dükkanı açmak için birkaç katlı bir yapının olması çok iyi olacaktır. Çünkü alt katta atış poligonu olması işletmeye çok fayda sağlayacaktır. Hem dışarıdan müşteriler bu atış poligonunda boş vakitlerini değerlendirecek ve işletme para kazanacak hem de satılan silahlar müşteriler tarafından kontrol edilebilecektir. Av malzemesi dükkanı açmak için diğer önemli nokta ise çalışanlarının av işinden anlıyor olmasıdır. Çünkü diğer sektörlerdeki gibi bir satış temsilcisi değil av ürünlerinin marka ve modellerden anlayan kişilerin satış yapması da rahat olacaktır. Müşterinin istediği seri numarasındaki ürünleri vermek ve yedek parçaları sağlamak sadece av malzemelerini tanıyan kişiler tarafından anlaşılacak ve kaliteli hizmet sunulacaktır. Av malzemeleri satan bir mağazanın açılmasında gerekli olan bir başka durum ise bağlantıdır. Yani avcılık dernekleri ve avcılık kulüpleri ile sürekli bağlantıda olmak ve eksikliklerini tamamlamak işletme adına kar sağlayacaktır. Yine bu tip bir işletme açmak için sizin de av sevdalısı olmanız şarttır. Zira insanlarla pazarlama sırasında diyalog halinde olacaksınız. Onların avla ilgili teknik detayları bulunan sorularına maruz kalacaksınız. Eğer tatmin edici cevaplar veremezseniz, tatmin edici satış rakamlarına da ulaşamazsınız haliyle…

hunter photo

Maliyeti

Her işletmenin maliyeti vereceği hizmet kalitesi ve marka ürün satışına göre değişecektir. Av malzemeleri mağazası açmanın maliyeti de bu doğrultuda şekillenecektir.

Mağazanın açılacağı dükkanın boyutları ve işlekliği, satılan av silahlarının ve malzemelerinin markaları, dayanıklılıkları maliyeti belirleyecektir. Ayrıca çalışanlar ve giderler de maliyete eklenince şuanda av malzemeleri satan bir mağazanın açılması için 50 ile 100 bin TL arasında bir fiyat aralığı ortaya çıkmaktadır. Ayrıca sizin ana gelir kaynağınız fişek ve mermi satışından olacağı için dükkanınızda her daim stok olarak bunlardan bulundurmak durumundasınız.

Nitekim insanlar sizin dükkanınıza geldiğinde, ürünlerin onların kafalarında “av yaparken üzerilerinde çok güzel duracağı” hissiyatını yaratmaları gerekmektedir. Zira bu sayede satış rakamlarını katlar ve dükkanınıza gelenleri sağlam birer avcıya dönüştürürsünüz.

Arkadaşlar inanın bu maliyet bu denli yüksek kar marjı için hiçbir şey değil. Sonuçta ortalama bir memurun maaşının neredeyse 5 katını kazanmış olacaksınız ancak karşılığında ödeyeceğiniz rakam ortalama memurun eğitim için harcayacağı rakamdan ve emekten daha az olacaktır.

Yorum yapın