AVM’DE STAND AÇMAK

Avm’de stand açmak için gerçekleştirmeniz gereken prosedürler ve aşamalar tek tek irdelendikten sonra bu işin değerlendirmesine değineceğiz bu yazımızda.

Stand açma işi fikri doğruyu söylemek gerekirse sizin için göründüğünden sağlam sermaye gereken bir kazançlı girişimdir. En başta standını açacağınız yerin mülkiyeti size ait olmayacak. Bu demektir ki tonla parayı buraya gömeceksiniz, ikinci olarak “franchising” almak durumundasınız. Bu da ikinci bir sermayeyi beraberinde gerektirmektedir. Ayrıca stand açarken içerisindeki ya da deponuzda her daim hazırda bulunması gereken onca stok sizden kopan birer dolar olacaktır:D Tabi ki bunlar genelde her kazançlı girişimde ödenmesi gereken bedellerdir ancak neden tekrardan buraya yazdığımı soracak olursanız, insanların “stand açmak” işini biraz hafife alması ve bu kanının yanlış olduğunu vurgulamaktır. Zira basbayağı bir dükkanın giderleri sizi beklemektedir.
stand photo
Stand açmak için gerekli olan evrakları burada saymam bu işin ciddiyetini daha bir ortaya koyabilir;
*Vergi mükellefi olmalısınız
* Şirket kurmalısınız(sonuçta kar ve zarar hesabınız olacak ve ve vergi mükellefiyeti söz konusu)
 *İşletme ruhsatlarınız ve çalışma izniniz tam olacak
 *Tc vatandaşlık bilginiz, ikametgah bilginiz yerli yerinde olacak
 *Esnaf ve sanatkarlar odası kaydınız olacak
 *AVM ile yapacağınız en az 1 yıllık sözleşmenizin bir sureti elinizde olacak(şirket kurma aşamalarında muhasebeciniz bunu isteyecek)
 
Bu saydıklarım haricinde tabi ki ekstra ayrıntılar söz konusu onları işe girişirken tamamlayabilirsiniz durumun gerekliliklerine göre. Şimdi artık işin püf noktalarını, tüyolarını yazma vakti geldi;

Mekanı, lokasyonu AVM’yi hatta alışveriş merkezi içindeki en uygun bölgeyi belirleme safhası.

Bunun için en ideal bölgeyi belirlemek ürününüzün cinsine, boyutuna dahası fiyatına göre değişmektedir. Mesela ufak tefek yiyecek-içecek satan standınızı AVM’nin girişine değil diplerine açmak daha makuldur çünkü insanlar mekanı gezerken yorulup acıkacak ve ortamın büyüsüne kapılıp alışveriş yapma moduna iyicene girecekler. Psikolojik olarak müşterinin durumuna en uygun bölge bu durumda uç noktalardır. Satacağınız ürün bir nevi teselli ödülü gibi gelecektir onlara. Tam girişe ya da tam çıkışa ufak tefek yiyecek-içecek satan abur cubur standı açarsanız emin olun kimse ellerinde poşetlerle ya da tok karınla sizin abur cuburunuza yeltenmeyecektir. Ya da cepleri boşalmış vaziyetteyken. Yalnız ürününüz fiyatı da önemlidir. Mesela 5TL’nin altında fiyatlara satılan ürün yelpazeniz varsa müşterilerin paralarını çoktan bozulmuş olduğu için çıkış safhaları daha makul olabilir. Tüm bunları deneme yanılma yöntemiyle analiz etmekte fayda vardır.

Hedef kitlenizi belirlemek

Stand açmak iş fikrinde hedefinizde çocuklar ve ergenler varsa oyuncak dükkanları, sinema salonları, çocuk giyim mağazaları sizin avlanma noktalarınız olacaktır. Ne de olsa kalkıp da lüks restoranların bulunduğu bölgeye ya da zaten yiyecek içecek, abur cubur satmakta olan mekanın önüne pusmak akıl karı sayılmaz. Çünkü buralardan çıkan müşteri ya toktur ya da imajını, karizmasını “stand’dan karnımı doyuruyor” derler diye bozmak istemez. Artık bu maddeyi de az çok anlamışsınızdır.

 Satacağınız ürünü belirleme

Satacağınız ürünün stand konseptine uygun olmasına yani gelen müşterinin ayaküstü geçerken şöyle hemencecik alıp gitmesine müsait olmasına dikkat etmelisiniz. Bazılarının yaptığı korkunç hatayı söyleyeyim mesela stantta 1000 lira ve üstü lüks sınıfına giren saat satan adam! Kardeşim standdasın yav, müşterinin gözündeni imajın belli, sana gelen adamın cebindeki bozuk para miktarı belli. Yav yapmayın etmeyin kardeşim gidin adam gibi mağaza kiralayın aynı işi yapacak olan emsallerinizle yan yana takılın.

Tedarikçiyi sağlama almak

Müşterileriniz akın akın yanaştığı zaman stokların erime noktasına geldiği zaman, çeşitleriniz tükenmeye yüz tuttuğu an; işte o zaman “sağlam tedarikçi”‘nin önemini anlarsınız.

Pusacağınız AVM ile en az 1 yıllık(genelde teamül gereği en az bir yıllık oluyor sözleşmeler) sözleşmeyi yapmak.

Bakın arladaşlar yarın öbür gün AVM yönetimi kalkıp koskoca devasa boyutlarda AVM’nin elektrik farurasını, ya da özel gün süsleme masrafını size kitlemeye kalkıştığında sizin onlara karşı kanun önünde en büyük silahınız başta uzunca düşünüp, tartıştığınız maddelerini tek tek ele aldığınız “sözleşme”‘dir. (Dağılın lan ben admininiz hukuk mezunuyum eheheh:))
Artık değerlendirmeye geçebiliriz;

1)STAND AÇMAK İŞİ FİKRİ AVM’YE SICAK PARA MIKNATISI KOYMAK GİBİDİR

Her saniye müşteriler gelip az da olsa size bozuklarını dökülecektir. Eğer yukarıda saydığım kriterleri hemen hemen sağladıysanız kafanız rahat olsun…

2) AVM DE STAND AÇMAK İŞ FİKRİ SİZE TAM TEŞEKKÜLLÜ BİR MAĞAZA AÇMAK KADAR AĞIR BİR MADDİ YÜK BİNDİRMEZ

Yukarıda da dediğim gibi yine bindirir yük tabi ama tam teşekküllü bir avm mağazasının yanında hasbel kader daha az olacağı kesindir. Onun için sermayenizin astronomik boyutlarda olmasına gerek yoktur.

3) STANDINIZI EMRİNİZDE ÇALIŞAN KİŞİLERE EMANET EDİP YAN GELİP YATMA OLANAĞI BU İŞTE MEVCUTTUR.

İşinizin bir çay ocağı işletmekten farksız olacağı için ürün çeşitliliğiniz ve müşteriyle olan irtibatınız tam teşekküllü mağazadaki kadar fazla olmayacağı için en başta ilk 3-4 ay ilgilenip bir çalışanınıza standı emanet edebilirsiniz. Tabiki çalışanınıza işin inceliklerini öğretmek ve onu iyi seçmek kaydıyla. Bunun için uygulamada çalışanınıza da bir hisse vermek en ideali böylece o da kendi işi gibi benimseyecektir.

4) STAND AÇMAK İŞİ FİKRİ EĞER RAYINA OTURTULURSA SİZE ÖMÜRLÜK KAZANÇ SAĞLAYABİLİR. ÖNEMLİ OLAN SİSTEMİ EN BAŞTA RAYINA İYİ OTURMAK

kazançlı girişimler genelde en başta zordur, sonrasında size ömürlük rahatlık sağlama şansına sahiptir. Bunu iyi değerlendirmek ve fırsatları kaçırmamak önemlidir.
 

5) STAND AÇMA İŞİ FİKRİ GENELDE BİR FRANCHİSİNG( bayilik) ARACILIĞI İLE YAPILDIĞINDAN MÜŞTERİ BULMAK VE MARKALAŞMAYI BEKLEMEK DERTLERİNDEN DE KURTULUYORSUNUZ.

Zaten AVM’lerde açılan her işletmede franchising sistemi ugulanır, stand açmanın böylesine kadar kazançlı girişim olmasında bunun payı yadsınamaz.
 
 

“AVM’DE STAND AÇMAK” üzerine 12 yorum

  • Merhaba, yapacagimiz is franchising degilde kendi yurtdisindan getircegimiz bi sunum bunu avm yonetimi yadirgarmi yada sansimi ne derece olur ?

   Cevapla
  • Selamlar,

   Stand görevlileri için çalışma şartları nasıldır? 7 gün 12 saat 2 personel yeter mi? Part timee, full time nasıl ayarlanıyor? Maliyeti nedir?

   Teşekkürler

   Cevapla
 1. Bende dusunuyorumda acaba bayilik alsak nekadar tutar yani stand acmak için hepsi dahil ne kadar toplam para gerekir?

  Cevapla
 2. Mor dostum, stand açmak için gereken sermaye ne kadardır sorusuna cevap vermem gerekirse “standın türü” bahsini ele almamız gerekecek. Yani haşlanmış mısır satan stand var, pahalı marka parfümler satan stand var. Dolayısıyla bu ikisi arasında dağlar kadar fark var.

  Nitekim eğer kafanızda taslak oluşması için orta sermayeli işlerden yola çıkarak bir fiyat biçmek gerekirse; mesela takı, saat, çakmak gibi eşyalar satan bir stand açmanın maliyeti size taş çatlasa 20 000 TL(8 000$) civarı olacaktır. Kredilerle bile bu işin üstesinden gelebilirsiniz(ancak tavsiyem bu iş için varsa aile sermayenizi kullanmanızdır).

  Umarım yardımcı olmuşumdur ve de yeterli bilgiyi verebilmişimdir.

  Cevapla
 3. STAND FİYATI NEYE GÖRE BELİRLENİYOR. YANİ ÖRNEĞİN; M2′ BAŞINA 1000 TL GİBİ Mİ, 10 M2 STAND 10.000 TL GİBİ Mİ O BÖLÜMÜN AKTİFLİĞiNE GÖRE DEĞİYOR FAKAT DEDİĞİM GİBİ M2 ÜZERİNDEN Mİ BELİRLENİR.

  Cevapla
  • Stand fiyatları açacağınız standın türüne ve standda satmayı planladığınız ürünlere göre değişiklik arz eder. Bunun için en iyi fiyatları ve rakamları, standını açmayı düşündüğünüz firmadan öğrenebilirsiniz.

   Cevapla
 4. Ben Osmaniyedeyim Stant Calisaniyım Avm de aylık geliride baya yüksek oluyo hemde osmaniye gibi biryerde bunu büyük sehirde düsünemiyorum. Ilerde bende acarım 3 senedir calısıyorum suan hem okuyorum hem stanta ise gidiyorum sekerleme stanti haribo valla gayet iyi geliride var.ilgilenene duyurum dedim tesekkür ederim

  Cevapla
 5. Merhabalar, avm de stand açmak için öncelikle dükkanımın mı olması gerekiyor? Ben içicek satışı yapacağım standda. Bunun için şirket açılışı yapmam ve vergi mükkelefi olmam gerektiğini biliyorum ancak, ben şirket açılışını nasıl yapacağım? Maliyeye ne diyeceğim? AVM standında satış yapacağım deyince şirket açılışı yaparlar mı? Prosedürleri bilen var mı?

  Cevapla
 6. Elsanatlari üzerine avm lerde stand acmaktayiz. 18-20 kişilik bir organizasyonuz. Elsanati ile uğraşıyor ve avm lerde stand açmak istiyorsanız watsaptan ürünlerinizin görselini 05327242376 ya atıp bilgi edinebilirsiniz. ??

  Cevapla

Yorum yapın