AVM’de hediyelik eşya standı açmak – Röportaj

Alışveriş merkezleri bilindiği gibi insanların en çok gittikleri uğrak yerlerinden biridir. Buralar her gün akın akın insan kaynar ve buralara özellikle hafta sonları birçok kişi haftanın verdiği yorgunluğu stresi üzerlerinden atabilmek için gelirler. Özellikle aileler çocukları ile birlikte bu yerlerde eğlenebilmek için gelirler. Bu yüzden buraları satış noktaları açısından en çok kazanç getiren yerlerdir.

gift photo

Röportaj

İstanbul Avrupa yakasındaki çeşitli alışveriş merkezlerinde hediyelik eşya standı açarak geçimini sağlayan Y. M ile mini bir röportaj gerçekleştirdik.

– Öncelikle hoş geldiniz. Bir hediyelik eşya standı açmak ile hediyelik eşya satan mağaza arasındaki farklar nelerdir?

– En temel fark, sermaye ve bütçe tabi. Parası olan mağaza açar, olmayan stant.

– Fakat böyle bir dönemde yeterli sermayeye sahip olup da dükkan açmak riskli olduğu için stant açanlar da var. Bazıları tamamen stratejik hareket edip hem piyasanın nabzını yoklamak hem de piyasayı daha iyi tanımak adına stant açıyor.

– O biraz tercih meselesi. Şahsen ben param olsa, geniş bir mağaza açar, bununla da yetinmez, bir de e-ticaret sitesi ile desteklerdim mağazamı.

– Stant ile mağaza arasındaki diğer farklar neler peki?

– Seçeneklerin az olması da çok büyük bir fark. Hediyelik eşya satan bir dükkan açtığınızda çeşitleriniz bol oluyor. Ki siz de biliyorsunuz ki hediyelik eşyalarda sınır yok. Renk renk, çeşit çeşit albenisi olan şeyler. Ne kadar fazla seçenek olursa müşterilerin de o kadar gözleri kamaşıyor. Satış yapma şansınız da aynı oranda artıyor. Oysa stantlarda nokta atışı yapmak zorundasınız. Alan sınırlı, seçenekler sınırsız olunca, müşterilerin satın alma oranını sizin tercihleriniz belirliyor. Sırf ucuz diye standı üçüncü sınıf ürünlerle doldurursanız iş yapamazsınız. Ama sırf çok kaliteli diye lüks ve pahalı ürünlerle satış yapmaya kalkarsanız da belinizi doğrultmanız mümkün değil. Dengeyi tutturmanız şart.

– Son yıllarda oyuncak sektöründe devrim niteliğinde değişimler yaşandı. Plastik ve muadili malzemelerden yapılan oyuncaklar neredeyse hiç satılmamaya başlandı. Bununla birlikte ”organik oyuncak” gibi yeni bir kavram girdi terminolojiye. Aynı değişim, hediyelik eşya sektöründe de yaşanır mı? Ya da yaşanmaya başladı mı?

– Oyuncak sektörünü bilmiyorum ama insanları plastik eşyalara karşı artık daha mesafeli olduğunu biliyorum. Mesela bir müşteri geliyor. Bir fotoğraf çerçevesine evirip çeviriyor, dakikalarca inceliyor sonra da ”bu plastik mi” diye soruyor. Eğer çerçeve plastik ise yüzde doksan yerine koyup almıyor. Deneyimlerime ve gözlemlerime dayanarak söyleyebilirim ki, 15 – 20 yıl içinde plastik sadece, çeşitli sanayi kollarında kullanılan bir malzeme olacak. Hediyelik eşya sektöründe ise onun yerini ahşap almaya başladı. Hem plastik kadar ucuz hem de daha dayanıklı. Daha sağlıklı ve estetik olması da cabası. Bu nedenle üreticiler de halkın sesine kulak verdi ve plastik yerine ahşaba yönelmeye başladı.

– Sizin standınızda en çok sattığınız ahşap hediyelik eşyalar neler?

– Duvar objeleri çok gidiyor. Kalp ve ay gibi klasik şekiller. Sonra, özellikle gençler ahşap malzemeden imal edilmiş sinema klaketlerine büyük ilgi gösteriyor. Hatta en çok sattığım ürünlerin başında bu klaketler geliyor.

– Ahşap dışında ne tür hediyelik eşyalara  ilgi var?

– İsim yazılı ve baskılı kupalar son 3 – 4 yıldır oldukça revaçta. Tabi ben stantta olduğum için sipariş üstüne kupa yapamıyorum. Ancak piyasada en çok rağbet edilen belli başlı isimlerden ve görsellerden oluşan fincanlardan bulundurabiliyorum elimde. Bunun dışında led ışıklı gece lambaları ve okuma gözlükleri, geometrik şekillere sahip vazolar, oyuncak ayılar, yani bildiğiniz, klasik şeyler.

– Bir gün stanttan dükkana geçerseniz, yapacağınız ilk icraat ne olacak?

– Dükkanımda retro ve vintage tarzı hediyelik eşyalar satmak olacak. Bu benim en büyük hayallerimden biri. Aynı zamanda piyasa da giderek buna kayıyor. Gencisi yaşlısı geçmişe yönelik özlemlerini 70’lerin, 80’lerin havasını yansıtan hediyelik eşyalarla dindiriyor.

 

A V M de hediyelik eşya standı kazanç getiren bölümlerden biri olabilir. Birçok kişi buralarda sinemasına veya alışverişine gittikten sonra ekstradan diğer stantları da gezerler. Günün sonunda sevdikleri için bir şeyler almak için bu stantlara uğrarlar. Eğer hediyelik eşya standı açmak istiyorsanız iyi miktarda sermayeniz olması gerekir. Burada belli markanın bayiliği alıp onun ürünlerini satabileceğiniz gibi kendi tasarımlarınızı da satabilirsiniz. Bunun için biraz hayal gücünüzün olması bile size ilginç fikirler verebilir ve değişik ürünler satmak için size fikir verebilir. Böylece herkese hitap eden güzel ürünler satabilir ve insanları standınıza çekebilirsiniz.

Avm’lerden Dükkan Satın Almak Mantıklı Mıdır?  adlı makalemiz Avm’lerde dükkan satın almanın mantıklı olup olmadığını sorguluyor. İki farklı soru eşliğinde bu soruyu sormak verimli cevaplar alınmasına olanak sağlıyor. Avm’de dükkan kiralamak daha mantıklı olabilir mi? Bir dükkanı Avm dışından satın almak daha mantıklı mıdır?

Bütçenize, vizyonunuza ve bir işten beklentinize göre değişecek olan veriler ile birlikte size en uygun dükkanı en uygun mahalde açmanın önemi de iki yönde tezahür ediyor. Sizi mutlu eden iş, sizin işinizdir. Sizi mutlu ettiğine göre bir şekilde para da getirmektedir. Bu nedenle bu tarz sorularda mantık ararken mutluluğunuz ile eşdeğer tutmaya özen gösteriniz. Mutsuz iseniz yemişim parasını!

Hediyelik Eşya Standı Açmak İçin Ne Yapmalıyım?

Buralarda stant açmak için neler yapılır? Bu soruların cevaplarını elimizden geldiğince vermeye çalışacağız. Bu iş için öncelikle sermaye şart. İyi bir sermayeniz var ise standınızı açmak için ilk adımı geçersiniz. Ama iş sadece sermaye bulmakla kalmıyor. Stant için gerekli izin belgeleri almanız gerekir. Gerekli tüm belgeleri aldıktan sonra stant açabilirsiniz. Standınız da isterseniz belli markanın ürünlerini satarsınız isterseniz kendi ürünlerinizi tasarlayıp satabilirsiniz. Bilmeniz gereken diğer şeyde standı açacağınız yerin konumudur. Eğer alışveriş merkezinin gözde noktasındaysanız kira bedeliniz de yüksek olacaktır. Ama buraları insanların daha çok uğradığı yerler olacağı için satışınız da ona göre daha yüksek olacaktır. Buralardan alışveriş yapmak isteyen insanlar çok olacağı için kazancını da o nispette çok olacaktır. Daha alt katlarda ise kira bedeli düşüktür ama müşteriler diğer yerlerdeki kadar kalabalık olmayabilir.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Sosisçi standı açmak

 Hediyelik Eşya Standı Açmak Senede ve Ayda Ne kadar Para Kazandırır?

Alışveriş merkezlerinde para kazanmak güzel bir gelir kapısı sağlayabilir.  Ne kadar satış yaparsanız o kadar iyi gelir elde edersiniz. Bu işten milyarlarca para kazanabilirsiniz ama giderlerinin de çok olduğunu unutmamak gerekir. Kira parası, bayilik parası, malzeme parası derken bunları da kazancınızdan düşerseniz size kalan parayı daha kolay hesaplayabilirsiniz. Eğer sebat ederseniz senede önemli miktarda gelir elde edebilirsiniz.  İstikrarlı davrandığınız müddetçe bu iş ömür boyu size güzel bir gelir kapısı olarak yansıyabilir. Bunun için sabır, çalışkan olmak gerekir. Aynı zamanda kalabalık ortamlardan hoşlanmak ta gerekir. Kalabalık yerlerden zevk alanlar için bu iş eğlenceli bir işte olabilir.

AVM’lerde Hangi Tür Dükkânlar Açmak Uygundur? piyasanın nabzını kontrol ederek, hangi iş hangi zamanlarda, hangi mekan aralıklarında ve hangi vizyonlarla daha kazançlıdır sorunun yanıtlarını tüm parametreleri ile aramaya ve sizin için bulup paylaşmaya devam ediyoruz. Avm’lerde hangi tür dükkanlar açmak uygundur sorusu da tam olarak bunun için sorulmuştur.

Çünkü bir dükkanın batışı hiç kimseyi memnun etmez. Sadece kendi çıkarını düşünen dükkan sahipleri dışında. Hangi tür dükkanlar açtığımızı bilirsek her daha kaliteli, daha sonuç odaklı ve toplumun çıkarlarını da gözeten işletmeler açarız. Pazar payında hep paradan puldan bahsedilse ortak hedef her zaman ortak çıkarlar, ortak mutluluklar olmalı. Satıcı ve alıcı mutlu ise biz de parlak fikirler olarak mutlu oluruz.

gift photo

AVM de Hediyelik Eşya Standı Açmak İçin Ne Kadar Sermaye Ayırmalıyım?

A V M de hediyelik eşya satandı açmak başlı başına sermaye gerektiren bir iştir. A V M de hediyelik eşya standı açmak için ne kadar sermaye ayırmalıyım diye sorarsanız 3-5 milyar (yeni para ile 3-5 bin TL) yeter diyemeyiz. Çok daha fazlası olması gerekir. Çünkü bu iş için sadece dükkan kirasını düşünürsek bile çok miktarda sermaye ye ihtiyaç olacağını hesaplayabiliriz. Bayiliği ve malzemeler için ekstradan masraflar düşünüldüğünde bu iş için azami ölçüde sermayeniz olması şarttır. Ama sonrasında bu size fazlasıyla dönecektir. İllaki her gün çok sayıda müşteri uğrayacak ve standınızdan alışveriş yapan birileri çıkacaktır. Bu kadar insan yoğunluğunun yaşandığı merkezlerde muhakkak alışveriş yapan birileri olur. Standınız için ilginç tasarımlar farklı ürünler getirirseniz daha çok satım gücüne de sahip olabilirsiniz.

AVM STADE STAND AÇMAK adlı makalemiz de bir başka stant biçimine dair bilgiler ve reel örnekler sunuyor. Avm’ler kapital dünyanın merkezleridir. İnsanlar akın akın oralara gitmekte, tüm eğlencelik ve kültürel faaliyetlerini kapalı, sıcak ve korunaklı mağazaların içinde gidermektedir. Bu nedenle kapağı bir Avm’ye atmak ve söz konusu dükkanı ya da standı orada açmak çakalların kol gezdiği iş piyasasında bir adım önde anlamına gelmektedir. Epey renkli bir hediyelik eşya standı da işinizi görecektir.

Avm’lerde Ne Tür Hediyelik Eşyalar Satmalıyım? 

Geldik belki de yazımızda en önem teşkil eden soruya. Güzel, işlek bir Avm bulduk diyelim. Standımızı da açtık. Oh mis. Peki şimdi biz bu stantta ne satacağız? Ne satarsak çağın ihtiyaçlarına ve estetiklerine karşılık verebiliriz.

Evvela ne satmayacağınızı söyleyelim: Şu sokaklarda açılan stantlarda bazen direkt stantsız, direkt yere saçılan pilli hayvan oyuncaklarından bir vazgeçelim. Bu bir kere içinde bulunduğunuz Avm’nin şıklığına uymaz. İkincisi pazarda her yerin bir sahibi, bir aidiyeti vardır. Bırakın onları sokaktakiler satsın. Hem siz onların işini baltalamalayın, hem de siz bir tık daha kaliteli oyuncaklar satarak içinde bulunduğunuz Avm’nin şanına uygun hareket edin.

Artık dijital oyuncaklar pek moda. Giderek dijital bir ormana dönen dünyada siz de insanların ilgisini çekmek ve alıp evlerine götürebilecek ya da sevdiklerine armağan edebilecek düzeyde ve dizaynda eşyalar satabilirsiniz stantta. Kurma kollu köpek oyuncaklarından daha fazla ilgi çekeceğiniz de aşikar üstelik.

Dijital oyuncakların yanı sıra her zaman her yerde giden meşhur ve klasik haline gelmiş hediyelik eşyaları da koymayı unutmayın standa. Bu ”seni seviyorum”lu yastıklar olur. Büyük oyuncak ayılar olur. Özellikle kadınlar bunlara bayılıyor. Her kadının doğum gününde böyle bir hediye almak ve vermek gündeme geliyor. Avm’ler de en çok gezilen ve satış gerçekleştirilen ana mekanlar olduğuna göre genel alıcı kitlesine seslenene ürünler koymaktan imtina etmeyin.

Bazı şeyler popüler ve çirkindir. Onlardan uzak durun. Bazı şeyler ise klasik ve güzeldir. Sizin hediyelik eşyalarınızın genel görünümü tam olarak bu kurala bağlı olarak kendilerini sergilesin.

Orijinal kahve fincanları, çay takımları, şık tablolar da hediyelik eşya standınızı doldurabilir. Unutmayın ki siz ne kadar zevkliyseniz alıcılarınız da o ölçüde çoğalacaktır. Kendi kişisel zevklerinizi yükseltip mevcut beğeni düzeyi ile paralel bir eğride sergileyip işinize yansıtabilirsiniz hiçbir zaman müşterisiz ve parasız kalmazsınız. Bizden söylemesi.

Avm’lerdeki Stantlarda Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? 

Bir kere her zaman standın başında durun. Bunun iki dereceden önemi var. Bir müşteri beklemeyi ve ihmalkarlığı sevmez. Yani alacağı varsa bile almaz, eğer başında kimse durmuyorsa. Bu, sinir bozucudur gerçekten. Paran var, alacağın eşya var. Ama sana bunu satacak kişi ortada yok.

Bir de hırsızlık olaylarına karşı güvende olmak adına stantların başında durmalısınız. Bazı gözü kara hırsızlar kolay lokma diyerek stantlara dadanmaktadır. Buna da her zaman özenle yaklaşın.

Bir de çalışanlarınız olacak, onlara hediyelik eşya standının başındayken sürekli olarak cep telefonlarıyla, tıknaklarıyla, saçlarıyla ilgilenmemesi gerektiğini bildirmelisiniz. Zira dışarıdan son derece şapşal görünmekle birlikte, işin ciddiyetine terstir.

Yorum yapın