AVM’de tatlı standı açmak – Röportaj

Alışveriş merkezleri stant açmak için en popüler yerlerden biridir. Buralarda yaşanan insan trafiğinden dolayı satış yapmak çok kazançlı bir iş haline gelebilir. Bu konuda çeşitli ürünler için stant açabilirsiniz. Tatlı standı açmak iyi bir kazanç kapısı olabilir.

TÜYO: AVM’ler batıyor. Hapı yuttular. Korona öncesi de zaten can çekişiyorlardı. Salgın, işin tuzu biberi oldu. Bence gelecekte dev arazilerde, açık havada ve doğal güzelliklerle iç içe “gıda ağırlıklı” avm’ler daha gözde olacak. Çünkü millet yemeyeceği malı internetten sipariş ediyor. Artık bir tek sosyalleşmeye avm’ye geliyor.

sugar photo

ALT BAŞLIKLAR (istediğinize tıklayıp ışınlanabilirsiniz) :

Röportaj

Bugünkü röportajımızı yaklaşık 5 yıldır Avm’lerde tatlı standı açarak geçimini sürdüren A. A. ile gerçekleştirdik.

– Türk halkı tatlıyı seviyor, bu nedenle nerede dükkan ya da stant açarsanız açın, satış yaparsınız anlayışı doğru mu sizce?

– Geçmişin doğruları şimdinin yanlışları oldu. Bu bakış açısı da son derece yanlış. Piyasaya karşı ön yargılı olacaksanız, pozitif değil negatif açıdan olacaksanız. Her zaman en kötüsünü düşünüp ona göre planlarını gerçekleştiren kişiler, kazanmaya bir adım daha yakındır. Türk halkı tatlıya düşkün, kabul. Peki, insanlar, her düşkün oldukları şeyleri öyle rahatça alabiliyorlar mı? Tabi ki de hayır. Böyle bir öz güvenle ve peşin hükümle piyasaya giriş yapanlar, çok geçmeden yanıldıklarını anlayacaklar.

– Siz bu sektöre nasıl girdiniz?

– Ben daha öncesinde AVM’lerde pişmaniye ve şekerleme sattım. Her ikisinde de giderek daha az kazanmaya başladım ve sağa sola borçlandım. Hem borçlardan kurtulmak hem de geçinmek için standı tatlıcıya çevirdim.

– Pek şu ana kadar satışlardan memnun musunuz?

– Pişmaniye ve şekerlemelerden kazandığımdan daha çok kazanıyorum çok şükür. Ama henüz hedeflerimin gerisindeyim.

– Hedeflerinizde bir tatlıcı dükkanı açmak mı var?

– Elbette. AVM’lerde stant açan herkesin kafasındaki plan budur zaten. Bir dükkan sahibi olmak. Ama hem mevcut ekonomik koşular hem de pandeminin tüm sektörleri yerle bir etmesi, bu planların henüz hayalden öteye geçememesine neden oluyor.

– AVM’lerin birinde bir tatlı standı açan kişileri, günümüzde bekleyen riskler neler?

– En büyük risk halkın hijyen kaygısı. Malum salgından sonra hijyene verilen önem yerini – haklı olarak – paranoya derecesinde titizliğe bıraktı. Millet zaten dışarıdan yememeye gayret gösteriyor. Tatlı ise kim ne derse desin artık eskisi gibi değil. Çok lüks artık. Bu nedenle de yiyen en azından bilindik bir markadan, oturup da yiyeyim diyor.

– Bu koşullarda tatlı stantlarının büyük markalarla mücadele edebilmesi iki kat daha zorlaştı diyebilir miyiz?

– Zordu. Daha da zor oldu. Bizim iki avantajımız var. Bir, göz önünde olmamız. Yani AVM’ye giren müşteriler mağazalardan, dükkanlardan önce bizi görüyor. Bu, büyük bir artı. Bir de fiyatlar. Büyük markaların sadece isimleri değil fiyatları da büyük. Yani pahalı demek istiyorum. Normalde 5 liraya mâl ettikleri tatlıyı, 20 25 liradan satıyorlar. Milletin zaten alım gücü düşmüş. Bizde ise durum böyle değil. Fiyatlar çok daha dengeli. Bu da hala ayakta kalmamızın en büyük nedenlerinden biri.

– Peki sütlü tatlılar mı şerbetli tatlılar mı diye sorsam?

– Hem daha ucuz hem de daha hafif olduğu için sütlü tatlılar daha çok satıyor. Ben standı ilk açtığımda sadece tulumba ve baklava satıyordum. Baktım olmuyor. Hemen birer ikişer, sütlü tatlılardan koymaya başladım. Ondan sonra işler biraz biraz açılmaya başladı. Ama tulumba da şerbetli tatlılar arasında her zaman en çok rağbet edilen tatlı olmuştur. Bunun başlıca nedeni de her zamanki gibi iktisadi.

– Sizce tatlı standı açanlar, işleri yavaş yavaş mı büyütmeli mi?

– Yani bir tarafta yıllarca para biriktirip büyük bir hevesle dükkan açanlar ve bir iki yıla kalmadan batanlar var. Bir tarafta standını yavaş yavaş büyütüp isim yaptıktan sonra dükkan açanlar. En mantıklısı işleri yavaş yavaş büyütmek tabi. Piyasalar bu kadar dengesizken ve insanların alım gücü düşmüşken, fazla maceraperest davranmaktan uzak durulmalı.

– İleride sizin de standınız büyüyüp menünüz zenginleşebilir o halde?

– Umarım. Kademe kademe ilerlemekte fayda var. Ancak bu şekilde kıyıda köşede de olsa piyasada bir yer edinebilirsiniz.

Sermayesi de çok fazla değildir. Bu işten para kazanmak için özellikle herkes tarafından çok rağbet edilen ve sevilen tatlılardan yana seçiminizi kullanabilirsiniz. Böylece ilgi çok olup insanlar almak konusunda sabırsızlanabilir. Özellikle Türkiye’de bu işi yapıyorsanız burada Türk insanının damak zevkinin ne kadar kuvvetli olduğunu hepimiz biliriz. Tatlı genişliği açısından zengin bir kültüre de sahibiz. Ama illaki satacağınız tatlının kendi kültürümüzden olması şart değil. Farklı bir sunum sergilemek için değişik ülkelerin damak zevklerini de standınızda bulundurabilirsiniz. Değişik bir fikir olarak birçok ülkenin meşhur tatlılarının oluştuğu zengin içerikli bir tatlı standı da oluşturabilirsiniz. Ve ya tek bir çeşit üzerine yoğunlaşmak istiyorsanız en çok ilgi gören tatlı çeşidini farklı şekilde sunarak hoş sunumlar ile de menünüzü zenginleştirebilirsiniz. Bu aralar en çok konuşulan tatlı çeşidi makara tatlısı birçok yerde kendinden söz ettirmektedir. Farklı bir tat ve sadece sizin tarafınızdan duyulmasını istediğiniz tatlı çeşidini de deneyebilirsiniz. Herkesin yaptığını yapmak zorunda değilsiniz. Unutmayın en büyük işler her zaman farklılığı ilke edinen yüksek girişimci ruhlu insanlardan çıkar. Siz de bunlardan biri olabilirsiniz.

sugar photo

Neden Saçma Bir İş Fikri Değil? 

Artık günümüz şartları göz önünde bulundurulduğunda risk oranı ve maliyeti aynı oranda düşük iş fikirleri çok daha mantıklı ve makul kabul edilmeli. Zira değişen ekonomik dengeler orta sınıfın giderek daha fazla kaybolmasına neden olurken, ekmek de aslanın ağzından midesine doğru uzaklaşmaya devam ediyor. Bu nedenle ”Ne kadar kazanırım?” sorusu değil ”kaybedersem en fazla ne kadar kaybederim” diye sormak her açıdan daha akilane olacaktır. Tatlı standı, tatlıcı dükkanı açmaktan çok daha maliyetsiz bu nedenle yapısı itibariyle çok daha az riskli bir iştir. Baktınız olmuyor, koca bir dükkanı değil küçük bir standı kapatıp gidersiniz. En fazla 1000 – 2000 lira zarar ile başka bir iş fikrine yönelirsiniz. Bu da bu işi mantıklı kılan ana etmenlerden birincisi.

Bir diğer açıdan Avm’de tatlı standı açmak, insan sirkülasyonun çok fazla yaşandığı merkezi bir alanda konumlanmak demek. Bu da binlerce farklı müşteriye hizmet sunma fırsatını sunar. Bir caddede dükkan açsanız çoğu zaman görünmezsiniz. Ama bir Avm’nin örneğin giriş katında stand açtığınız takdirde çok daha ”görünür” olursunuz. Özellikle hafta sonlarında Avm gezen aileler size en fazla kar getirecek olanlar. Bu iki açıdan ele alındığında Avm standında tatlı standı açmak birçok iş fikrine göre çok daha ekonomik, risksiz ve mantıklı görünüyor.

Bu İşi Kalitesiz İnsanlar Mı Yapıyor? 

Ya da daha genel bir perspektifte soracak olursak bu işi kalitesiz insanlar mı yapar? Bize göre herhangi bir iş başlı başına kalitesiz olmaz. Her şeyde olduğu gibi bir şeyin değerini düşüren de arttıran da insan faktörüdür. Her işte olduğu gibi bu alanda da kalitesiz, huysuz insanlarla uğraşmak zorunda kalabilirsiniz. Ama ekmeğinizi çıkardıktan sonra, işsizlik belasından kurtulduktan sonra işin kalitesizliğine değil cebinizdeki paraya bakarsınız. Bakmalısınız da.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Kurbanlık Kesme Standı Açarak Para Kazanmak

Bu nedenle bu soruya cevabımız hayır olacak. Bu işi, helalinden para kazanmak isteyenler yapar. Ve ekonomik özgürlüğünü öyle ya da böyle elde etmek isteyenler.

Yazımızın geri kalanında bu işe dair tüm detayları bulabilir ve konuya çok daha vakıf olabilirsiniz.

AVM’lerde Hangi Tür Dükkânlar Açmak Uygundur? stant açmak bir aşamadır ve ana hedef hepimizin bildiği üzere bir dükkan sahibi olmaktır. Bu nedenle diyebiliriz stant dükkana giden yolda kat edilmesi gereken bir aşama, halledilmesi gereken bir ön evredir. Halihazırda stant açıp da daha sonrasında dükkan açmayı kafasında tutanlar için Avm’lerde hangi tür dükkanlar açmak uygundur başlıklı yazımızda hem yön tayin edici hem de bilgi verici olacaktır.

Çoğu zaman bazı dükkanların kapanmasının nedeni tam olarak budur ziyade. Hani çoğu pop ve rock şarkısında da söylenir ya: Yanlış zamanda yanlış yerdeydim! Sizin de yanlış yerde, yanlış zamanda açacağınız yanlış bir dükkan daha başlangıç aşamasında iflas aşamasına gelmenize neden olacaktır. O nedenle dükkan çeşitlerini, bulunduğunuz şehrin ve dükkan açmak istediğiniz Avm’nin genel özelliklerine belirlemeli ve kontrolü hiçbir zaman elde bırakmamalısınız.

Kontrol de her zaman bilgi ile sağlanan ve desteklenen bir unsurdur. Bir anlık heyecanlara kapılmayın. Ne kadar paranız olursa olsun ”hazıra dağ dayanmaz” sözü tam olarak para için söylenmiş bir sözdür. Parayı arttırmanın biricik yolu da önce onu koruma altına almaktır. Paranın kontrol altında tutulması ise tamamen doğru yerde doğru dükkan açmanın ön şartıyla mümkün olabilmektedir.

AVM de Tatlı Standı Açmak İçin Gereken Sermaye

Tatlı satandı açmak istiyorsanız belli miktar paranız olması yeterlidir. AVM de tatlı satandı açmak için gereken sermaye çok fazla gözünüzü korkutacak kadar çok değildir. Sadece stant yeri için kira bedeli biraz fazla olabilir. Çünkü böyle yerler merkezi yerler olduğu için haliyle yüksek fiyatla kira bedeli isteniyor. Bunun haricinde tatlı için gereken malzeme fiyatlarını da hesap ederseniz gereken sermayeyi az çok tahmin etmeniz zor olmayacaktır. Satışlarınız yüksek olduğu müddetçe size kalan kazançlarda iyi derecede olacaktır. Bu iş için biraz cesaret adım atmanız için en gerekli şeydir. Korkularınızı bir kenara bırakarak risksiz hiçbir şey olmayacağını düşünerek girişimci ruhunuzu öldürmeyin. Biraz cesaret ve inançla yapamayacağınız iş yoktur.

AVM de Nasıl Tatlı Standı Açabilirim?

AVM de tatlı standı açmak için bazı prosüdürler gerekebilir. AVM de nasıl tatlı standı açabilirim bunun için ne yapmam gerekir diye düşürseniz size şöyle yardımcı olabiliriz: Öncelikle stant yeri için görüşme yaparsınız. Sonrasında olumlu cevap alırsanız ruhsat gibi gereken izinleri alırsınız. Kira bedeli için gereken fiyatı öğrendikten sonra standınızı açabilirsiniz. Standınızda arzu ettiğiniz tatlı çeşidini pazarlamak için koyabilir ve satışa başlayabilirsiniz.

AVM de Tatlı Standı İş Yapar mı?

AVM de tatlı standı açtıktan sonra satışlarınıza başlayabilirsiniz.  İnsanlar alışveriş merkezlerinde sinema, çocukları için eğlenmek amaçlı giderler. En çok ta dışarıda keyifli gün geçirmek için yemek yemek için de giderler. Bunun yanında tatlı yemek için de gitmek isteyen insanlar çok olacaktır. Dışarıya çıktıkları için farklı tatlar almak isterler. Evde her zaman yedikleri tatların dışında başka tatlar arzu ederler. Bunun için eğer tatlı satışı yapmak istiyorsanız değişik tatlı sunumları deneyerek müşterileri kendinize çekmeyi başarmalısınız. Zekanızı kullanarak daha önce alışılagelmemiş tatlar deneyebilir ve bunu müşterilerinize sunabilirsiniz. İnsanlar farklılık peşindedir. Dışarıya çıkmalarındaki amaçta budur.

Avm’lerden Dükkan Satın Almak Mantıklı Mıdır? stant işinden epey para kaldırdınız diyelim. Öyle ki artık aynı Avm’nin için bir dükkan sahibi olmak istiyorsunuz. Yani bir nevi sınıf atlamak istiyorsunuz. Çözüm ortada dursa bile öyle hemen her boş dükkana atlamayın. Avm’lerde dükkan satın almak mantıklı mıdır sorusunun birçok yer için evet mantıklıdır şeklinde tezahür edebilir.

Ama yine de doğru zamanı kollamak gerek. Bazı zamanlar ülkenin halleri örneğin bir dükkan satın almak için uygun olmayabilir. Ya da siz kendi sektörünüzde henüz yeteri kadar pişmiş de sayılmamış olabilirsiniz. O nedenle acele mahal yok.

Elbette şöyle şık, zengin görünümlü işlek bir Avm’de dükkan satın almak epey mantıklıdır. Dileriz ki her stant açan arkadaş gün gelir ki vızır vızır işleyen dükkanların sahibi olur. O dükkanların kazanması, ülke ekonomisinin canlanması, insanların alım gücünün artması demektir zira.

Tatlı Standı Açmak İçin Gerekenler

Tatlı standı açacaksanız her şeyi önceden iyice planlamanız gerekir. Tatlı standı açmak için gerekenler şöyle sıralanabilir: Öncelikle gerekli sermaye olması gerekir. Sonrasında stant yeri seçtikten sonra gerekli tüm izinlerin alınması gerekir. Hangi tatlı menülerini sunacaksanız ona göre malzeme hesaplayarak ne kadar ve hangi malzemeleri alacağınız hesaplarsınız. Tatlıları koymak için büfeniz de olması gerekir. Tüm bunları hallettikten sonra standınızı açabilir ve satışa başlayabilirsiniz.

Tatlı mı tatlı bir tatlıcı standı…

Ne Tür Tatlılar Satacağınıza Karar Verin 

Karar verme aşamanızda parlak fikirler olarak biz size birtakım taktikler verelim. Son on – on beş yıldır Türk televizyonlarında bir ”şeker” düşmanlığı aldı başını gitti. Pek tabi haklı olarak. Şekeri fazla olan tatlılar da acilen kara listeye, yenmemesi gereken gıdalar türüne girdi. İnsanlar bilinçlenmeye, tüketim konusunda seçici olmaya başladılar.

İnsanların, ki onlar tümden sizin müşterileriniz olacak, yönelimlerini, tercihlerini, seçeneklerini doğru okumanız gerekiyor. Onların ne tüketip neyi tüketmekten kaçındığını bildiğiniz takdirde dar bir hacme sahip olan stantlarınızı da ona göre doldurmanız epey olası.

O nedenle şimdi açık açık söylüyoruz ki şerbetli tatlılardan ziyade sütlü tatlılara ağırlık verin. Sütlü tatlılar her zaman daha rafine, daha sağlıklıdır. Zira içinde çok daha az şeker ve süt gibi nispeten daha yararlı gıdalar mevcuttur. Zaten on yılda görünen istatistikler de bunu doğruluyor.

İnsanların canı artık baklava, tulumbadan ziyade sütlaç, kazandibi, supangle gibi süt ağırlıklı tatlılar çekiyor. Şekerin neden olduğu kalp rahatsızlıkları ve obezite belası ülkemizi de diğer ülkeler gibi kuşatmış durumda. Amerika’dan sonra emin adımlarla obez bir ülke olma yolunda ilerliyoruz.

Bu nedenle hem halkın sağlığını önemsediğinizi göstermeniz açısından hem de sütlü tatlıların ayaküstü bile tüketilen bir gıda olduğunu hesaba katarak stantınızda ağırlıklı olarak sütlü tatlılara ağırlık vermenizi öneririz. Zaten büyük marketler bile fark ettiyseniz reyonlarında böyle tatlılar satıyor.

Büyük marketler stant açan insanlar için kılavuz olmalı. Yani izleyeceğiniz iki şey var. Bir televizyon kanalları, iki büyük marketlerin reyonları. İnsanlar neyi tüketmek istiyor ve büyük marketlerden neleri satın alıyor? Bu bilgilere sahip olduktan sonra stantta irili ufaklı kuyruklara hizmet ve satış gerçekleştirmeniz bile olası.

Bunun dışında her zaman doğal ürünlerle hizmet verin. Katkı maddelerinden uzak durun. Bir tavsiye daha. Tatlı yemek insanı her zaman susatır. Bu nedenle stantınızda bir köşesinde su satışı da gerçekleştirmeniz kazancınıza kazanç ekleyecektir.

Bir başka yazıda daha görüşmek üzere şimdilik hoşça kalın!

Yorum yapın