Avukat mı daha çok kazanır yoksa mimar mı?

Popüler mesleklerden ikisi olan Avukatlık ve Mimarlık ülkemizde saygınlık görmüş iki etkileyici çalışma sahası konumunda bulunuyorlar.

Her iki mesleğin eğitimlerinin verildiği fakülteleri hem kazanmak hem okumak oldukça zor.Bu duruma rağmen bu mesleklere talep oldukça fazla.Peki can alıcı soru şu; Bu durumun temel sebebi duygusal mı ?
Bir avukatın aylık geliri ne kadar olabilir ?
Para kazanabilmek için cinayet işlensin mi ister ?
Bir mimarın aylık geliri ne kadar olabilir ?
Para kazanmak için daha fazla ağaç kesilip yeni inşaat alanları açılsın mı ister ? Genç kızların rüyalarını süsleyen beyaz atlı prenslerin meslekleri hangisi olsun ?
Tüm bu sorulara kendinizce mantıklı cevaplar verdiniz peki bu iki iş sahasından hangisi daha çok kazanıyor

Bu soruya cevap vermek için : yaşanılan toplumun sosyolojik,psikolojik ve sosyo-ekonomik gerekliliklerini iyi bilinmesi gerekiyor.Ruhsal açıdan depresyonlar geçiren sevgiyi ve huzuru içselleştiremeyen toplumlarda en temel yapı taşi aile zede alır bu da ebeveyn ayrılıkları adli ve idari suçlara dönüşür ve her ne kadar bu durumlardan para kazanmak istemesede bu durum avukata yarar.

Savaş veya doğal afetlerden etkilenmiş toplumlarda toplu halde betonarmeye gidilir. Barınak,hastane okul sosyal merkezlerde yeniden yapılanma gerçekleşir bu durum da mimarları ön plana çıkarır.

içinde bulunduğumuz toplumda para olmazsa olmazlarımızdan.

Bu durum için lidyalılara teşekkür edelim mi ?

Realiteden uzak romantik insanlar her ne kadar parayı soyutlaştırmaya çalışsalarda insan yaşamının devamı ve rahatlığı için maddi refahı gereksinimler listesinin zirvesine taşıyanlara hak vermemek elde değil.Bu yüzden avukatlık ve mimarlık her zaman gözde mesleklerden olacak.

İleride yuva kuracağı insanın maddi gücünü hesaplamak isteyenler bu iki meslekten hangisini daha fazla para kazandığını öğrenmek istiyorsanız içinde bulunduğunuz toplumu analiz etmeniz yeterli.

Sonuç olarak diyebiliriz ki avukatlık da mimarlık da kazanç bakımından bezner niteliklere sahiptir.. Eğer ki toplum içinde pazarlama yeteneklerinizi kullanır ve aktif olursanız, daha çok iş bağlantısı elde edersiniz. Bu durum da sizin müvekkil ve müşteri bulmanızı kolaylaştırır. Zaten bu iki meslekte ruhu itibariyle müstakildir. Yani bağımsızdır. Kanunlar bu mesleklere de bu gözle bakmaktadır. Hangi avukat ya da mimar daha çok aranırsa o kadar çok para kazanabilir.

“Avukat mı daha çok kazanır yoksa mimar mı?” üzerine bir yorum

Yorum yapın