AVUKATLIK MESLEĞİ-İş Olanakları ve

Arkadaşlar bugün hemen hemen hepimizin bir dönem imrendiği, özendiği avukatlık mesleğini ele alıcaz. Bu mesleği icra edeceklere veya etmeyi düşünenlere olumlu yanlarını ve olumsuz yanlarını madde madde ele alalım dedik. Dezavantajlarının yanında avantajlarıda sürüyle olan bu mesleğin birçok artısı mevcut. Bunlardan biri mesleğin kendine has karizması

Avukatlık Mesleğinin Geleceği

lawyer photo

ONEDİO makalesi tadında birileri tarafından yazılmış bu içeriğe Avukat olan biri tarafından 5 sene sonra yapılmış edit: 2020 yılını geçtiğimiz şu günlerde bu mesleği tercih edenlerin Allah yardımcısı olsun diyorum. İş falan kalmadı. Her şehirde 3-5 tekelleşmiş hukuk bürosu dışında adamakıllı iş alabilen büro kalmadı. Yeni açılan hukuk fakülteleri sağ olsun her sene resmen bir ordu dolusu yeni avukat mezun oluyor ve ezici çoğunluğu atanamayan öğretmenlerden daha beter durumlarda işsiz geziniyorlar. Bu kötümser tablonun oluşmasında bilerek ve isteyerek katısı olan tüm yöneticileri Allah bildiği gibi yapsın.

1) BİRİSİ SORDUĞUNDA İKİ SAAT UĞRAŞMAK ZORUNDA DEĞİLSİNİZ İŞİNİZİ ANLATMAK İÇİN TAK!! HAZIR CEVAP ŞEKİLDE GÖNÜL RAHATLIĞI İLE “AVUKATIM BEN” DİYEBİLİRSİNİZ. KISACASI HER ZAMAN BİR KARİZMANIZ MEVCUT OLACAKTIR VE İNSANLAR SİZİN KAZANÇLI VE POPÜLER BİR MESLEK MENSUBU OLDUĞUNUZU ANLAYACAKTIR.

2) BİR AVUKAT EĞER ÖZGÜRLÜĞÜNE DÜŞKÜNSE BUNUN İÇİN ÇABALAYIP KENDİ BAĞIMSIZ BÜROSUNDA İSTEDİĞİ SAATLERDE İSTEDİĞİ KADAR ÖZGÜRCE ÇALIŞABİLİR. BU AŞAMAYA GELMEK GÜNÜMÜZDE PEK TABİ SAĞLAM ÇEVREYE VEYA PARAYA BAKMAKTADIR MAALESEF.

3) BİR AVUKAT HER ZAMAN FIRSATLARIN ARASINDA YAŞAR. YILLARCA BÜRONUZDA DİDİNİRSİNİZ BİR MELEĞİN SİZİ BİR ANDA ZENGİN ETMESİ İŞİN FITRATINDA MÜMKÜNDÜR. TABİKİ BUNUN İÇİNDE SAĞLAM “ŞANS” GEREKMEKTEDİR.

4) EĞER MESLEĞE YENİ BAŞLAYAN BİR STAJYER VEYAHUT İLK YILLARINI BAŞKA AVUKATLARIN YANINDA İCRA EDEN ACEMİ DEĞİLSENİZ HER ZAMAN YETERLİ MİKTARLARDA “PARANIZ” CEBİNİZDE OLUR SONUÇTA KAZANÇLI BİR MESLEK İCRA EDİYORSUNUZ. DOLARLARI KOYACAK YER BULAMAYIŞINIZ ONLARI DİLEDİĞİNİZ RAHAT KAFAYLA HARCAYABİLECEĞİNİZ ANLAMINA GELMİYOR MAALESEF… (EDİT: YOK BÖYLE BİR ŞEY ARTIK 🙂

 

5) BİRAZ DA DEZAVANTAJLARA DEĞİNELİM; ÖNCELİKLE AVUKAT OLMAK İSTİYORSANIZ HALİYLE SAĞLAM BİR FAKÜLTEDEN HUKUK MEZUNU OLMANIZ ŞART BU İŞTE BİLİYORSUNUZ ÜLKEMİZDE MİLYONLARCA İNSANIN AT YARIŞINDAKİ GİBİ KOŞTURDUĞU BİR MARATONDA(LYS,YGS,SBS…) EN ÖNLERDE OLMAK ZORUNDASINIZ DEMEKTİR. DİYELİM BUNU BAŞARDINIZ HUKUK FAKÜLTESİ DENİLEN YERDE SİZİ SİHİRLİ DEĞNEK İLE AVUKAT YAPMIYORLAR.. SİZ KENDİNİZ ON BİNLERCE SAYFAYI BULAN KANUNLARIN, DERS NOTLARININ DOKTRİNLERİN, İÇTİHATLARIN İÇİNDEN SIYRILIP HUKUKÇU OLMAK DURUMUNDASINIZ. BUDA DEMEKTİR Kİ KİTAPLARIN BAŞINDA HARCAYACAĞINIZ ONLARCA HAFTA!!

 

6) DAHA ÖNCE HİÇ MESLEĞİNİ İCRA EDERKEN RAHAT RAHAT DOLAŞAN AVUKAT 
GÖRDÜNÜZ MÜ?? DAHA DOĞRUSU KAFASI RAHAT DOLAŞAN AVUKAT GÖRDÜNÜZ MÜ??

SİZE BAŞTAN SÖYLEYEYİM ARKADAŞLAR BU ADAMLAR HER ZAMAN BİR ŞEYLERİN TASASINI ÇEKMEK ZORUNDADIRLAR, YA GEÇMİŞ DURUŞMALARI YA DA BİR SONRAKİ DURUŞMALARI VEYAHUT MÜVEKKİLLERİYLE OLAN İLİŞKİLERİNİ HER DAİM PLANLAMAK VE AYARLAMAK ZORUNDADIRLAR. ONUN İÇİN HER ZAMAN RAHAT UYUYAMAYABİLİRSİNİZ BİZDEN UYARMASI. İŞ DURUŞMADAN ÇIKINCA BİTMİYOR TAM TERSİ O ZAMAN BAŞLIYOR AVUKATLAR İÇİN. STESE GELEMEYCEKLER VARSA HİÇ BULAŞMASIN DERİM
 

7) BİR AVUKAT İÇİN İNSAN İLİŞKİLERİ VE İKNA KABİLİYETİ ÇOK AMA ÇOK ÖNEMLİDİR EĞER KAZANÇLI MESLEK MENSUBU OLMAK İSTİYORSA. AYNI ANDA HEM ARAŞTIRMACI HEM PRATİK BİLGİLERİN SAHİBİ HEMDE HAZIRCEVAP OLMALISINIZ. YANİ KİMSEYE KOLAY KOLAY “hayır” YA DA “BU İŞİ BİLMİYORUM” DEME ŞANSINIZ YOK ÇÜNKÜ İNSANLAR SİZDEN BİLMENİZİ BEKLEYECEKLER ONLARI MEMNUN ETMEKTE USTA OLMAK ZORUNDASINIZ.

8) BU SON MADDE ÇOK ÖNEMLİDİR BİR AVUKAT KOŞTURMACAYA VE ZORLUKLARA DAYANMALIDIR DAVA PEŞİNDE KOŞARKEN ÇOK YORULABİLECEKSİNİZ. BU KOŞUŞTURMACAYI KALDIRABİLECEK KARAKTERE SAHİP OLMANIZ ÇOK ÖNEMLİDİR.

Ayrıca savcılık mesleği ile ilgili yazımıza buradan, hakimlik mesleği ile ilgili yazımıza ise bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

 

Yorum yapın