Ayda 4500 TL’den Fazla Kazanan Bir İnternet Pazarlamacısı Olmak İçin Gerekenler

Hayatımız artık her yönüyle internet odaklı bir hal almaya başladı. Bunun en belirgin yanı ben bile artık internet üzerinden alışveriş yapıyorum. İşin şaka kısmı bir yana gerçekten internetle iç içe olduğumuz şu zamanlarda çoğu mesleğimizi de internet üzerine taşıdık. Bu işlerden biri de internet pazarlamacılığı. Nasıl oluyor diye merak etmeyin. Çünkü pazarlama yapmak için internet üzerinde o kadar fazla alan var ki internet pazarlamacısı olmak için interneti kullanabilmeniz ve ürünlerinizin olması yetiyor.

marketing photo

İnternet dünyası çok geniş bir pazarlama alanı haline geldi ancak bu alanda hizmet veren pazarlamacı sayısı da gün geçtikçe artıyor. Aylık olarak kazanç oranlarına bakılırsa bazı pazarlamacılar çok kazanırken bazıları ise neredeyse parasızlıktan işi bırakır durumda. Ancak siz sadece birkaç pazarlama taktiği ile ayda 1400 TL üzeri kazanç elde etmeye başlayabilirsiniz. Aksi halde pazarlama yapmak size karlı değil borçlu gözüyle bakmaya başlar. Bu işin içerisindeyim diyorsanız ya da bu işe girişeceğim diyorsanız işte ayda 1400 TL’den fazla kazanan bir internet pazarlamacısı olmak için gerekenler

İnterneti Her Alanıyla Kullanın!

İnternet bildiğiniz gibi kocaman bir âlem. Bu dünya içerisinde belli bir konuma gelmek adına çalışmalarınızı yaymanız gerekir. Çünkü müşterilerin nereden geleceği belli olmaz. Gündelik hayatta da pazarlamacılar çoğu kişi ile görüşür ancak en beklemedikleri insanlar kendilerine dönüş yapar. İnternette aynen böyle bir alan olduğu için sadece birkaç insana hitap etmek yerine çok geniş bir alandan insanlara hitap etmeye bakmalısınız. Mesela internet üzerinden pazarlama yapabileceğiniz alanları şöyle sıralayabiliriz:

Web Sitesi

Pazarlama yapmayı düşünüyorsanız bu mecrayı mutlaka denemelisiniz. Çünkü web siteleri ürünlerin bulunduğu mağazalara benzer. Sizlerde pazarlama yapmayı planlıyorsanız ürünlerinizi mutlaka web siteniz üzerinden satışa sunmalısınız. Ancak web sitesi açmak o kadar kolay değildir. E-ticaret sitesi de diyebileceğiniz bu adreslere ürünlerinizi ekledikten sonra sitenizin tanıtımını, açıklamasını ve diğer alanlarda paylaşımını yapmanız gerekir. Eğer pazarlayacağınız ürün piyasa üzerinde nadir olarak bulunuyorsa web sitesini ilk açanlardan biri olacağınız için pazarlama konusunda pek de sıkıntı yaşamazsınız. Ancak zaten var olan bir ürün sunacaksanız web sitesinde ürünlerin görünümüne dikkat etmelisiniz. İndirimler, ücretsiz kargo seçenekleri gibi durumları da hesaba katmalısınız.

Sosyal Ağlar

İnternet dünyasının damarları diyeceğimiz bu alan pazarlamanın da can damarı denilebilir. Çünkü sosyal ağlar üzerinde o kadar fazla insan var ki sizi isteseler de istemeseler de görebilirler. Bu nedenle web siteniz varsa ya da web siteniz yoksa bile bir sosyal hesabınız mutlaka olmalı. Son zamanlarda Instagram ve Facebook üzerinden yapılan satışlar ve pazarlama teknikleri milyonlarca kazancı beraberinde getiriyor. Bu nedenle hemen kendinize ürünlerinizi pazarlamak adına sosyal bir ağ açın ve insanları arkadaşlarınız olarak ekleyin, sayfalarınıza yönlendirin, ürünlerinizi tanıtın ve satışa başlayın.

Mail (E-posta)

Bugün ev hanımlarından tutunda ufak çocuklara kadar herkesin bir mail adresi bulunuyor ve bu mail adreslerine gün içerisinde sayısız mail geliyor. Sizde pazarlamalarınızı bu tür bir yolla duyurabilir ve insanların maillerine pazarladığınız ürünleri ya da hizmetleri anlatan resimler, yazılar atabilirsiniz. Bu yöntem oldukça eski olmasına rağmen hala geçerliliğini koruyor ve sizler içinde karlı bir taktik olabilir.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Wordpress İçin Eklenti Yazıp Para Kazanmak

Reklam Vermek

Pazarlama yapan çok büyük satıcılardan tutunda dünyanın en ücra yerlerinde yaşayıp ürünlerini ya da hizmetlerini pazarlayanlara kadar pek çok kişi reklam verme tekniği ile kazanç saplıyor. Bu kazanç için sizlere internet üzerinde başta Google reklamları olmak üzere sunduğunuz hizmete ve ürüne yönelik sayfalar seçerek reklamlarınızı yapabilirsiniz. Ancak reklamlar için mutlaka bir web sitesi açmanız gerektiğini unutmayın. Çünkü insanları yönlendirmeniz için ürünlerinizin olduğu bir mağazanızın olması şart.

Hedef Kitlenizi Belirleyin!

İnternet üzerinde bulunan insan sayısı o kadar fazla ki bütün insanlara yönelmeniz biraz zor. Bu nedenle internet pazarlama tekniklerinden biri olan dairesel pazarlamayı bilmeniz gerekir. Yani kendinize ilk olarak belli bir kesim belirlemeniz gerekir. Örnek vermek gerekirse pazarlamada ilk olarak kendi bulunduğunuz şehri esas alın. Daha sonra burada erkek mi, kadın mı yoksa gençler mi diye farklı gruplardan birini de seçerek hizmetlerinizi ya da ürünlerinizi sunmaya başlayabilirsiniz. İlinizdeki seçtiğiniz gruba gerekli tanıtımı yaptıktan sonra bunun dalgalanmasını beklemeniz gerekir. Çünkü şehrinizdeki her pazarlamanızla birlikte çevre illere de duyulmaya başlayan bir pazarlama ağınız olacaktır. Gittikçe büyüyen bir ağ için suya ilk damlayı bulunduğunuz yerden bırakın.

Orijinal Pazarlama Fikirleri Üretin!

Pazarlamanın altın kurallarından biri olan fikir üreticiliği gerçekten çok önemli bir detay. Çünkü yenilikçi bir bakış açısı isteyen ve insanların da yeniliklerden hoşlandığı bir alan olan pazarlamada farklı fikirler her zaman dikkat çeker. Bu nedenle pazarlamada orijinal fikirler kovalayın. Size ilgimi çeken birkaç fikir vermem gerekirse:

  • Facebook üzerinden birkaç kadın tarafından açılan kapalı gruplara eklenmiştim. Kadınların amacı kendi evde yaptıkları ürünleri satmaktı. Ancak bir süre sonra kadınlar kendi kendilerine satış yapmak isteyenlerin gruba 100 üye eklemeleri gerektiği kuralını koydular. Koyulan kural nedeniyle bugün bu grupta satış yapmak isteyenler ve alıcılarla birlikte toplamda 14.000.000 kişi bulunuyor. Bu rakam ise sürekli artıyor.
  • Ucuz ürünleri ya da hizmetleri ön plana çıkararak bir süre sonra pahalı gibi görülen ürünlerde kolaylıkla pazarlanabiliyor. Bu taktiği uygulayanlar gerçekten kazançlı çıkıyor. Bir süreliğine yapmış olduğum pazarlama işlerinde önce en uygun fiyatlı ürünlerden sunduğumuzda alımların sayısı artmıştı.
  • Her yaşa uygun olduğunu anlatabilmeniz de gerçekten satışlarınızı artırıyor. Bu nasıl olacak derseniz elimizde bir ayakkabı firmasının ürünleri bulunuyordu ve bu ayakkabıların her yaşa uygun olan modellerinin olduğunu söylememiz sayesinde ailecek aynı model ancak farklı numaralarda ayakkabı satışı yaptık.

Müşterilerinizle İletişimlerinizi Referans Olarak Kullanın!

Müşteriler bir pazarlamacı için çok önemlidir. Bu nedenle de bir müşterinizin olumlu yorumu ile başka müşterilerinizi de kendinize çekebilirsiniz. Pazarlama tekniği olarak sıkça gördüğümüz bu durum pek çok sayfada müşterilerin mesajlarının görüntüleri çekilerek internete atılmasından oluşuyor. İnternetteki yazışmalarınızı müşterilerinizden izin alarak yazmanız halinde satışlarınızın artacağını sakın unutmayın. Ayda 1400 TL’den fazla kazanan bir internet pazarlamacısı olmak için gerekenler yazımızın sonuna geldik. Ancak bu işlerin emek istediğini ve kesinlikle falso verilmeden düzenli bir şekilde çalışmanız gerektiğini unutmayın.

Yorum yapın