Aylık Oda Kiralamak

Ekonomik ve sosyolojik açıdan çehresi giderek değişmekte olan dünyada aylık oda kiralama seçenekleri de artı bir ek gelir elde etmek açısından son derece önemli bir noktaya doğru tırmanışa geçiyor. Ekonomik zorunlulukların çok daha ön plana geçtiği günümüzde geleneğe dayalı belli başlı ön yargılar da tamamen dağılmak üzere. Önceleri evin bir odasını hiç tanımadığınız birine sırf para için kiralamanın fikri bile, bu ülke insanlarının büyük çoğunluğuna çok yabancı gelirdi. Her açıdan yadırgatıcı olan bu fikir, günümüzde en geleneksel ailelerin bile tercih ettiği bir gelir elde etme yöntemi oldu.

TÜYO: Oda kiralamak isteyenler için artık spesifik faaliyet gösteren aylık kiralama konusuna odaklanmış internet sitelerinin olduğunu ifade etmek isteriz. Bu tür sitelere kaydolup derhal kiralamaya başlayabilirsiniz. Bu sayede siz ile kiralayan arasında bir köprü olur ve her iki tarafı da denetleyen, belirli kurallara uymaya zorlayan bir hakem de bulunmuş olur.

İşsizlik, alım gücünün düşmesi, seyahat özgürlünün geniş sınırlara ulaşması ve maddi taleplerin çok daha ön planda tutulması her kesimden insanın ek gelir etme alternatiflerini değerlendirme hususunda daha az titiz davranmasına yol açtı. Bu, daha da devam edecek gibi görünüyor. Günümüzde birçok aile (bu aileler ya çocuksuz ya da tek çocuklu çekirdek aileler) kendileri için fazla büyük olduklarını düşündüğü evlerin en azından bir odasını kiraya vererek geçim sıkıntısından kurtulmak istiyor.

Peki aylık oda kiralamanın incelikleri nelerdir? Nelere dikkat edilmeli ve daha fazla kazanç elde etmek için hangi yollara başvurmalı? Gelin bu son derece güncel konuda merak ettiğiniz her alanı kısım kısım analiz etmeye başlayalım.

Odamı Aylık Nasıl Kiralayabilirim? 

Bu yazımızı okuyan ve özellikle kırk yaş üstü olan kişiler odalarını nasıl kiralayacakları konusunda belli başlı kafa karışıklıkları yaşayabilirler. Aynı zamanda evlerinde bir yabancılarının olması fikri, onlara en başta son derece zor ve yabancı da gelebilir. Ancak bunun üniversitede okumakta olan öğrencilerin bir evi paylaşmaları olarak düşünebilirsiniz. Günümüzde hem Türkiye’de hem de dünya genelinde büyük çoğunluğun tek derdi zorlanmadan ay sonunu getirmek. Bu nedenle müsterih olun ve odanızı kiraya verme konusunda tamamen profesyonel davranın.

Eğer bulunduğunuz ilçeye ve mahalleye yakın, tanıdık ve güvenilir bir emlakçı varsa ilan verme işini onun vasıtasıyla rahatlıkla yapabilirsiniz. Sadece yarım saat içerisinde emlakçı direkt ve garanti geri dönüşlerin olacağı belli başlı alanlara kiralık oda ilanını verecektir. Bu noktada mutlaka yapmanız gereken şey hem kiraya verdiğiniz odanın hem de ortak kullanım alanlarının (tuvalet, banyo, mutfak gibi) fotoğraflarını çekip emlakçıya iletmeniz. Fotoğrafların mümkün olduğunca eli yüzü düzgün yani net olmasına dikkat edin. Bazı kişiler herhangi bir fotoğraf paylaşma gereği duymadan direkt ilan veriyor. Bu müstakbel kiracılar için direkt eksi bir olgu. Aynı zamanda vakit kaybetmenize de neden olacaktır.

Bu alanda interneti de aktif olarak kullanabilirsiniz. Her gün özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerde binlerce kişi kiralık oda ilanlarına bakıyor. Aynı zamanda Tekirdağ, Eskişehir gibi ‘öğrenci şehri‘ olarak tanımlanan kentlerdeyseniz şansınız çok yüksek olacaktır. Geri dönüşler bir gün içerisinde de olabilir bir haftada da. Ama mutlaka olacaktır.

Neden Günlük Değil de Aylık Kiralama Daha Mantıklı? 

Bazı kişiler ne kadar riskli olsa da odalarını günlük olarak da kiralıyor. Öncelikli olarak söylememiz gerekiyor ki bu tamamen yasa dışıdır. Günlük kazanç için gireceğiniz risk yetkili mercilerce fark edildiği takdirde para cezasına çarptırılırsınız. Bu ise başınıza gelmesini istediğiniz en son şey olacaktır. Günlük kiralama en az iki kat daha fazla getirisi olan bir yöntem olsa da müşteri portföyü açısından da hiç uygun değildir. Zira evinizdeki odayı bir ya da iki günlüğüne kiralayan kişiler tam olarak bu sürenin verdiği rahatlıkla istedikleri gibi davranabilirler. Özellikle şehir dışından gelen bireylerin hırsızlık olaylarına karıştığı da biliniyor.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Manavgat'ta Emlak Fiyatları Patlayacak Mı?

Bir de bu yazımızı okumakta olan Parlak Fikirler okurlarının hiçbiri evlerinin bir garsoniyer gibi kullanılmasını istemez. Sadece tek günlük kiralamalarda izin verilmediği halde eve gizliden ya da açıktan misafir getirenlerin sayısı da bir hayli fazla. Bunun yarattığı gerginlik, yaşanacak olan tartışmalar ve diğer handikaplar kazandığınız paraya büyük oranda gölge düşürecektir.

Aylık kiralama ise belli bir oranda düzeni ve güvenliği bir arada sunar. Evinizin kurallarını başta açıklarsınız ve kabul ederse kiralarsınız. Aynı zamanda bir haftanın sonunda odanızı kiraya verdiğiniz kişiyi çok daha yakından tanırsınız ve bu da ekstra bir konfor sağlar. Her iki taraf için de.

Birkaç Aylığına Kiralama Amerika ve Avrupa’da Yaygın mı? 

Aylık oda kiralamanın çıkış noktası da merkezi de Amerika ve Avrupa ülkeleri diyebiliriz. Yılın her mevsimi çok fazla insan sirkülasyonuna imkan tanıyan bu ülkelerde oda kiralamak günlük hayatın bir parçası diyebiliriz. Bunda Erasmus ile oraya giden öğrencilerin katkısı da çok büyük. Aynı zamanda üniversite öğrencileri de yaz okullarında ve belli başlı dönemlerde aileler ile anlaşarak birkaç aylığına oda kiralayabiliyor.

Amerika’da oda kiralama süreçleri 1950’li yıllardan sonra hız kazandı. Avrupa’da ise 1980’li yıllardan sonra süreç hızlandı. 2020 yılı itibariyle ihtiyaçlar ve çıkarlar doğrultusunda bu ”ev içi sektör’ hiç olmadığı kadar popüler oldu.

Oda Kiralama Neden Gelecekte Yaygınlaşacak? 

İktisadi şartlar insanları ve geçimlerini zorladıkça aynı insanlar daha rahat geçinebilmek adına belli başlı yolları izleyecekler. Bu yollar da daha önce başkaları tarafından başarıyla uygulanmış ticari hamleler olacaktır. Oda kiralama ise hem pratik hem de herhangi bir sermaye gerektirmeden başvurulacak yöntemlerin başında geliyor. Türkiye’de öğrenci nüfusu giderek artıyor. Yurtların yetersizliği ya da yurtta kalmak istemeyen öğrencilerin sayısında da hızlı bir artış söz konusu.

Bunun dışında da daha şimdiden oda kiralama işinin yaygınlaşacağına dair kesin belirtiler mevcut. Konut sıkıntısı, paranın değer kaybetmesi, insanların işleri ve okulları gereği sık sık seyahat etmek durumunda kalmaları oda kiralamaların sadece kağıt üstünde değil pratikte de yaygınlaşacağını kanıtlar nitelikte.

Odayı Aylık Kiralarken Dikkat Edilecekler 

Evlerinin odasını ilk defa kiralayacak olanlar belli başlı kurallara harfiyen uymalıdır. Aksi takdirde daha bir ay dolmadan parası batsın diyerek bu işten vazgeçebilir. Kiracı seçiminde titiz davranmalı ve ayrıntıları konuşmak için görüşmek isteyenlerden en azından birkaçıyla randevu ayarlanmalı. Bu sayede karşılaştırma yaparak sizin için en uygun kiracıyı seçebilirsiniz.

Konuşulması gereken her şeyi en başta konuşmakta fayda var. Sonraya ertelenen şeyler daha sonrasında her iki taraf için sorun yaratabilir. Kuralları ev sahibi belirler, kiracı uyar. Kalma sürecinde sorunların nasıl çözüleceğini de daha ilk görüşmede ayrıntılı olarak konuşmalısınız. Asgari temizlik standartları ve misafir konusunda da karşılıklı fikir alışverişinde bulunabilir ve ortak karara varabilirsiniz.

Parlak Fikirler olarak size son tavsiyemiz aylık ücreti peşin talep etmeniz. Dünyanın bin bir türlü hali var diyerek temkinli olmakta fayda var.

Yorum yapın