Az Parayla Dünyayı Gezmek Mümkün Mü?

Merhaba arkadaşlar. Çok gezen mi bilir çok okuyan mı sorusunu hatırlarsınız. Özellikle 90’ların sonunda çocuk ya da genç olan insanlara sorulan bir soruydu bu. Ya da daha geriye gittiğimizde çocukların büyüyünce ne olacaksın bakalım sorusuna övünerek ”bilgisayar mühendisi” olmak istiyorum dedikleri zamanlardı.

Şu yazı da ilgi çekebilir: Dünyayı Gezerken Yapabileceğiniz 6 Online İş Fikri

Çok gezen mi bilir çok okuyan mı sorusuna o günün çocukları ”çok gezen bilir bence” diye cevap verselerdi akabinde bir soru da sormaları gerekecekti. Peki ama nasıl gezeceğim ben? Bu soruya mutlak bir cevap yoktu. Gezerek ve eğlenerek öğrenmenin yolu aşağı mahalleye gitmek ya da caddenin karşısına geçmekten ibaretti. En büyük yolculuk severler bile ancak şehirler arası yolculuklarla övünebilirdi.

world photo

Öyle yurt dışına çıkayım da bir Macaristan, bir Avusturya yapayım diye bir seçenek dahi yoktu. Ancak bir elin parmaklarını geçmeyecek sayıda insan tamamen şartları zorlayarak bu yollara baş koyarak yollarda olabilmişti sadece.

Ancak günümüzde insanların çok gezmeye de çok gezerek öğrenmeye hakları da imkanları da vardı. Önceki insanların böyle bir şeyi düşünmeye ya da bunu hayal etmeye hakları vardı sadece. İmkan? O yoktu. Ancak giderek modernleşen ve dijitalleşen dünya ile birlikte ”artık her şey mümkün” kelamı söz olmaktan çıktı gerçekliğe büründü artık.

Artık gerçekten dünyayı gezmek mümkün. Dünyayı dünyadan öğrenmek mümkün. Ev salonlarında kapağı dahi açılmayan ansiklopedilerden somut ve kuru ülke bilgileri ile yetinmek zorunda değiliz. İki tanım var artık mümkün ve tercih edilebilir olan: Yaşayarak öğrenmek. Eğlenerek öğrenmek.

Bu da dünya seyahati ile mümkün. Önce size dünyayı gezmenin kültürel, sosyal ve psikolojik yararlarını sunacağız. Böylece biraz daha sizi bu yola özendirip sevk edeceğiz. İçlerinde cesaret kırıntısı olup da son hamleyi bir türlü yapamayan sevgili parlak fikirler okurları da bu yazımızı okuduktan sonra yollara düşecek belki de.

Yazımızın ikinci kısmında ise ücretsiz, parasız bir şekilde ya da az para ile dünyayı gezmenin nasıl mümkün olduğunu size dilimiz döndüğünce anlatmaya çalışacağız. Hazırsanız ilk büyük başlığımızı atalım.

Evet arkadaşlar imkanlar büyüdükçe dünya küçüldü. Önceden sadece tesadüfen karşılaştıklarında ”dünya küçükmüş” diye hayıflanırlardı. Şimdi ise dünyanın bin bir ucundan herkes birbirleriyle buluşma planları yapmaya, festivallere gitmeye doğru irtibat kuruyorlar. İletişim had safhada. Şu görselde de gördüğümüz üzere dünya avuçlarımıza sığacak kadar küçüldü. Belki de aslolan o dünyayı gezmek değil, kendi canını bizim avuçlarımıza emanet eden dünyayı incitmeden orada taşımaktır. Kim bilir? Belki de.

Az Parayla Düşük Gelirle Hayatta Kalabilme Sanatı az para ile dünyayı gezmeyi düşünenler olduğu gibi hayatta kalmaya çalışanlar da var. Özellikle izlediğim son Türk filminden sonra fakir ve aç insanların bu ülkenin ve bu gezegenin bir gerçeği olduğunu kabul etmemiz gerekiyor. Çoğumuz ucu ucuna kıt kanaat geçiniyoruz zaten. O nedenle az parayla ve de düşük gelirle hayatta kalabilmek için izlememiz gereken yolları sizlerle paylaşmaya karar verdik. Linke tıkladığınız takdirde bu sanatı öğrenebilirsiniz.

Dünyayı Gezmenin İnsana Yararları 

1- Farklı coğrafyalardan farklı kültürlerden insanlarla tanışma şansı: Hepimiz biliyoruz ki dünya kendi evreninde, kendi saman yolunda bile küçücük bir nokta. Ancak buna rağmen biz daha kendi dünyamızda milyarlarca şeyi bilmiyoruz. Bilmediğimiz o milyarlarca şeyden biri de farklı coğrafyalarda insanların nasıl yaşadığı. Okuduğumuz kitaplar ya da izlediğimiz belgeseller bizi bir yere kadar tatmin ediyor.

Asıl olan noktanın gidip görerek içinden geçerek ve insanlarla kanlı canlı bir ortamda tanışmak olduğunu biliyoruz. Hiçbir Hd yayın, gerçek tanışmanın, insanlarla üç boyutlu ortamda konuşuyor olmanın yerini tutamaz. Siz ne dersiniz?

2- Şükretmek: O kadar zor koşullarda yaşayan insan var ki! Onların o hallerini kanlı canlı görünce halinize, yaşadığınız memlekete ve lükslerine şükretmek kaçınılmaz olacak. Örneğin geçen gün konusunu yazdığımız Haiti ülkesine gerçekleştireceğiz bir gezi, kendi hayatınıza olan bakış açınızı tümden değiştirecektir. Haiti’de İnsani Yardım Örgütü Kurmak adlı makalemizi de buraya bırakalım. Belki şükretmeye gezmeden önce okuyarak başlamak isterseniz.

3- Farklı olayları farklı alanlarda deneyimlemek: Hiç şüphesiz ki yol, sürprizlere gebe. Hem de çeşitli çeşitli. Bunun içindir ki o yollarda başınıza gelecek ama iyi ama kötü şeyler hiçbir yerde bulamayacağınız deneyimleri size tattıracak. Yeri gelecek evsiz kalacak, çadırınızı kaybedecek ve hatta aç kalacaksınız. Ama bunların hepsi kişiliğinizi güçlendirecek bir o kadar da.

4- Öz güven aşılaması: Tüm bu olayların sonunda elbette ki memlekete döndüğünüzde öz güven pompalamış olacaksınız. Hem de en duru ve gerçek haliyle. Yeniden ülkeye döndüğünüzde size çok değişmişsiniz diyen arkadaşlarınız olacak. Dünyayı gezmek, olgunlaştırır. Çünkü dünyanın yolları sadece taştan değil acılardan ve deneyimlerden de oluşur.

5- Bir yığın güzel anı: Ve bir yığın güzel anı ile birlikte memlekete dönüş yapmış olacaksınız. Dünyanın birçok yerinde gezmiş olmanız birçok muhabbette güzel anılarınızı aktarma şansını doğuracak. Çektiğiniz yüzlerce fotoğraf ile birlikte daha vakar ve daha mutlu bir insan olarak yaşamaya kaldığınız yerden devam edeceksiniz.

Dünyayı gezmek önceleri belli bir zümrenin, belirli bir cinsiyetin elindeydi. Erkekler ve zenginler. Ama şimdi az para ile bir kadın olarak da dünyayı gezmeniz mümkün. Çünkü dünyayı çözmek ve onun güzelliklerinden faydalanmak için illa erkek olmanız gerekmiyor. O algılar bir daha açılmamak üzere kapandı. Şimdi özgürlük ve eşitlik zamanı. Bu özgürlük ve eşitliğin çatısı altında görseldeki ablamız gibi yollara vurmak bir seçenek!

world photo

Az Parayla Dünyayı Gezmek Mümkün Mü?

Evet arkadaşlar az para ile dünyayı gezmek mümkün. Çünkü gezmek para ile değil. Ben günde iki öğün yerim, neresi olursa kalırım diye idealist bir bakış açısına sahip iseniz dünyayı gezmek bir çile olmaktan çok ayaklı bir eğlenceye dönüşür.

Yanınıza alacağınız para da sadece güvence ve zor şartlar altında kalırsanız diye yanınızda bulunsun. Çünkü gideceğiniz her yerde çalışma şansınız olacak. Hatta sırf az para ile dünyayı gezmek isteyen insanlar için çeşitli ülkelerde meydana getirilen iş kolları var. Karşılığında size yiyecek ve kalacak yer veriyorlar. Siz de onların size verdikleri işi yapıyorsunuz. Hatta sosyal medya ve çeşitli siteler aracılığıyla eğer bu yerleri doğru kullanırsanız işinizi daha gitmeden önce ayarlama şansınız bile var.

Çok Para Kazanan İş Adamı Olabilmek İçin Öğrenilmesi Gereken Dil ben az para ile dünyayı gezmek değil çok paraya sahip olup dünyanın ayağıma gelmesini istiyorum diyorsanız bu makalemiz de sizler için. Şimdiden keyifli okumalar.

Az paranız da olsa dünyayı gezmek için seçenekleriniz çok. İsterseniz Avrupa’dan ya da Amerika’dan başlayabilirsiniz. Bununla birlikte son yılların modası Afrika seyahatleri. Hem büyülü yapıları hem de giriş çıkışının kolay olması Afrika kıtasından dünyayı gezmek seçeneğini kuvvetlendirmiş durumda.

Sonuç olarak az para ile dünyanın tamamını gezmek mümkün. Her gün onlarca insan bu yolla dünya gezilerine başlıyor. Yanınıza biraz para bolca da merak ve cesaret alın. Ve dünyanın güzelliklerini yakından tanıma, keşfetme şansını kendi ellerinizle yakalayın.

Yorum yapın