Az sermaye ile iş kurmanın incelikleri

Az Sermaye İle İş Kurmak Neden Çoğu Kez Yalan? 

Az sermaye ile iş kurma fikirleri ile etrafta cirit atanların çoğu (%80’den fazlası) bir haftada şakır şakır İngilizce öğrettiğini iddia eden dil okullarına benzer. Safi iddia ve temenniden oluşsalar da temennileri aldatıcı, iddiaları ise yalan dolandır. Zira mevcut piyasa şartlarında az sermaye ile müthiş paralar kazandıracağı iddia edilen işlerin rasyonel bir karşılığı yoktur. Hele ki böyle bir dönemde bu tarz fikirlerle beyninizin içine girmek ve sizi hipnotize etmek isteyen birileri varsa direkt uzaklaşın.

hint photo

Zira bu dönemde çok sermaye ile iş kurmak bile ticari yokuşları kan ter içinde çıkmayı gerektiriyor. Unutmamalı ki ekonominin belirsiz sinyaller verdiği ve hiçbir mutlaklığın kalmadığı dönemlerde az sermayenin çok para doğurması neredeyse imkansızdır ancak yüksek sermayeli işlerin bile birkaç ay gibi kısa bir süre içerisinde tepetaklak olmaları ihtimal dahilindedir.

Yanınıza az sermaye, çok kazanç, sıfır risk gibi tekerlemelerle gelen kişilere ‘neden bu işi kendisinin yapmadığını’ sorabilirsiniz. Alacağınız cevap ‘benim zaten bir işim var’ olacaksa onlara işlerini değiştirip size önerdikleri iş fikirlerini tavsiye edebilirsiniz. Eğer paraları olmadığını söylerlerse işin hiç de az sermayeli bir iş olmadığını direkt olarak anlamış olursunuz.

Bu demek değil ki düşük sermaye ile iş kurmak artık tamamen imkansız. Piyasada her zaman büyük paraların son sözü söylediği gerçek. Ancak en zor dönemlerde bile, gayet makul paralarda küçük bir işletme açmak mümkün. Ya da bunun muadili iş fikirlerini hayata geçirmek. Bizim burada anlatmak istediğimiz ‘az para ile vole vurmak’ derdinde olanlar ve onların iç yüzü. Bu tarz fikirlere kulak asmayın ve kendi fikirlerinizi geliştirmeye bakın. Başkalarının beşinci el, çakma fikirleriyle bir arpa boyu yol alamazsınız. Kendi fikirlerinizde yolda kalsanız bile en azından kendi bildiğinizi yapmanın gururunu taşırsınız.

Bazıları Neden Bu Fikirle Dolandırıcılık Yapıyor?

Dolandırıcılıklar her zaman saf insanların umutlarının, beklentilerinin ve telaşlarının istismar edilmesiyle gerçekleşir. O telaş, bazen eve ekmek getirme bazen birikmiş faturaları ödeme telaşıdır. İnsan bu tarz endişelerle kaplı iken sağlıklı düşünemez. Kendisine sunulan teklifleri bir yardım eli zanneder. Zanneder çünkü zannetmek zorundadır. Aynı şekilde umut ve beklentileri giderek tükenen insanlar da her geçen gün daha da çaresiz hissederler. Bunu bilen dolandırıcılar da sahte fikirlerle etrafta cirit atar. Amaçlar (üç – beş artık ne olursa) koparabildiğini koparmaktır. Bu çakallara göz açtırmayın ve teklifleriyle ilgilenmediğini açıkça belirtin.

Az Sermaye ile bir iş yapmak herkes tarafından istenilen bir durum olmuştur. Bu durum göründüğü kadar kolay olmayıp insanın kendi yeteneğine ve hayal gücüne bağlıdır. Bu yetenekler ve hayal güçleri ile birçok fikir ortaya atılacağı gibi olan fikirleri de değerlendirmek kazanç sağlayabilir. İnsanlar her zaman az para ile çok para sahibi olmayı istemişlerdir. Fakat hepsi başarılı olamamıştır. Çünkü az sermaye ile iş kurmak kolay bir iş değildir. Bunun yapılacak ticaret şekli ile kuralları ve sağlanması gereken bir takım ihtiyaçlar vardır. Az sermaye ile iş kurmak için iyi araştırmalar yapmak ve buna göre seçimlerde bulunmak gerekmektedir. Bu seçimler ile alınabilecek riskler ve kayıplar değerlendirilmeli hamleler bunun üzerinden yapılmalıdır. Sermayenin doğru kullanılması için iş seçeneklerinin değerlendirilmesi en öncelikli hususların başında yer almaktadır.

Az Sermaye ile İş Kurmanın En İyi Yolları Neler?

İş kurmak sanıldığı kadar kolay bir durum değildir. Herkesin yapamayacağını baştan söylemek gerekmektedir. Çünkü sermayeyi değerlendirmek o şahsın yeteneğine, hayal gücüne ve özgüvenine bağlıdır. İş kurmak amacı ile ilk başta sektörler arasında araştırmalar yapılmalı ve bu doğrultuda yöneltilmelidir. Bu sektörler günümüz de sürekli fırsatlar sunduğu gibi dönemi bitmeye başlayan sektörleri de içermektedir. Dükkân şeklinde açılan iş yerleri tercih edilecek ise insanların bakış açısına göre ve kullanımına göre tercih yapılmalıdır. Devamlılığı olan işler yapmak her zaman iş kuran kişinin faydasına olacaktır. Bunun dışında iş kurmanın en büyük etkenlerinden biri ise nerede yapılacağıdır. Bu faktörler değerlendirilmeli bu şekilde iş kurma planları yapılmalıdır.

Az Sermaye İle İş Kurmak Zor Mu?

Günümüzde para kazanmanın zorluklarını hepimiz bilmekteyiz. Bunun yanı sıra sürekli değişen müşteri istekleri ve çeşitlilikleri ise bu durumu iyice zorlaştırmaktadır. Fakat yapılacak doğru hamleler ile iş kurmak zor olmaktan çıkabilir ve kazanç getiren bir iş haline dönüşebilmektedir. Yapılan araştırmalar ve kişinin kendisi için doğru sektör seçeneği zorluk seviyesini azaltarak kolaylıklar sağlayacaktır. Atılacak adımlar sektör açısından bilgi gerektirmektedir. Yapılan iş sevilmelidir ve bu sektör hakkında fazlası ile bilgi sahibi olmak gerekmektedir. Sermaye iyi değerlendirilmeli ve aynı sektör de yer alan insanlardan bilgi alınması gerekmektedir.

Az Sermaye İle İş Kurmak İçin Gerekenler

İş kurmak için gerekenler girilecek sektör ve yapılacak işe göre değişiklikler göstermektedir. Bu sebep ile ilk önce sektör ve yapılacak iş belirlenmeli ve bunun üzerine şartlar ve gerekenler konuşulmalıdır. Ticaret yapılacak işler de sermaye esastır. Bunun dışın da kişinin özgüven sahibi ve bilgi sahibi olması gerekmektedir. Konuya hâkim olmak büyük önem taşımaktadır. Bunun üzerine girişimciliğini kullanmak ve sermayeyi uzmanlık alanı isteyen sektörler de kullanmak gerekmektedir. Herkesin her sektörü sevmesi ve bu konuda uzmanlık alanına girmesi mümkün değildir. İş yapılacak sektör de yapılan iş sevilmeli ve devamlılığı için benimsenmelidir.

Az Sermaye İle İş Kurmanın Püf Noktaları

Yapılacak iş ve sektör de birçok püf nokta bulunmaktadır. Bunlar dan başlıcaları o iş hakkında yeterince bilgi sahibi olmak ve ticari becerilere sahip olmaktır. Sermaye sektörlerin ve insanların kullanım alanlarına göre değerlendirilmelidir. Günümüz de birçok iş popülerliğini kaybettiği için kazanç sağlamadığı gibi birçok yeni sektör ile insanlar kazançlar sağlayabilmektedir. Yeni sektörler ticaretle uğraşan insanların hayal güçlerini ortaya koymaktadır. Bu sebep ile uzmanlık alanı seçilen sektör hakkında ki bütün faktörleri değerlendirmek en önemli durumların başlarında gelmektedir.

Yorum yapın