Bahçıvanlık Yapmak İsteyenlere

Bahçıvanlık çok eski zamanlardan beri insanları rahatlatan hobilerden biri olarak günümüze kadar gelmiştir. Hobi diyorum çünkü bahçıvanlık eskiden hobi olarak yapılıyordu. Bahçe işleri ile uğraşmak değil sadece bahçede büyüyen çiçeklere bakmak için kullanılan bir terimken bugün bahçıvanlık hem bir meslek haline geldi hem de profesyonel anlamda bahçe düzenleyicisi olmaya başladı. Bu meslek alanı o kadar güzel bir meslek alanı ki işiniz sadece çiçeklere bakmak, budama yapmak, çevreyi düzenlemek. Özellikle yaşı ilerlemiş olanların ya da böyle bir hobiye sahip olanların yapmaktan zevk alacağı bu meslek alanı şu sıralar büyük kazançlar elde etmek isteyenler için ideal.

Bahçıvanlık Yapmak Zor Mu?

Bahçıvanlık aslında birçok mesleğe göre yata yata para kazanmak isteyenler için uygun bir meslek gibi görünebilir. Ancak bahçıvanlığında kendi içerisinde bazı zorlukları var. Ancak mesleğini seven insan için bahçıvanlığın zorlukları güllerin üzerindeki dikenlere benzer. Bahçıvanlık yapacak olan insanlar nasıl ki gülün güzelliğine bakarken dikenleri görüyorlarsa bahçıvanlığa bakarken de zorlukları görmelidirler. Hangi çiçek ne zaman yetişecek? Bahçenin hangi köşesine ne ekilse daha iyi büyür? Bir bitki ne kadar sıklıkla budanmalıdır? Bu soruların cevapları ile birlikte toprakla haşır neşir olmak da güç isteyen bir durumdur. Velhasıl kelam bahçıvanlık yapmak içinizden gelmiyorsa zor, içinizden geliyorsa çok kolaydır.

Bahçıvan Olmak İçin Gerekenler

Bahçıvanlıkta anadan doğduğumuz gibi öğrenilebilen mesleklerden biri değil. Bu meslek alanı içinde günümüzde bazı şartları taşımak gerekiyor. Eskiden bahçıvan alınırken çiçeklerin dilinden anlıyor olmak ve bahçeyi güzelleştirecek bir gönle de sahip olmak yetiyordu da artıyordu bile. Ancak şartlar değişti. Her alanda bahçeler hazırlanmaya ve bu bahçelerle de profesyonel anlamda ilgilenilmeye başlandı.  Günümüz şartlarında sizde bende bahçıvan olmak istiyorum diyorsanız işte bahçıvan olmak için gerekenler:

bahçıvan

Bahçıvanlık Sertifikası

Bahçıvan olmak öyle kolay değil. Bunun için bilginiz yoksa bile belediyelerin ya da özel kuruluşların açmış olduğu bahçıvanlık kurslarına gidebilirsiniz. Eğer büyük yerlerde bahçıvanlık yapma hayaliniz varsa mutlaka bu belgeden almanız gerekiyor. Çünkü günümüzde büyük firmalardan tutunda binaların bahçelerine bakacak olan insanlar bile bahçıvanlık sertifikasına sahip olan insanlar arıyor.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Otobüs Muavini Olmak İçin Gerekenler

Bitkilerin Dilinden Anlamak

Sertifika programlarına katılmış olsanız bile bahçıvan olduğunuzda karşınıza çıkacak olan bitki çeşitleri öğrendiklerinizden farklı olabilir. Bu anlamda kendinizi geliştirmeniz ve bitkilerin dilinden anlamanız gerekecektir.

Bahçe Düzenleme Bilgisine Sahip Olmak

Bahçıvanlar günümüzde sadece hazır olan bahçe ile ilgilenen kişiler değil aynı zamanda bahçe düzenlemesi de yapan kişiler olarak görülüyor. Bu nedenle bahçıvan olacak kişilerin bahçe düzenlemesi, peyzaj gibi bilgilere de vakıf olması lazım.

Bahçe Makinalarını Bilmelisiniz!

Bahçelerde düzenleme yaparken ya da bahçe işleri ile uğraşırken bahçıvanların kullanması gereken bazı cihazlar vardır. Bu cihazların nasıl çalıştığını bilmemek bahçıvan olmanıza engel olacaktır.

İş Ahlakı Önemli!

Bahçıvanlığa başlayacak olan kişilerin diğer mesleklerde de olduğu gibi belli bir iş ahlakına ve dürüstlüğe sahip olması gerekir. Ayrıca temiz ve düzenli olan bir bahçıvan her zaman iş bulacaktır.

Kendini Güncellemek!

Bahçıvanların da kendini güncellemesi gerekiyor. Evet bilgisayar değiller ama gündemde neler var, bitkilerle ilgili son gelişmeler neler, bahçede karşılaşılan sorunlar nasıl çözülecek gibi çeşitli bilgileri sürekli canlı tutmaları sayesinde daha güzel bir bahçe hazırlayabilirler.

Bahçıvan
Bahçıvan

Bahçıvan İş İlanları Nasıl Bulunur? Bahçıvan Maaşı Ne Kadardır?

Bahçıvanlık yapmak istiyorsanız karşınıza onlarca iş ilanı çıkmayacaktır. Ancak kendi işinizi kendinizin bulması gerekiyor. Bunun içinde bahçıvan arayışında olan yerlere giderek bahçıvanlık bilgilerinizi bırakmanız gerekmektedir. Büyük şirketler, özel okullar, villalar ve bahçe düzenlemesine ihtiyaç duyan çeşitli alanlarda mutlaka bahçıvan arayışı olacaktır. Ayrıca bu tür bahçıvan arayabilecek yerlere ilanlarınızı asabilir ya da broşür dağıtımı yapabilirsiniz.

Bahçıvanlık maaşları çalıştığınız yere ve çalışma saatlerinize bağlı olarak değişecektir. Bazen gerçekten çok çalışacağınız yerlere denk gelebileceğiniz gibi bazen de yarım günde işi tamamlanacak yerlerde de çalışabilirsiniz. Ancak en düşük maaşın asgari ücret olduğu düşünülürse daha düşük fiyat almazsınız ve kaliteli bir iş çıkardığınızda ise maaşınız 3.000 TL’ye kadar çıkabilir. Kim bilir belki de bu yazıyı okuyan torunlarım olursa ya sen de nine şimdi bu maaş kaldı mı 100.000 TL’den aşağı bahçıvan çalışmıyor diyebilir. Tabi bu işin esprisi. Şimdiden kolay gelsin…

Yorum yapın