Bakkal Dükkanı Açılabilecek En İyi Yerler Nerelerdir?

Süpermarketlerin soğuk reyonları arasında gezerken ve bir yandan da satış stratejileri kokan indirimli ürünlerin yanında gezinirken eminim vaktin nasıl geçtiğini anlamıyorsunuzdur. Oysa eskiden öyle miydi? Ufak bir bakkalın içerisinde her ürünün belli bir fiyatı olur ve siz saatlerce gezinmek yerine elinizi uzatsanız istediğinize ulaşabilirdiniz. Göz boyayan ama ihtiyacınız olmayan ürünleri almak şöyle dursun bakkalınızın sunduğu en iyi besinleri alır evinize giderdiniz.

shop photo

Daha sonra ne mi olurdu? Fazla alışveriş yapmadığınız için bütçeniz sarsılmazdı. Aldığınız şeyler kıymetli olurdu çünkü sizin için bakkalınız tarafından özenle seçilirdi. Ayrıca saatler sürmeyen alışveriş sayesinde vakitten de tasarruf ederdiniz. Herkesin bir hesabı olurdu ve paranız olmadığında da alışveriş yapabilirdiniz. Tabi bunlar geçmişte kaldı demek isterdim ama merak etmeyin, hiçbir şey geçmişte kalmadı. Hala bizler için süpermarketlere direnen bakkal dükkanları var. Sizde bu geleneği devam ettirmek istiyorsanız mekânınızı doğru seçerek süpermarketlere bile taş çıkarabilirsiniz. Nasıl mı? Hadi bakkalımıza yer arayalım…

 

Büyük Sitelerin Tam Ortası

Yahu sitede yaşayan adamlar niye büyük marketler dururken bizim ufak bakkalımıza gelsin diyorsanız hata ediyorsunuz. Çünkü sitelerin açıldığı yerlere bir gidip bakmanız lazım. Sadece bir gününüzü ayırın ve sitelerin olduğu ancak alışveriş mekanlarının kısıtlı olduğu yerlere gidip gözlem yapın. İnsanlar sitede oturdukları halde uzakta olan alışveriş merkezlerine gitmekte zorlanırlar. Siz sitede otursanız ve hemen kapınızın altında bir bakkal olsa sırf ucuz ya da daha fazla çeşit var diye bir durak mesafede olan alışveriş merkezine mi gidersiniz? Farklı düşünceleriniz varsa bilemem ancak ben rahatına düşkün bir site sakini olarak Pazar günü uzandığım koltuğumdan kalkıp o eşsiz gördüğüm bir paket makarna için dağlar tepeler aşıp markete gidemem. Bakkal bana yeter… : )

Sahilde Bir Bakkal Neden Olmasın?

Bakkal açmak için en uygun yer: sahiller… Adamlar çoluk çocuk toplanmış ya da sevdiğini alıp sahile gelmiş bir anda canları içecek bir şeyler ya da çikolata çekti. Bu insanlar için sahilde bir bakkal denizde önüne simit atılan martılar kadar avantajlı olmaları demek. Kimse gidip sahildeki gezintiyi bırakıp bir market bulayım cips, kola alayım demez. Çünkü süpermarketlere taş çıkaracak ufak ancak harıl harıl işleyen dükkânınızla siz orada olacaksınız. Ayrıca bir avantajınız daha var sahil yol üzeri bir yerse kim market arar ki? Süpermarket ya da market dediğimiz yerler çok büyük oldukları için sahil kenarına kolaylıkla dükkân açamazlar ancak siz imkânlarınız ölçüsünde ufak bir yer açsanız dahi büyük kazançlar elde edebilirsiniz.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Avize Dükkanı Açmak Karlı Mıdır?

Büyük İş Merkezi Bodrumları

İş merkezleri bildiğiniz gibi gün içerisinde onlarca kişinin hatta yüzlerce kişinin girip çıktığı yerler oluyorlar. Zaten iş merkezlerinin içerisinde de yüzlerce insan çalışıyor. Eğer bir iş merkezinin bodrumunda boş bir dükkan görmüşseniz orayı hemen kapın. Çünkü büyük iş merkezlerinde çalışan kişilerin abur cubur ya da diğer isteklerini bile karşıladığınızda bütün gün kapınız kapanmayacaktır. Büyük iş merkezlerine gelenin gidenin de çok olması nedeniyle size olan ihtiyacı artıracaktır. Acıkanlar, kağıt- kalem arayanlar, fotokopi ihtiyacı, içecekler, sakız bile sizin için büyük bir öneme sahip olacaktır. İş merkezlerinde çalışan ya da iş merkezlerinde işi olan kişiler emin olun bir süpermarket bulayım da şu bakkaldan alışveriş yapmayım demeyecektir. Yoldan gelip geçenleri bile hesaba katmadığımda zengin olabiliyorsanız burayı kaçırmayın derim.

Kalabalık Semtlerdeki Köşe Başları

Kalabalık mekan gördünüz mü hemen değerlendirmeye alın. Çünkü kalabalık mekanlarda bakkalların satışları daha kolay olur. Zaten yolda giderken aniden lazım olan şeyleri dur şurada şu dükkan vardı ve ya süper markete gelince alıyım diyemezsiniz. Mecburen yakınınızda olan bir dükkanı tercih edersiniz. Bu nedenle kalabalık semtlerden seçim yapın. Ayrıca bu semtlerde iç sokaklara doğru ya da sokak aralarına değil köşe başlarını tercih etmelisiniz. Çünkü sokak aralarında müşteri sayınız azalacaktır ancak köşe başlarında kesişim noktalarında olmanızdan dolayı da müşterileriniz artacaktır. Birde dükkânınızda mümkün olduğunca insanların ihtiyaçlarına yönelik ürünler bulundurmaya çalışın aksi halde dükkânınız boş kalabilir.

Bakkal Olmayan Yerler Seçmeye Ne Dersiniz?

Kentleşme kapsamında bazı şehirlerde yeni yeni semtler kurulmaya başladı. Yeni yeni binaların yapıldığı ancak uzak olmasından dolayı alışveriş yapılacak yerlerin az olduğu yerlerde de bakkal dükkanı açabilirsiniz. Buralarda sizin gibi birkaç dükkan olmasına rağmen kentleşmeye başlayan bir semtte olmanızdan dolayı müşterisi bol bir bakkal olabilirsiniz.

Yorum yapın