BAŞARILI OLABİLMEK İÇİN DİNLENMENİN ÖNEMİ…:)

Eğer zamanında bir yerlerde rastlayıp okuduysanız mutlaka bilirsiniz: İki tane ormancıya dair bir hikaye vardır. Uzun uzun hikayeyi yazmayacağım. Ama sonu şu şekilde biter: Daha çok odun toplamak için iddialaşan ormancılardan canını dişine takarak çalışanı zamanla açlıktan ve yorgunluktan çalışamayacak duruma gelir, baltası körelir ve istediği kadar iş yapamaz. Diğeri ise gerekli zamanlarda mola verir; yemek yer, baltasını biler ve dolayısıyla hep maksimum verimde çalışır. Hikayenin sonunu tahmin etmek zor değildir sanırım..:)

Kültürümüzde tıpkı bunun gibi çalışkanlığa dair birçok hikaye mevcuttur. Fakat iş hayatına dair tüyolar veren günümüz kişisel gelişim ürünlerine göz gezdirdiğimizde bir şeyi bulamıyorum: Gerektiği zaman her şeyi olduğu yerde bırakıp yerinden kalkmak ve kendinizi dinlemek..

Şunu belirteyim: başarılı bir iş hayatı için veya kazançlı girişimlerde bulunmak için verilen tavsiyeler gerçekten insanı çok ileri taşıyacak cinsten… Ama şu var ki; insanlar gerek bu tavsiyelerden dolayı, gerekse hırslarından dolayı kendilerine zarar verecek kadar aşırı bir motivasyona kapılabilmekte, bu da uzun vadede büyük bir çöküntüye sebep olmaktadır.

Bunu uzun yıllar bazında da düşünmeye gerek yok. Bir ay boyunca haftanın yedi günü tam mesai ile çalışan biri ne demek istediğimi gayet iyi anlıyordur. Ve bu tutumu ısrarla devam ettirirseniz; sürekli önünüzdeki sorunlara odaklanmanızdan dolayı ufkunuzu kaybetmeniz, hedeflerinizi ve kim olduğunuzu unutmanız kaçınılmazdır arkadaşlar…

Peki ne kadar olmalı bu dinlenme süresi?… Kesinlikle kişiden kişiye ve yapılan işin temposuna göre değişebilecek bir durum. Ama kendimden örnek verirsem; haftanın 6 günü full time çalışıp bir gün dinlenmekten şimdiye dek bir sıkıntı yaşamadım. Tabii ki benimkinden çok daha ağır bir iş yapıyor olabilirsiniz ve bunun için de haftanın iki günü dinlenmeniz gerekebilir. Ama fırsattan istifade ederek dinlenme süresini uzatmak da ters tepebilir, benden söylemesi…:D

Uzun lafın kısası; iş hayatında başarılı olmak için belirlediğiniz kurallara sadık kalın; ama sakın ola kendinizi bir iş yığınının ortasına atarak kimliğinizin ve iç sesinizin kaybolmasına izin vermeyin..;)

Yorum yapın