Başarısız insanların 10 özelliği

Başarı doğuştan gelen bir kavram değildir. Sadece doğduğumuz andan itibaren şans denilen şeyle savaşırız. Başarılı olmak için hayatı yenmek için neredeyse bütün ömrümüzü heba ederiz. Çalışmak, kazanmak, tercih edilen birisi olmak için sürekli bir şeyler üretmemiz gerekir. Başarı sonradan kazanılan ve her insanın sahip olamadığı bir şeydir. Bazı insanlar şanslı doğar, bazıları şansını kendisi yaratır, bazıları ise ne kadar uğraşırsa uğraşsın başarı elde edemezler. Başarısız olan insanların on özelliği arasında irade güçlerinin zayıf olması, bir amaca bağlı kalamamak, başarmak için uğraştıkları işleri baştan savma yapanlar ve organizasyon yapamayanlar başarısız olurlar. Başarıyı dış faktörlere bağlayanlar yani karşılarındaki kişileri ya da olayları suçlayarak başarısızlıklarını kabul etmezler. Her şeyi düşünen ve hep şanssız olacaklarını düşünen insanlar da şanssız olmaya mahkûmdur. Kendilerinin sürekli kaybedeceklerini düşünürler ve bu yüzden hiçbir işe girişmezler. İşleri yapmamın gerekliliği konusunda şüphe duyarlar ve tembellik baskın çıktığı için yapmayı bırakırlar. Başarısız insanlar genel de kafalarında her şeyin kötü gideceğini ve hiçbir şey yapamayacaklarını düşünürler. Kendilerini geliştirmekten korkarlar ve bu yüzden de kurnazlık yapmaya çalıştıkları için kaybederler. Başarmanın zor olduğunu düşünen ve yanlış kanılara varan insanlar da başarısız olmaktadırlar. Başarısız insanların özellikleri arasında hatalarını kabullenememe ve egoist oldukları için yapılan doğruları kendilerinin yaptığını düşünmek gelmektedir.

Başarısız Olan Kişilerin Temel Özellikleri

Başarısız insanlar kolay pes ederler ve hemen vazgeçerler. Değişim yapmaktan korkarlar ve hatalarını bilmeden sürekli eleştiride bulunurlar. Hedefleri yoktur ve düşünmeden hareket ettikleri için kaybetmeleri çok yüksektir. Başarısız olan kişilerin temel özellikleri arasında diğer başarılı olan kişilerin başarısını kıskanırlar ve kabullenemezler. Ne istediklerini bilmedikleri için sinirli ve asabi olurlar. Bu yüzden de kincidirler ve her şeyin fazlasını isterler. Dinlemek yerine konuşmaktan çok zevk alırlar. Boş konuşsalar da susmaları zordur. Başarılı insanları aşağıda görürler ve dalga geçerler. Her şeyin fazlasını isterler ve kazanamayınca hırs yapmaktan vazgeçip bırakırlar. Amaçları olmadığı için bilgileri de olmaz ve bu yüzden eğlenmekten acizdirler. Başarısız insanların alışkanlıkları arasında kolayca pes etmeleri ve öğrenme isteklerinin olmaması gelir. Her şeyin negatif olacağını ve her zaman kaybedeceklerini düşünürler. Hiç kimseyi ve hiçbir şeyi düşünmezler ve sadece kendi bildikleri yanlışlar doğrultusunda hareket ederek kaybetmekten başka bir şey yapamazlar. Problem çözmek yerine konuyu kapatarak üstüne gitmezler. Bu yüzden de hataları çoğalır.

Başarısız İnsanların Yaptıkları Hatalar

Başarısızlık insanların kendi seçimidir. Bu yüzden kimseyi suçlamaya hakları yoktur. Fakat başarısız insanlar hatalarının olduğunu kabul etmezler ve her şeyi doğru yaptıklarını düşünürler. Başarılı olan insanlar kendi başarıları kadar başkalarının da başarılı olmasını isterler ama başarısız olan insanlar sadece kendi yaptıkları başarılı olsun ve başkası yapmasın diyerek egoist bir düşünceye sahiptirler. Başarısız insanların yaptıkları hatalar arasında en çok kinci olmak ve tüm işleri kendilerinin yaptıklarını zannederek hatasız olduklarını düşünürler. Başarısız insanların en büyük hatalarından bir tanesi de televizyon, internette oyun oynamak vs. boş işlerle uğraşmaktır. Bu yüzden de hayatlarının zamanlarını harcadığını bilemezler. Başarısız insanlar değişim olmasından korkarlar ve başarılı olmak için hiçbir şey yapmazlar. Asabi tavırları yüzünden herkesin sorunlu olarak tanımladığı başarısız insanlar tek başlarına kalmaya mahkûm olurlar. İnsanlar tarafından kinci ve egoist tavırları yüzünden uzaklaştırılırlar. Hata yapmaktan korkmayan insan her daim başarılı ve güçlü olabilir. Bu yüzden yaptığımız her hatadan bir şeyler almalıyız ve aynı şeyleri tekrarlamamak için uğraşmalıyız. Başarılı olmak için disiplin, çok çalışma ve özgüven gerekir. Bunları kendimizde bulamıyorsak başarısız olmaya ve herkesin kendinden uzaklaştırdığı ve kimsenin iş yapmadığı insanlara dönüşürüz. Bu yüzden de başarısız olmak yerine başarılı olmak için neler yapabiliriz onları iyice düşünmeliyiz ve hareketlerimizi, planlarımızı ona göre yapmalıyız. Hatalar herkes içindir tabii düzeltmeyi bilen için bir ödül olacaktır.

Yorum yapın