Bayilik Almak İsteyenlerin Muhakkak Yapması Gereken 5 Şey

İş kurma fikri ortaya çıktıktan sonra verilmesi gereken önemli bir karar vardır. Bu kararlardan ilki kuracağınız işte kendi markanızı oluşturmak. Kendi markanızı oluşturmak hem daha maliyetlidir hem de tanıtıma ihtiyaç vardır. Diğer bir karar ise bayilik almaktır. Bayilik almak başarı için bir yol olarak düşünülür. Çünkü var olan bir marka üzerinde işyeri oluşturulduğu için çok fazla tanıtıma ihtiyaç duyulmaz. Bayilik almak için yapılması gereken bazı kriterler bulunmaktadır.

Alacağınız Bayiliğin Avantajları ve Dezavantajları Değerlendirilerek Genel Bir Kanı Oluşturulmalıdır

*Bayilik almanın avantajları bulunmaktadır. Bayilik aldığınızda hazır bir markaya sahip olduğunuzdan dolayı başarısızlık oranı düşmektedir. Yani bayilik alanların başarı oranı kendi markalarını oluşturanlara göre daha fazladır. Çünkü yerleşik markalar süre gelen işletmelerdir ve hayatta kalma şansları bir hayli yüksektir. Ancak kendi markanız benimsenemeyebilir veya yeterli bir şekilde tanıtımı yapılamayabilir. Böyle durumlarda kısa sürede yok olma ihtimali her zaman vardır. Bayilik aldığınızda ilk aşamadan işletmenin kurulduğu son aşamaya kadar bayilik almış olduğunuz firmadan sürekli destek alısınız. Ayrıca malzeme temini söz konusu olduğu için oldukça avantajlıdır. Üstelik işle ilgili verilen eğitimler sizin işteki başarınızı arttırabilir. Bayilik aldığınızda kar marjı yüksek olur. Çünkü müşterisi hazır bir firmayı aldığınızdan dolayı sabit müşterilerle işe başlarsınız.
*Bayilik almanın avantajları olduğu kadar dezavantajları da bulunmaktadır. Bayilik almanın dezavantajları arasında bayilik aldığınız firmanın sözünden çıkamazsınız. Yenilik yapma gibi bir şansınızı yoktur. Bayilik aldığınız firma her zaman son sözü söylemektedir. Telif ücreti, imtiyaz bedelinin yanı sıra aylık kazancın belirli bir miktarı bayilik alınan firmaya ödenmek zorundadır. Bazı bayilik firmaları ise sadece işlerin başında destek sunar. Ancak geri kalan hizmetlerde desteğini çekebilir ve işleri sizin halletmenizi isteyebilir. Eğer iyi bir firmadan bayilik alıyorsanız çok pahalı olduğunu unutmamalı ve yapacağınız harcamaları önceden hesaba katmalısınız.

Bayilik Almak Sizin İçin Uygun Bir Tercih Mi?

Bayilik almak düşünülmesi gereken bir konudur. Çünkü bayilik almak tıpkı bir işletme almaya benzer. Bu sebeple bayilik alacağınız firmayı iyi araştırmalı ve sektördeki başarısını tespit etmelisiniz. Ayrıca bayilik aldıktan sonra işin size uygunluğu da çok önemlidir. Kendinize uygun işlerde bayilik almak sizin başarıya ulaşmanızı sağlayacaktır.

Bayilik Başvurusu Yapılmalıdır

Bayilikle ilgili bütün avantaj ve dezavantajları değerlendirdikten sonra bayilik almaya karar verdiyseniz bayilik başvurusunda bulunmanız gerekir. Bunun için bayilik alacağınız firmayla bağlantıya geçmeniz gerekecektir. Başvuruyu yaptıktan sonra ana firma siz ve ailenizin finansal durumu ve birikiminiz konusunda sizden detaylı bilgiler isteyebilir. Bayilik almak için gereken şartların başında finansman geldiğinden dolayı finansal durumunuzu öğrenmek isterler. Öte yandan öz geçmişiniz ve hedefleriniz hakkında bilgi sahibi olarak bayilik için uygun olup olmadığınızı araştırırlar.

Mülakat İle İşe Uygunluğunuzun Tespiti Yapılır

Bayilik almak isteyenler gerekli başvuruları yaptıktan sonra bayilik verecek firma ile bir mülakat toplantısına katılırlar. Bu toplantıda beklentiler, hedefler, kararlılık ve işe uygunluk konuşularak bayilik için uygun olup olmadığınızın tespiti yapılır.

Bayilik Sözleşmesi İmzalanmalıdır

Bayilik almak için en uygun sektörü seçmek çok önemlidir. Hem bayilik alanlar hem de bayilik verenler en uygun kişileri seçtiğinden emin olmalıdırlar. Her iki taraf uygunluk konusunda emin olduktan sonra aralarındaki zorunlulukları gösteren bir bayilik sözleşmesi yaparlar. Bayilik sözleşmesi yapılırken danışmanlardan yardım almanız faydalı olacaktır. Aksi halde ucu açık maddeler bulunduğundan dolayı daha sonra çeşitli sıkıntılarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Yorum yapın