Bebeklere Yönelik Delicesine Kar Ettirecek İş Fikirleri

Bebek giyim” ve de ”Anne bebek” ürünleri ezelden beri mağazaların çeşitli reyonlarında yer alıyordu. Ancak bu reyonlar ne zaman ‘kategori‘ oldu, yani reel mağaza sanal mağazaya entegre oldu, ürünlerin çeşitliliği elli altmış katına çıktı. ”Kız çocukları çin pembe” – ”erkek çocukları için mavi” söylemleri sıkıcı ve masum birer moda olarak geçmişte kaldı diyebiliriz. Kumaş ve renk çeşitleri dışında birçok farklı aksesuarı ve süslemeyi de bünyesinde bulunduran kıyafetler, onlarca farklı seçenekle alıcıların tercihine sunuluyor.

Tulumlar, zıbınlar, yelekler, patikler ve daha niceleri. Bu da yeni doğan setleri de eklenince binlerce farklı ürün milyonlarca ebeveyne sunulmaya devam ediyor. Bu yazımızda hem delicesine kar ettirecek bebek giyim ve aksesuarlarından bahsedeceğiz, hem de bu ürünler hakkında kapsamlı bilgiler vereceğiz.

Anne Bebek Sektörü Neden Devasa Boyutlarda 

”Organik” kelimesinin hayatımıza tam manasıyla girmesiyle birlikte bu kelimenin kullanımı sadece gıda ürünleri ile sınırlı kalmadı. Artık ”yüzde yüz organik” ibaresini giyim sektöründe, bilhassa bebek kıyafetlerinde görüyoruz. Organik ipliklerden imal edilen bu kıyafetler bebeklerinin sağlığını düşünen her anne babanın öncelikleri arasında yer alıyor. Bu da mevcut sektördeki markaların adeta sağlıklı ve organik ürün imalatında kıyasıya bir yarış içerisine girmesine neden oldu diyebiliriz. Herkes daha sağlıklı, en sağlıklı kıyafetler bizde diyerek, sektörün boyut atlamasına dolaylı olarak katkı sağladı. Bu, işin sağlık kısmı.

İşin bir de estetik ve görsellik kısmı var. Şüphesiz ki her bebek anne baba için mutluluk kaynağı olduğu gibi aynı zamanda gizli bir övünç kaynağıdır. Onları en güzel şekilde giydirmek istemeleri de en tabii hakları. Ebeveynlerin bu zaafını bilen markalar – her yıl koleksiyonlarına yepyeni ürünler katmaya devam ediyor. Kontrast renklerin uyum içerisinde kullanıldığı, düğme detaylı, nakış işlemeli ve envai çeşit ürünler anne babalara çoklu seçenekler halinde sunuluyor. ”Bunu almışken şunu da alayım” diyen ebeveynler de sektörün devasa boyutlara ulaşmasında etkin bir rol oynadı, oynamaya da devam ediyor.

Bir de yeni doğan bebeklere hediye alma telaşında alan akrabalar ve aile dostları var. Olay bu noktadan sonra biraz bebeklerden çıkıp gösterişe ve gövde gösterisine de dönüyor. En şık, en orijinal, en pahalı hediyeyi ben alacağım telaşesi, bebeklerden çok giyim markalarına yarıyor.

Bebek Söz Konusu Olduğunda Kesenin Ağzı Neden Açılabiliyor?

Herhalde bu dünyada insan, sadece bebeğini -canı kadar- değil -canından daha çok- sever. Canından bir parça, canının en önemli ve özel parçası olduğu için. Bu nedenle onlara kıyafet, oyuncak, aksesuar almak, alelade bir alışverişten çok daha derinlikli bir anlama sahiptir. Kişi kendine bir elbise alırken özenti içinde olabilir. Ama bebeğine bir tulum ya da tişört alırken özenli olur, ihtimam gösterir.

Aynı zamanda bebekler her türlü tehlikeye ve riske karşı açık risk altındadır. Kalitesiz bir kumaş, kimyasal materyaller kullanılarak hazırlanmış bir kıyafet, cildine zarar verebilir. Ciltte kızarıklık, kaşıntı gibi belirtileri bulunan bu türden rahatsızlıklar, bebeği bir rahatsız ediyorsa anne babasını on rahatsız eder. Bu nedenle kendisi için ortalama bir şey alırken, bebekleri için en üst, en kaliteli ve lüks ürünleri satın almaya meyilli olurlar.

Kesenin ağzını açan tek şey sağlık kıstası ve kriterleri değildir. Bununla birlikte estetik ve görsellik de ön planda tutulur. Biraz önce de bahsettiğimiz gibi bu estetik merakı, özellikle yakın çevredeki kişiler tarafından bir yarışa dönüşür. Astronomik rakamlara satılan bebek kıyafetleri sırf ‘en güzelini falanca kişiler aldı’ dedirtmek için birçok insan tarafından sipariş edilir.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Gayrimenkul Portföy Yönetim Şirketi Kurmak Karlı mıdır?

Kese sadece kıyafetler ve aksesuarlar için de açılmaz üstelik. Bebeğin birkaç kere oynadıktan sonra sıkılıp bir kenara atacağı oyuncaklar için de yüzlerce lira para harcanır. Bazen bebeklerden önce ebeveynler sıkılır aynı oyuncaklardan. Sırf almış olmak için bile aldıkları inanılmaz pahalı oyuncaklar vardır. Bu kadar çok seçenek sunulduktan sonra da alınmaya devam edilecektir.

Bebek Ürünleri Neden 2 -3 Kat Daha Pahalı? 

Bebek ürünlerindeki pahalılığı sadece sağlık, güven, kalite ve garanti kelimeleriyle açıklamak biraz safdillik olur. Zira hepimiz biliyoruz ki piyasadaki belli başlı parametreler zaaflara ve ihtiyaçlara göre oluşturulur. Bunu çilingir örneğiyle açıklamak mümkün. Kapıda kaldığımızda çilingir çağırmak zorundayızdır. Çilingir gelir iki dakikada kilidi değiştirir, yeni anahtarı takdim eder ve karşılığında fahiş fiyatlar alır. Fiyatı belirleyen unsur ne anahtar (ürün) ne de yaptığı işçiliktir. (hizmet) Böyle bir durumda fiyatı belirleyen yegane faktör ihtiyaç, daha doğru bir ifadeyle muhtaç olma durumudur. Biz ürün ve hizmet için kapıda kaldığımız için o kadar yüksek rakamlar öderiz.

Bebek ürünlerinin normal bir üründen 2-3 kat daha pahalı olmasının temel nedeni budur. Bebek giyim markaları anne – babalara adeta kapıda kalmış insan muamelesi yapar. Bu kısmen doğrudur kısmen göz yanılgısı. Kısmen doğru olduğu noktalarda fiyatlar %20, kısmen göz yanılgısı olduğu noktalarda ise %50 oranında artar.

Bebeklere Yönelik Delicesine Kar Ettirecek İş Fikirleri

1- Bebek oyuncakları satmak: 

Lazımlıklı, salıncaklı ve emzikli oyuncaklar yok satan bebek oyuncaklarında ilk sırada yer alıyor. Komplike bir yapıya sahip olan bu ürünlerin ortak özelliği birden fazla fonksiyonu ya da oyunu bir arada sunabiliyor olması. Örneğin bir oyuncağın hem bebeği eğlendirmesi hem de lazımlık olarak kullanılması bu çağın ürün anlayışının özetidir diyebiliriz. Aynı zamanda zeka ve hafıza geliştirici oyunlar da revaçta. Siz de bebek oyuncakları satma işine girecek olursanız bu faktörleri göz önünde bulundurun. Kataloglarınız kız bebekleri için bebek, erkekler içinse araba ve tren ile sınırlı kalmamalı.

2- Doktor onaylı özel bebek maması satmak: 

Anne babalar bebeklerin beslenmesi konusunda da ekstra özen gösteriyor artık. Bilinen markalara dahi kolay kolay güvenemiyorlar. Bu nedenle sadece doktor onaylı özel mamaları tercih edenlerin sayısı her geçen gün katlanarak artıyor. Siz de bu mamaları araştırıp gerekirse çeşitli ülkelerden ithal ederek internet üzerinden satabilirsiniz.

3- Bebek kıyafetleri satmak: 

Bebek kıyafetlerinde artık “pudra, vişne, fuşya, haki, hardal” gibi çok farklı renklere rağbet ediliyor. Çizgi film karakterlerinin resmedildiği ve dijital baskı kalitesiyle üretilmiş olan kıyafetler de oldukça beğenilen seçenekler arasındadır. Size tavsiyemiz pamuk ve polyester kumaşından imal edilen ürünlere ağırlık vermeniz. Bu ürünler hem ucuz hem de dayanıklı oluyor. Dört mevsim giyilebiliyor olması da ebeveynlerin pamuk polyester kumaşından üretilmiş kıyafetlere ilgi göstermesini sağlıyor.

4- Bebek arabası ve aksesuarları satmak: 

Bebek arabalarının yanında Anne Kucağı adı verilen ve pratik olması nedeniyle son yıllarda daha çok tercih edilen aksesuarları da satabilir. Fonksiyonel bir yapıya sahip olan anne kucakları en rahat satacağınız ürünlerin başında geliyor.

5- Bebek cilt bakım ürünleri satmak: 

Bebekler için özel üretilmiş cilt bakım ürünleri, krem, losyon ve merhem gibi seçeneklere ayrılıyor. Satışa sunacağınız cilt bakım ürünlerinde de seçici olmalı ve sırf fiyatları uygun diye kataloglarınızda yer vermemelisiniz.

Önce sağlık sonra ticaret! Hepinize iyi günler.

Yorum yapın